X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

بهمن رمز شکوهمند ملت ایران

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

همن ماه آغاز می شود روزها در پی هم می آیند و به بیست و دوم نزدیکتر می شوند خاطرات بسیار شخصی و جمعی زنده می شوند و رویدادها و هیجانات نگرانی ها شیرینی ها و اضطراب های فراوانی در مقابل دیدگان همه ما رژه می روند هر رویدادی که همه مردم یک کشور در آن سهیم و شریک باشند به خاطره ای ملی تبدیل می شود و حافظه همه را اشغال می کند هر کدام از ما کتابی از خاطرات و یادها و حوادث روزهای قبل و بعد از پیروزی انقلاب را در حافظه خود داریم که برایمان بسیار ارزشمند و گرانبهاست هر سال حداقل یکبار این کتاب گران سنگ را با اشتیاق وشتاب از لابه لای کتابخانه خاطرات خویش بیرون می کشیم و با حوصله ای خاص یادهای شیرین و بی نظیر آن را فره فره می کنیم گاه به ترتیب زمانی صفحاتی را آهسته و برای دل خود می خوانیم و گاه با صدای بلند لبریز از احساس برای دیگران تعریف می کنیم گاه از شدت شادی و بزرگی هیچ آدابی و ترتیبی نمی جوییم و کتاب را باز می کنیم وهر صفحه ای که باشد می خوانیم بهمن موسمی است که ما را ناخودآگاه به سمت کتابخانه خاطراتمان می کشاند مانند بهار که احساس رویش و وجد شکفتن را بدون اراده ها درتمام وجودمان زنده می کند. 

 

بهمن رمز شکوهمند ملت ایران

سال ها بود که گردباد سخت حوادث در پهندشت ایران غزیزمان می وزید و صداقت در کوچه های بی مهری گم شده بود سال ها بود که برگ های سبز قناعت برشاخصار ایثار نروییده بود و سوز سرد سکوت در کوچه پس کوچه های شهرها می وزید تاریکی و ظلمت همه جا را گرفته بود اما آن هنگام که زمانه می رفت تا آزادی را در تارهای تنیده عنکبوتیان شیطان صفت زندانی کند بت شکن از تبار پاک رسول الله و از خاندان حسین بن علی (ع) از مشرق زمین برخاست و تبر بردست بت بزرگ استعمار را نشانه گرفت و فریاد رسایش چون رعد لرزه بر کاخ ستم انداخت ستاره ای در رواق کهکشان درخشید و منتظران را به رسیدن پیروزی نوید داد برای نخستین بار بوی بهار حقیقت و راستی و عشق در زمستانی سرد فضا را عطر آگین ساخت آری امام آمد. امام آمد و با آغوش انسان های آزاده از هجران و اندوه رها شوند او آمد تا غبار غم را از چهره های نورانی بزداید او آمد تا توفان برخاسته از آفت های جهالت را فرو نشاند او آمد تا نور امید و بیداری بردل های بتاباند و واژه هایی چون : ستم، نابودی، استعمار و بردگی را رسوا سازد او با آغوش پرده ظلمت را از هم درید فریادش ارمغان آزادی خلق بود فرمان او آه مستضعفان را به فریادهای کوبنده تبدیل کرد و اقتدار صاحبان زر و زور را به باد داد و مردم اقیانوس پرطلاطم زندگی این معنا را بازگو می کردند و دست هایشان را آماج گلوله ها قرار دادند و چنین بود که فجر سینه ظلمت و تاریکی را شکافت شب شکست و روزی زیبا پیروزی را بشارت داد و مردم را از منجلاب کفر و فساد رهایی داد. آری بهمن همواره یادآور حماسه بزرگ و باورنکردنی تاریخ معاصر است و شاید آخرین و یقیناً مهمترین حماسه قرن هایی اخیر.

 

 

 

 

 شاید هیچ ایرانی نتواند ارزش و غلظت تاریخی انقلاب اسلامی و حرکت حق طلبانه خویش را دریابد چرا که ما در کنار و قدرآب ندانیم.

