X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

ارتباط انسان و خداوند

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ارتباط انسان و خداوند
«انسان، خدا، عشق» عنوان کتابی به قلم لینیا اشمیت با برگردان مژگان پرندیان است که انتشارات سخن به تازگی چاپ و منتشر کرده است. وسعت جهان هستی در تصور انسان نمی گنجد و با اطمینان باید گفت که عشق در بزرگی و عظمت حتی از جهان هستی نیز برتر و بزرگ تر است. عشق را خداوند از روز الست رابط بین خود و انسان قرار داده است.
 انسان است که به روایت کتاب های آسمانی از خداوند است و به سوی او باز می گردد. خداوند پیامبران و کتاب های آسمانی را برای هدایت این انسان رانده شده فرستاده است تا او را با زبان ها و بیان های گوناگون شایسته عشق خود سازد و به سوی بهشت فرا خواند. کتاب فوق شواهد و نمونه های زیبا و لطیفی از عشق خداوند و انسان را به تصویر کشیده است.

برای ایجاد رابطه با خداوند چه چیزی لازم است؟ آیا باید در انتظار وقوع یک رعد و برق باشیم؟ آیا باید خود را کاملاً وقف کارهای دینی و مذهبی نماییم؟ و یا شاید برای اینکه بتوانیم با خدا ارتباط برقرار کنیم بایستی تبدیل به انسان خوبی شویم تا او ما را بپذیرد؟ در حقیقت هیچکدام از این کارها آن چیزی نیست که خدا از ما انتظار دارد. خدا در کتاب مقدس به طور واضح و آشکار به ما میگوید که چگونه باید او را بشناسیم. در اینجا شما خواهید خواند که چطور میتوانید یک رابطه شخصی و مستقیم را همین حالا با خدا آغاز نمایید.

ما در پی تجربه و شناخت بی واسطه و مستقیم نور و صوت خداوند هستیم زیرا این امر به منزله ارتباط برقرار کردن با خداوند است. خداوند با نور و صوت سخن می‏گوید. هنگامی که این نور به طبقات مختلف می‏رسد، آن را به رنگهای مختلفی می‏بینیم. در طول تمرینات معنوی ممکن است هرازگاهی بارقه هایی از این نور را دریافت کنیم. معمولا“ در ابتدا این نور آبی و گاهی سفید، زرد یا سبز است. این نور خداوند است که به درون ما می‏آید و ما را تصفیه می‏کند. اما مقدار آن به اندازه ای است که بتوانیم از پس آن بر بیاییم.

اهمیت نماز در ایجاد ارتباط خدا و خلق

فریضه نماز امری نیست که فقط بنده را به خالق و پروردگارش نزدیک سازد و حلقه اتصال بین عبد و معبود را شدّت بخشد و عشق به خدا را در قلب و باطن او زنده سازد بلکه این یکی از آثار و نتایج مطلوبی است که در زندگی نمازگزار ظاهر میشود. اثر دیگری که نماز در حیات مسلمین ایجاد میکند این است که در عین قرب الهی او را با جامعه انسانی پیوند داده و نسبت به سایر انسانها بلکه تمام همنوعانش ولو غیر مسلمان یک فرد مسئول بار میآورد. و این است روح نماز و تعبد به خدا که هرگز نمی گذارد فرد در مقابل خلق خدا بیتفاوت باقی بماند. و احساس مسئولیت اجتماعی نداشته باشد.

پس در نماز دو اثر عمده نهفته است یکی اثر فردی که موجب نزدیکی او با خدایش میگردد و دیگر اثر اجتماعی است که او را در جامعه فرد مسئول بار میآورد. یعنی نمیشود کسی اهل نماز و عبادت باشد و در عین حال نسبت به جامعه بشری و همنوعان خویش هیچ وظیفهای را احساس نکند.فلذا به همین خاطر میبینیم که در آیات متعدد قرآن زکات در کنار صلاه (نماز) آمده است و این بدان معناست که اهل نماز اهل صدقات و زکات نیز هستند یعنی اهل نماز به فکر اجتماع خویش بوده و تلاش دارند که با دادن زکات و اعطای صدقات، جامعه را از فقر بیرون آورند.

