X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

اطلاعات کلی درباره پرندگان

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

مقدمه

پرنده حیوانی است دارای بال وپر زیاد ، تمام پرندگان پوشیده از پر می باشد که هم گرما می دهدو هم باعث پرواز انها می شود. تخم گذاربوده و دهان نرم و گوشتالو،ولی منقاری سفت دارنددر هنگام پرواز  شکل و وضعیت بدنشان بسیار مهم است که میتوانند باکمترین اصطحلاک به راحتی در هوا پرواز کنند.

پرندگان با به هم زدن بالها پرواز کرده و با سور خوردن در هوا بالا میروند و حتی در حال توقف پرواز میکنند ماهیچه سینه پرندگان بزرگ وقوی است،همین امر باعث میشود که بتوانند مدت طولانی بال بزنند.

<!–[if gte mso 9]> Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4 <!–[if gte mso 9]> <!–[if gte mso 10]>
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:\”Table Normal\”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:\”\”;
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:\”Times New Roman\”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

اطلاعات کلی درباره پرندگان

مقدمه

پرنده حیوانی است دارای بال وپر زیاد ، تمام پرندگان پوشیده از پر می باشد که هم گرما می دهدو هم باعث پرواز انها می شود. تخم گذاربوده و دهان نرم و گوشتالو،ولی منقاری سفت دارنددر هنگام پرواز  شکل و وضعیت بدنشان بسیار مهم است که میتوانند باکمترین اصطحلاک به راحتی در هوا پرواز کنند.

پرندگان با به هم زدن بالها پرواز کرده و با سور خوردن در هوا بالا میروند و حتی در حال توقف پرواز میکنند ماهیچه سینه پرندگان بزرگ وقوی است،همین امر باعث میشود که بتوانند مدت طولانی بال بزنند.

پرندگان با وجود جثه های بزرگ وکوچک دارای استخوانهای تو خالی بوده و وزنشان کم است تا بتوانند در هوا پرواز کنند. انها به وسیله منقار پرهای خود را تمیز میکنند در هنگام فرسوده شدن پرها به طور منظم پرهای جدیدی رشد میکند.

بعضی از پرندگان با فشار اوردن به یک جای ثابت، با پریدن وکوبیدن بالها به یکدیگر از زمین  بلند میشوند پرندگان مختلف پاهای متفاوت داشته فرم پاها به  محل زندگی وچگونگی استفاده کردن از آنها بستگی دارد پاها برای شکار کردن و گرفتن طعمه وشنا کردن و فرود آمدن بسیار مهم میباشند آنها دارای قوزک پا بوده و روی انگشت نشان راه میروند و همچنین دارای دو یا سه و یا چهار انگشت میباشند بیشتر وزن پرندگان در جلو میباشد.

آنها فاقد دندان بوده و طعمه خود را قطعه قطعه و خورد کرده سپس می خورند پرندگان غذا ی خود را از دانه ها و میوه هاگرفته تا حشرات ونرم تنان که به اندازه و شکل آنها با منقارشان تناسب داشته باشد تهیه میکنند.

 بعضی از پرندگان شن وسنگریزه را عمدا می بلعند چون این کار باعث میشود سطح سختی در سنگدان ایجاد شده و بتئانند غذاهای سفت مانند دانه را به راحتی خود کنند بعضی از چرندگان مانند جغدها وبازها جانوران کوچک را همراه مو و استخوان ها بلعیده، چون مو و استخوانها قابل تجزیه و هضم در بدنشان نمیباشد با سرفه انها را به صورت گلوله های سفت از بدن خارج میکنند .

بعضی از پرندگان دارای حواس قوی که کمک بزرگی برای شکار کردنشان میباشد چشم بیشتر انهادر طرفین سرشان قرار داشته واین باعث میشود بدون اینکه حرکت کنندتمام اطراف خود را ببینند، چشمها یشان بزرگتر از جثه کوچکشان بوده و بینایی قوی دارند.انها حتی شی را که به سرعت درحال حرکت میبا شند را به راحتی میتوانند ببینند پرندگان دارای پلکهای اضافی بوده که نیمه شفاف میباشد، این پلکها از چشمها محافظت نموده و هنگام کشیده شدن روی چشم ان را تمیز کرده از چپ به راست حرکت میکنند.