بهمن ماه آغاز می شود روزها در پی هم می آیند و به بیست و دوم نزدیکتر می شوند خاطرات بسیار شخصی و جمعی زنده می شوند و رویدادها و هیجانات نگرانی ها شیرینی ها و       اضطراب های فراوانی در مقابل دیدگان همه ما رژه می روند هر رویدادی که همه مردم یک کشور در آن سهیم و شریک باشند به خاطره ای ملی تبدیل می شود و حافظه همه را اشغال می کند هر کدام از ما کتابی از خاطرات و یادها و حوادث روزهای قبل و بعد از پیروزی انقلاب را در حافظه خود داریم که برایمان بسیار ارزشمند و گرانبهاست هر سال حداقل یکبار این کتاب گران سنگ را با اشتیاق وشتاب از لابه لای کتابخانه خاطرات خویش بیرون می کشیم و با حوصله ای خاص یادهای شیرین و بی نظیر آن را فره فره می کنیم گاه به ترتیب زمانی صفحاتی را آهسته و برای دل خود می خوانیم و گاه با صدای بلند لبریز از احساس برای دیگران تعریف می کنیم گاه از شدت شادی و بزرگی هیچ آدابی و ترتیبی نمی جوییم و کتاب را باز می کنیم وهر صفحه ای که باشد می خوانیم بهمن موسمی است که ما را ناخودآگاه به سمت کتابخانه خاطراتمان می کشاند مانند بهار که احساس رویش و وجد شکفتن را بدون اراده ها درتمام وجودمان زنده می کند. بهمن به وجود آورنده و سبب سازد و احساس به ظاهر قنا؟؟؟؟؟ است:

احساس شادی و سرور و شادمانی برای نخستین پیروزی انقلاب اسلامی احساس افسوس و دریغ به دلایل عدم حضور شهدا در این شادمانی و جشن ملی بهمن طلوعی دیگر از فجر صادق است طلوعی از زلال نور و روشنایی بر پهنه ای از ظلمت و سیاهی طلوعی از زندی بر کویری خشکیده از قهر زمستان طلوعی از رحمت و ایمان بر پهنه ناپاکی طاغوت این ماه یادآور بزرگترین رویداد تاریخ است یادآور بازگشت پیروزمندانه امام پس از ۱۵ سال تبعید و طلیعه فجر انقلاب در غروب نظام شاهنشاهی است. در پایان از تو می خواهیم که بارالها: ای شاهد فریادهای تکبیرگویان یاریمان کن تا همیشه فریاد ا… اکبر را بر مأذنه های بلند ایمان سردهیم. یاریمان کن تا در صحرای رزم خاروخس تجاوز را برکنیم و برخاک همیشه پاک دلیرمردان بوسه زنیم و انقلابمان را به انقلاب برپا دارنده عدل جهانی حضرت مهدی موعود (عج) متصل سازیم ان شاءا… ایام ا… فجر را گرامی می داریم و جشن پیروزی برهم خجسته و مبارک باد.

روزه و خودسازی

بحث درباره روزه و فلسفه و حکمت آن بسیار است و از ابعاد مختلف بایستی مورد توجه قرار گیرد که به اهم آن اشاره می شود: ۱- بعد شرعی      2- بعد پزشکی    3- بعد اجتماعی    4- بعد اقتصادی    5- بعد روانی و تزکیه نفس. گرفتن روزه یک تکلیف شرعی است و طبق آیه ۱۸۳ سوره بقره خداوند متعال می فرماید: ‹‹ ای کسانی که ایمان آورده اید روزه به شما واجب شده است آن چنان که بر کسانی که قبل از شما بوده اند نیز واجب بوده است شاید با انجام این فرضیه به تقوا برسید››.

پیامبر گرامی و ائمه اطهار (ع) مطالب بسیاری درباره ی اجر و پاداش روزه بیان فرمودند از جمله حدیثی از پیامبر بزرگوار ما نقل شده است که می فرماید: خداوند فرمود به هر حسنه و عمل نیکی به ده تا هفتصد برابر پاداش داده می شود مگر روزه که روزه متعلق به من است و من پاداش آن را می دهم. به راستی چه سعادت و عزتی بالاتر از اینکه انسان با یک عمل نیک که انجام می دهد به جوار قرب الهی که بالاترین مقام است برسد در حدیث دیگری پیامبر     می فرماید: روزه سپری است که انسان را از آسیب های دنیا و عذاب آخرت محفوظ می دارد. در این حدیث نیز اگر دقت کنیم لطافت ویژه ای وجود دارد و آن استفاده از لغت سپر است زیرا می دانیم سپر وسیله ای است که در مبارزه با دشمن مانع اصابت تیر و شمشیر و ضربات دشمن به شخص می گردد روزه نیز چون سپری مانع اصابت وسوسه های شیطان به روح انسان می گردد. باری بیشترین وسوسه های شیطانی به روح و روان انسان است تا جسم. در این باره جریانی نقل می شود که روزی رسول بزرگوار اسلام از محلی عبور می کردند که زنی به فردی هتاکی و فحاشی می کند پیامبر دستور داد به این زن طعام بدهید وآن زن عرض کرد ای رسول خدا من روزه هستم چگونه غذا بخورم پیامبر فرمود تو چگونه روزه داری که ناسزا می گویی و فحاشی می کنی و این عمل تو باعث ابطال روزه تو شده است مگر نمی دانی که تمام اعضا و جوارح شخص روزه دار بایستی روزه باشد روزه گرفتن شما و منحصر به نخوردن و نیاشامیدن نیست. به راستی اگر همان طوری که رسول بزرگوار ما فرموده است روزه انسان شامل تمامی جوارع و اعضا و ارکان بدن باشد انسان حالت ملکوتی پیدا می کند که به برخی از آن ها اشاره می شود و برخی مورد بررسی قرار می گیرد.

