X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

الفبای مدیریت زنجیره تامین (کالا و خدمات)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

مدیریت زنجیره تامین ترکیبی از هنر و علم است که بدنبال ارتقاء و بهبود راهی است که شرکت شما مواد خامی را که برای ایجاد محصول یا انجام خدمت به آن نیاز دارد ، پیدا می کند ، تولیدکنندگانی که محصول را تولید می‌کنند یا خدمتی ارائه می دهند و آن را به مشتریان تحویل می دهند . موارد زیر پنج مورد از اجزاء اساسی مدیریت زنجیره تامین هستند .طرح (پلان) – این بخش استراتژیک مدیریت زنجیره تامین است. شما به یک استراتژی برای مدیریت تمام منابعی که برای برآورده کردن تقاضای مشتری خواهان دریافت محصول یا خدمات شما ، نیاز دارید . یک بخش اعظم از کار برنامه ریی (طرح ریزی) تهیه و توسعه یکدسته معیار برای نظارت و کنترل زنجیره تامین به نحوی است که مقدار آن کافی بوده ، کم هزینه بوده و تحویل آن با کیفیت بالا باشد و دریافت آن برای مشتریان ارزش داشته باشد .

الفبای مدیریت زنجیره تامین (کالا و خدمات)

مدیریت زنجیره تامین چیست ؟

نرم افزار شبکه تامین چه می کند ؟

آیا من نیاز دارم که قبل از نصب نرم افزار زنجیره تامین ، نرم افزار ERP را نصب کنیم ؟

هدف نهائی نرم افزار مدیریت زنجیره تامین چیست ؟

همکاری زنجیره تامین با شما چیست ؟

موانع سر راه نصب نرم افزار زنجیره تامین چیستند ؟

آیا از نرم افزاری استفاده کنم که تغییرات B2B ارائه می کند یا نرم افزار خودم را نصب می کنم ؟

 

آگهی دهندگان :

مدیریت زنجیره تامین چیست ؟

مدیریت زنجیره تامین ترکیبی از هنر و علم است که بدنبال ارتقاء و بهبود راهی است که شرکت شما مواد خامی را که برای ایجاد محصول یا انجام خدمت به آن نیاز دارد ، پیدا می کند ، تولیدکنندگانی که محصول را تولید می‌کنند یا خدمتی ارائه می دهند و آن را به مشتریان تحویل می دهند . موارد زیر پنج مورد از اجزاء اساسی مدیریت زنجیره تامین هستند .

طرح (پلان) – این بخش استراتژیک مدیریت زنجیره تامین است. شما به یک استراتژی برای مدیریت تمام منابعی که برای برآورده کردن تقاضای مشتری خواهان دریافت محصول یا خدمات شما ، نیاز دارید . یک بخش اعظم از کار برنامه ریی (طرح ریزی) تهیه و توسعه یکدسته معیار برای نظارت و کنترل زنجیره تامین به نحوی است که مقدار آن کافی بوده ، کم هزینه بوده و تحویل آن با کیفیت بالا باشد و دریافت آن برای مشتریان ارزش داشته باشد .

منبع : تامین کنندگانی را انتخاب کنید که کالاها و خدماتی را ارائه خواهد کرد که شما برای ایجاد محصول یا انجام خدمت تان به آن نیاز دارید . مجموعه‌ای از روندهای قیمت گذاری ، تحویل و پرداخت مربوط به تامین کنندگان را تهیه و توسعه دهید و معیارهایی برای نظارت و ارتقاء روابط ایجاد کنید . و همه این روندها را با هم یکجا جمع کنید تا لیست کالاها و خدماتی که از تامین کنندگان دریافت می کنید را مدیریت نمایید ، که این موارد شامل دریافت کردن محموله ها ، بازبینی آنها ، انتقال آنها به محل تسهیلات کارخانه ای خود و صدور اجازه پرداخت به تامین کنندگان می باشد .