بعضی از پرندگان به علت وجود پلکهایشان که مانند عینک غواضی عمل میکنند میتوانند در آب چشمهایشان را باز نگه دارند.

سوراخ بینی اکثر پرندگان در انتهای منقار نزدیک سرشان میباشد. پرنده ها از شنوایی خوبی برخورداربوده و میتوانند هر ثانیه حدود پانصد صدای متفاوت را تشخیص دهند.

برخی از پرندگان دارای جفتهای زیادی میباشند و بعضی از گونه ها نیز دارای یک جفت بوده و تا اخر عمر با او به سر مبرند معمولا این پرندگان نر،ماده ها را تحت تاثیر قرار داده به این علت انها دارای پرهای زیبا ودرخشنده ای هستند.

 بنابراین برای نشان دادن خود پرها را باز نموده در بعضی از گونه ها نرها برای جلب توجه بیشترمی جنگید بعضی از انها برای جلب توجه اواز میخوانند و یا می رفتند. گاهی پرنده نر برای جلب توجه به صورت حرفه ایاشیانه را با چیزهای زیبا مانند گلبرگ و یا پرو دانه تزیین نموده تا پرنده ماده او را انتخاب نماید.

   اواز پرندگان دلنشین است ولی برای برقرار کردن ارتباط نقش مهمی ایفا میکند بسیاری از پرندگان چون در جای پر درخت با پوششهای گیاهی انبوه زندگی می کنند به سختی میتوانند همدیگر را ببینند .

بنابراین با صدا کردن از فاصله دور با یکدیگر ارتباط برقرار کند معمولا نرها آواز میخوانند بعضی آواز ها طولانی و پیچیده وبعضی دیگر کوتاه میباشند.

آنها در تقلید صدا مهارتی خاص دارند و به وسیله حنجره صدا تولید میکنند این قسمت از بدنشان شامل غشای پوسته مانندی است که روی چیزی مانند طبل کشیده میشود و هوا با فشار از آن عبور کرده و مرتعش شده صدا تولید میکند.

لانه بیشتر پرنده ها کاسه ای شکل بوده و در بالای درختان، بر روی زمین، بالای شیروانی یا سقف خانه ها و صخره ها ویا به صورت شناور بر روی آب ساخته میشود.

بسیاری از لانه های با مهارت خاصی ساخته شده تا مورد حمله جانوران دیگر قرار نگیرد انها برای ساختن اشیانه از پاها و منقار استفاده میکنند. از مواد مختلفی مانند شاخه های کوچک علفها و برکها گرفته تا ابریشم ، تار عنکبوت و حتی موی انسان و حیوان استفاده نموده که انها به وسیله آب دهان ،گل ومواد دیگری به هم می چسبانند.

اغلب لانه هایشان را با مواد نرم میپوشاندند تا تخم ها و جوجه هایشان را گرم نگه دارند برای اینکه تخم ها غلت نخورند لانه را کمی گود میسازند پرندگان همگی تخم گذار بوده که پوسته سخت تخم از جوجه درون آن محافظت نموده و زرده تخم حاوی مواد غذایی است که پرنده برای رشد اولیه به ان نیاز دارد .

و سفیده تخم ها در لانه ها به صورت مرتب در کنار یکدیگر قرار میگیرند یک قسمت از تخم ها باریکتر از طرف دیگر است تخم بعضی از پرنده ها که در صخره ها زندگی میکنند دارای نوک میباشند که اگر ضربه ای به آنها وارد شد به صورت دایره غلتیده و از بلندی نیفتد بعضی از پرنده ها تا ۱۹ تخم و بعضی دیگر فقط یک تخم میگذارند.

