X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

انقلاب در درمان روماتیسم مفصلی

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

پژوهشگران با اعلان این کشف بزرگ که برای اولین بار درچهاردهمین نشست سالانه مهندسی بیومدیکال در شیکاگو مطرح شد اظهار امیدواری کردند با این روش تزریق می توان مطمئن بود که دارو بدون عوارض جانبی و به طور کامل در مفصل یعنی اصلی ترین هدف دارو عمل می کند

انقلاب در درمان روماتیسم مفصلی

محققان دانشگاه داک با تغییر ساختمان داروهای ضد التهاب گونه جدیدی از این دسته از داروها را ساختند که با تزریق آن به درون مفصل می توان چندین هفته از شر دردهای مفصلی خلاص شد.

به گزارش     خبرگزاری مهر با اتصال یک پروتئین به انتهای داروی پروتئینی مهار کننده گیرنده  اینترلوکین ۱ دارویی ساخته شد که در دمای ۳۷ درجه در بدن منعقد می شود.

آزاد شدن تدریجی دارو از این توده دارویی که مانند انبار عمل می کند نه تنها درد و التهاب مفاصل مبتلایان به رماتیسم مفصلی را درمان می کند بلکه از تعداد دفعات تجویز دارو چه به صورت خوراکی و چه به صورت تزریقی می کاهد.

بر اساس گزارش eurekalert به این ترتیب تنها با دو بار تزریق درون مفصلی دارو در ماه می توان بیماران را بهبود بخشید.

به دلیل تزریق درون مفصلی و به دلیل انعقاد دارو در محل تزریق توزیع دارو در بدن و عوارض جانبی آن بسیار کمتر از موارد تجویز دارو به روش های قدیمی است.

پژوهشگران با اعلان این کشف بزرگ که برای اولین بار درچهاردهمین نشست سالانه مهندسی بیومدیکال در شیکاگو مطرح شد اظهار امیدواری کردند با این روش تزریق می توان مطمئن بود که دارو بدون عوارض جانبی و به طور کامل در مفصل یعنی اصلی ترین هدف دارو عمل می کند.

انگور میوه ای پر انرژی است که در طب سنتی در درمان بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید و روماتیسم کاربرد داشته است.
 انگوربه دلیل داشتن پتاسیم حاوی خاصیت ادرار آوراست و همچنین این میوه به دلیل داشتن آنتی اکسیدان هایی همچون ELLAGIC ACID ضمن کاهش علا‌ئم بیماری التهاب مفاصل , عملکرد مواد سرطانزای بدن را نیز خنثی می کند.
 اسید ELLAGIC حتی در خنثی کردن مواد سرطانزایی در هوای آلوده و ترکیبات مضر موجود در سیگار نیز می تواند موثر باشد , 

 سالمندان به دلیل مشکلا‌ت دندانی و گوارشی مقادیر کمتری میوه و سبزی استفاده می کنند, به این ترتیب مصرف انگور به دلیل داشتن مقادیرکافی پتاسیم و سهولت جویدن در پیشگیری از این مشکلا‌ت و کاهش فشارخون درسالمندان بسیار مناسب است.
متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند افراد روزانه یک واحد از میوه مصرفی را به انگور اختصاص دهند .

انگور میوه ای پر انرژی است که در طب سنتی در درمان بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید و روماتیسم کاربرد داشته است.

متخصصان می گویند: میوه انگور به دلیل میزان قندی که دارد میوه‌پرانرژی و به دلیل وجود اسیدی به نام ELLAGIC ACID ضد سرطان است .

روماتیسم مفصلی چیست ؟

          روماتیسم مفصلی بیماریی است که سبب درگیری مفاصل می شود. این بیماری منجر به بروز سفتی و درد و تورم مفاصل می شود. اگر یک زانو یا دست مبتلا به این بیماری شود سایر مفاصل نیز درگیر خواهند شد. این بیماری معمولاً بیش از یک مفصل را درگیر کرده و هر مفصلی را دچار
می کند. بیماران مبتلا به این بیماری معمولاً احساس خستگی داشته و گاهی اوقات دچار تب می شوند.

بعضی از افراد فقط برای چند ماه یا یک سال یا نهایتاً دو سال مبتلا به این بیماری بوده و بعد از طی این دوره بدون ایجاد هیچگونه ضایعه ای، بیماری رفع می شود. بعضی دیگر نیز گاهگاهی دچار علائم بوده و گاهی بهبود می یابند. در بعضی افراد نیز ممکن است بیماری بسیار شدید بوده و برای سالها یا تمام عمر باقی بماند. این فرم بیماری منجر به بروز صدمات شدید به مفاصل می شود.

 چه کسانی به این بیماری دچار می شوند ؟

          هر کسی می تواند به این بیماری دچار شود، اما بنظر می رسد که این بیماری در زنان شایعتر باشد. این بیماری معمولاً در میانسالی شروع شده و در سنین پیری شایعتر است. اما کودکان و جوانان نیز ممکن است به آن مبتلا شوند.

