X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

ابزار هوا شناسی

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

مقدمه:

هواشناسی امروز در جهان یکی از عوامل مهم در زندگی بشری می باشد در گذشته هواشناسی در جنگ ها، پرواز هواپیما، آب و هوا (جوّ)، ساختن پلها و ستونهای بتونی از جمله تیربرقها، بخصوص پیش بینی جوی هوا بکار می رود بطور مثال در پرواز هواپیما یا نشستن آن بر باند فرودگاهی که اطلاعات را توسط دستگاه های متعدد از هوا در دسترس وجود دارد به خلبانها گزارش کرده تا کارها را بخوبی انجام دهد تا خسارتی ایجاد نکند.

هواشناسی دستگاه های متعددی دارد که به برخی از آنها اشاره می نماییم:

 

بادنمای الکتریکی:

ادوات یا وسایل های این بادنما را از شمال به جنوب نصب کرده اند در جوهای بالا نصب شده است بر اثر باد حرکت کرده و از هلیم شده است و بوسیله دوربین مخصوص اندازه گیری می شود.

اطلاعاتی که در مورد پرواز هواپیما نشان می دهد. ارتفاع m10 متری بکار گذاشته.

طرز کار این بادنما طوری می باشد که از قسمتهای مختلف مثل سیم پیچ ثابت و یک سیم پیچ متحرک که نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند.

 

بادنمای پاندولی: (مکانیکی)

به وسیله وزش باد یک صفحه مستطیل شکل مدام در حال تاب خوردن است که این دستگاه را در m10 متری از سطح زمین بکار گذاشته شده است اگر تبادل هوا داشته باشیم از شش جهت قابل رؤیت است.

 

جعبه اسکرین:

اسکرین جعبه ای چهارگوش، مسقف و چوبی می باشد که روزنه هایی وجود دارد که برای عبور و خروج هوا در شیارهای جعبه که تعبیه شده است بکار می رود رنگ جعبه سفید می باشد که رنگ سفید مانع خطای وسایل داخل آن که داشته شده است نشود.

کاربرد این دستگاه برای اندازه گیری رطوبت هوا استفاده می شود و دماسنج دومی میزان خشکی هو را نشان می دهد. دماسنج خشک دمای معمولی و دماسنج تر دمای مرطوب را نشان می دهد که ذرات بخار آب دور آن جمع می شود که در نتیجه رطوبت هوا را بالا نشان می دهد اگر دمای دو دماسنج به هم نزدیکتر باشد هوا مرطوب و اگر دورتر باشد هوا خشک که مثل دماسنج و کتری عمل عمل می کند ماده داخل دماسنج یکی از جیوه که دمای بالای صفر ولی الکلی دماهای زیر صفر را نشان می دهد.

جیوه برای سنجش دمای بالا بکار می رود ساعت مناسب برای اندازه گیری ۵/۶ صبح و عصر ساعت ۶ بهتر می باشد.

 

جعبه اسکرین دوم هایروگراف یا رطوبت نگار:

قسمت اول در این رطوبت نگار موی دم است که با کاهش رطوبت اندازه گیری بالا می رود و با افزایش دما اندازه گیری آن پایین می آید و در طول یک هفته به دور خودش یک دور می چرخد کاربرد این دستگاه در مورد رطوبت سنجی است که دقت عمل فاصله خطوط افقی در رطوبتهای کم ۱۰۰ درصد و هرچه رطوبت کم فاصله خطوط افقی کم و هر چه رطوبت زیاد باشد فاصله خطوط افقی زیاد که ثبت مداوم رطوبت هوا را انجام می دهد.

 

دمانگار یا ترمونگار:

سیستم اهرم و استوانه ای که کوک می شود و در طول هفته می چرخد و درجه بندی توسط هوا انجام می گیرد که سیستم استوانه ای قسمت اول از فلز که با افزایش دما طول دما بالا و دومی با کاهش دما طول دما پایین می باشد. کاربرد این دمانگار برای کنترل و آمار دما می باشد که کار دیدبان را آسان می سازد که در مدت ۱۰ دقیقه مخابره می کنیم.