تخم ها باید در دمای مناسب نگه داری شوند تا جوجه های درون ان زنده بمانند پرنده ها با نشستن بر روی تخم ها این دمارا به وجود میاورند وقتی جوجه ای در حال بیرون امدن میباشد بای پوسته سخت تخم را بشکند شکستن تخم از داخل کار مشکلی است جوجه ها زائدهای روی نوکهایشان دارند که به دندان تخم معروف بوده و برای شکستن تخم از ان استفاده میکنند بعضی از انها از بدو تولد میدانند چون بر روی زمین زندگینموده و بیشتر در معرض خطر حیوانات دیگر میباشند بعضی از جوجه ها چون به تکامل نرسیده اند نمی توانند در ابتدا راه بروند و مدت زیادی طول میکشد که بدوند این جوجه ها در لانه های دور از دسترس دیگر حیوانات و در محلی امن به دنیا می آیند.

جوجه ها با باز کردن دهانشان از غذای که ما در اورده میخورند و این کار بسیار مشکلی است.

 چون پرندگان برای سیر کردن جوجه هایشان مجبورند چندین بار در روز برای پیدا کردن غذا پرواز نموده و غذا جمع اوری میکنند.

 خوراندن غذا به جوجه ها توسط والدین به صورت مساوی انجام نمی شود چون برخی از جوجه ها زبر و زرنگتر بوده و ممکن است با فریاد طعمه را بخورند و جوجه دیگر که ضعیف تر است گرسنه بماند.

جوجه ها در هفته های اول بسیار اسیب پذیر میباشند در نتیجه جوجه های بسیاری از پرندگان ابی به سرعت به حد رشد رسیده و پس از مدت کمی بیرون آمدن از تخم شنا میکنند.

پررنده ها پی از چند هفته رشد نموده و برای پرواز نمودن اماده میشود آنها در اشیانه خود میتوانند با به هم زدن بالها و تلاش نمودن یاد بگیرند چگونه پرواز کنند برخی گونه های پرندگان در گروه هایی بزرگ زندگی نموده که میتوانند شامل چندین تا چند صد پرنده بوده بسیار شلوغ پر سر و صدا میباشند وقتی بعضی ها پرنده هامنبع غذایی خوبی برای پیدا کردن غذا صرفه جویی مینمایند زاغها و سارها معمولا غروب ها به صورت گروههایی جمع شده و استراحت شبانه خود را آغاز میکنند این کار علاوه بر گرم نگه داشتن به در ماندن از دست و چنگال دشمن هم کمک میکند.

بعضی از پرندگان لانه هایشان را نزدیک حیوانات خطر ناک میسازند تا کسی به آنها حمله نکند برخی مانند حواصیل و لک لک ها در پشت حیوانات بزرگتر مانند :گوزن،آهو،گاو میشو اسب دیده میشوند تا بوانند اطراف آنها را به خوبی ببینند و در ضمن حشرات روی بدن جانوران را هم بخورند.

بیشتر پرندگان از خطر فرار کرده  و با انان نمی جنگند ولی بعضیاز انها از خودشان دفاع میکنند و دشمنان را فریب میدهند پرنده ها معمولا حمله نمیکنند اما اگر دشمنی گروه پرندگان را تهدید کند به وسیله صدایی خشن و بلند پرندگان دیگر را با خبر میکنند.

گاهی اوقات پرنده ها خود را با خبر می کنند گاهی اوقات پرنده ها خود را به مریضی زده تا تخم های جوجه هایشان در امان باشند و بعضی از پرنده ها برای دور کردن دشمن از بوی بد استفاده میکنند مانند مرغابی ها که دراشیانه های  خود ماده  شیمیایی بسیار بد بو دفع میکنند.

اکثر پرندگان برای پیدا کردن غذای مناسب پرورش دادن و بزرگ کردن جوجه هایشان و همچنین برای فرار از شرایط آب وهوایی مهاجرت کرده و به جاهایی که غذا و آب و هوایی مناسب داشته کوچ میکنند مهمترین دلیل مهاجرت پرندگان تخم گذاری و بزرگ کردن وجوجه ها میباشد که به سرزمین های رشد مهاجرت کرده و درآنجا جوجه ها ی خود را برای بازگشت دوباره به سرزمین اولیه اماده میسازند بسیاری از پرندگان هنگام مهاجرت برای ایمنی بیشتر در مهاجرت به گروه هایی به شکل v پرواز میکنند چون پرندگانی که در عقب به پرواز میکنند موجب میشوند مقاومت هوا کمتر شده و در انرژی صرفه جوئی شود.

 پرنده ها به نوبت جای خود را در گروه vتغییر میدهند.  دانشمندان و زیست شناسان هنوز موفق شده اند جواب این پرسش که پرندگان چگونه مسیر کوچ خود را پیدا میکنند بدهند به نظر برخی ،پرنده ها با علا مت گذاری و به خاطر آوردن رودها،کوه ها ،بعضی دیگر از طریق ماه و خورشید و ستارگان مسیرشان را مییابند .

پرندگان طعمه خوار و شکار چی پرندگان مانند :شاهین،عقاب،قوش،قرقی و جغد هستند که جانوران دیگر را میخورند.

 بینایی این پرندگان بسیار قوی میباشد آنها حتی در ارتفاع خیلی بالا میتوانند یک جونده کوچک را که به سرعت در حال دویدن است دیده و شکار را انها هشت برابر قویتر از انسان میباشد منقارشان به صورت قلاب بوده حالت تیزی داشته که برای پاره کردن گوشت حیوانات مورد استفاده قرار میگیرد .

پرندگان شکار چی طعمه خود را به وسیلهچنگالهی تیز ی که دارند صید نموده و میخورند کرکس ها شکار نمی کنند در عوض از جانورانی که مرده اند تغذیه می کنند.

تمام پرندگان بال دارند اما بعضی از آنها نمی توانند پرواز کنند بیشتر پرنده ها در طی روز فعالیت نموده و شبها میخوابند اما تعداد محدودی از پرندگان مانند جغد ، نوعی آبچیلیک ونوعی مرغابی در شب فعال میشوند.

بعضی از پرندگان در ابگیر ها ،نهرها،دریاچه ها وساحل دریاها زندگی میکنند بعضی از پرندگان به علت فرم خاص بدنشان و وزن کم روی گیاهان شناور بر روی آب راه میروند انگشتان بلند به آنها کمک میکند.

 که وزنشان در منطقه بیشتر پخش شده و در اب فرو نروند پرنده هایی مانند آبچیلیکها در مناطق کلی ساحل رودها و دریاها زندگی می کنند فلا مینگوها پرندگان به رنگ کم رنگ هستند.

 و در دریاچه هایی که دارای آبی شور است زندگی میکنند از گیاهان ریزی تغذیه می کنند که حاوی مواد شیمیایی میباشند این مواد باعث می شوند که پر فلا مینگو ها صورتی میشود . قوها و غازها گردنی دراز دارند که موجب می شود بتوانند از گیاهان زیر آب هم تغذیه کنند.

بیابان های داغ و مناطق خشک معمولا فاقد سر پناه بوده و پرندگانی که در آنجازندگی کنند مجبورند با کمبود سایه و آب خود را وفق دهند سهره ها معمولا زیاد آب مینوشند این پرندگان در آبگیر ها جمع شده و آب می خورند که این کار برایشان بسیار خطر ناک بوده چون مورد حمله شکار چیان قرار می گیرند .بنابراین در طی روز که دشمنان در زیر سایه در حال استراحت بوده آنها سریع به آبگیرها رفته و بعد از خوردن آب پرواز می نمایند هوبره ها پرهایی به رنگ محیط زیستشان داشته که موجب میشود حیوان بتوانند به خوبی استتار شده و در مناطق بیابانی بدون درخت و علف زندگی کند هوبره ها آب مورد نیاز را از گیاهان به دست می آورند.