روزه زبان: دروغ نگویید. غیبت نکنید. ناسزا نگویید. و برعکس آن راست و بحق سخن بگویید و امر به معروف و نهی از منکر کنید.

 

 

 

 

روزه چشم: به نامحرم نگاه نکنید. به مطالعه قرآن و کتب اخلاقی و علمی و به راه های هدایت و اصلاح توجه کنید پرتگاه های انحراف و انحطاط را از صراط مستقیم تشخیص دهید.

روزه گوش: سخنان لغو و بیهوده و غیبت نشنوید و تمامی گوش را به آوای اخلاقی و به سخنان بزرگان علم و اخلاق و شنیدن حرف حق و سخنان دردمندان و گرفتاری های مردم اختصاص دهید.

روزه قدم: در خط مستقیم هدایت و پرهیز از خطا در جهت رفع گرفتاریها ونیازهای مردم گام بردارید.

روزه اندیشه و قلم: فکر و اندیشه را همواره باید در خدمت به همنوع و امر به معروف و نهی از منکر به کار برید و از افکار شیطانی درباره چپاول به حقوق مردم پرهیز کنید و همواره نیت و فکر در جهت تحکیم ایمانی و مبانی مذهبی و ایثار و فداکاری درباره دیگران داشته باشید و در نگارش همواره از حقوق مظلومین و مستضعفین و هدایت مردم به صراط مستقیم الهی استفاده کنید. انسانی که این چنین صفات پسندیده ای در او با روزه گرفتن به وجود می آید همان انسان خوشبختی است که از ملک تا ملکوت و از خاک تا جوار خدا ترقی کرده و به خدا رسیده است این همان مخلوقی است که لیاقت خلیفه الهی دارد و خاکیان و کروبیان قدمش را درهمه جا مبارک و با برکت می پندارند و اگر این صفات پس از یک ماه روزه داری نیز ادامه داشته باشد انسان به تکامل واقعی خود در دنیا و اخرت خواهد رسید.

 

 

 

 

دختران امروز

دختر هم دخترهای قدیم کارهایی می کردند بیا و ببین مسئولیت سرشان می شد برنامه داشتند. زندگی شان روی روال بود جدی بودند مادر و پدرشان را هم راه می بردند این ؟؟؟؟؟؟؟ امروز از دختر دیروز است فکر می کنید فردا در مورد ما دختران امروز چطور قضاوت خواهند کرد انگار هر کدام از ما باید یک آینده کامل از یک دختر واقعی را درست کنیم بفرستیم برای آینده تا آنها بدانند که یک دختر باید چه شکلی باشد جمع همه آرمان ما مسئولیت ها هدفها احساس های دخترانه و …

می گویند دختران امروز رنگی شده اند خودشان نه لباس هایشان از چند تا رنگ محدود برای مانتوشلوار رسیده اند به همه رنگهایی که می شود توی طبیعت پیدا کرد یا اسپورت لباس   می پوشند به هر حال می خواهند متفاوت باشند یعنی اگر عجق و وجق می پوشند از بد سلیقه ای شان نیست می گویند دخترهای امروز برای همه وسیله هایشان یک عروسک      می خرند از موبایلشان گرفته تا کیف و کوله و حتی سوئیچ ماشینشان. تلفن و موبایل از نان شب هم برایشان واجب تر است یک سری جاها هست که حتماً پیدایشان می کنی کلاس زبان کتابخانه و بارار به جای آشپزی کیک می پزند کافی شاپ می روند و چیزهای عجیب و غریب می خورند از آب کرفس گرفته تا آلوئه ورا به جای خاطرات حتماً و بلاگ دارند و … .

اینها برخی نکاتی است که درباره دخترهای امروزی می گویند اما ما معتقدیم اینها همه دخترهای امروز نیستند فقط کافی است به دوروبرخود نگاه کنید برخی همکلاسی های    درس خوان خودتان را ببینید خواهرتان را که با فداکاری زیاد خود را وقف بچه هایش کرده است و … اما اجازه بدهید ما که داریم برای شما مطلب می نویسیم به سراغ همان عده ای برویم که برخی دختران امروزی را تماماً آن ها می دانند.

