X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

آلرژى و راه‌هاى مقابله با آن

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

سیستم ایمنى بدن با برخوردارى از سازوکار بیولوژیکى دقیق و منظم عملکرد اعجاب آورى دارد، زیرا قادر است غالب عوامل مضر براى بدن را شناسایى کرده و به آنها حمله کند. همچنین سلول هایى که به واسطه ویروس هایى به بیمارى مبتلا مى شوند یا به تومورهاى سرطانى تبدیل مى شوند، تحت تاثیر قرار داده و نابود سازد و در واقع از بدن در مقابل تمامى سلسله بیمارى ها محافظت به عمل مى آورد. 

آلرژى و راه‌هاى مقابله با آن

سیستم ایمنى بدن با برخوردارى از سازوکار بیولوژیکى دقیق و منظم عملکرد اعجاب آورى دارد، زیرا قادر است غالب عوامل مضر براى بدن را شناسایى کرده و به آنها حمله کند. همچنین سلول هایى که به واسطه ویروس هایى به بیمارى مبتلا مى شوند یا به تومورهاى سرطانى تبدیل مى شوند، تحت تاثیر قرار داده و نابود سازد و در واقع از بدن در مقابل تمامى سلسله بیمارى ها محافظت به عمل مى آورد. با این عملکردهاى حیرت انگیز گاهى نیز دچار اشتباه مى شود. آلرژى در اثر حساسیت بیش از حد یا خطاى سیستم ایمنى بدن به وجود مى آید، زیرا وقتى که به اشتباه ماده اى را براى بدن مضر تشخیص دهد، با شدت و قدرت به آن حمله مى کند تا جایى که باعث ناکارآمدى تمامى ارکان هاى بدن مى شود. اگر شما به آلرژى مبتلا هستید، بسیار احتمال دارد که آن را به ارث برده باشید. اگر درباره سیستم ایمنى بدن اطلاعاتى دارید حتماً با وظایف سلول هاى خونى به خصوص سلول هاى سفید آشنایى دارید. لنفوسیت ها نوعى گویچه سفید خون هستند که اساس ایمنى بدن را تشکیل مى دهند.
گاهى این سلول ها در عملکرد خود دچار خطا مى شوند. از این رو فرآیند آلرژى در بدن شکل مى گیرد. لنفوسیت ها بر دو نوعند:
B    و T که هر دو نوع آن از بدن شما در برابر تهاجم هر جسم خارجى از جمله باکترى، ویروس و توکسین (زهرابه باکترى) محافظت مى کنند. آنها به راحتى از میان بافت هاى بدن به رگ هاى خونى رفته سپس به غدد و کانال هاى لنفاوى مى روند. در واقع سلول هاى B و T در همه جاى بدن در رفت و آمد هستند. آنها درست مثل کارگزاران گمرک عمل مى کنند، در تمام بدن وضعیت سلول ها را مورد بررسى قرار مى دهند، اگر سلولى دچار مشکل باشد به سرعت آن را شناسایى کرده و در رفع مشکل اقدام مى کنند. فرآیند شناخت و درمان بیمارى هاى گوناگون توسط سیستم ایمنى بدن بسیار اعجاب انگیز است.
خطر آلرژى چه وقت پیش مى آید؟ وقتى لنفوسیت ها با یک ذره یا سلول که از خود آثار غیرطبیعى بروز مى دهد برخورد مى کنند آن را مثل مهاجم و متجاوز شناسایى مى کنند و براى مقابله با آن آنتى بادى تولید مى کنند.
۵ نوع آنتى بادى اصلى وجود دارد که ایمنوگلوبولین یا lgS نامیده مى شوند که شامل lgA، lgD، lgE، lgG و lgM است. آنتى بادى lgE مسئول آلرژى در بدن است. در سیستم ایمنى سالم، لنفوسیت ها قادرند عوامل مهاجم را از غیرمهاجم تشخیص دهند و در اشخاص مستعد به آلرژى کدهاى ژنتیکى ترتیب لازم را ندارند، لذا لنفوسیت ها در مقابله با عوامل مهاجم آنتى بادى زیادى تولید مى کنند که خودشان را به دیواره سلول هایى در بدن مى چسبانند که در مقابل از خود هیستامین ترشح مى کنند، هیستامین سلاحى در مقابله با هر نوع عفونت است متاسفانه اگر به مقدار زیاد و یا به طور غیرطبیعى ترشح شود فرد دچار مشکل شده و علائم آلرژى در بدنش ظاهر مى شود که خود را به اشکال گوناگون نشان مى دهد.

