X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

اینترنت، قابلیتها، کاربردها و اصطلاحات

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

کمتر روزی است که از طریق رسانه های خبری در مورد تحولات اینترنت به گوشمان نرسد. این پدیده زمینه را برای دستیابی به اطلاعات مورد علاقه مردم جهان فراهم نموده است. شاید بتوان اینترنت را به اقیانوس بیکران اطلاعات شبیه کرد زیرا نه مالک شناخته شده ای دارد و نه درکنترل دولت خاص می باشد ومانند اقیانوس دارای شگفتیها وپتانسیلهای ناشناخته ای می‎باشد که اگر با امکانات جستجو ومسیریابی در این اقیانوس آشنایی نداشته باشیم بزودی سردرگم خواهیم شد به همین منظور لازم است با این پدیده وکاربرد آن آشنایی اجمالی داشته باشیم وببینیم چقدر از فعالیتهای روزمره ما می‎توانند با اینترنت مرتبط باشد. ما برای ارسال نامه از منزل خارج شده به اداره پست می‎رویم برای کسب اطلاع ازقیمت کالاهای مورد نیاز خود به بازار می‎رویم. برای آگاهی از آخرین اخبار روزنامه میخریم برای نقد کردن چک یا کرفتند پول به بانک می رویم، برای مطالعه ویا تحقیق برای موضوع خاصی به کتابخانه و آزمایشگاه خاصی می رویم.

کمتر روزی است که از طریق رسانه های خبری در مورد تحولات اینترنت به گوشمان نرسد. این پدیده زمینه را برای دستیابی به اطلاعات مورد علاقه مردم جهان فراهم نموده است. شاید بتوان اینترنت را به اقیانوس بیکران اطلاعات شبیه کرد زیرا نه مالک شناخته شده ای دارد و نه درکنترل دولت خاص می باشد ومانند اقیانوس دارای شگفتیها وپتانسیلهای ناشناخته ای می‎باشد که اگر با امکانات جستجو ومسیریابی در این اقیانوس آشنایی نداشته باشیم بزودی سردرگم خواهیم شد به همین منظور لازم است با این پدیده وکاربرد آن آشنایی اجمالی داشته باشیم وببینیم چقدر از فعالیتهای روزمره ما می‎توانند با اینترنت مرتبط باشد. ما برای ارسال نامه از منزل خارج شده به اداره پست می‎رویم برای کسب اطلاع ازقیمت کالاهای مورد نیاز خود به بازار می‎رویم. برای آگاهی از آخرین اخبار روزنامه میخریم برای نقد کردن چک یا کرفتند پول به بانک می رویم، برای مطالعه ویا تحقیق برای موضوع خاصی به کتابخانه و آزمایشگاه خاصی می رویم. برای رزرو بلیط ویا تهیه آن مسافت زیادی طی می کنیم وهزاران کارها وفعالیتهای دیگر که هرکدام می‎تواند وقت وانرژی زیادی را از ما بگیرد شاید مراجعه وکسب اطلاع درباره قیمت ومشخصات وجود یا عدم وجود یک کالا از بازار نیمی از  وقت مارا بگیرد یا برای شرکت دریک جلسه ۲ ساعت یا بیش از نصف روز وقت صرف کنیم ولی اگر امکانی یافت شود که بتواند تمامی رفت و آمدها، جستجوهای طولانی و کارهای بیهوده مقدماتی برای کسب اطلاعات را حذف کند چقدر در وقت وانرژی مان صرفه جویی نموده ایم. اگر امکانی پیدا شود که بتواند بدون خارج شدن ما از منزل نامه را پس از ۳۰ دقیقه تاخیر در نقطه دیگری ا زجهان بدست دوستانمان برساند ویا امکان برقراری ارتباط صوتی- تصویری وکنفرانسی با دوست یا دوستانمان در نقاط مختلف جهان برقرار نمائیم ویا از بین کالاهای متعددی که درسراسرجهان تولید می‎شود نمونه تصویری مناسب در دسترسمان باشد وکلیه مشخصات و قیمتها را مقایسه کرده وحق انتخاب داشته باشیم. آداب ورسوم وفرهنگ وتمدن ملتهای مختلف در محدودها ومنطقه‎های مختلف آشنا شویم. درانجمن،‌ گروههای فرهنگی و علمی شرکت نموده واز نظرات آنها مطلع گشته و نظراتمان را درآنجا  مطرح نمائیم. روزنامه‎ها، مجلات، کتابها را در اسرع وقت وبه دلخواه انتخاب نموه وآنها را مطالعه نمائیم. مقالات ونظراتمان وتحقیقاتمان را بدون هزینه ودر کمترین زمان در اختیار سمینارها،‌ مجلات، کتب ومراکز تحقیقاتی قرار دهیم. مسلماً می‎بایستی ازاین امکان استقبال نموده با آن آشنا شویم وآنرا بکار گیریم و آن همان پدیده اعجاز انگیز اینترنت می‎باشد.