ساخت : این مرحله ساختن (کارخانه ای)است . فعالیت های لازم برای تولید ، تست کردن ، بسته بندی و‌آمده سازی جهت تحول را در یک برنامه زمان‌بندی قرار دهید . به عنوان بخش که دارای بیشترین معیارهاست برای زنجیره تامین است ، در این بخش سطوح کیفیت بازده تولید و میزان تولید و بهره وری کارکنان را اندازه گیری کنید .

تحویل : این مرحله بخشی است که افراد دست اندرکار آن به عنوان لجستیک یاد می کنند (اقدامات تهیه و توزیع) دریافت سفارشهای مشتریان را متناسب و تعدیل کنید ، شبکه ای برای انبار کردن کالا تهیه کرده و توسعه دهید ، بسته‌های حمل را برای فراهم کردن محصولات جهت ارائه به مشتری را چیده و مرتب نمائید و یک سیستم صدور فاکتور رابرای دریافت پرداختهای مشتریان تنظیم کنید .

بازگشت : بخش مسئله ساز زنجیره تامین . شبکه ای برای دریافت کردن محصولات معیوب یا اضافی بازگشت شده از سوی مشتریان و جهت پشتیبانی که با محضولات تحویل شده مشکل دارند ، ایجاد کنید .

برای آگاهی از طرح مشروح تر (دارای جزئیات بیشتر) مربوط به این مراحل ، به وب سایل مربوط به هیئت C زنجیره تامین در آدرس
http:www.supply-chain.org  مراجعه کنید .

 

نرم افزار مدیریت زنجیره تامین چه کاری انجام می دهد ؟

نرم افزار مدیریت زنجیره تامین احتمالاً گروه نرم افزار عملیاتی می باشد در سطح کره زمین ، دارای بیشترین اجزاء خرد و تقسیمات زیاد است . هر یک از پنجگام زنجیره تامین که پیش از این به آن اشاره شد از چندین دو جین وظایف خاص تشکیل شده اند ، که بسیاری از آنها دارای نرم ازار خاص خود می باشند . برخی از فروشندگان بزرگ هستند که اقدامات به گردآوردن و جفت و جور کردن قطعه های مختلف نرم افزاری با هم و زیر یک سقف هستند ، اما هیچکدام دارای یک بسته نرم افزاری کامل نیستند . تلفیق و ترکیب قطعات نرم افزارهای مختلف ، با هم می تواند یک کابوس آزاردهنده باشد . اتفاقاً بهترین راه فکر کردن درباره نرم افزار زنجیره تامین این است که آنرا به دو گروه نرم افزاری که بتواند به شما در سطح ریزی زنجیره تامین کمک کند و نرم افزاری که به شما در جهت اجرای خود مراحل زنجیره تامین کمک می‌کند ، جدا کنید .

 نرم افزار طرح ریزی زنجیره تامین (SCP) از الگوریتم های ریاضی ذهنی و تخیلی استفاده می کند تا به شما کمک کند که روانی و کارایی زنجیره تامین کم کردن حجم دفتر دارایی خود را میسر ساخته ، بهبود و ارتقاء دهید . نرم افزار طرح ریزی زنجیره تامین در مورد میزان دقتش به وجود اطلاعات بستگی دارد . مثلاً اگر شما یک سازنده کالاهای مصرفی بسته بندی شده هستید اگر نتوانید عملیات طرح ریزی تان را به دقت تغذیه اطلاعاتی کنید ، و نتوانید اطلاعات روز آمد شده ای درباره سفارش های مشتری مربوط به مشتریان جزء خود را داشته باشید ، یا از داده های مربوط به فروش از فروشگاه های مربوط به مشتریان جزء تان ، ظرفیت ساختن و تولید و توانایی تحویل ، داشته باشید‌ ، انتشار نداشته باشید که عملیات طرح ریزی تان خیلی دقیق باشد . برای تمام پنج مرحله عمده زنجیره تامین که پیش از این شرح داده شدند ، عملیات طرح ریزی ، موجود و در دسترس می باشد . با ارزش‌ترین مورد از نظر استدلالی (و پیچیده ترین و مستعدترین برای ارتکاب خطا) ، مورد طرح ریزی تقاضاست ، که تعیین می کند چه مقدار محصول شما برای برآورده کردن تقاضا های مشتریان مختلف خود تولید خواهید کرد .

نرم افزار اجرایی زنجیره تامین (SCE ) برای اتوماتیک کردن گامهای مختلف زنجیره تامین در نظر گرفته شده است . کاربر با این نرم افزار به اندازه مسیریابی الکترونیکی سفارشها از واحدهای تولیدی شما به سوی تامین کنندگان کالایی که برای تولید محصولات خودتان به آن نیاز دارید ، ساده و آسان است .

برای بدست آوردن یک دید کلی وسیع از این موضوع اصلی ، خلاصه مورد اجرایی زنجیره تامین را مطالعه کنید .

 

آیا پیش از نصب نرم افزار تامین به نرم افزار ERP نیاز دارم ؟

این یک موضوع بسیار بحث برانگیز است . اگر قصد دارید که نرم افزار عملیات SCP (طرح ریزی زنجیره تامین) را نصب کنید به دلیل آنکه این عملیات به نوع اطلاعاتی بستگی دارند که در کمیت زیاد در درون نرم افزار ERP ذخیره شده اند ، شما ممکن است به نرم افزار ERP نیاز پیدا کنید . از نظر تئوریکی شما می توانید اطلاعات مورد نیازتان برای تغذیه عملیات برنامه‌ریزی زنجیره تامین (SCP) را از سیستمهای قبلی تامین کنید (برای بیشتر شرکتها این مورد یعنی استفاده از ورقه های گسترده نرم افزار Excel که سراسر محل را پوشش می دهند ) ، اما باز هم کاری خیالپردازانه و کابوس وار خواهد بود که تلاش کنید اطلاعات ناشی از یک مبنای سریع و مرتبط در مورد تمام زمینه ها (بخشهای) کارخانه فراهم کنید . ERP  یک ram ضربانی است که تمام اطلاعات را در کنار یکدیگر و در قالب یک عملیات جمع می کند و عملیات طرح ریزی شبکه تامین SCP از داشتن یک منبع عمده که آنرا قادر به روز آمد شدن می کند ، سود می برد . بیشتر CIO ها که تلاش کرده اند عملیات طرح ریزی زنجیره تامین SCP  را نصب کنند می گویند که از اینکه ابتدا کار خود را به ERP شروع کرده اند ، خوشحالند . آنها از پروژه‌های ERP  عنوان «خانه اطلاعاتی خود را مرتب کنید» یاد می کنند . البته ، ERP گرانقیمت و کار با آن دشوار است ، بنابراین شما می توانید در پی کشف و یافتن راههایی باشید که عملیات SCP (طرح ریزی زنجیره تامین) خود را بدون اینکه در ابتدا از ERP  استفاده کرده باشید ، از اطلاعاتی که این عملیات به آن نیاز دارند ، تغذیه کنید .

عملیاتت اجرائی زنجیره تامین SCE بستگی کمتری به جمع آوری اطالعات از محیط اطراف شرکت دارند ، بنابراین این عملیات به سمت مستقل بودن از تصمیم ERP گرایش دارند . اما گاهی از روی اتفاق و شانس ، شما نیاز خواهید داشت که عملیات SCE (اجرائی زنجیره تامینی داشته باشیدکه به نوعی با ERP در ارتباط باشد . این نکته مهم است که به قابلیت (توان نرم افزار SCE (اجرایی زنجیره تامین) در تلفیق و ترکیب با اینترنت و با ERP یا عملیات SCP (طرح ریزی زنجیره تامین) ، توجه داشته باشید زیرا اینترنت تقاضای مطرح شده برای اطلاعات یکجا جمع شده ، را اداره و هدایت خواهد کرد . برای مثال ، اگر بخواهید که یک وب سایت خصوصی (شخصی) بسازید تا با مشتریان و تامین کنندگان کالا و خدمات مورد نیازتان ارتباط داشته باشید ، در واقع شما میخواهید که اطلاعات ناشی از عملیات SCE (اجرایی زنجیره تامین ) ، SCP طرح ریزی شبکه تامین) و ERP را با هم جمع کرده و همسو نمایید تا یک مجموعه اطلاعات روز آمد شده درباره سفارشها ، پرداختها و وضعیتهای ساخت محصول و تحویل آن را ارائه دهید .

 

هدف نهایی نصب نرم افزار مدیریت زنجیره تامین چیست ؟

قبل از آنکه اینترنت در این زمینه به کار گرفته شود ، آرزوها و آمال هواداران نرم افزار زنجیره تامین به اصلاح و ارتقاء توان پیشگوی تقاضای مشتریان و هموارتر ساختن روند کارکرد زنجیره های تامین خودشان ، محدود می شد . اما ماهیت ارزان و موجود در همه جا (دسترس گسترده در همه جا) اینترنت در کنار استانداردهای ارتباطی ساده و پذیرفته شده جهانی باعث شد که راههای گسترده بر روی این موضوعات باز شود . در حال حاضر ، به هر حال از نظر تئوریکی می تواند زنجیره تامین خود را به زنجیره های تامین ، فراهم آورندگان کالاو خدمات مورد نیازتان و نیز زنجیره های تامین مشتریتان در یک شبکه وسیع واحد که هزینه ها و فرصتها را برای هر فرد عضو آن بهینه می کند ، متصل کنید . این دلیلی بود که باعث از هم پاشیدن و کنار گذاشته شدن B2B (تبادل الکترونیکی محصولات و خدمات بین تجار ، بدون دخالت مصرف کنندگان) شد ، و ایده اصلی این بود که هر کسی که شما با او وارد معامله می شوید بتوانید به جمع یک خانواده بزرگ خوشحال و تعاونی مانند ، متصل شد ، و در آن وارد شود .

البته ، حقیقن پنهان پشت این دیدگاه این است که سالها طول می کشد تا این کار به محصول و ثمر برشد . اما برخی صنایع با مد نظر قرار دادن اینکه B2B تنها تا چند سال محدود دیگر کار آمد خواهد بود . پیشاپیش گامهای رو به پیشرفت بزرگی برداشته اند ، قابل ذکرترین آنها تولید کالاهایی است که برای مصرف کنندگان بسته بندی شده (شرکتهایی که محصولاتی تولید می‌کنند که به سمت سوپر مارکت ها و داروخانه ها سرازیر است) ، و تکنولوژیهای سطح بالا و موارد اتوماتیک سازی می باشد .

هنگامی که از افرادی که در خطوط جلوی (صف اول) این صنایع قرار داترند بپرسید که آنها امیدوارند که از این اقدامات زنجیره تامین شان در دوره نزدیک بعدی چه چیزی بدست بیاورند ، همه آنها با این یک کلمه پاسخ خواهند داد : قابل رویت بودن ، زنجیره تامین در بیشتر صنایع شبیه یک بازی بزرگ ورق بزرگ است . بازیگران نمی خواهند کارتشان (ورق شان) را نشان دهند زیرا به هیچ فرد دیگری در مورد اطلاعات شان ، اعتماد ندارند . اما اگر دستشان را نشان دهند آنها می تواند تمام منافع را از آن خود کنند . تامین کنندگان (کالا و خدمات اولیه) باید حدس بزنند چه مقدار مواد اولیه سفارش دهند و سازندگان نبایدبیش از آن چیزی به تامین کنندگان سفارش دهند که خودشان را مطمئن سازد که در صورت رشد غیرمنتظره تقاضا برای محصولات ، مواد کافی در اختیار دارند و فروشندگان جزء نیز قفسه های خالی معدود تری خواهند داشت اگر اطلاعاتی را که درباره فروش های یکی از محصولات کارخانه سازنده را در تمام فروشگاه هایشان دارند را به صورت شبکه در اختیار سازنده قرار دهند .

