X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

آقای فردوسی‌پور این شیوۀ نظرسنجی نیست

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

نود جدید

آقای فردوسی‌پور! این شیوۀ نظرسنجی نیست

وقتی فضای فوتبال ایران دو قطبی «آبی و قرمز» است، نمی‌توان به چنین نظرسنجی‌هایی اعتنا کرد. قطعا آبی‌ها علیه قرمزها رأی می‌دهند و قرمزها علیه آبی‌ها…

مشکلات استقلال در سه هفته اول لیگ باعث شد تا عادل فردوسی‌پور تصمیم بگیرد نظر سنجی برنامه ۹۰ را به استقلال و منصوریان اختصاص بدهد. او از مردم پرسید آیا استقلال با علی منصوریان می‌تواند از این وضعیت خارج شود؟

بیش از یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در نظرسنجی برنامه ۹۰ شرکت کردند و به این سوال فردوسی پور جواب دادند. ۵۲ درصد از مخاطبان نود معتقد بودند علیرضا منصوریان نمی‌تواند استقلال را از شرایط بحرانی فعلی نجات دهد و ۴۷٫۹ درصد بر این باور بودند که او می‌تواند ماموریت خود را به خوبی انجام دهد.

سؤالی که در این میان مطرح می‌شود این است که آیا ۵۲ درصد مخالف منصوریان، استقلالی هستند؟ آیا استقلالی‌ها معتقدند که منصوریان نمی‌تواند استقلال را به سر منزل مقصود برساند؟ حمایت هواداران در ورزشگاه بعد از باخت به صنعت نفت آبادان و در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که هواداران تیم آبی پایتخت فعلا طرفدار منصوریان هستند. اگر آبی‌ها منصوریان «نه» نگفتند، پس این ۵۲ درصد چه کسانی بودند؟ می‌شود گفت بخش اعظمی از این ۵۲ درصد طرفداران تیم قرمز پایتخت بودند.

طرفداران پرسپولیس قطعاً در این نظرسنجی شرکت کردند تا رأی منفی منصوریان را بالا ببرند و همین امر باعث می‌‍شود که بگوییم نظرسنجی‌های برنامه ۹۰ چندان نمی‌تواند مورد وثوق و قابل تأمل باشد.

وقتی فضای فوتبال ایران دو قطبی «آبی و قرمز» است، نمی‌توان به چنین نظرسنجی‌هایی اعتنا کرد. قطعاً آبی‌ها علیه قرمزها رأی می‌دهند و قرمزها علیه آبی‌ها. آیا می‌توان با توجه به این نگاه به رأی مردم در نظرسنجی‌های نود اطمینان کرد؟

حتماً به یاد دارید که مثلاً در نظرسنجی‌های بهترین گل ماه یا بهترین بازیکن سال وقتی پای یک استقلالی یا پرسپولیسی وسط باشد می‌توان به صورت قطعی گفت یکی از آنها رأی مردم را به خود اختصاص می‌دهد. به طنز می‌توان گفت اگر روزی نود نظرنسجی بگذارد که بهترین بازیکن سال ایران کیست و رقابت میان پنج بازیکن از تیم‌های مختلف لیگ و یک بازیکن از پرسپولیس که در طول فصل ۱۰ دقیقه نیز بازی نکرده است باشد، مردم با توجه به علایق رنگی خود به بازیکن نیمکت‌نشین قرمزها رأی می‌دهند تا او با ۱۰ دقیقه بازی به عنوان بهترین بازیکن سال انتخاب شود.

با توجه به این مسائل باید از فردوسی‌پور عزیز پرسید که فلسفه نظرسنجی در برنامه نود چیست؟ اگر هدف به رخ کشیدن مخاطبان نود است و تعداد شرکت‌کنندگان نظرسنجی‌ها، هیچ ایرادی به عادل فردوسی‌پور وارد نیست، اما اگر این نظرسنجی‌ها برای کمک به فوتبال است باید بگوییم هیچ کمکی به فوتبال نمی‌کند.

خودتان را جای بازیکن یک تیم شهرستانی بگذارید. یک فصل در بالاترین سطح فوتبال بازی می‌کنید و در نظرسنجی تنها یک درصد رأی می‌آورید و می‌بینید کسی که ۱۰ درصد شما هم توانایی ندارد انتخاب می‌شود، تصمیم می‌گیرید برای دیدن شدن به یکی از این دو تیم بپیوندید. می‌بینید، همین نظرسنجی به ظاهر ساده به دو قطبی کردن فوتبال ایران کمک می‌کند.

شاید وقت آن رسیده باشد که عادل فردوسی‌پور تجدیدنظری جدی در نظرسنجی‌های برنامه خوب خود انجام دهد، زیرا تا زمانی که شیوه همین است نمی‌توان به نتایج این نظرسنجی‌ها اطمینان کرد.

بهتر است بهترین مجری ورزشی ایران نظرسنجی‌های برنامه خود را به مسائل ملی اختصاص دهد. ماندن یا رفتن کی‌روش و ماجرای انتقال تیم نفت تهران به اراک نمونه‌های بارز نظرسنجی‌ها تاثیرگذار برنامه نود بود. نظرسنجی‌های برنامه نود همچون خود برنامه نود باید به فوتبال ایران کمک کند.

ارسال نظر