X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

بدمینتون

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

تاریخچه

در سال ۱۹۳۴ میلادی فدراسیون بین المللی بدمینتون توسط جرج توماس بنیان نهاده شد و خود او به عنوان اولین رئیس فدراسیون بین المللی شروع به فعالیت نمود . پس از اینکه ایران بعنوان میزبان مسابقات آسیایی سال ۱۹۷۴ تعیین گردید از طرف کمیته برگزاری بازیهای آسیایی این رشته بعنوان یکی از رشته های ورزشی تعیین شد و در این راستا سازمان تربیت بدنی در سال ۱۳۵۱ فدراسیون بدمینتون را تاسیس نمود . تیم ملی بدمینتون ایران در سال ۱۳۵۳(۱۹۷۴) برای اولین بار در بازیهای آسیایی تهران پای به مسابقات بین المللی نهاد .

بدمینتون

تاریخچه

در سال ۱۹۳۴ میلادی فدراسیون بین المللی بدمینتون توسط جرج توماس بنیان نهاده شد و خود او به عنوان اولین رئیس فدراسیون بین المللی شروع به فعالیت نمود .
پس از اینکه ایران بعنوان میزبان مسابقات آسیایی سال ۱۹۷۴ تعیین گردید از طرف کمیته برگزاری بازیهای آسیایی این رشته بعنوان یکی از رشته های ورزشی تعیین شد و در این راستا سازمان تربیت بدنی در سال ۱۳۵۱ فدراسیون بدمینتون را تاسیس نمود . تیم ملی بدمینتون ایران در سال ۱۳۵۳(۱۹۷۴) برای اولین بار در بازیهای آسیایی تهران پای به مسابقات بین المللی نهاد .

در حال حاضر فدراسیون بدمینتون جمهوری اسلامی ایران برای توسعه این رشته ورزشی کمیته های مختلفی تشکیل داده است که عبارتند از :

کمیته آموزش

این کمیته وظیفه آموزش مربیان و داوران را بر عهده دارد . کمیته مسابقات که برگزاری مسابقات داخلی ، که شامل مسابقات کشوری وبین المللی است و همچنین برگزاری مسابقات خارجی و نیز مسابقات قهرانی (تیم ملی) را بر عهده دارد.

قوانین بازی

ورزش بدمینتون به عنوان یک بازی پر هیجان و شاداب ، محبوبیت و طرفداران زیادی پیدا کرده است . بازی بدمینتون سرعتی بوده و نیازمند استقامت ، دقت ، تعادل و تصمیم گیریهای بسیار سریع می باشد .

این بازی در فضای باز و بسته انجام می شود ولی انجام این بازی در فضاهای باز به علت وزن کم توپ که در اثر وزش کمترین نسیم منحرف می شود از دقت کمتری برخوردار است .

بازی بدمینتون بر روی زمینی به شکل مستطیل بصورت انفرادی و یا دوبل انجام می شود . در بازیهای انفرادی در هر قسمت زمین یک نفر ودر بازیهای دوبل در هر قسمت زمین دو نفر قرار می گیرند .

مسابقات بدمینتون در سه گیم صورت می گیرد که برنده باید دو گیم از سه گیم را برده باشد . زمین بازی انفرادی و دوبل بدمینتون ، مستطیل شکل بوده و بوسیله تور به دو قسمت مساوی تقسیم می شود . در هر قسمت یک خط کوتاه سرویس و یک خط بلند سرویس بصورت عرضی به موازات تور وجود دارد و یک خط مرکزی در امتداد عمود بر تور و مابین دو خط فوق قرار می گیرد .

در زمین بازی انفرادی در هر طرف تور ، طول زمین ۷/۶ و عرض آن ۱۸/۵ متر می باشد . خط منطقه سرویس در ۷۶/۰ متر از خط سرویس دو نفره واقع شده و خط محدوده سقوط سرویس در فاصله ۹۸/۱ متری از تور قرار دارد . بدین ترتیب حد انتهایی یا طول زمین برای هر دو بازی انفرادی و دوبل یکی است ولی در بازیهای دوبل هر زمین سرویس ۷۶ سانتیمتر کوتاهتر از زمین انفرادی می باشد .

این بازی یه عات جذابیت و تحرکات و همچنین ظرفیت و دقت زیادی که دارد و به جهت رد و بدل شدن سریع ضربات و امتیازات ، تماشاچیان زیادی را به خود اختصاص داده است . صندلیها و یا سکوهای مورد استفاده برای تماشاچیان ممکن است در دو و یا یک سمت طولی زمین در جایی که محل بازیها به سهولت قابل دید باشد ، قرار داده شود  جایگاه تماشاچیان ممکن است از همکف و یا از ارتفاع ۴۵ تا ۹۰ سانتیمتر کف سالن و با شیب محدود ۲۷ درجه با حفظ حریم لازم طرح و اجرا گردد . به گونه ای که دید کافی برای همه نسبت به زمین بازی فراهم شود .