انترنت اینامکان را فراهم می کند که دست تان را به دیگران نان دهید ، اما قرنها بی اعتمادی و فقدان حس همکاری لازم در میان صنایع ، این کار را دشوار ساخته است .

 

همکاری و تشریک مساعی در زنجیره تامین چیست ؟

اجازه بدهید به کالاهای بسته بندی شده برای مصرف کنندگان به عنوان نمونه‌ای از همکاری ، نگاه کنیم . اگر دو شرکت وجود داشته باشند که زنجیره تامین نیازهای خانواده را انجام می دهند ، این دو شرکت wal-mart و procter&gabmle هستند . پیش از آنکه این دو شرکت همکاری خود را در خلال  سالهای دهه ۱۹۸۰ آغاز کنند ، خرده فروشان اطلاعات بسیار کمی را با سازندگان رد و بدل می کردند . اما پس از آن ، این دو شرکت غول پیکر یک سیستم نرم افزاری را ساختند که P&G را به مرکز توزیع wal mart متصل می کرد . هنگامی که سطح تعداد محصولات P&G در مراکز توزیع کالا پائین می آمد ، سیستم یک هشدار اتوماتیکی را به P&G می فرستاد تا محصولات بیشتری رابارگیری و ارسال کند . در برخی موارد تمام مسیر را به سوی فروشگاه منفرد wal-mart طی می کند . این کاربرد P&G اجازه می دهد از طریق یک اتصال ماهواره مستقیم و بی درنگ که هر وقت که یکی از اقلام P&G به هنگام ثبت از روی یک اسکنر عبور داده شده پیغامهایی را به کارخانه ارسال نماید .

با این نوع اطلاعات دقیقه به دقیقه (لحظه به لحظه) P&G میداند که چه هنگام محصولات بیشتری را ساخته ، و فروشگاههای wal-mart ارسال کند و یا در آنجا به نمایش و عرضه بگذارد . صدور فاکتور (صورتحساب) و پرداختها نیز به شکل اتوماتیک انجام می شوند . این سیستم باعث صرفه جوئی و ذخیره زمان بیشتر و کاستن از دفاتر و مدارک کالاها و پائین تر آمدن سطح هزینه روند – سفارش گیری می شود و می تواند به wal-mart نیز لمکان می دهد قیمت هایی که هر روزه پائینت باقی بمانند بدون اینکه از چرخه رقابت تجاری خارج شوند .

سیستم Cisco . که تجهیزات را به اینترنت متصل می کند ، نیز به خاطر همکاری زنجیره تامینش معروف است . Cisco دارای شبکه ای با اجزاء تامین کنندگان ، توزیع کنند و کارخانه های سازنده طرف قرارداد می باشد که همگی از طریق یک اکسترانت برای تشکیل یک زنجیره تامین مجازی و بهنگام (درست سر وقت) ، به همدیگر متصل اند . هنگامی که یک مسیریاب که ترافیک اینترنتی را در سراسر را در سراسر شبکه یک شرکت هدایت می کند – سفارش مذکور باعث فعال شدن و ارسال موجی از پیامها به سازندگان طرف قراردادی که قطعات سرهم بندی تخته (برد) مدارهای چاپی را تولید می کنند ، می شود . در این ضمن ، توزیع کنندگان برای تامینت اجزاء اصلی مسیریاب مانند بخش تامین برق (نیروی ) آن هشدار دریافت می کنند . سازندگان طرف قرارداد Cisco ، که برخی از آنها بخش های فرعی مجموعه قطعات ، مانند شاسی های مسیریاب را تولید می کنند و برخی دیگر که محصول نهایی را سر هم بندی می کنند ، می کنند ،‌قبلاً می دانند که از مسیر سفارشها چه چیزی سرازیر شده است ، زیرا آنها به اکسترانت Cisco  متصل اند و با سیستم های اجرایی سازندگان Cisco نیز متصل و مرتبطند .