 

بادنگار ۲ متری:

این بادنگار در فاصله ۲ متری از سطح زمین نصب شده که بر روی یک استوانه قرار دارند که در داخل این استوانه چرخ و محور قرار دارد که هر کدام از آنها مانند یک قلم عمل می کند در بالای این استوانه یک پیکان که جهت باد را نشان می دهد و دیگری مدام به دور خود می چرخد سرعت باد را نشان می دهد.

بطور مثال: ۲۴ گرینویچ بین ۹۰ ـ‌ 0 سرعت سنج آن بوسیله خط کش برحسب    متر بر ثانیه سرعت باد را بدست می آوریم که کلاً همه هواشناسان باید برحسب گرینویچ مخابره کنند.

باران سنج:

ارتفاع بارندگی را می سنجد به علت ساده بودن وسیله و طریقه اندازه گیری تعداد آن ها از سایر ایستگاه ها بیشتر است و در مناطق روستایی هم یافت می شود در مناطق دوردست صعب العبور نوع باران سنج تجملی یا توتالیزور نصب می شود این باران سنج به صورت استوانه ای می باشد که ابتدایی آن قیفی شکل بود و آب باران توسط آن قیف در دورون استوانه جمع آوری می شود و اندازه گیری آن ۱۰ برابر می باشد یعنی هر cm1 که آب درون استوانه جمع شده است برای ما یک ۱ میلی متر است و این باران یخ برای کشاورزان استفاده فراوان دارد . چه میزان بارندگی صورت گرفته و چه محصلی را بکارند.

 

دیتالایگر:

باران نگار ترازویی است که وقتی باران می بارد که کفه اول پر شده و بعد از پر شدن یک فاز الکترونیکی ایجاد می شود که باعث ثبت قسمت ثبات الکتریکی می شود . در داخل مخزن یک باطری وجود دارد که نور خورشید را جذب و به الکتریکی یا (شارژ) می شود که اگر هوا ابری باشد از شارژ خود استفاده می کند .

 

دماسنج زیرزمینی:

ریشه این نوع دماسنج زیر خاک می باشد که تغییرات دمای را نشان می دهد اولین دماسنج عمق m1 متری و دومی cm 10 چهارمی cm20 و پنجمی cm30 و ششمی cm100 درون زمین قرار دارد که تغییرات دما را بیان می کند .

دو عدد دماسنج را روی زمین به صورت عمودی در سطح خاک گذاشته شده که یکی از آنها الکلی ودیگری جیوه ای می باشد که دماسنج الکلی و حداقل دماسنج جیوه ای حداکثر تغییرات دمای را نشان می دهد .

 

آفتاب نگار:

یکاتوپ شیشه ای توپر می باشد که مانند محدب کار می کند نور خورشید از شرق به غرب که غروب می کند تعداد ساعات آفتار را مشخص می کند که فتوسنتز گیاهان و رشد گیاهان را تحت کنترل داشته باشند زمانی که هوا ابری باشد اثر سوختنی نخواهیم داشت که در ۶ دقیقه اندازه گیری یا مورد بررسی قرار می دهیم زاویه تابش که در طول سال تغییر می کند بخاطر آن چند تا شیار وجود دارد .

 

باران نگار:

دارایی یک قیف که باران را در داخل سیلندر جمع آوری می کند که یک قطعه لاستیکی محور آن را بالا می برد و یک منحنی رسم می شود و این نشان می دهند مقدار بارندگی و علاوه بر آن شدت بارندگی که پر و خالی می شود اندازه گیری می شود.

 

تبخیرسنج:

هدف از اندازه گیری سریع تغییرات و علاوه بر تشتک تبخیر باران سنج، دماسنج نیز در آن نصب می شود و عواملی که تبخیر را سریع می کند دما،‌درجه اشباء هوا،‌سرعت باد، ترکیبات آب، سطح تبخیر می باشد مدت بازدید هر ۲۴ ساعت می باشد کنار تشتک تبخیرسنج یک بادسنج نیز وجود دارد که به طور مداوم سرعت هوایی که کنار تشتک جابجا می شود را ثبت می کند .

 

منبع : www.padida.ir

 

ارسال نظر