پست الکترونیکی 

این سرویس امکان ارسال نامه بصورت الکترونیکی را میدهد این نامه درواقع یک فایل متنی می‎باشد البته اخیراً امکان ارسال ودریافت نامه‎های الکترونیکی بصورت HTML وجود دارد. برای ارسال ودریافت نامه های الکترونیکی بایستی نرم افزار مورد نیاز این عمل را نصب کرده باشیم.

. ازعامترین این نرم افزارها OutLook میباشد ازامکانات دیگر این سرویس امکان الحاق مستندات (File Attachmen) ازقبیل عکس و. . .نامه  می‎باشد. یک نمونه از آدرس پستی:

صفحات وب

صفحات وب چیزی به جز یک فایل نیستند این فایلها (صفحات) به دودسته تقسیم می شوند:

۱-  صفحاتی که (می‎توانند به صورت پویا) دررایانه سرویس گیرنده (مرورگرها) به رویت این صفحات با قالبهای متعددی موجود میباشند که معروفترین آنها HTML وجذابترین آنها FLASH می‎باشد.

۲-  صفحاتی که دررایانه سرویس دهنده وجود دارند و محتویات آنها به صورت پویا هستند هنگامیکه  درخواستی برای رویت این صفحات به رایانه سرویس دهنده برسد این صفحات به صفحات معمولی (سرویس گیرنده) تبدیل شده وبه رایانه درخواست کننده ارسال میشود برای نمونه می‎توان به فایلهای با پسوند ASP یا JSP اشاره کرد.

مرورگرهای وب

مرورگرهای وب نرم افزارهایی هستند که با استفاده از آنها می‎توان صفحات وب را رویت کرده وبه گشت وگذار دراینترنت پرداخت. معروفترین این مرورگرها Explorer,Netscape Navigator میباشد.

UP/Down louding

Down louding: عمل کپی کردن یک فایل از اینترنت را میگویند عموما مرورگرها ازاین سرویس پشتیبانی میکنند اما مشکل آنها دراینجاست که درصورت قطع شدن ارتباط بایستی عملیات Down loading  ا زابتدا انجام شود برای رفع این مشکل بایستی از نرم افزارهای فوق العاده ومخصوص اینکار از قبیل Gozilla و Getright استفاده نمود.

UP loading: عمل کپی کردن یک فایل در اینترنت را گویند. امکان استفاده از این سرویس بستگی به مراکز سرویس دهنده وب دارد واگر آنها این امکان را داده باشند می توان ازاین سرویس وب استفاده نمود از نمونه این سایتها میتوان وب WWW.xdrive. com اشاره کرد.

گوفر: این سرویس تا چند سال پیش مورد استفاده قرار میگرفته ولی با توسعه وب بسیار محدود مورد استفاده قرار می‎گیرد تفاوت وب وگوفر مانند تفاوت  DOS و Windows است که د رDOS با تایپ دستورات امکان کاربا رایانه فراهم می آمد در صورتی که Windows امکان کار در محیطی آسان وبصورت گرافیکی وجود دارد. در حال حاضر استفاده از گوفر بسیار محدود می‏‎باشد وتوضیح بیشتر دراین مورد ضروری نیست.

گفتگوی اینترنتی: با استفاده از این سرویس دویا چند کاربر می‎توانند ازطریق اینترنت با هم متصل شده وبا هم به تبادل پیام یا فایل بپردازند. برای استفاده ازاین امکانات ابتدا بایستی به یکی از سرویس دهنده‎های گفتگوی اینترنتی موجود دراینترنت وارد شوید تا بتوانید با افراد دیگری که در آنجا هستند ارتباط برقرار کنید. داشتن نرم افزار مربوطه (مثل MIRC) ضروری است.

