پنجشنبه , 18 سپتامبر 2014

کفش پیاده روی تن تاک

خـريد پستي >> قيمت فقـط : 168000 تـومان

خـريد پستي >> قيمت فقـط : 19900 تـومان

ساعت دیواری یاس

خـريد پستي >> قيمت فقـط : 55000 تـومان

اندازه گيري نقطه ذوب مواد

نقطه ذوب درجه حرارتی است که در آن درجه حرارت، ماده جامد به مایع تبدیل شود (درجه حرارتی که در آن فشار بخار مایع با جامد برابر گردد). در تمام مدت ذوب درجه حرارت ثابت میماند و در این درجه حرارت دو فاز در حال تعادل هستند. وجود ناخالصی در یک ماده، نقطه ذوب آنرا پایین می آورد و مخلوط دو ماده، دارای نقطه ذوبی پایین تر از هر کدام از دو ماده اولیه است.

دامنه ذوب، دمائی است که ترکیب شروع به مایع شدن میکند تا دمایی که به طور کامل مایع میشود. ترکیب خیلی خالص دامنه ذوب 5/0 درجه یا کمتر دارد. دامه ذوب ترکیبات خالص معمولی 2-1 درجه است.

تئوري آزمايش:

نقطه ذوب درجه حرارتی است که در آن درجه حرارت، ماده جامد به مایع تبدیل شود (درجه حرارتی که در آن فشار بخار مایع با جامد برابر گردد). در تمام مدت ذوب درجه حرارت ثابت میماند و در این درجه حرارت دو فاز در حال تعادل هستند. وجود ناخالصی در یک ماده، نقطه ذوب آنرا پایین می آورد و مخلوط دو ماده، دارای نقطه ذوبی پایین تر از هر کدام از دو ماده اولیه است.

دامنه ذوب، دمائی است که ترکیب شروع به مایع شدن میکند تا دمایی که به طور کامل مایع میشود. ترکیب خیلی خالص دامنه ذوب 5/0 درجه یا کمتر دارد. دامه ذوب ترکیبات خالص معمولی 2-1 درجه است.

خلوص ترکیب از دو طریق مشخص میشود: اول اینکه ماده خالصتر نقطه ذوب بالاتری دارد، دوم اینکه ماده خالصتر دامنه ذوب کمتری دارد یعنی بین درجه حرارت شروع و پایان ذوب اختلاف کمتری وجود دارد.

تعیین نقطه ذوب صحیح یک ترکیب آلی احتیاج به ماده کافی دارد تا با سرد و گرم کردنهای متناوب بتوان در بین فازهای مایع و جامد تعادل برقرار کرد و درجه حرارت آنرا اندازه گرفت. مقدار ماده ای که برای این عمل لازم است غالبا بیشتر از مقداری است که شیمیدان در دسترس دارد. از اینرو روشهای میکرو که چندان دقیق نیستند ولی احتیاج به مقدار ناچیزی از نمونه دارند و آسان هم هستند توسعه یافته اند. یکی از متداولترین روشها، استفاده از لوله مویین است. در کلیه روشهای میکرو نقطه ذوب را به صورت حدود تغییرات ذوب اندازه میگیرند. این حدود شامل درجه حرارتی است که عمل ذوب نمونه شروع میشود و بعد خاتمه می یابد.

 

در اندازه گیری نقطه ذوب با لوله مویین از گرم کن های گوناگونی استفاده میشود. این گرم کن ها از یک بشر ساده که محتوی مایعی با نقطه جوش بالاست و با چراغ گاز گرم و با دست همزده میشود، شروع شده و به وسایل کاملی میرسد که با الکتریسیته گرم میشود و بطور مکانیکی به هم میخورد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شرح عملي آزمايش:

لوله موييني را برداشته و سر آن را در نزديكي لوله حرارت چنان نزديك مي‌كنيم كه فقط هاله زرد رنگ نور ديده شود با همين شرايط لوله مويين را دوران مي‌دهيم تا به تمامي سر آن حرارت رسيده تا يك انتهاي لوله بسته شود.

سپس از سمت سر باز لوله مويين ، نفتالين پودر شده را كم‌كم (همراه با زدن ضربه به لوله تا نفتالين به صورت كامل در انتهاي لوله قرار گيرد) اضافه مي‌كنيم طوري كه  حجم لوله از نفتالين پر شود.