با قرقره ها شیوه ای غیر عادی برای جمع آوری کردن آب دارند بدین صورت بدن خود را که مانند اسفنج است در آب فرو برده و آب را تا مسافتهای طولانی حمل نموده و برای جوجه هایشان میبرند.

بعضی از پرندگان بیابانی برای خنک ماندن روزهای فعالیت نکرده و در شکاف سنگها پناه میگیرند و یا اگر برکهای باشد به داخل آن میروند و آب تنی میکنند.

جغد برفی به علت زندگی در مناطق سرد و برفی دارای پاهای پر از پر بوده که مانند جوراب پاهایش را گرم نگه میدارند.

باد کوبه

پرنده ای است به طول۶۰سانتی متر . گردن به رنگ سفید با سر رنگ نوک قرمز که با نواری روی سینه قابل تشخیص است این پرنده آب های شور و هم چنین زندگی در سواحل دریاها را بر تالابهای نواحی پست ترجیح میدهد با وجود اینکه به زندگی دریاها علاقه دارد مناطق جذر ومد دریا را نیز بیشتر ترجیح میدهد از پرندگان اجتماعی بوده و پرنده ای کم صداست غذای این پرنده را بی مهرگان خرچنگها حشرات گیاهان آبی بذر و گیاهان دریایی تشکیل می دهد.

 اغلب آشیانه خود را داخل گودال های حفر شده روی تپه های نزدیک ساحل دریا انتخاب میکنند ولی گاهی در زیر انبوه بوته ها همچنین شکاف صخره ها لانه میسازد معمولا از شاخ و برگ گیاهان همراه با پرهای نرم بدنخود آشیانه میسازند تخم های بیضی شکل تعداد آن ها ۸تا۱۶عدد و گاهی بیشتر به رنگ سفید متمایل به کرمی میباشند.

در ماه تیر تخم گذاری انجام میشود این پرنده ها در شمال غربی ،غرب و جنوب غربی ایران به تعداد یافت شده در سیستان و کرمان آشیانه میسازد.

 

 

آنقوت

پرنده ای است به طول ۶۰ساتی متر . رنگ عمومی بدن حنایی متمایل به نارنجی سفیدی بال کاملا مشخص و نرها دارای طوق سیاه دراطراف گردن میباشند بیشتر به آبهای شیرین علاقه نشان داده و کمتر نزدیک سواحل دریا دیده میشوند.

 معمولا در هر گودالی که دردسترس داشته باشد از قبیل حفره های زیر زمینی ، فرو رفتگی های زمین وهمچنین حفره های موجود در روی تنه درختان آشیانه میسازدآشیانه مرغان شکاری نیز گاهی مورد استفاده این پرندگان قرار می گیرد در ایران در نواحی شمال غربی و غرب آشیانه میسازدتخم گذاری اواخر فروردین تعداد تخم ها ۸تا۱۲ عدد به رنگ سفید متمایل به کرم به شکل بیضی با پوسته ای صاف می باشد جوجه ها آن وقت در آشیانه ای که بالای درخت ساخته شده است از تخم خارج شده و به محض شنیدن صدای مادر از لانه به پایین پریده به دلیل سبکی وزنش صحیح و سالم به زمین رسیده شروع به دویدن و شنا کردن می نماید .

اردک سر سفید

پرنده نر اردکی کوچک و تیره رنگ ، سر سفید ،منقار آبی ،دم راست و سر بالا.

پرنده ماده: رنگ بدن قهوه ای ، گونه ها نخودی با یکخط قهوه ای منقار تیره به طول ۳سانتی متر این پرنده به سختی از زمین بلند می شود و حرکت بالهایش سریع است ولی به سبب نوع دم نمی توانند چون تغییر مسیر میدهد اما در عوض به آسانی در آب فرو میرود و از حشرات نرم تنان گیاهان برگ ها ،ماهی ها تغذیه میکند هرگز صدای این پرندگان را نمی توان شنید.

 در روی گیاهان و آب های آرام آشیانه میسازد از آشیانه قدیمی ما کیان ها با چنگرها استفاده میکنند تخم های بیضی شکل و کوتاه تعداد آنها ۶تا۱۰ عدد در حال تغییر است پوسته ای ضخیم و مات دارد و به رنگ سفید برجستگی نا صاف می باشد در زمانیکه تخم ها تازه هستد.

 به رنگ سفید متمایل به آبی بوده ولی به مرور زمان به رنگ کرم متمایل به زرد دیده میشوند زمستان ها به تعداد کم در دریاچه هامون و گوری گل تولید مثل می نمایند.

خوتکا

پرنده ای است به طول ۳۴سانتی متر .

پرنده نر: به رنگ حنایی با نوار سبز رنگ منقار خاکستری تیره چشم قهوه ای.

پرنده ماده: به رنگ قهوه ای متمایل به خاکستری و شکم سفید خوتکا ها معمولا در دو دسته های کوچک و بزرگ وبا سرعت پرواز می کنند. نرها دارای صدایی مشخص کوتاه و آهنگ دار هستند پرنده ماده صدایی در هم دارد .

میتوان آنها را در سواحل آب های شیرین و در سواحل دریاها در حال تغذیه دید بیشتر مناطق خشک مانند باتلاق های جنگلی را برای تولید مثل انتخاب می کننددر روی زمین آشیانه می سازند و آن را مخفی می کنند از برگ های درختان و پرهای نرم بدن لانه میسازند تعداد تخم ها بین ۸تا۱۰  عدد بیضی شکل و براق رنگ آن ها از کرم متمایل به خاکستری تا آجری متمایل به سبز تغییر می یابد به طور پراکنده در شمال غربی ایران آشیانه ساخته و در کلیه مناطق دیده می شوند.

گیلار

پرندهای است به طول ۴۳سانتی متر.

پرنده نر:به رنگ نخودی ،سر وگردن حنایی ،سینه صورتی متمایل به شرابی بال ها به رنگ قهوه ای منقار کوچک و پاها به رنگ خاکستری متمایل به آبی چشم قهوه ای.

پرنده ماده: به دو رنگ خاکستری و حنایی مشاهده میگردد بال به رنگ خاکستری متمایل به رنگ سبز خیلی تیره با حاشیه سفید بقیه پرها به رنگ خاکستری متمایل به قهوه ای. در فصل چاییز در دسته های بزرگ مهجرت می کنند زمستان را در آنجا سپری می کنند در منطقه ودر مناسب خالی از خطر با اردک های دیگر در آب شنا می کنند اغلب اوقات روی آب بوده و گیاهان شناور و در روی آب تغذیه می کند پرنده ماده صدای و خشن و پرنده نر صدایی مانند دارد در بهار تعداد ۶تا۹ عدد تخم بیضی شکلدر آشیانه ای که از چوب ساخته شده میگذارد زمستان ها فراوان بوده و گاهی در جنوب شرقی ایران تا بلوچستان دیده می شود.

 

 

جغد کوچک

پرنده ای است اخمو دارای سری گرد روی تنه بالها با خال های سفید ،چشم های زرد با حاشیه سفید به طول ۲۰ سانتی متر.پروازش به صورت موجی بالا و پایین می رود و غذای خود را هنگام غروب با شکار پرندگان بزرگ مانند سار تهیه میکند در خرابه ها ، کشتزارها

و باغات سر سبز زندگی کرده و آشیانه خود رادر لانه پرندگان دیگر و سوراخ های ایجاد شده و در زمین بنا می کند صدایی تیز مانند دارد تعداد تخم ها ۳تا۵ عدد می باشد که در اکثر مناطق کشور دیده می شود.

