X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

بلوپ: هیولایی در اعماق اقیانوس

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

اقیانوس پر است از صداهای مختلف. منبع بسیاری از آن ها مثل صدای قایق ها و زیردریایی ها مشخص هستند ولی بعضی از صدا ها هم هستند که به نظر می رسد اصلا منبع شناخته شده ای نداشته باشند. یکی از این صدا های شناخته نشده صدای بلوپ است که سال هاست ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است.

 

 

این صدای اسرارآمیز در تابستان سال ۱۹۹۷ در سواحل آمریکای جنوبی توسط چندین سنسور نصب شده در اقیانوس شنیده شد. صدا آن قدر بلند بود که سنسور هایی که در فاصله ۵ کیلومتری از هم قرار داشتند، آن را شنیدند. فرکانس صدا در ابتدا بسیار کوتاه بود ولی در مدت کمی به فرکانس های بالاتری می رسید. دانشمندان نام این صدا را بلوپ گذاشتند.

 

هیچ وسیله ی ساخته ی دست بشری همچین صدایی ایجاد نمی کرد و صدای زلزله ها و آتشفشان های اعماق اقیانوس هم اصلا شبیه آن نبود. به نظر می رسید که صدا توسط یک موجود زنده ایجاد شده باشد ولی هیچ موجود زنده ی شناخته شده ای وجود نداشت که بتواند همچین صدایی ایجاد کند.

بلوپ آن قدر بلند بود که در فضای پر از سر و صدای اقیانوس، در فاصله ی ۵ کیلومتری شنیده شده بود. درحقیقت اگر واقعا منبع بلوپ یک حیوان ناشناخته باشد، این حیوان باید حنجره ی بسیار بزرگی داشته باشد، حتی بزرگ تر از نهنگ آبی! تا کنون هیچ حیوان دریایی منقرض شده یا نشده ای به این بزرگی کشف نشده است.

 

اسکلت نهنگ آبی

 

بعضی ها پیشنهاد دادند که شاید این حیوان ناشناخته یک ماهی مرکب غول آسا باشد. وقتی آدم نام ماهی مرکب غول آسا را می شنود بی اختیار یا فیلم Sphere می افتد، نه؟ خیلی جالب می شد اگر همچین چیزی واقعیت داشت ولی زیاد دلتان را خوش نکنید. هیچ ماهی مرکب شناخته شده ای نمی تواند همچین صدایی ایجاد کند و احتمال این که این نظریه درست باشد بسیار کم است.

واقعا حتی فکرش هم وحشتناک است. هیولایی غول آسا که این همه سال در اعماق تاریک و سرد اقیانوس زندگی کرده است و ما هم اصلا از آن خبر نداشته ایم. قبلا هم دانشمندان احتمال می دادند که شاید موجودات شناخته نشده ای در اعماق اقیانوس ها زندگی بکنند که ما اصلا از آن ها خبری نداشته باشیم ولی هیچکس انتظار همچین هیولایی را نداشت. آیا واقعا صدای بلوپ توسط یک هیولای ناشناخته ایجاد شده است؟

ولی وجود یک حیوان غول آسا در اعماق اقیانوس خیلی شبیه داستان های علمی-تخیلی است. تازه اگر همچین موجودی وجود داشته باشد، پس بقیه ی بلوپ ساز ها کجا هستند؟ آیا با توجه به اندازه ی بزرگشان در طول این سال ها کسی متوجه حضورشان نمی شد؟ به همین خاطر هم بعضی از دانشمندان به دنبال راه دیگری برای یافتن منبع این صدای اسرار آمیز می گردند. بعضی از آن ها می گویند که شاید بلوپ به خاطر ذوب شدن و ریزش یخ های قطب جنوب ایجاد شده باشد، ولی با توجه به فاصله ی قطب و نقطه ی شنیده شدن صدا، زیاد قابل قبول به نظر نمی آید.

 

 

به هر حال صدای بلوپ تنها در سال ۱۹۹۷ شنیده شد و از آن موقع تا کنون هرگز تکرار نشده است ولی تحقیقات ادامه دارد. هر چند بدون صدای بلوپ احتمال این که منبع آن پیدا شود بسیار کم است.

با این که ممکن است منبعش هرگز پیدا نشود، بلوپ به ما ثابت می کند که هنوز هم چیز هایی در همین سیاره ی زمین خودمان وجود دارند که ما توضیحی برای آن ها نداریم.

راستی صدای بلوپ را می توانید در اینجا بشنوید

ارسال نظر