  علل روماتیسم  مفصلی چیست ؟

          علل اصلی بروز این بیماری هنوز بطور کامل شناخته نشده است. اما می دانند که در این بیماری سیستم ایمنی فرد علیه بافتهای بدن وی وارد عمل می شوند. عللی که تصور می شود فرد را مستعد بروز این بیماری می کند شامل ژنتیک ، محیط و هورمونها می باشند.

 

     تشخیص این بیماری چگونه است؟

          تشخیص این بیماری با مراجعه به پزشک میسر خواهد شد. البته تشخیص این بیماری راحت نیست زیرا آزمایش دقیقی جهت تشخیص این بیماری وجود ندارد، علائم این بیماری مشابه بیماریهای دیگر است و ایجاد کامل علائم، مدت زمان زیادی طول می کشد. اما جهت تشخیص مجموعه ای، از اخذ شرح حال، معاینات بالینی ، عکسبرداری و تستهای آزمایشگاهی کمک کننده می باشند.

·        درمان این بیماری چگونه است؟

          پزشکان روشهای زیادی جهت درمان این بیماری دارند. اهداف درمان شامل موارد ذیل است تسکین و کاهش درد، کاهش تورم ، کاهش یا توقف روند تخریب مفاصل ، کمک به ایجاد احساس بهتر در فرد و حفظ فعالیت او می باشد.

          برنامه درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:  آموزش بیمار، برخورد و اقدامات صحیح خود بیمار با مشکلاتش و گروههای حمایتی که به فرد کمک می کنند. تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با نحوه درمان، چگونگی انجام فعالیتهای بدنی و استراحت را داشته، نحوه بیان مشکلاتش را پیدا کند.

          این برنامه ها به بیمار کمک می کنند تا نکات بیشتری را در ارتباط با بیماری خود و نحوه کاهش درد، احساس کنترل بیشتر بر بیماری، اعتماد به نفس و داشتن یک زندگی فعالتر، بیاموزند.

          درمانهایی که جهت بهبودی این بیماری مورد استفاده قرار می گیرند شامل تغییر در روش زندگی، داروها، جراحی ، مراجعات منظم به پزشک و روشهای درمانی جایگزین یا تکمیلی می باشند.

           تغییر در روش زندگی : از جمله کارهایی که می توان جهت درمان این بیماری استفاده نمود تغییر در روش زندگی است که شامل ایجاد تعادل بین میزان فعالیت و استراحت ، مراقبت از مفاصل کاهش استرس های روانی، استفاده از یک رژیم غذایی سالم می باشد.

           داروها : بسیاری از بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی جهت درمان از دارو استفاده می کنند. از داروها برای کاهش درد ، تورم و توقف روند بیماری به سمت بدتر شدن استفاده می شود. دارویی که پزشک تجویز می کند براساس سلامت عمومی بیمار، شدت بیماری و اینکه بیماری تا چه اندازه شدید خواهد شد و مدتی که باید بیمار دارو بگیرد و اینکه دارو تا چه اندازه کارایی داشته و عوارض جانبی آن چه می باشد، خواهد بود.

           جراحی: روشهای جراحی زیادی جهت درمان این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. از این روش جهت تسکین درد، کمک به عملکرد بهتر مفاصل و عملکرد بهتر فرد در فعالیتهای روزمره خود استفاده می شود.

           مراجعات منظم به پزشک :  بسیار مهم می باشد زیرا از این طریق پزشک می تواند ببیند آیا بیماری شدیدتر شده و آیا دارو کمک کننده بوده است، عوارض جانبی داروها ظاهر شده اند و در صورت نیاز داروها را عوض نماید. اقداماتی که ممکن است نیاز به انجام آن شود شامل: آزمایش خون، ادرار و عکسبرداری می باشد.  روش درمانی جایگزین :  گاهی اوقات از رژیمهای غذایی خاص ، ویتامینها و سایر روشهای دیگر جهت درمان روماتیسم مفصلی استفاده می شود. بعضی درمانها به کاهش استرس بیمار کمک می کند. بسیاری از این روشها بی ضرر می باشند و اما باید گفت که این روشها بطور کامل و دقیق مورد بررسی قرار نگرفته اند لذا قبل از استفاده از آنها حتماً باید با پزشک مشورت شود.

انار و کاهش روماتیسم

محققان آمریکایی و اروپایی گفتند: انار جدا از کاهش ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی، ابتلا به روماتیسم را نیز کاهش می دهد.

تحقیق آن‌‌ها نشان داد: انار مانع از بین رفتن غضروف مفاصل، کاهش میزان کلسترول خون و عامل پیشگیری از کمبود اکسیژن مغز می‌شود.

محققان گفتند: هر دانه انار به طور متوسط ۱۰۰ کالری دارد. این میوه دارای مواد ضد اکسیده شدن مثل پولیوینول، پتاسم و ویتامین سی است.

هر انار ۴۰ درصد ویتامین سی مورد نیاز بدن انسان را تامین می‌کند. ویتامین B1، B2 و اسیدهای آمینه از دیگر مواد موجود در انار هستند.

 

 

منبع:پدیدا بزرگترین مرجع علمی ایرانیان 

ارسال نظر