 

 

 

 

 

لبخندک

<!–[if !supportLists]–>·       <!–[endif]–> بچه ای که در خیابان مادرش را گم کرده بود نگران و ناراحت به پاسبانی رسید و گفت: آقا یک خانم بزرگ و چاق ندیدین که  من همراهش باشم! 

<!–[if !supportLists]–>·       <!–[endif]–> مردی به دوستش گفت رفیقی دارم که می گوید پدر… پدر… پدر بزرگش را دیده است. دوستش گفت: دروغ می گوید.   گفت نه بابا دروغگو نیست فقط زبانش می گیرد. 

<!–[if !supportLists]–>·       <!–[endif]–> مردی پیراهنی را دزدید و به خانه آورد و به پسرش گفت برو به بازار و این پیراهن را بفروش  پسر به بازار رفت و پیراهن را از او دزدیدند، وقتی به خانه آمد پدرش پرسید: پسرم پیراهن را چند فروختی ؟ پسر جواب داد: به همان قیمتی که شما خریدی.

<!–[if !supportLists]–>·       <!–[endif]–> علی مراد کشاورز یک روز صبح که از آبیاری زمین کشاورزی برمی گشت همین که به نزدیک خانه اش رسید دید که یک نفر آتش گرفته و می سوزد. او با همان چکمه و بیل که داشت به سوی او رفت و آتش را خاموش کرد بعد او را به بیمارستان اعزام کرد . وقتی که فرد حادثه دیده را به بیمارستان رساندند از بین رفته بود دکتر بعد از معاینه تشخیص داد که نامبرده کشته شده است ضمناً ده درصد سوختگی و نوددرصد کوفتگی دارد.

ورزش و سلامتی

در حال حاضر با توجه به تغییر در نحوه زندگی و کم تحرکی مردم (به علت فراهم شدن بعضی از امکانات مثل ماشین و …) مشکلاتی در تندرستی افراد ایجاد شده است که لازم است راه های موثر و مطمئن و کم هزینه ای را برای رفع این مشکل پیدا کرد. حرکات بدنی و ورزش های ساده یکی از این راهها می باشد.

در این زمینه مطالعه ثابت کرده است کسانی که فعایت های ورزشی دارند دارای انبساط خاطر و آرامش روح و روان می باشند و کمتر به غم و اندوه و خستگی دچار می شوند و حتی برخی از روان پزشکان ورزش دو را به عنوان یکی از راه های معالجه افسردگی و زدودن غم و غصه از بدن پیشنهاد می کنند.

ورزش های معمولی و بدنسازی کمک می کند که قلب با کار کمتر کار تلمبه زدن و        خون رسانی به اندام ها را انجام دهد به عبارت دیگر قلب با ضربان کمتری در دقیقه کار خود را انجام می دهد و خون و اکسیژن لازم را به همه اندامها می رساند بی گمان ورزش مناسب سبب تقویت ماهیچه های قلب و باعث راحت تر انجام شدن کارها می شود. به عنوان مثال می توان قلب را با ماشینی که به موقع به سرویس می رود مقایسه کرد با صرف انرژی کمتر بازده بیشتری خواهد داشت.

همچنین کسانی که هر شب ورزش می کنند (بین ۴۵تا ۶۰ دقیقه در روز و سه تا چهار بار در هفته) از فشار خون پایین تر برخوردار هستند. از آنجایی که چربی بیش از حد معمول (۲۰% اضافه زن) غیربهداشتی می باشد ورزش می تواند عاملی در از بین بردن این مشکل نیز باشد البته اگر با رژیم غذایی متناسبی همراه گردد حالا که دانستید بدن تا چه میزان از تمرینات ورزشی سود می برد لازم است بدانید که چه مقدار و چه نوع از تمرینات ورزشی باید انجام شود. شایان ذکر است که قبل از ورزش کردن حتماً مدتی را به گرم کردن یعنی آماده سازی بدن اختصاص بدهید چون در غیر این صورت ورزش باعث کشیده شدن ماهیچه ها و درد در آنها می شود و شما را از ادامه ورزش در روزهای بعدی باز می دارد.

