X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

اهمیت نماز

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

اهمیت نماز به قدری است که اگر انسان آن را به درستی به جا نیاورد یا در انجام آن کوتاهی کند سایر اعمال نیک او نیز پذیرفته نمی شود، یعنی اگر آدمی به اقامه‌ نماز اهمیت ندهد در آخرت دچار عذابی دردناک خواهد شد.

 برخی از انسانها در زندگی با مشکلات زیادی رو به رو می شوند و وقتی که زندگی آنها را مورد بررسی قرار می دهیم،در میابیم که آنها مسلمانند  و ارکان دین را به خوبی اجرا می کنند ولی به نماز اهمیت زیادی نمی دهند و هر وقت که بیکار باشند و حال و حوصله نماز خواندن را داشته باشند به اقامه آن می پردازند.

نماز یکی از مهمترین ارکان دین است تا جایی که امام محمد باقر(ع)در مورد نماز  می فرماید:

اولین سؤالی که در دوز قیامت از انسان می شود نماز است.

اهمیت نماز به قدری است که اگر انسان آن را به درستی به جا نیاورد یا در انجام آن کوتاهی کند سایر اعمال نیک او نیز پذیرفته نمی شود، یعنی اگر آدمی به اقامه‌ نماز اهمیت ندهد در آخرت دچار عذابی دردناک خواهد شد.

 برخی از انسانها در زندگی با مشکلات زیادی رو به رو می شوند و وقتی که زندگی آنها را مورد بررسی قرار می دهیم،در میابیم که آنها مسلمانند  و ارکان دین را به خوبی اجرا می کنند ولی به نماز اهمیت زیادی نمی دهند و هر وقت که بیکار باشند و حال و حوصله نماز خواندن را داشته باشند به اقامه آن می پردازند. پس می توان به آنها گفت:

نه نماز و طاعتت مانده به جا      جمله اعمال تو یکسر شد قضا

امام صادق هم در مورد این افراد می فرماید:

شفاعت ما اهل بیت به کسی که نمازش را سبک بشمارد نمی رسد.

وقتی که کسی به شما چیزی می دهد از او سپاسگذاری می کنید و سعی می کنید که به نحوی عمل آن شخص را جبران کنید. این در حالی است که خداوند همه چیزها را به ما عطا کرده است و فقط برای ما احکامی را مشخص کرده است تا آنها را انجام دهیم.

البته این احکام برای سلامتی ما مفید است مثلا: در اسلام حکم بر این است که انسان باید با آب خود را طهارت دهد. امروزه محققان با پیشرفت علم دریافتند که میکروبی در ادرار انسان وجود دارد که فقط به وسلیه آب از بین می رود.

خوردن گوشت خوک که بسیار خوشمزه است نیز در اسلام حرام دانسته شده است. این بدان دلیل است که خوردن گوشت خوک در انسان نوعی حالت مستی ایجاد می کند و مردان بی غیرتی را به وجود می آورد.

مسائلی هم وجود دارد که هنوز علت آنها کشف نشده است، مثلا چرا انسان نباید آب را یکباره سر کشد،چرا هر مسلمان در شبانه روز باید پنج نوبت نماز بخواند و مسائلی از این قبیل.

حیوانات و گیاهان و هر چیزی که در این جهان وجود دارند به نحوی خدای خود او را عبادت می کنند مثلا درختی را در نظر بگیرید که شاخه های خود را به سوی آسمان فرا برده . اگر شاخه های این درخت را دستی فرض کنیم خواهیم دید که این درخت شبانه روز دستان خود را به سوی آسمان بلند کرده است و خدا را عبادت می کند.

ممکن است بگویید : پس چرا برخی از درختان خشک و خمیده اند ؟

اگر شما شاخه های یک درخت خمیده را سری فرض کنید خواهید دید که این درخت از شدت فروتنی شبانه روز در حال سجده است.

 ما باید از درخت درس بگیریم و از خدایی که این همه نعمت را به ما عطا کرده است سپاسگذاری کنیم و بهترین راه سپاسگذاری از خداوند همین نماز است . چه زیبا گفته است سعدی در کتاب بوستان خود که:

دعا کن به شب چون گدایان به سوز      اگر می کنی پادشاهی به روز

یـعـنـی در هر پست و مقـامی و در هر وضعیت زندگی کــه هستیم بـاید این قدردانی را نه برای رهایی از عذاب آخرت بلکه برای تشکر از خداوند به بهترین شکل انجام دهیم.

 نماز ما باید از ته دل و با خلوص کامل انجام گیرد یعنی همانطور که سعدی گفته است:

به درگاه فرمانده‌ذوالجلال          چو درویش پیش توانگر بنال

مـانند انـســان فقیری که از انسان ثروتمندی چیزی گرفته است و از او تشکر می کند، از خدا تشکر کنیم و اگر بنابر چابلوسی و یا عادت روزمره باشد به نظر من و سعدی که می گوید:

اگر جز به حق می رود جاده ات         در آتش فشانند سجاده ات

آن نماز سودی نخواهد داشت.البته اگر ما نماز را با خلوص نیت بخوانیم ولی به سایر ارکان دین توجه نداشته باشیم و مرتکب گناه و معصیت شویم باز هم فرقی به حال ما نخواهد داشت چرا که حسابی می گوید:

بت در بغل و به سجده پیشانی ما       کافر زده خنده بر مسلمانی ما

لازم به ذکر است که اگر فردی نمازش را با اخلاص کامل بخواند دیگر به سراغ گناه نخواهد رفت چرا که خداوند در کتاب آسمانی خود می فرماید:

به درستی که نماز انسان را از بدیها و زشتیها و ناپاکیها باز می دارد.

 عده ای فکر می کنند که نماز نوعی وقت تلف کردن است بنابراین، این اشخاص یا نماز را به جا نمی آورند و یا به سرعت نماز خود را می خوانند حضرت علی(ع) در مورد این افراد می فرماید:

به درستی که دزدترین مردم کسی است که از نمازش بدزدد.

  تحقیقاتی که امروزه در مورد نماز به عمل آمده حاکی از آن است که نماز به انسان آرامشی خاص می دهد و فکر او را آزاد می کند.

 همانطور که می دانید بسیاری از دستورهای اسلام مانند مسواک زدن و ناخن گرفتن فوایدی برای انسانها دارند که در گذشته از این فواید آگاه نبودند و به نظر من نماز یکی از ارکان دین است که دارای فواید زیادی است و هنوز دانشمندان به آنها پی نبرده اند.

 

 

 

 

ارسال نظر