شاه بوف

پرنده ای است بزرگ گو شیرها بلند پر و بال قهوه ای تیره بدن و سینه زرد مایل به قهوه ای تیره چشمها درشت و نارنجی پاها پوشیده از پر نخودی تیره است که پرهای آن به طول ۶۵ سانتی متر.

در طلوع و غروب آفتاب غذای خود را از جانورانی مانند خرگوش ، موش و غیره تهیه می کند در نواحی کوهستانی و مناطق سنگلاخی زندگی کرده و در میان صخره ها و لانه هایی که آشیانه خود را بنا می کند تعداد تخم ها ۲تا۳عدد بوده و صدایی شبیه هو هو دارد در کلیه نقاط ایران یافت می شود.

 

 

جغد تالابی

پرنده ای است به رنگ خاکستری کمرنگ صورت سفید متمایل به نخودی رگه های سیاه چشم ها زرد گوش ها کوتاه پاها سفید به طول ۳۷سانتی متر.

بوف برفی

جغدی است بزرگ و سفید با خال های سیاه روی تنه رگه رگه هایی سیاه ، چشمان زرد به طول۶۵ سانتی متر.

پروازی آرام و بی صدا دارد در روز به شکار حیوانات بزرگی مانند خرگوش صحرایی می پردازد و با پاهای قوی خود ماهی ها را نیز شکار می کند در مناطق سرد و یخبندان زندگی کرده وآشیانه خود را روی تپه های کوچک بنا می کند صدای او معمولی و شبیه ریگ ریگ بوده تعداد تخم ها ۲تا۳ عدد میباشد در شمال شرقی ایران به تعداد اندک زندگی می کند .

جغد انبار

پرنده ای است با اندازه متوسط چشمان سیاه و بال و پر کمرنگ زیر تنه سفید پاها بلند و پوشیده از پرهای نخودی سفید به طول ۳۴ سانتی متر.

به حالت موج موج پرواز می کند از حشرات ،پرندگانو موشها تغذیه می کند در حا شیه جنگل ها مناطق نیمه بیا بانی و نزدیک منازل زندگی کرده ودر باغ ها درختان تو خالی و ساختمان متروک آشیانه خود را بنا می کند صدای ممتد کشیده و تا حدی ترسناک دارد تعداد۲تا۳ تخم در خرداد ماه گذاشته می شود در استان های غربی و استان مازندران دیده می شود.

جغد شاخ دار

پرنده ای است با گوشهای بلند چشم ها نارنجی بال بلند زیر بال ها نخودی با رگه های قهوه ای تیره به طول ۳۵ سانتی متر.

قو

قوه ها پرنده گانی با وقار بوده که به صورت وحشی زندگی نموده بعضی از آنها اهلی شده در کنار انسان ها زندگی می کند نا بالغها ابتدا به رنگ خاکستری هستند ولی تا سن بلوغ به تدریج سفید رنگ می گردند، پرندگانی زیبا و با ابهت که در آب به خوبی شنا می کنند و بدنی سنگین دارند صدایی زیبا ندارند.

بر روی زمین لانه می سازند و به شکل v پرواز می نمایند دارای پرهای نرم بوده و از پرندگان مهاجر می باشند در کنار دریاچه ها و رودخانه ها زندگی می کنند.

قوها در طول زندگی فقط یک بار جفت انتخاب نموده و اگر به هر دلیلی جفتشان بمیرد جفت دیگر انتخاب نکرده و حتی در فراق مرگ یار می میرد.

قو ی گنک

پرنده ای است با بدن سفید ، منقار نارنجی، بال وپر سفید به طول یک و نیم سانتی متر ،در نواحی باتلاقی، رودخانه ها کانال هاو سواحل دریاها زندگی کرده غذای خود را از گیاهان آبزی و غلات تهیه می کند در فصل جفت گیری صدایی خشن و نعره مانند دارد و در بقیه اوقات پرنده ای آرام می باشد زمستان ها در سواحل در یای مازندران دیده شده و گاهی در استان های خوزستان ، سیستان وبلوچستان نیز دیده می شوند.

