X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

اختلال روانی و علائم چیست ؟

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

آشفتگی روانی که اختلال عاطفی نیز نامیده می شود جزء بیماری های شخصیتی به شمار می آید. از این دسته بیماری ها به چند مورد رایج آن اشاره می شود که شامل: اختلال عاطفی دو قطبی، افسردگی، افسردگی پس از زایمان، تغییر وضع مزاجی و روحی ( از شادابی و فعالیت به حالت غمگینی)، اختلال اسکیزوفرنی عاطفی، و آشفتگی های عاطفی فصلی می شود. خیلی از این اختلالات توسط دارو و روان درمانی قابل حل است. اختلالات تک قطبی به بیماری هایی گفته می شود که سلامتی انسان را تا حدی به خطر می اندازد. افسردگی شدید یکی از این نوع بیماری های تک قطبی است که بین هر دو قشر نوجوان و جوان بسیار رایج است. افسردگی را می توان توسط چندین علائم تشخیص داد: کاهش شادی و علاقه، خواب های نامرتب، خستگی، گرایش به خود کشی، عدم تمرکز و فقدان حافظه و گناه های وهمی. مانی( هیجان بی دلیل و زیاد) یکی دیگر از اختلالات تک قطبیست که درواقع “افسردگی وارونه” گفته می شود. اغلب این بیماری ها توسط تجسم سازی غیر واقعی فرد، کمبود خواب همراه با کمی خستگی، فرار از افکار، انجام دادن فعالیت شادزی خطرناک، حواسپرتی و افزایش آشفتگی حرکتی شناخته می شوند. اگر این علائم بیش از یک دوره هفتگی ادامه داشته باشد و بخاطر مصرف مواد نباشد باید احتمال اختلال مانی را داد.

اختلالات دو قطبی یکی دیگر از اختلالات روانی است

 این نوع آشفتگی که به عنوان افسردگی جنونی نیز شناخته می شود، هر دو اختلالات مانی و افسردگی را شامل می شود که در زمانهای متفاوت رخ می دهد. شخصی که از اختلال دو قطبی رنج می برد تقریبا یک دوره از آشفتگی مانی را تجربه کرده و به دنبال آن دچار افسردگی شده است. این تغییرات معمولا از یک الگو تابعیت می کنند که به این صورت فرد در طول یک ماه یک بار دچار این تغییرات قرار می گیرد و در برخی افراد البته به ندرت دیده شده که هر چند ساعت یکبار این اتفاق برایشان رخ می دهد. اختلالات روانی در دنیای مدرن بسیار معمول شده که تقریبا ۱ درصد از افراد آمریکا از این آشفتگی ها رنج می برند. درمان این نوع اختلالات بسیار طول می کشد چرا که مردم منکر داشتن چنین اختلالاتی در خود می شوند. اما خوشبختانه با مرور زمان و درک مردم از این نوع اختلالات روانی روش درمان را برای آنها بسیار آسانتر کرده است. پس بهتر است مراقب تصمیم گیری هایمان باشیم تا در اثر عواقب بد احتمالی آنها روحیه خودمون را به خطر نندازیم.

منبع:پدیدا

۲ نظر

 1. ایمانه گفته است :
  بهمن ۵ام, ۱۳۹۱

  ممنونم….خوب بودخوشحال میشم بازم درراجع به روانشناسی مطلب بخونم بس اگه میشه بازم برام بفرستید

 2. علی عابدینی گفته است :
  بهمن ۵ام, ۱۳۹۱

  خانم مهسای عزیزم.
  لطفا اگر اطلاع رسانی میکنید ،درست اطلاعات دهید. نخست اینکه مانی اشتباه است. مانیا یا مانیک که به معنای شیدایی و دوره های سرخوشی است. و علایم افسردگی و زمان آن بسیار گسترده است و این مطالب که شما نوشته اید اطلاع رسانی درستی نیست. اختلالات روانی یا mental disorders یک عنوان کلی است و به تنهایی بیماری نمی باشد. لطفا مطالعه بیشتری داشته باشید و حوصله به خرج دهید. ممنون عزیزم.
  علی عابدینی (کارشناس ارشد روانشناسی_ روانشناس و رواندرمانگر)

ارسال نظر