گروههای علمی/ خبری

این امکان ارتباط ما بین هزاران نفر که دارای علایق مشترک هستند رامیسر میکنند بااستفاده ازاین سرویس پس از اتصال به اینترنت میتوان اطلاعات واخبار مورد علاقه خود را ارسال ویا اخباری را که توسط سایر اعضای گروه ارسال گردیده مطالعه نمود. دراین سرویس پیام به جای اینکه مانند پست الکترونیک به تک تک اعضای گروه ارسال شود به یک کامپیوتر مرکزی که همه اعضا به آن دسترسی دارند ارسال میشود مجموعه این گروههای خبری را Usnet میگویند. ازنرم افزارهای مختص استفاده ازامکانات گروههای خبری میتوان به News Reading اشاره کرد. سرویس های  خبری، تجاری AOL,Compuserve چنین خدماتی را ارائه می‎کنند.

BBs: نرم افزاری است که روی یک کامپیوتر با شبکه‎ای ازکامپیوترها اجرا می‎شود واین امکان را فراهم می‎سازد تا کاربران از راه دور وبه کمک کامپیوتر مودم وکلمه عبور وارد آن شوند واز منابع موجود درآن استفاده نمایند.

BBS شبیه صندوقی است که افرادی می‎توانند پیامهایشان را درآن قرار دهند وبرنامه فایلهای مورد نظر خود را به آن بفرستند ویا از آن بگیرند. BBS یک سیستم ارتباط وتبادل اطلاعات است وازاین نظر شبیه تلفن یا فکس میباشد اما بدلیل حضور کامپیوتر دراین بسته نقش هوشمندی را ایفا می کند.

ISP: برای استفاده از خدمات اینترنت ومشترک شدن ، به طور معمول از طریق تهیه کنندگان خدمات اینترنت(ISP) عمل می‎شود معمولاً‌تهیه کنندگان خدمات اینترنت سازمانهای ملی وبین المللی هستند که در سطوح مختلفی با دریافت هزینه دسترسی به اینترنت را امکانپذیر میسازند. تهیه کنندگان اینترنت را میزبان عمومی ارائه خدمات اینترنت نیز میگویند.

آدرس(URL): برای دسترسی به هریک از مراکز اطلاعاتی موجود دراینترنت بایستی آدرس آن مرکز را داشته باشیم این آدرس را اصطلاحاً URL گویند. URL یک رشته ازحروف واعداد است که بیانگر یک آدرس اینترنتی می‎باشد این رشته علاوه برآدرس نشان دهنده نوع پروتکل نیز می باشد.

۱- وب                          WWW.Internet. com

۲- پروتکل انتقال فایل FTP       FTP.CUTEFTP.com

اینترنت چیست؟

اینترنت نامی برای سیستمی گسترده وجهانی شامل مردم، اطلاعات وکامپیوترهای می باشد . اینترنت آنقدر بزرگ وپیچیده است که در محدوده درک یک شخص نمی‎گنجد، نه تنها کسی نیست که تمام اینترنت را درک کند،‌بلکه هیچ فردی پیدا نمی‎شود که حتی بیشتر آن را بفهمد.

شبکه به دویا چند کامپیوترکه به یکدیگر متصل می‎شوند. اتلاق می‎شود.

  • به وجود آوردن امکان برقراری ارتباط بین افراد
  •  به اشتراک گذاشتن منابع

راز اینترنت: در سرویس گیرنده ها و سرویس دهنده ها می‎باشد.

سرویس دهنده‎ها برنامه هایی هستند که منابع را فراهم می‎آورند وسرویس گیرنده‎ها برنامه‎هایی هستند که با استفاده از آنها به منابع دستیابی پیدا می‎کنند.

همانطوری که می‎دانید اینترنت شامل میلیونها کامپیوتر، همچنین مقدار زیادی سیم وکابل. خطوط تلفن واتصالهای ماهواره‎ای وغیره می‎باشد ومقصود کلی تمام تجهیزات فوق این است که سرویس گیرنده‎ها وسرویس دهنده‎ها بتوانند با یکدیگر صحبت کنند.