جغد شاخی

این پرندهدارای شاخ های زیبااست و در مناطق جنگلی زندگی کرده و آشیانه خود را بر روی زمین و در پای درختان بنا می کند و صداییبه اندازه دو سیلابی دارد تعداد تخم ها ۲تا۴ عدد می باشد.

پلیکان خاکستری

پرنده ای است بزرگتر از پلیکان سفید بدن به رنگ سفید چرکی پاها خاکستری سری با لکه زرد رنگ در گردن چشم ها خاکستری سرش به طول ۱۷۰سانتی متر.

در دریاچه های شور و شیرین و باتلاق ها زندگی نموده و صدایی به شکل پارس کردن دارد تعداد تخم ها ۳تا۶ عدد می باشد زمستان ها فراوان بوده و در دریاچه های جنوب و شرق تولید مثل می کنند.

پلیکان سفید

پرنده ای است بسیار بزرگ و سنگین رنگ بدن سفید کاکل کوتاه و مجمعد منقار دراز و زرد ،پاها قرمز و نارنجی ، بال ها سفید مایل به صورتی به طول یک ونیم متر که اندازه منقارش به نیم متر می رسد.

این پرنده پروازی آرام و کوتاه مدت و به شکل منظم دارد غذای خود را از ماهی ها تهیه می کند و در آب های وسیع و شیرین زندگی می کند.

پرنده ای است مهاجر صدای او هنگام تولید مثل از گلو شنیده می شود تعداد تخم ها ۲ تا۵ عدد می باشد در سراسر کشور دیده می شود و در دریاچه  هامون و ارومیه تولید مثل می کند.

هد هد (شانه بسر )

پرنده ای است با سر گردن و سینه صورتی نخودی دم سیاه و سفید کاکل بلند منقار نازک و بلند و کمی خمیده به طول ۲۷ سانتی متر.

این پرنده به راحتی دیده نمی شودو گاهی ممکن است در حین پرواز دیده شود و در زمین های پر درخت ،باغ های میوه دار و پارک ها زندگی نموده در سوراخ در ختان کهنسال و گاهی در خرابه ها آشیانه های خود را بنا می کنند هد هد که شانه بسر نامیده می شود طبق روایات قدیمی و حتی امروزه به پرنده ای خوش یمن و حامل خبرهای خوب و خوش معروف شده است در اساطیر مذهبی هم از این پرنده به عنوان قاصد حضرت سلیمان (ع) نام برده اند تابستانها فراوان هستند و گاهی زمستان را در زمین های پست و هموار ناحیه خزری می گذرانند.

 

 

پرستو

پرنده ای است با پرو بال تمیز به طور یک دست به رنگ دودی لکه سفید و گرد در گردن ، دم دو شاخه عمیقبه طول ۱۵ سانتی متر . در شهرها مناطق مسکونی زندگی کرده و آشیانه خود را در زیر شیروانی،  شکاف صخره ها، و سوراخ درختان بنا می کند صدای این پرنده بلند می باشد در اوایل تابستان بین۳تا۶ عدد تخم می گذارد و در اکثر شهر های کشور فراوان است.

تیره با کلان ها

جزء پرندگان آبزی بوده با رنگ منقار بلند بال کوتاه ، دم بلند، و پاهای آنها پرده دارد در هنگام پرواز گردن را کمی بالاتر از بدن نگه می دارند و گروهی پرواز می کنند در شکاف سنگ ها و روی درختان آشیانه خود را پنهان می کنند از ماهی ها ،دو زیستان و سخت پوستان غذای خود را تهیه می کنند .

۲ نظر

  1. مسیح گفته است :
    خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۵

    مرسی اطلاعات خوبه

  2. محمد مهدی گفته است :
    خرداد ۲۶ام, ۱۳۹۵

    لطفا مطالبی درباره استحکام منقار و دندان را در سایت بگذارید

ارسال نظر