سپس لوله مويين حاوي نفتالين را از سمت سربسته با مخزن دماسنج (با علم به اينكه نقطه ذوب نفتالين از كمتر است از اين دماسنج استفاده مي‌كنيم) به طور هم‌سطح با دماسنج قرار داده و با چسب كاغذي به هم متصل مي‌كنيم.حال با توجه به اينكه نقطه ذوب نفتالين از كمتر است آن را در حمام آب طوري قرار مي‌دهيم تا حد‌الامكان از ايجاد حباب در ظرف جلوگيري شود.سپس با دقت با توجه به ترمومتر دماي اولين قطره را در هنگام جدا شدن از لوله ملاحظه كرده و آن را مي‌ناميم و دما را در هنگام جداشدن تمام ماده از روي ترمومتر ملاحظه كرده و آن را مي‌ناميم كه طبق اندازه‌گيري‌هاي به عمل آمده در اين آزمايش عبارتند از:

 

چون مي‌باشد نشان‌دهنده خالص ‌بودن ماده است كه صحت آزمايش را تاييد مي‌كند.

با تكرار آزمايش فوق با اين تفاوت كه به جاي نفتالين از ماده مجهول استفاده مي‌كنيم.با علم به اينكه مي‌دانيم ماده مجهول داراي دماي ذوبي بالاتر از 100 درجه سانتي‌گراد است از ترمومتر 300 درجه سانتي‌گراد استفاده مي‌كنيم.

لوله موييني را برداشته و سر آن را در نزديكي لوله حرارت چنان نزديك مي‌كنيم كه فقط هاله زرد رنگ نور ديده شود با همين شرايط لوله مويين را دوران مي‌دهيم تا به تمامي سر آن حرارت رسيده تا يك انتهاي لوله به صورت كامل بسته شود.

سپس از سمت سر باز لوله مويين ، ماده مجهول پودر شده را كم‌كم (همراه با زدن ضربه به لوله تا ماده به صورت كامل در انتهاي لوله قرار گيرد) اضافه مي‌كنيم طوري كه  حجم لوله از ماده پر شود.

همان طور كه در شكل زير محرز است لوله مويين حاوي ماده را از سمت سربسته با مخزن دماسنج (با علم به اينكه نقطه ذوب ماده مجهول از بيشتر است از اين دماسنج استفاده مي‌كنيم) به طور هم‌سطح با دماسنج قرار داده و با چسب كاغذي به هم متصل مي‌كنيم. حال با توجه به اينكه نقطه ذوب ماده از بيشتر است آن را در حمام روغن طوري قرار مي‌دهيم تا حد‌الامكان از ايجاد حباب در ظرف جلوگيري شود.

 

نمای چگونگی بستن لوله مویین به دماسنج

1- مخزن دماسنج

2- محل نمونه

3- مایعی با نقطه جوش بالا

4- چسب كاغذي

 

 

 سپس با دقت با توجه به ترمومتر دماي اولين قطره را در هنگام جدا شدن از لوله ملاحظه كرده و آن را مي‌ناميم و دما را در هنگام جداشدن تمام ماده از روي ترمومتر ملاحظه كرده و آن را مي‌ناميم كه طبق اندازه‌گيري‌هاي به عمل آمده در اين آزمايش  عبارتند از:

 

چون  مي‌باشد نشان‌دهنده خالص ‌بودن ماده است كه صحت آزمايش فوق را تاييد مي‌كند.

حال از روي جدول نزديك‌ترين دما به دما‌هاي بدست آمده را خوانده و نتيجه مي‌گيريم كه ماده مجهول بنزوئيك اسيد مي‌باشد.

 

ساعت اسپرت Tissot 1565

خـريد پستي >> قيمت فقـط : 39.000 تـومـان

ادکان وود سیلور

خـريد پستي >> قيمت فقـط : 43000 تـومان

آموزش حروف فارسی بالابالا

 

خـريد پستي >> قيمت فقـط : 79000 تـومان

2 نظر

  1. اقا با عرض شرمندگی "حدالامکان" غلط می باشد:) حتی الامکان صحیح است!!!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات