X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

آموزش کامل افزونه ی W3 Total Cache

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

تنظیمات عمومی‌افزونه ی W3 Total Cache

قطعاً لود سریع صفحات وب سایت تأثیر زیادی در بازدید دوباره کاربر از وب سایت خواهد داشت. چنان چه وب سایتی دیر لود شود، شانس این که کاربر برای بار دوم از آن وب سایت دیدن کند، کمتر خواهد شد؛ زیرا با وجود اینترنت لاک پشتی در ایران، کاربر وقت خود را صرف صفحاتی نخواهد کرد که مدتی طولانی باید منتظر لود کامل آن‌ها بود. هم چنین یکی از گزینه‌های گوگل در رتبه بندی سایت‌ها، سرعت لود آن‌هاست؛ بنابراین چنان چه برایتان مهم است که از طرف گوگل امتیازی کسب کنید، حتماً باید مؤلفه سرعت را در نظر بگیرید و وب سایت خود را برای این امر بهینه کنید. راه‌های زیادی برای افزایش سرعت لود وب سایت وجود دارد؛ مانند انتقال عکس‌ها به یک زیر دامنه و لود آن‌ها از آنجا، استفاده از سرویس‌های CDN، استفاده از سرویس‌هایی که صفحات شما را کش کرده و آن صفحات را به کاربران تحویل می‌دهند؛ مانند سرویس CloudFlar، و نیز چنان چه از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنید، نصب افزونه‌های مخصوص کش صفحات که به تعداد زیادی وجود دارند، از جمله راه‌هایی هستند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها سرعت لود سایت و صفحات سایت خود را بهینه کنید و هم از طرف گوگل رتبه کسب کنید و هم کاربرانتان را حفظ کنید. البته مزایای سبک سازی صفحات تنها این‌ها نیست، با توجه به این که اکثر وب سایت‌ها از‌هاست‌های اشتراکی استفاده می‌کنند، مسئله مصرف زیاد RAM و CPU نیز مطرح است؛ مخصوصاً سیستم وردپرس با وجود مزیت‌های بسیار، مصرف RAM و CPU در آن نسبت به سیستم‌های دیگر بیشتر است و این مسئله زمانی دردسرساز می‌شود که  وب سایت روی سرور اشتراکی باشد، آن گاه باید شاهد Down شدن متعدد سرور و به دنبال آن وب سایت خود باشید.

نصب افزونه ی کش که ما در این جا به نحوه ی نصب و راه اندازی افزونه ی W3 Total Cache که یکی از بهترین پلاگین‌های کش برای وردپرس است، می‌پردازیم می‌تواند تا ۵۰ درصد فشار بر CPU را کاهش داده و سرعت لود صفحات شما را به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهد. مخصوصاً اگر در صفحات خود از CSS‌ها و JS‌های متعدد استفاده می‌کنید، افزونه ی کش W3 Total Cache می‌تواند کمک شایانی به افزایش سرعت لود صفحه ی شما کند.

افزونه ی W3 Total Cache به دلیل این که دارای تنظیمات متعدد می‌باشد، چنان چه صحیح تنظیم نگردد کارایی لازم را نخواهد داشت، اگر افزونه ی W3 Total Cache را نصب کرده اید، با مطالعه این مقاله از صحت تنظیمات آن مطمئن خواهید شد و نیز اگر هنوز آن را نصب نکرده اید می‌توانید آن را دریافت کرده و نصب کنید. توجه داشته باشید که قبل از فعال کردن افزونه، فایل htaccess خود را قابل دسترسی کنید؛ چون در غیر این صورت ممکن با خطا مواجه شوید. در جریان فعال سازی به پیام‌هایی که افزونه می‌دهد توجه کنید و با توجه به این پیام‌ها خطاهایی که ممکن است به وجود بیاید را برطرف کنید که البته اکثر این خطاها به دلیل پرمیشن یا دسترسی فایل‌ها و پوشه‌هایی است که افزونه کش برای فعال سازی به آن‌ها نیاز دارد. بعد از نصب افزونه و کلیک روی فعال کردن افزونه، گزینه ای به نام Performance در پایین منوی مدیریت وردپرس اضافه خواهد شد که شامل تعدادی زیر منو می‌باشد. اولین زیرمنو General Settings است؛ روی آن کلیک کنید تا وارد صفحه نخست افزونه شوید.

۱- اولین گزینه در این صفحه گزینه General است. با استفاده از این گزینه کل افزونه فعال یا غیر فعال می‌شود. بدین صورت که اگر حالت Preview Mode فعال باشد، این یعنی افزونه تقریباً غیر فعال است؛ بنابراین روی دکمه Disable کلیک کنید تا حالت پیش نمایش غیرفعال شود، سپس روی Save all settings کلیک کنید تا تغییرات ذخیره گردد.