پس از آنکه سازندگان طرف قرارداد با اکسترانت Cisco دسترسی پیدا کردند ، خیلی زود اکسترانت در اطراف خط تولید (مونتاژ) سازندگان طرف قرارداد به جستجو می پردازد تا مطمئن شود که هر چیزی در سر جای خودش قرار دارد . مونتاژکاران کارخانه ای یک بار کد بر روی مسیریاب می گذارند ، آنرا اسکن کرده و آنرا به کابلهایی متصل می کنند که وانمود کننده (شبیه سازی) کابلهای یک شبکه نمونه متحد هستند . یکی از آن کابلها حکم یک شیلنگ آتش نشانی را برای نرم افزار تست کننده اتوماتیک شده Cisco دارد . این کابل بدنبال بارکد جستجو می کند ، و آنرا با سفارش مشتری هماهنگ می کند و سپس مسیریاب تازه درست شده را خوب وارسی می کند آیا تمام پورتها و حافظه ای که مشتری خواسته بود را داراست یا خیر . اگر تمام موارد چک شده و تنها پس از آن نرم افزار Cisco نام مشتری و اطلاعات بارگیری و ارسال را به نحوی صادر می کند که مقاطعه کار جزء بتواند آنرا در طبقه مغازه پیاده نماید .

و سپس در اینجاست که شما این سفارش شده را در اختیار دارید. نه انبارداری ، نه دفاتر ثبت کالا ، نه فاکتور نویسی کاغذی ، فقط یک برنامه نرم‌افزاری خیلی فضول (که در همه کارخا دخالت می کند) وجود دارد که به طور اتوماتیک ، در زمان واقعی ، و در هر جا به طور همزمان زنجیره تامین Cisco را نظارت و کنترل می کند . زنجیره خودش کارها را بطور اتوماتیک انجام می دهد تا اینکه مسئله ای پیش بیاید ، که در این حالت سیستم به فردی که ضعیف عمل کرده هشدار می دهد که دست از اشتباه کونانه خود بردارد و برخی تنظیمات لازم را انجام دهد . افراد معتادبه استفاده از نرم افزار زنجیره تامین ، این مورد را «مدیریتدر حال استثناء» می نامند می نامند . هیچ نیازی نیست که کاری انجام دهید تا اینکه چیزی در سیستم غلط باشد .

اگر ضعفی بتوان در این سیستم های همکاری یافت ، آن ضعف این است که تا همین اواخر در زمانهای دشواری ، مورد آزمایش قرار نگرفته است . شبکه Cisco برای هندل کردن (اداره) رشد کلان شرکت طراحی شده است .

در حالتی که تصمیمات تا حدود زیادی با ساخت و فروش چیزهای (محصولات) بیشتری مرتبط باشند ، تصمیم سازی توزیع شده بیشتری وجود دارد . اما Cisco و شبکه اش کاملاً از اوضاع در هم و برهم اقتصادی غافل مانده و گرفتار شدند . و هنگامی که تقاضا برای محصولاتش کاهش شدید یافته و Cisco و شرکای زنجیره تامین اش با انبوهی از موجودی اضافی کالا روبرو شدند – مانند دیگر سازندگان در زمینه تکنولوژی سطح بالا (های تکنولوژی) پیش آمد – برای مدت کوتاهی در شبکه پیچیده اش همه کارها را متوقف کرد . CiSco مجبور شد که توجه شدیدی به توانایی در طرح ریزی زنجیره تامین اش نماید . نرم افزار SCP (طرح ریزی زنجیره تامین) در رشد مدیریتی به مراتب بهتر از مرحله نظارت یک افول و کسادی و تصحیح آن ، عمل می کند .

 

 

 

منبع :پدیدا بزرگترین مرجع علمی ایرانیان

ارسال نظر