حد اقل تعداد تماشاچیان در سطح شهر حدود ۳۰۰۰ نفر ، در سطح استان و منطقه ۵۰۰۰ و در سطح ملی و المپیک تا حدود ۸۰۰۰ نفر ممکن است در نظر گرفته شود .

تجهیزات مورد نیاز

– شاتل و یا توپ مخصوص : توپ بدمینتون ممکن است از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته شود . پایه توپ از جنس چوب پنبه به قطر ۵/۲ الی ۷۵/۳ سلنتیمتر می باشد که یک لایه چرمی آن را می پوشاند و ۱۴ الی ۱۶ پرک به طول ۲۵/۶ الی ۷ سانتیمتر درون پایه محکم می گردد . بطوریکه قطر فوقانی پرها ۸/۵ سانتیمتر می باشد . وزن توپ با توجه به شرایط جوی محل بازی بین ۷۴/۴ تا ۵/۵ گرم متغیر است .

– راکت : راکتهای بازی بدمینتون در سه نوع سبک ، متوسط و سنگین ساخته می شود که بوسیله رشته های باریک مشبک به قاب کشیده می شود . سطح تماس باید مسطح و عاری از هر گونه شیب اضافی یا برجستگی باشد . چگونگی گذاشتن زه ها از یکدیگر باید یکنواخت بوده و محکمی آن در قسمتهای مختلف راکت مساوی باشد . قاب راکت به انضمام دسته آن نباید بیش از ۶۸ سانتیمتر و عرض آن نیز باید بیشتر از ۲۳ سانتیمتر باشد . همچنین طول سر راکت نباید از ۲۹ سانتیمتر بیشتر باشد .

– لباس : لباس بازیکنان باید مطابق قوانین بین المللی بازی ، سبک و آزاد و به رنگ سفید باشد تا ورزشکاران بتوانند حرکات مانوری لازم را به راحتی انجام دهند . همچنین لباس باید قابلیت تبادل حرارتی بدن را داشته باشد .

– کفش : کفش مناسب برای بازی بدمینتون در سالن باید دارای کف پلاستیکی صاف و برای بازی در فضای باز باید با کف آجدار باشد . بطور کلی کفش بازیکنان باید به گونه ای پیش بینی شود که دارای ویژگیهای مورد نیاز برای استفاده بر روی کفپوش بوده و مطابق قوانین بین المللی باشد پوشیدن جورابهای ضخیم برای محافظت از پاها مفید است.

دراپ

تعریف دراپ (Drop)

ضربه آهسته ایست که وقتی توپ با قوس به سمت انتهای زمین در حرکت است، شما می توانید در بالاترین نقطه به آن ضربه بزنید وتوپ را با روشی کاملاً متفاوت با تاس و اسمش به زمین حریف بفرستید. این ضربه اگر به موقع ودرست اجرا شود، در کسب امتیاز بسیار موفق است.

موارد استفاده از دراپ

•   زمانیکه حریف در حرکت به سمت جلو مشکل دارد.

•   زمانیکه حریف از تعادل خوبی برخوردار نیست.

•   زمانیکه حریف در اجرای ضربات جلوی زمین موفق نیست.

•   زمانیکه حریف عقب جا گرفته یا ضربات بلند اورا به انتهای زمین کشانده اید.

•   یک ضربه تاکتیکی وگول زننده است.

مشخصات توپ دراپ

•   نقطه اجرای دراپ از انتهای زمین روی توپهایی است که با قوس بطرف خط انتها می آید.

•   دراپ با دو مشخصه متفاوت در سرعت ونقطه فرود توپ اجرا میشود.

الف) دراپ شات(تیز):

با کمترین ارتفاع از لب تور  عبور کرده سرعت توپ نسبت به دراپ کات زیاد است وبهترین نقطه فرود توپ روی خطوط کناری زمین، ترجیحاً سمت بکاهند حریف است. در دراپ شات تبدیل به سرعت ونوع حرکت توپ نقطه فرود آن حدود خط سرویس کوتاه وعقبتر از آن است.

ب)دراپ کات:

با کمترین ارتفاع از لب تور عبور کرده و سرعت توپ بسیار کم است. نقطه فرود توپ پشت تور است و نهایتاً تا خط سرویس کوتاه پیش می رود. این ضربه بسیار دقیق وبسیار موفق است. شما می توانید با تمرین زیاد این ضربه، توانایی این را پیدا کنید که توپ را دقیقاً به پشت تور و خط کناری، در دو گوشه جلوی زمین، همان جایی که پوشش دفاعی بسیار مشکلی دارد، ارسال کنید.

نحوه اجرای دراپ فورهند

الف- قبل از ضربه:

حرکت قبل از ضربه باید کاملاً شبیه به تاس واسمش باشد تا حریف نتواند ضربه شما را حدس بزند.

ب- لحظه ضربه:

حرکت لحظه ضربه باید شبیه به اسمش باشد با این تفاوت که در اسمش با تمام قدرت به توپ ضربه می زنید ولی در دراپ باید ضربه ومقدار نیرو کنترل شده باشد. تفاوت دراپ شات ودراپ کات هم در همین مرحله است.