علائم عمومى آلرژى عبارتند از:
خارش بدن، چشم ها و بینى،کهیر، عطسه، خس خس کردن، اسهال، حالت تهوع، استفراغ
بخش هایى از بدن که دچار آلرژى مى شوند:
دهان: ورم و خارش لب و زبان
در راه هاى هوایى بدن: خس خس کردن و به سختى نفس کشیدن
در سیستم هاضمه: دل پیچه، حالت تهوع، استفراغ و اسهال
عوارض پوستى: خارش، کهیر، جوش و اگزما
سازوکار دقیق آلرژى تاکنون شناخته نشده است. گاهى مواد خاصى در برخى افراد ایجاد آلرژى مى کند از این رو اگر فردى در معرض آنها قرار گیرد دچار آلرژى مى شود. مثلاً اگر کسى به نیش زنبور عسل آلرژى دارد ممکن است به انواع دیگر زنبور نیز آلرژى داشته باشد. بعضى افراد به بعضى از مواد غذایى یا داروهایى مثل پنى سیلین حساس هستند. اگر آلرژى تمامى بدن فرد را درگیر سازد به آن آلرژى عمومى مى گویند. در چنین مواقعى فرد دچار شوک آنافلاکسى خواهد شد، که بروز این شوک بستگى به بدن فرد با نوع آلرژى دارد. در یک شوک ساده فرد تنها دچار عوارض پوستى مثل خارش و تورم مى شود. در شوک هاى شدیدتر ممکن است بدن فرد کهیر بزند تا جایى که نفس کشیدن مشکل مى شود یا فشار خون فرد تحت تاثیر قرار گیرد ولى در شوک هاى بسیار شدید مغز و کلیه ها دچار فقدان اکسیژن مى شوند و زندگى فرد به مخاطره مى افتد و تا جایى ادامه مى یابد که عمل بلع و نفس کشیدن مختل شده و فرد به طرف شوک آنافلاکسى رفته و مرگ وى طى دو تا سه دقیقه فرا مى رسد، که تنها در آمریکا سالانه صدها نفر بر اثر این نوع شوک تلف مى شوند. تست هاى گوناگونى وجود دارد که میزان استعداد فرد را به آلرژى مشخص مى کند که متاسفانه صددرصد قابل اعتماد نیستند. از جمله پوست دست را قبل از تزریق برخى از داروها مثل پنى سیلین خراش مى دهند و اندکى از آن را بر روى پوست مى مالند، اگر پس از چند دقیقه پوست فرد دچار ورم و سوزش شود فرد نسبت به آن آلرژى دارد. تست خون روش دیگرى است که معمولاً در کودکان انجام مى شود. برخى افراد به آلرژى فصلى مبتلا هستند به خصوص در فصل بهار و پاییز که گرده گیاهان و گرد و غبار در هوا زمینه آلرژى را برایشان فراهم مى آورد. مواد غذایى آلرژى زا مثل بادام زمینى و صدف دریایى برخى افراد را دچار مشکل مى کند. براى مقابله با آلرژى معمولاً سه روش وجود دارد: ۱- دورى از مواد آلرژى زا ۲- دارودرمانى ۳- ایمنوتراپى
نخست باید از مواد آلرژى زا دورى جست. گاهى پرهیز از برخى مواد اجتناب ناپذیر است مثل گرده گیاهان و گرد و خاک که در هوا پخش مى شود، بعضى از داروها مثل آنتى هیستامین، دکونجستان، کرومولین سدیم و کورتیکو استروئید فرد را در مقابل شوک آنافلاکسى مصون نگاه مى دارند. در نهایت با ایجاد ایمنى توسط برخى داروها مى توان به افراد در آلرژى هاى حاد کمک کرد. گرچه این داروها گران و خالى از خطر نیست ولى گاهى براى اینکه فردى زندگى عادى داشته باشد باید هر هفته داروى تزریقى دریافت کند تا سیستم ایمنى بدنش تقویت شود. این داروها در بیشتر افراد موثر است ولى به برخى دیگر کمک چندانى نمى کند. بهتر است قبل از مصرف هر دارویى پزشک خودتان یا متخصص آلرژى را در جریان بیمارى و تاریخچه آن قرار دهید تا شما را یارى دهد.

 

 

منبع : پدیدا بزرگترین مرجع علمی ایرانیان

 

ارسال نظر