واقیموا الصلاه وآتوا الزّکاه وماتقدّموا لانفسکم من خیر تجدوه عند الله.

«و نماز را به پا دارید و زکات را ادا کنید. هر کار خیری برای خود از پیش فرستید آن را نزد خدا خواهید یافت»(1). و در آیه دیگر میفرماید: الذین یؤمنون بالغیب ویقیمون الصلاه وممّا رزقناهم ینفقون. «(تقوا پیشگان) کسانی هستند که ایمان به غیب دارند و نماز را بپا میدارند و از آنچه روزیشان کردیم انفاق میکنند»(2).

و در آیهای بسیار زیبا چنین می فرمایند: الذین اِنْ مکنّاهم فی الارض اقاموا الصلاه وآتوا الزّکاه وامروا بالمعروف ونهوا عن المنکر.

«یاران خدا کسانی هستند که اگر در زمین به آنها قدرت بخشیدیم نماز را به پا میدارند و زکات میدهند و امر به معروف و نهی از منکر میکنند»(3).

و از پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) منقول است که فرمودند: لاتتمّ صلاهٌ إلاّ بزکاه. «نماز کامل نمیشود مگر با پرداختن زکات»(4).

یعنی انسانهای نمازگزار همیشه به فکر سعادت و تعالی جامعه خویشند و نمی توانند نسبت به آینده مردم جامعه خود بیتفاوت باشند. اگر مشاهده کنند که فقیرند به آنها زکات پرداخت میکنند و اگر ببینند که از سعادت و کمال خویش منحرف شدند آنان را امر به نیکی کرده و از اعمال زشت باز میدارند و در همه حال و همه جا به نیکبختی و سعادت اجتماعی انسانها می اندیشند و معتقدند که سعادت بشر در پرتو خوبیها و اعتقاد به خدا و عمل به تعالیم دین نهفته است. و بقول اقبال لاهوری اهل نماز معتقد است که زندگی و حیات حمیده در خیمه ایمان لمیده است آنکه این ندیده گلی از باغ آن نچیده است.

بنابر این وصلت به معشوق و رستن از غیر معبود و تلاش در راه وصول به سعادت برای مخلوق دو اثر اصلی و عمده در نماز است که نمازگزار واقعی به آن واصل میگردد.

روزه سریع ترین راه برقراری ارتباط با خدا است

روزه سریع ترین راه برقراری ارتباط با خدا و ایجاد سپر علیه شیطان می باشد و یکی از قوی ترین و موثرترین اعمال معنوی در مذاهب مختلف شناخته شده است .

  به گزارش  مهر به نقل از کریست اینترنشنال، روزه بیشترین تاثیر را برای مقابله با بدیها و وسوسه های  منفی شیطانی دارد و حتی بر شرورترین افراد نیز تاثیر گذار است و در مسیحیت نیز از آن به عنوان بمب اتمی علیه شیطان یاد شده است.

البته مدت آن در تعالیم مختلف متفاوت است اما سریع ترین راه برقراری ارتباط با خدا و ایجاد سپر علیه شیطان می باشد.

آمارهای بدست آمده در بررسی ها نشان می دهد میزان جرم و جنایت و بزهکاری در ایامی که افراد روزه می گیرند به شدت کاهش می یابد البته روزه داران باید از کارهای ناهنجار و اذیت و آزار دیگران و انجام محرمات خودداری کنند .

اما مشخص شده حتی افرادی که روزه نمی گیرند نیز در این ایام تحت تاثیر فضای معنوی و حالات روزه گیران واقع شده و تمایلی به انجام کارهای ناپسند نشان نمی دهند.

از طرفی در متون مسیحیت خاطر نشان شده که اگر با گرفتن روزه در روزهای اول تغییر چندانی در خود ملاحظه نمی کنید ناامید نشوید و مطمئن باشید که پس از گذشت چندین روز که از ۱۴ تا ۴۰ متغیر است تاثیرات عمیق آن را بر روح و جسم خواهید دید.

زیرا از نظر جسمی نیز روزه به عنوان شیوه ای موثر برای سم زدایی از بدن مطرح شده که با استراحت به دستگاه گوارش و گردش خون و دفع مواد مضر از بدن به سلامت عمومی کمک می کند.

ارسال نظر