زمان و مقدار ورزش:

یک فرد باید در هفته سه تا چهار بار و هر بار ۴۵ تا ۶۰ دقیقه ورزش کند تا نتیجه مطلوب را به دست آورد

انواع ورزش: ورزش هایی که استقامت بدن را بالا می برد مانند دو سرعت و دویدن ملایم یا تند راه رفتن، دوچرخه سواری، شنا، طناب بازی، والیبال و بسکتبال و … در تأمین و حفظ سلامتی بدن موثر می باشد کسانی که ورزش می کنند باید مواظب خوردن و آشامیدن خود باشند زیرا برای دریافت مقدار انرژی که بدن شما نیاز دارد لذا فوق العاده موثر است . یک دستور غذایی واحد نمی تواند برای همه افراد مناسب باشد ولی آنچه مهم است باید رژیم غذایی حاوی چهارگروه مواد غذایی باشد.

<!–[if !supportLists]–>1-   <!–[endif]–> گروه شیر و لبنیات

<!–[if !supportLists]–>2-   <!–[endif]–> گروه گوشت و حبوبات

<!–[if !supportLists]–>3-   <!–[endif]–> گروه نان و غلات

<!–[if !supportLists]–>4-   <!–[endif]–> گروه میوه و سبزی ها

چه نکاتی را در موقع ورزش باید رعایت کرد؟

<!–[if !supportLists]–>1-   <!–[endif]–> به طور کلی هنگام ورزش نوشیدن مایعات توصیه می شود آب بهترین نوشیدنی است چون بدن به سرعت آن را جذب می کند.

<!–[if !supportLists]–>2-   <!–[endif]–> در همه جا می توان  ورزش کرد اما ورزش درهوای سرد ممکن است موجب مشکلاتی شود پس آگاهی از آب وهوا و نوع پوشش به تندرستی و نشاط می افزاید.

ورزش در گرما: به هنگام ورزش در هوای گرم نه شما باید گرمای بدن خود را دفع کنید بلکه باید محیط خود را هم سرد نگه دارید از آنجایی که دفع حرارت از بدن از طریق عرق صورت می گیرد بنابراین اگر در هنگام ورزش عرق به اندازه کافی از بدن خارج نشود تا بتواند پوست و خون را خنک کند در چنین حالتی نوشیدن آب توصیه می شود حداقل برای هر ۲۰ تا۵۰ دقیقه ورزش یک لیوان آب باید میل شود.

ورزش در سرما: هوای سرد موجب تنگی رگ ها می شود و قلب باید با کار بیشتر مقدار خون لازم را از رگ های تنگ عبور دهد و در نتیجه فشارخون در هنگام ورزش بالا می رود از طرفی هوای سرد میزان کار شش ها را نیز کاهش می دهد پس وقتی بدن سرد می شود اکسیژن کمتری به ماهیچه های فعال بدن می رسد و افرادی که ناراحتی قلبی دارند در هنگام ورزش در هوای سرد احتمالاً به درد سینه دچار می شوند و ممکن است نبض آنها نامنظم شود و کسانی که ناراحتی ریوی دارند ممکن است به تنگی نفس مبتلا شوند و قادر نباشند درهوای آزاد و خیلی سرد ورزش کنند.

ورزش در باد: وقتی در جهت وزش باد ورزش می کنید باید آهسته تر و درمدت کوتاه تر ورزش کنید باد باعث می شود که به سختی و دشواری ورزش کنید همچنین بدن را از آنچه باید باشد سردتر می کند.

ورزش و پوشاک: لباس های ساده به هنگام ورزش بهترین و مطلوبترین عامل نشاط و شادمانی است.کفشی بپوشید که مناسب ورزش باشد کفش را بعدازظهر بخرید زیرا در این زمان پای شما بزرگترین حجم را دارد در هوای گرم لباس های گشاد و راحت از جنس کتان یا نحی بپوشید چنین لباس هایی اجازه می دهد که هوا به راحتی و آزادانه در بدنتان جریان یابد و گرما را دفع کند. برای ورزش لباس های پلاستیکی و پولیستر نپوشید.

در هوای گرم لباس های روشن برای برطرف کردن گرما مناسب است و در هوای سرد لباس بپوشید که بازوان و پاها و دست ها و سر را بپوشاند . نتیجه اینکه بدانید برای حفظ سلامتی کامل نیازی به ورزشکار بودن یا قهرمان شدن نیست بلکه فعالیت های روزمره و منظم بدن درهمه سنین با فواید جسمی روانی و اجتماعی خود بر ارتقای کیفیت زندگی انسان موثر است و به وسیله ورزش می توان از نتایج ناگوار زندگی و بی تحرک ماشینی جلوگیری کرد

همیشه به خاطر داشته باشید : ورزش کردن تأمین سلامتی برای همه کس درهمه سنین و در همه جاست.

 

 

 

  

 

ارسال نظر