X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

ابررایانه ای به اندازه تلویزیون ۳۰ اینچی

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

نمونه اولیه ابررایانه Blue Gene l را که ۷۳ بار سریع تر از رایانه های معمولی است با ۵۱۲ نود ساخته است که ابعاد آن به اندازه یک تلویزیون ۳۰اینچی است و پرفورمنس عملیاتی آن برای محاسبه ۲تریلیون عملیات در ثانیه (۲ ترافلاپ) در نظر گرفته شده است.

این ابررایانه که برای لابراتوار لاورنس لیورمور ساخته شده ادامه پروژه بزرگ تحقیقاتی IBM است که از سال ۱۹۹۹ شروع شده و کماکان با هدف ساخت ابر رایانه های کوچکتر و با سرعت بالاتر ادامه دارد. هدف اصلی ، ساخت رایانه هایی با قدرت یک ترافلاپ یا معادل یک تریلیون محاسبه در ثانیه و ۲۵برابر سریع تر از قدرتمندترین رایانه های کنونی است.

قدرت اصلی روی پردازنده های موسوم به powerpc IBM است که مختص ابررایانه بوده و هر چیپ Blue Geneشامل پردازنده های دوآل فلاپ و حافظه ۴مگابایتی در سطح L3 با ۵کنترل کننده شبکه است.

ابررایانه ای به اندازه تلویزیون ۳۰ اینچ با قدرت پردازش ۲ ترافلاپ محاسبه در ثانیه ساخته شد.

نمونه اولیه ابررایانه Blue Gene l را که ۷۳ بار سریع تر از رایانه های معمولی است با ۵۱۲ نود ساخته است که ابعاد آن به اندازه یک تلویزیون ۳۰اینچی است و پرفورمنس عملیاتی آن برای محاسبه ۲تریلیون عملیات در ثانیه (۲ ترافلاپ) در نظر گرفته شده است.

این ابررایانه که برای لابراتوار لاورنس لیورمور ساخته شده ادامه پروژه بزرگ تحقیقاتی IBM است که از سال ۱۹۹۹ شروع شده و کماکان با هدف ساخت ابر رایانه های کوچکتر و با سرعت بالاتر ادامه دارد. هدف اصلی ، ساخت رایانه هایی با قدرت یک ترافلاپ یا معادل یک تریلیون محاسبه در ثانیه و ۲۵برابر سریع تر از قدرتمندترین رایانه های کنونی است.

قدرت اصلی روی پردازنده های موسوم به powerpc IBM است که مختص ابررایانه بوده و هر چیپ Blue Geneشامل پردازنده های دوآل فلاپ و حافظه ۴مگابایتی در سطح L3 با ۵کنترل کننده شبکه است.

بیل پولی بلنک ، مدیر IBM در بخش اکتشاف سیستم های سرور می گوید: فناوری ساخت این نوع ابررایانه ها روی چیپ یا تراشه آن استوار است.
به گفته وی رهیافت system a chip بدون درنظرگرفتن محصولات روی رایانه های تجاری کنونی ساخته دیسک درایو یا کارت صدا و جک میکرفن دارند، فضای کمتری را اشغال و قدرت بیشتری را عرضه می کند. دان دوسا، فیزیکدان برجسته در لاورنس لیورمور نیز می گوید: ما اینجا فقط پردازنده ، حافظه و ابزار ارتباطی داخل ابررایانه داریم بنابراین چیز اضافی نیز روی آن وجود ندارد. به گفته وی ، پردازنده های ۷۰۰مگاهرتزی در هر نود ، حدود ۱۰ تا ۱۵ وات برق مصرف می کنند. گرمای ابررایانه با طراحی منحصر به فرد کمتر شده و کاربر ، محصول مذکور را مانند مهره های بازی دومینو در کنار هم چیده شده مشاهده می کند. مهندسی صحیح برای کاربرد سوخت کمتر و درنتیجه تولید حرارت کمتر، به گفته پولی بلنک ، سیستم را به یک خنک کننده کامل تبدیل کرده است و به همین دلیل ، سیستم اصلی ابررایانه به یک دهم از خنک سازی نمونه های مشابه احتیاج پیدا می کند، که این امر فوق العاده است و نشان می دهد طراحی صحیح باعث کاهش گرما و استفاده کمتر از سیستم خنک کننده پردازنده ها می شود. پروژه Blue Genel تا یک سال دیگر کاملا تکمیل می شود و آن وقت ۶۵هزار نود در فضایی به اندازه ۲هزار و ۵۰۰مترمربع ، یعنی یک دهم فضای به کار گرفته شده برای ابررایانه شبیه سازی زمین ، سوار می شود و شروع به کار می کند. تیم تحقیق IBM مستقر در یورک تاون نیویورک ، اکنون که نمونه سخت افزاری خود را تکمیل کرده ، شروع به توسعه نرم افزارهای مرتبط با سیستم برای نصب اپلیکیشن روی ۶۵هزار پردازنده به طور همزمان کرده است.