گزینه General به حالت زیر در خواهد آمد:

نکته: اگر تیک Toggle all caching types on or off at once در این مرحله بزنید همه سرویس‌های افزونه ی W3 Total Cache فعال خواهند شد که این امر باعت به وجود آمدن خطاهایی خواهد شد که بعداً خواهید فهمید این خطاها به چه علت است؛ بنابراین تیک این گزینه را نزنید.

1 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

۲- مورد بعدی که باید فعال شود Page Cache است. تیک Enable را بزنید و حالت Page Cache Method را روی Dick:Enhanced قرار دهید (برای اکثر سایت‌ها که از سرور اشتراکی استفاده می‌کنند این حالت بهترین است) سپس روی دکمه Save all settings کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند. (تصویر زیر)

2 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

۳- گزینه بعدی Minify است. این گزینه برای کسانی که از CSS و JS‌های زیاد در صفحات خود استفاده می‌کنند بسیار مفید است. کار این گزینه این است که محتویات غیر ضروری برای کاربران را حذف می‌کند. مانند تصویر زیر تنظیمات را انجام داده و سپس روی دکمه Save all settings کلیک کنید تا تغییرات و تنظیمات ذخیره گردند.

3 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

۴- مورد چهارم Database Cache است. برای وب سایت‌هایی که فراخوان‌های متعددی از دیتابیس دارند (پرس و جو) این گزینه می‌تواند مفید واقع شود. با توجه به این که وب سایت شما چقدر از دیتابیس اطلاعات واکشی می‌کند، این گزینه را تنظیم کنید. برای وب سایت‌هایی که زیاد اطلاعات از دیتابیس خود فراخوانی نمی‌کنند این گزینه فعال هم نشود مسئله ای نیست. اگر آن را فعال کردید حالت Database Cache Method روی Disk قرار داده و تغییرات را ذخیره کنید: (تصویر زیر)

4 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

۵- پنجمین مورد Object Cache است. مانند گزینه چهارم برای وب سایت‌هایی که زیاد دینامیک هستند این گزینه کارایی خواهد داشت. تنظیمات آن نیز دقیقاً مانند گزینه چهارم است. (شکل زیر)

5 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

۶- ششمین مورد Browser Cache است. این گزینه را حتماً فعال کنید. با این کار قسمت‌هایی از صفحات شما در مرورگر کاربر کش می‌شوند و با این کار در مراجعات بعدی کاربر، به او کمک خواهید کرد که سریع تر صفحه ی شما برایش لود شود؛ مانند هدر که هر دفعه لازم نیست برای کاربر لود شود. هم چنین محتویات را فشرده کرده و برای Object‌ها تاریخ انقضا قرار خواهد داد تا به مرورگر کاربر بفهماند که مثلاً فلان شئ تا چه مدت در مرورگر کش شود. تیک Browser Cache را بزنید و تغییرات را دخیره کنید. (تصویر زیر)

6 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

۷- هفتمین گزینه CDN می‌باشد. از خصوصیات مهم افزونه ی W3 Total Cache، پشتیبانی از سرویس‌های CDN می‌باشد. سرویسهای CDN برای همیشه آنلاین نگه داشتن وب سایت و نیز کم کردن بار بر روی سرور اصلی شما کاربرد دارند و اکثراً هم پولی هستند؛ به هر حال اگر شما از سرویس CDN استفاده می‌کنید، آن را فعال کرده و نام سرویس مورد استفاده خود را از کادر پایین افتادنی CDN Type انتخاب نموده و تغییرات را ذخیره نمایید؛ اگر مانند من بی پول هستید و هیچ سرویسی استفاده نمی‌کنید لازم نیست تیک CDN را بزنید.

7 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

۸- هشتمین مورد گزینه  Varnish می‌باشد. چنان چه شما از یک سرور به عنوان کش سرور اصلی خود استفاده می‌کنیدT این گزینه را فعال کرده و آپی آن سرور را در کادر Varnish servers وارد کنید (هر آپی در یک خط).

8 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

۹- مورد بعدی تنظیمات CloudFlar می‌باشد. خوشبختانه این سرویس بخش رایگان هم دارد و شما می‌توانید در آن ثبت نام کرده و از خدمات رایگان آن استفاده کنید. استفاده از این سرویس برای وب سایت‌هایی که پهنای باند محدود دارند و امنیتشان ضعیف است بسیار کارامد است.

9 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

۱۰- آخرین گزینه که مهم است با آن آشنایی داشته باشید، تهیه ی نسخه ی پشتیبان از تنظیمات است (Emport/Export settings) این گزینه را زمانی استفاده می‌کنید که تنظیمات افزونه را به طور کامل انجام داده باشید و بخواهید یک نسخه ی پشتیبان از تنظیمات داشته باشید تا هر زمان بنا به هر دلیل تنظیمات افزونه ی W3 Total Cache به هم خورد، از نسخه ی پشتیبان استفاده کنید. چون این گزینه در صفحه تنظیمات عمومی‌افزونه است آن را همین جا توضیح خواهیم داد. اگر افزونه را تنظیم کردید و نسخه ی پشتیبان هم از آن تهیه کردید، زمانی که تنظیمات بهم خورد کافیست روی Browse کلیک کرده و نسخه پشتیبان خود را دوباره Upload کنید و اگر تنظیمات افزونه را به طور کامل انجام داده اید برای تهیه نسخه ی پشتیبان کافیست روی دکمه Download  کلیک کرده و نسخه ی پشتیبان را در جایی ذخیره کنید و اگر می‌خواهید همه تنظیمات را به حالت اولیه برگردانید روی دکمه  Restore Default settings کلیک کنید.

10 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

تنظیمات Page Cache:

بخش اول تنظیم افزونه ی W3 Total Cache را که شامل تنظیمات عمومی‌این افزونه بود، با هم مرور کردیم. حال بخش دوم تنظیمات که شامل تنظیمات دیگر گزینه‌های افزونه ی کش W3 Total Cache است را در این جا با هم مرور خواهیم کرد. از منوی Performance گزینه Page Cache را کلیک کنید تا صفحه  Page Cache باز شود. اولین گزینه General است؛ مانند تصویر تیک گزینه‌های لازم را بزنید و روی دکمه Save all settings کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند. (تصویر زیر)

11 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

تنظیمات Advanced:

گزینه دوم از قسمت Page Cache گزینه ی Advanced می‌باشد. تنظیمات پیش فرض را دستکاری نکنید و آن را به حالت خود رها کنید.

تنظیمات  Cache Preload:

مانند تصویر زیر عمل کنید، فقط در قسمت Sitemap URL آدرس سایت مپ خود را بنویسید. البته به طور خودکار افزونه ی کش W3 Total Cache آدرس سایت مپ را شناسایی می‌کند. اگر احیاناً آدرس را مشاهده نکردید URL سایت مپ خود را وارد کنید. تغییرات را ذخیره کنید. (تصویر زیر)

13 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

تنظیمات Purge Policy:

آخرین گزینه از قسمت Page Cache گزینه ی Purge Policy می‌باشد. مانند شکل زیر عمل کرده و تغییرات را ذخیره کنید. (تصویر زیر)

14 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

تنظیمات گزینه Minify:

سومین گزینه از منوی Performance گزینه Minify می‌باشد. Minify برای کش کردن CSS‌ها، JS‌ها و HTML‌ها می‌باشد. این گزینه برای وب سایت‌هایی که به تعداد زیاد از فایلهای JS و CSS استفاده می‌کنند، بسیار مفید است.

تنظیمات General:

مانند تصویر زیر تنظیمات را انجام داده و سپس آن‌ها را ذخیره نمایید.

15 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

تنظیمات HTML & XML:

برای داشتن یک خروجی تر و تمیز از html طبق تصویر زیر تنظیمات را انجام دهید و ذخیره نمایید. فقط در این قسمت به دو نکته توجه کنید: اول این که اگر شما زیاد کدهای HTML قالبتان را تغییر می‌دهید، این قسمت را فعال نکنید. دوم این که اگر فایل‌های قالب شما کد شده هست، یعنی به وسیله نرم افزارهای مخصوص رمزگذاری شده است باز این قسمت را فعال نکنید.

16 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

تنظیمات JS:

تنظیمات را مانند تصویر زیر انجام دهید. از قسمت JS file management و از منوی کشوی Theme پوسته فعال یا همان پوسته فعلی خود را انتخاب کنید.

17 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

در ورژن‌های قبلی افزونه ی کش W3 Total Cache بایستی بصورت دستی آدرس فایل‌های JS را وارد می‌کردید اما در ورژن جدید خود افزونه اتوماتیک آدرس‌ها را پیدا می‌کند. تنها کافیست تیک فایل‌ها را بزنید تا کش شوند. برای این کار از  بالای همین صفحه Minify روی دکمه Help کلیک کنید:

با این کار صفحه زیر باز می‌شود در اینجا آدرس تمامی‌JS‌ها و CSS‌های پوسته فعال شما دیده می‌شود. هر کدام را که خواستید کش شود تیک Add را بزنید. البته پیشنهاد می‌شود همه را تیک بزنید و سپس روی دکمه Apply & close کلیک کنید. البته حتماً وب سایت خود را بررسی کنید تا اگر دیدید مشکلی با کش شدن فایلهای JS و CSS به وجود آمده بود، فایل مشکل زا را از کش خارج کنید. همچنین اگر در صفحه زیر احیاناً فایلی از قلم افتاده بود می‌توانید در قسمت تنظیمات JS با کلیک روی دکمه  Add a script آدرس فایل مورد نظر را اضافه کنید.

تنظیمات قسمت CSS:

برای تنظیم این قسمت مانند تصویر زیر عمل کنید. در اینجا هم اگر فایل CSS ی از قلم افتاده بود با کلیک روی دکمه Add a style sheet آن فایل را اضافه کنید. سپس روی  دکمه  Save all settings  کلیک کنید تا تغییرات ذخیره گردد.

18 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

تنظیمات قسمت Advanced:

همانند تصویر زیر عمل کنید. با این توضیح که اگر تعداد بازدید کنندگان وب سایتتان زیاد است در قسمت Garbage collection interval عدد ۲۱۶۰۰ وارد کنید.

19 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

تنظیمات گزینه Database Cache:

چهارمین گزینه از منوی Performance گزینه Database Cache است. اگر در تنظیمات عمومی افزونه ی کش W3 Total Cache گزینه Database Cache را فعال کرده باشید، اینجا هم تنظیمات کوچکی را باید انجام دهید. طبق تصویر زیر عمل کنید. در قسمت Garbage collection interval اگر وب سایت شما شلوغ است، می‌توانید عدد کمتری واردکنید. در کادر Never cache the following pages هم می‌توانید صفحاتی را که فشار زیادی بر سرور وارد می‌کنند را تعیین کنید. در آخر تغییرات را ذخیره کنید.

20 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

تنظیمات Object Cache:

پنجمین گزینه از منوی Performance گزینه Object Cache می‌باشد. تنظیمات پیش فرض خوب است. تنها اگر وب سایتتان شلوغ است، می‌توانید در قسمت Garbage collection interval عدد کمتری وارد کنید.

21 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

تنظیمات Browser Cache:

ششمین گزینه از منوی Performance گزینه Browser Cache می‌باشد. تنظیمات این قسمت برای مرورگر کاربران است. شما در این جا تعیین می‌کنید که چه قسمت‌هایی از وب سایت شما در مرورگر کاربر ذخیره شود تا با هر بار مراجعه کاربر تمام سایت برایش لود نگردد و با این کار به کاربرانتان کمک می‌کنید که صفحات سایت سریعتر برایشان لود گردد.

تنظیمات  General:

طبق تصویر زیر این قسمت را تنظیم کنید. فقط بر اساس وضعیت سایت خود می‌توانید تیک قسمت Set entity tag (eTag) را بزنید. در آخر تغییرات را ذخیره کنید.

22 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

تنظیمات قسمت CSS & JS:

طبق تصویر زیر تنظیمات را انجام دهید و تغییرات را ذخیره کنید.

23 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

تنظیمات قسمت HTML & XML:

طبق تصویر زیر تنظیمات این قسمت را نیز انجام داده و تغییرات را ذخیره کنید.

24 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

تنظیمات قسمت Media & Other File:

این قسمت را هم بر اساس تصویر زیر تنظیم نموده و تغییرات انجام شده را ذخیره نمایید.

25 آموزش افزونه ی W3 Total Cache

در اینجا تنظیم کلی افزونه ی کش W3 Total Cache  به پایان رسید. سایر گزینه‌های این افزونه را دستکاری نکنید و بگذارید همان پیش فرض‌ها باشند.

 

منبع : پرتال سزار ایران

 

یک نظر

  1. طراحی سایت گفته است :
    اسفند ۱۲ام, ۱۳۹۴

    ممنون از راهنمای جامع, فقط این نکته رو یادآوری میکنم که اگر گزینه object cache فعال باشه بعد از مدتی ممکنه باعث کاهش شدید سرعت بخش مدیریت وردپرس بشه که برای من پیش اومد و تا ۲ روز فکر میکردم از هاستینگم هست و خلاصه با غیر فعال کردن این گزینه مشکلم حل شد و سایتم به حال عادی برگشت و من مدتهاست روی همه سایتهام از این افزونه استفاده میکنم و کاملا راضیم

ارسال نظر