دراپ شات

مچ دست در حالیکه صفحه راکت را موازی با تور گرفته اید، کاملاً صاف به سمت زمین حریف بشکنید مقدار نیرو حدوداً ۷۰% می باشد.

دراپ کات

حرکت مچ دست با سایش راکت روی توپ به گونه ای که اگر تصور کنیم توپ قالب پنیر باشد، می خواهید با تیغه راکت مقداری از آن را ببرید، انجام میشود. چرخش جانبی مچ دست( اولنار فلکشن یا رادیال فلکشن)، این چرخشها باعث میشود توپ در مسیر حرکت به سمت زمین مقابل دور خود بچرخد. به همین دلیل هر چه جلوتر برود از سرعت وارتفاع توپ کاسته میشود. به این خاطر ضربه دراپ کات را باید بسیار قوی تر از دراپ اجرا کنید.

دراپ کات را به دو روش می توان اجرا کرد

•   کات با چرخش جانبی مچ دست به سمت داخل بدن(رادیال فلکشن) در آن زمان که دست به قصد ضربه زدن بطرف بالا وپشت دست کاملاً بطرف سقف می باشد.

•   کات با چرخش جانبی مچ دست به سمت خارج بدن( اولنار فلکشن)، این کات با کمی سو پینیشن هم همراه است.

ج- بعد از ضربه:

•   وزن بدن به پای جلو منتقل میشود.

•   دست راکت را در حالی که مچ را خمیده نگه داشته اید، با آرنج تقریباً صاف به دنبال توپ بطرف زمین حریف بکشید.

•   اجازه ندهید دست وبازوی شما از ارتفاع تور پایین تر برود. در این مرحله برای تثبیت نقطه فرود توپ بهتر است یک مکث بسیار کوتاه داشته باشید.

•   سریعاً دست را جمع کرده و به حالت آماده برگردید.

نکات مهم(۱)

•   کاملاً عقبتر از توپ جا بگیرید تا بتوانید با صفحه بسته به توپ ضربه بزنید.

•   همچون اسمش از نوسان سریع دست به سمت توپ استفاده کنید، اما لحظه ضربه نیروی وارده به توپ را کنترل کنید. این حرکت بسیار گول زننده است.

•   هنگام ضربه، توپ را با فشار بازو بحالت پوش به سمت جلو هدایت کنید.

•   چرخش مچ دست برای کات دادن به توپ می تواند چرخش به سمت داخل بدن باشد(رادیال فلکشن مچ دست به همراه آبداکشن بازو) وهم چرخش به سمت خارج( چرخش هم زمان مچ در دو محور با اولنار فلکشن وسوپینیشن) که بهتر است مربیان هر روش را به بازیکن آموزش دهند واو متناسب با توانایی خود هر دو یا یکی از روشها را انتخاب کند.

دراپ بک هند

بجز مقدار نیرویی که لحظه ضربه به توپ اعمال میشود، تمام حرکات در دراپ بک هند مانند اسمش بک هند است.

تمرین

•   مربی با چند توپ یک سمت ایستاده وبازیکن در طرف دیگر در انتهای توپی را که مربی سرویس بلند زده، دراپ می زند.

•   بازیکنان در یک صف پشت سر هم قرار می گیرند وبه ترتیب سرویس بلند و آندهند مربی خود را با دراپ جواب داده وبه انتهای صف خود میروند.

بازیکنان در دو گروه چهار نفری در دو طرف زمین جا میگیرند. یک طرف سرویس بلند وآندهند دفاعی مورب می زنند وطرف دیگر دراپ مورب می زند.

هر بازیکن پس از اجرای ضربه از سمت راست خود به سمت انتهای صف زمین مقابل خود میدود. تمرین را می توان از دوگوشه دیگر زمین به صورت مورب با ضربات دراپ بک هند مورب وآندرهند بک هند دفاعی مورب اجرا کرد.

با زیکنان در چهار گروه سه نفره مانند دیاگرام ۵۷ در زمین جا میگیرند وبه صورت مورب هر بازیکن پس از اجرای ضربه به طرف سمت راست خود حرکت می کند.

در این تمرین بازیکنانی که در دو زمین راست ایستاده اند آندرهند دفاعی فورهند و دراپ فورهند می زنند و بازیکنانی که در زمین های چپ ایستاده اند آندرهند بک هند دفاعی مورب ودراپ بک هند مورب می زنند.

همین تمرین را به صورت آندرهند مستقیم ودراپ مستقیم نیز می توان اجرا کرد.

همین تمرین را می توانیم به صورت ضربدر موازی با یک توپ یا با دو توپ اجرا کنیم. یعنی زننده سرویس ضربات خود را به صورت مورب و گیرنده ضربات را به صورت موازی اجرا کند. با قطع رالی زننده سرویس عوض میشود، تا فشار تمرین برای دو بازیکن مساوی باشد. به این ترتیب دو با زیکن مجبور به حرکت در زمین خواهند بود.

 

منابع

شبکه اسپورت ماهان

ارسال نظر