پس قرار است برنامه و سیستم عامل مختص ابررایانه که قادر به اجراست و می تواند مدیریت روی ۶۵هزار پردازنده داشته باشد، تهیه شود. دان دوسا در این باره می گوید: چالش اصلی اینجاست که الگوریتم بسیاری از برنامه ها و اپلیکیشن های کنونی روی ابررایانه مذکور کارآیی ندارد و باید الگوریتم آن با دوباره نویسی ، مختص Blue Genel شود. محققان در لاورنس لیورمور قصد دارند ابررایانه ساخته شده در محاسبه دقیق روی دینامیک سیالات ملکول ها در سطح اتمیک بهره بگیرند. به گفته مارک زیگر بازرس لاورنس لیورمور برای Asci برخی نرم افزارهای این ابررایانه برای تحقیقات هسته ای نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ابررایانه Blue Genel به عنوان نمونه اولیه برای ماشین های نسل آینده در نظر گرفته شده است.

به گفته زیگر ، برنامه آتی IBM که چند سال بعد محقق خواهد شد ، ساخت چنین ماشین هایی ۱۲۸برابر سریعتر از نمونه Blue Genel است.

بر این اساس Blue Genel بین ۱۸۰ تا ۳۶۰ ترافلاپ ، هزینه ای معادل ۵۰ تا ۱۰۰میلیون دلار دارد که هر ترافلاپ معادل ۲۰۰هزار دلار هزینه بردار است.

بلوجین/ال

 

 

 

 

 

 

ابررایانه بلوجین/ال که پیش از این عنوان قویترین رایانه جهان را به خود اختصاص داده بود سرعت محاسبات خود را به دو برابر افزایش داده است. این ابررایانه به سرعت ‪ ۲۸۰/۶ترافلاپ دست یافته است یعنی ‪۲۸۰/۶ تریلیون محاسبه را در یک ثانیه انجام می‌دهد.

به گزارش پایگاه اینترنتی بی‌بی‌سی نیوز، این ابررایانه که ساخت شرکت آی بی‌ام در آزمایشگاه ملی لورنس لیورمور آمریکا است در ماه ژوئن به طور رسمی قویترین رایانه جهان نام گرفت. هر شش ماه کارشناسان سریعترین ابررایانه‌های جهان را تا رتبه پانصدم رده بندی می‌کنند.

قدرت بلوجین در مدت ‪ ۱۲ماه چهار برابر شده است. محاسباتی را که بلوجین می‌تواند در مدت یک ثانیه انجام دهد برای یک ماشین حساب دستی دهها سال به طول می‌انجامد.

لینتون بروکس از اداره امنیت ملی هسته‌ای ‪ NNSAدر مراسم پرده‌برداری از این ابررایانه گفت بلوجین/ ال‌با قدرت محاسبه خود توانایی ما را در پیش بینی رفتار تاسیسات قدیمی هسته‌ای افزایش می‌دهد. بلوجین / ال‌به ابررایانه دیگری به نام ‪ ASC Purpleمی‌پیوندد تا از تاسیسات هسته‌ای آمریکا محافظت کند.

ابررایانه ‪ ۱۰۰ ASC Purpleترافلاپ سرعت دارد و شبیه‌سازی فعالیتهای سلاحهای هسته‌ای را نیز انجام می‌دهد. این رایانه از این اطلاعات برای تهیه رمزهای هسته‌ای سه بعدی مورد نیاز برای شبیه‌سازی سریع عملکرد سلاحهای هسته‌ای استفاده می‌کند.

این بررسی‌های قبلا در آزمایشهای هسته‌ای زیرزمینی انجام شده است. مغز عظیم این دو رایانه می‌تواند به سرعت نیم پتافلاپ برسد. یعنی

‪ ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰محاسبه را در هر ثانیه انجام دهد.

ابررایانه‌ها در حل سریع مسائل پیچیده نقش مهمی دارند. ابررایانه‌ها در دسته‌ای از کاربردهای زیست شناسی پیشرفته شامل طراحی مولکوهای جدید دارویی اهمیت زیادی یافته‌اند. اخترشناسان از مغز ابررایانه‌ها برای بازآفرینی نحوه تکامل کیهان بهره گرفته‌اند. از ابررایانه‌ها در بهبود دقت پیش بینی اوضاع آب و هوایی، کمک به طراحی خودروهای بهتر و بهبود تشخیص بیماریها نیز استفاده می‌شود.

رایانه جدید ‪ ۱۰میلیون بار سریعتر از سریعترین رایانه‌های شخصی کنونی است. به نوشته هفته نامه علمی \”نیو ساینتیست\” دو شرکت هیتاچی و ان ئی سی اعلام کرده‌اند در ساخت این رایانه مشارکت خواهند داشت.

علاوه بر این دو شرکت خصوصی دانشگاههای توکیو و کیوشو و موسسه تحقیقات فیزیکی و شیمی ژاپن در ساخت این ابررایانه عظیم سهم خواهند داشت. هزینه کل این طرح بین ‪ ۷۱۲تا ‪ ۸۰۰میلیون دلار برآورد شده است.