به عنوان مثال برای خواندن پست الکترونیکی از برنامه سرویس گیرنده پستی برای ارسال ودریافت نامه‎ها استفاده می‎کنید. سرویس دهنده پستی«صندوق پستی» الکترونیکی را نگه می‎دارد و تضمین می‎کندکه نامه خارج شونده به درستی تحویل داده شود- سرویس گیرنده پستی به عنوان رابط شما عمل می‎کند این برنامه پیامها رامی‎گیرد. آنها رابه شما نشان می‎دهددرنوشتن پاسخها کمکتان می‎کند. کتاب نشانی را نگهداری می‎کند وبرای ارسال و دریافت نامه مجبور نیستید مطلبی درباره سرویس دهنده پستی بدانید. این برنامه کارش را درپشت صحنه انجام می‎دهد تمام آن چیزی که باید بیاموزید چگونگی استفاده از سرویس گیرنده پستی می‎باشد. دراینجا مثال دیگری را بیان می‏‎‎کنیم. اینترنت سیستم بزرگی به نام word wide web  را که اغلب به آن وب گفته می‎شود وپشتیبانی می‎کند.

وب شامل تعداد زیادی سرویس دهنده وب که درتمام اینترنت پراکنده می‎شوند می‎باشد.

این سرویس دهنده های وب می‎توانند با پاسخهایی که در میخه‎ها سازماندهی می‎شوند به درخواست برای اطلاعات پاسخ دهند صفحه وب می‎تواند حاوی متن- تصویر یا حتی صوت باشد.

برای دستیابی به صفحه وب ازسرویس گیرنده وب استفاده می‎کنید. این سرویس گیرنده ازسرویس دهنده مناسب درخواست می‎کند که صفحه را برایتان بفرستد پس سرویس گیرنده صفحه را برایتان برروی صفحه تصویرتان نمایش می‎دهد. درصورت نیاز سرویس گیرنده‎تان برنامه‎ای جانبی را فراخوانی خواهد کرد تا تصویری رابه شما نشان می‎دهد یا صدایی را بخواند.

آن چیزی که صفحه‎های وب را ویژه می‎سازد تا توانایی آنها به صفحه‎های وب دیگر است حتی اگر این صفحه برروی کامپیوتر کاملاً متفاوت باشد،

درزبان وب برنامه سرویس گیرنده «مرورگر» نامیده می‎شود.

ورود به دنیای اینترنت

دراین جا سعی خواهیم کرد مراحل اتصال به شبکه اینترنت را به صورت گام به گام به شما آموزش دهیم.

ملزومات:

یک خط تلفن

یک دستگاه مودم با سرعت مناسب که قبلاً به همراه درایور مربوطه به روی سیستم شما نصب شده باشد ( سرعت‎های ۲۴۰۰bps یا ۳۳۶۰۰ hps مناسب هستند)

یک دستگاه رایانه‎ی شخصی مبتنی برسیستم عامل WINDOWS98. اخذ اشتراک شبکه INTERNET ازطریق سازمان‎ها یا شرکت‎هایی که این سرویس را به کاربران ارایه می‎دهند.

نصب یکی از نرم افزارهای مرورگر صفحات (WEBBROWSER مانند Netscapeیا ERNET EXPI,ORER .

۱-    گام اول: تعریف یک خط اتصال جدید

۲-    پس از راه اندازی سیستم وظهور صفحه‎ی اصلی Windows ،‌ابتدا گزینه‎ی My computer را انتخاب نمایید (توسط موش (Mouse) بر روی آن نقطه بزنید یا اصطلاحاً Click کنید). حال پس از ورود به پنجره My computer گزینه‎ی DIAl AUP NETWOR KING را انتخاب نمائید .

پس از بار شدن پنجره مذکورگزینه ی MAKI:NIEW CONNP:Ctlon را انتخاب کنید.

چند نسخ کامل WINDOWS 98 بر روی سیستم نصب شده باشد مرورگر INTERNET EXPLORER نیز برروی سیستم شما موجود خواهد بود. اما چنانچه از سایر نسخه‎های WINDOWS استفاده می‏‎کنید می بایست این نرم افزار را به طور کلی جداگانه تهیه وبروی سیستم خود نصب ‎کنید. حال که به این پنجره وارد شدید درزیر عبارت

«type name for the computer are dialing»  

یک اسم دلخواه وارد کنید.