از این رایانه فوق سریع برای بررسی تغییرات جوی، نحوه شکل گیری کهکشانها، و رفتار دارو های جدید استفاده به عمل خواهد آمد.

سریعترین ابررایانه جهان درحال حاضر \”بلو گرین/ال\” است که به وسیله شرکت آی بی‌ام ساخته شده و در آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در کالیفرنیا نصب شده است.
اما طراحی این ابررایانه و دیگر ابررایانه های کنونی با طراحی رایانه‌های متداول که در آنها از مدارها و تراشه‌های آماده استفاده می‌شود تفاوت دارد.
رایانه‌ای که ژاپنی‌ها در نظر دارند تا سال ‪ ۲۰۱۱تکمیل کنند از نظر تازگی و بدیع بودن طراحی از این نسل ابررایانه های کنونی نیز به مراتب پیشرفته‌تر خواهد بود و احتمالا چندین نسل متفاوت از پردازشگرها را در درون سامانه‌های واحد به کار خواهد گرفت.
به گفته \”جک دانگارا\” از دانشگاه تنسی که وظیفه تهیه فهرست سالانه ‪ ۵۰۰رایانه قدرتمند جهان را برعهده دارد، ژاپنیها از ساخت یک رایانه ترکیبی (هیبرید) سخن می‌گویند.

احتمالا در طراحی این سامانه از تراشه‌هایی استفاده خواهد شد که تنها برای انجام یک نوع عملیات، ولی با سرعت بسیار بسیار زیاد، طراحی شده‌اند.
به نوشته \”نیو ساینتیست\” اعلام خبر ساخت یک ابررایانه جدید از طرف ژاپنیها به احتمال زیاد آتش رقابت میان آمریکا و ژاپن بر سر ساخت قویترین و سریعترین ابررایانه را شعله ورتر خواهد ساخت.

ژاپن در سال ‪ ۲۰۰۲با رایانه ساخت شرکت ان ئی سی موسوم به شبیه ساز زمین به مقام اول دست یافت. اما این امر سبب شد شرکت آی بی‌ام در سالهای بعد ابر رایانه بلو گرین/ال را تولید کند.

شرکت IBM نمونه جدیدی از ابررایانه موسوم به Blue Jean خود تولید کرده که هم‌اکنون پس از نمونه اصلی Blue Jean / L ، دومین ابررایانه سریع جهان محسوب می‌شود. ابررایانه جدید با نام Blue Jean Watson در مرکز تحقیقاتی Tomas Watson شرکت IBM نگهداری می‌شود و قادر است در هر ثانیه ‪ ۹۱٫۳تریلیون محاسبه انجام دهد. هم‌اکنون سریعترین ابررایانه جهان یعنی Blue Jean / L قادر است در هر ثانیه ‪ ۱۳۵تریلیون محاسبه انجام دهد(سرعت ۱۳۵ ترافلاپ) و ابررایانه جدید Blue Jean / L با ‪ ۹۱٫۳ترافلاپ، در مکان دوم سریعترین ابررایانه‌های جهان قرار گرفته‌است. فهرست پانصد ابررایانه سریع جهان دو بار در هر سال در همایش ابررایانه‌ها معرفی می‌شود. همایش بعدی ابررایانه‌ها در حدود دو هفته دیگر در کشور آمریکا برگزار خواهد شد.

سومین ابررایانه سریع جهان نیز با سرعت ‪ ۵۱٫۹ترافلاپ در کشور آمریکا قرار دارد. این ابررایانه به نام کلمبیا، توسط شرکت سیلیکون گرافیکس و با سفارش سازمان هوانوردی و فضایی آمریکا NASA ساخته شده‌است. طراحان Blue Jean / L ، قدرتمندترین ابررایانه فعلی جهان، هم‌اکنون برای دو برابر کردن ابعاد و توان این ابر رایانه در آینده برنامه‌ریزی کرده‌اند و به همین جهت به نظر می‌رسد با افزایش سرعت Blue Jean / L از ‪ ۱۳۵ترافلاپ فعلی به سرعتهای بالاتر، این ابررایانه در آینده همچنان مکان خود را به عنوان سریعترین ماشین محاسباتی جهان، حفظ کند.

کشور ژاپن نیز که در گذشته با ابر رایانه ‪ ۳۱ترافلاپی ساخت شرکت NPC صاحب سریعترین ابررایانه جهان محسوب می‌شد، چندی پیش از تلاش خود برای ارائه نسل جدیدی از ابر رایانه‌ها تا پایان سال ‪ ۲۰۱۰ میلادی خبر داده بود. ابررایانه‌ها با قدرت پردازش فوق‌العاده در پیش‌بینی‌های پیشرفته وضعیت آب و هوا، تحقیقات پزشکی، شبیه‌سازی‌های اتمی و مواردی از این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

ارسال نظر