دراین پنجره،‌ با استفاده از گزینه‎های «Select a device »و«configur» می‎توانید نرم ابزار ارتباطی (مودم)‌وسرعت مودم خود را تعیین کنید (دراین مرحله با گزینه‎های مذکور کاری نداریم.)

اکنون کلید NEXT را فشار دهید. درصفحه ی بعد می‎بایست درمحل «AREACODE» شماره کد تلفنی شهر خود را وارد کنید (سپس در محل «TELEPIIONE NUMBER» شماره تلفنی راکه قرار است ازآن طریق به شبکه INTERNET متصل شوید. وارد کرده و کلید NEXT را فشار دهید.

پس ازورود به پنجره جدید، کلید FINISFL را فشار دهید. آنسوی در پنجره «DIAL.UP NE TWORKING» با اسمی که قبلاً انتخاب کرده‎اید . خواهیم دید.

هنگام تعیین سرعت مودم دقت کنید که سرعت‎های بالاتر از سرعت مودم خود را انتخاب نکنید چرا که در ارتباط شما اختلال ایجاد کرده و عمدتاً موجب قطع ارتباط درحبس کارمی‎شود.

-گام دوم: شماره گیری واتصال به شبکه 

دراین مرحله، برروی گزینه‎ی ارتباطی که خود ایجاد کرده‎اید به وسیله‎ی موش (Mouse) نقه بزنید (Click) کنید). حال دراین پنجره،‌ نام کاربر وشماره رمزی که پس از اخذ اشتراک شبکه اینترنت ازشرکت سرویس دهنده دریافت کرده‎اید. وارد کنید.

اکنون کافی است بر روی کلید CONNECT تقه بزنید تا مودم شما اقدام به شماره گیری کند. پس ازشماره گیری کند. پس از شماره گیری، هنگام برقراری اتصال بین در مودم، صدای خاصی به گوش می‎رسد که به صدای HAND SHAKING بین دومودم معروف است.

برای آنکه درهنگام شماره‎گیری،‌ کد شهرستان (به طورمثال، دراین جا کد تهران) شماره گیری نشود می‎توانید نشانگر موش را فشار دهید. دراین حالت پنجره کوچکی باز خواهد شد.

دراین پنجره کوچک، گزینه‎ی PROPERTLES راانتخاب کرده و پس از باز شدن پنجره جدیدگزینه ی «USE AREA CODE AND DIALING PROPERTIES» را غیر فعال کنید(برای این کار کافی است نشانگرموس را بر روی مربع کوچک سمت چپ این گزینه قرار داده برروی آن تفه بزنید)ودرنهایت کلید «OK» رافشار دهید.

۳-           گام سوم: کاربا مرورگر صفحات WEB WEB BROWSER))

 چنانچه برروی صفحه‎ی اصلی WINDOWS98 شما شمایل« INTERNET EXPLORER» وجود دارد بر روی آن تقه بزنید ویا این که از طریق منوی STARR به ترتیب گزینه‎ی INTRNET EXPI,ORER,PROGRAM ومجدداً در پنجره اخیر، گزینه‎ی INTERNET EXPLORER را انتخاب کنید.

اکنون وارد محیط مرورگر دلخواه خود شده ومی‎توانیم گام بعدی را که جستجو ویافتن اطلاعات درمحیط WEB است برداریم.

۴-           گام چهارم: جستجودر محیط WEB 

پس از برقراری ارتباط و ورود به شبکه INTERNET اولین قدم استفاده از یک موتور جستجو (Search Engine) جهت دست‎یابی به اطلاعات دلخواه است. ازجمله موتورهای جستجوی معروف که می‎توان به آنها اشاره نمود عبارتند از: MAMMA,YAHOO,INFOSEEK و ورود به محیط این موتور‎های جستجو بسیار ساده است. به عنوان مثال، برای ورود به YAHOO کافی است دربالای پنجره INTERNET EXPL,ORER ودرجلوی عبارت ADDRESS تایپ کنید

 

دانلود فایل در لینک زیر

 

دانلود تحقیق

 

پسورد :www.padida.ir


ارسال نظر