X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

بیماری وبا

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

به گفته کارشناسان انتقال فرد به فرد و مصرف آب و سبزی آلوده اصلی ترین راه های ابتلا به وباست .

انتشار خبر ابتلای دهها نفر به وبا و مرگ چند تن از آنان از این بیماری، باعث نگرانی بسیاری در تهران و شهرهای مرزی ایران شده است.

این درحالی است که از کشورهای افغانستان و تاجیکستان نیز گزارش شده که بیماری اسهال (با علائم احتمالا مشابه وبا) شماری را به کام مرگ فرستاده است که به شایعات در مورد یک اپیدمی منطقه ای دامن می زند.

بیماری وبا

تا چه حد از ابتلا به وبا نگران هستید؟

  

به گفته کارشناسان انتقال فرد به فرد و مصرف آب و سبزی آلوده اصلی ترین راه های ابتلا به وباست .

انتشار خبر ابتلای دهها نفر به وبا و مرگ چند تن از آنان از این بیماری، باعث نگرانی بسیاری در تهران و شهرهای مرزی ایران شده است.

این درحالی است که از کشورهای افغانستان و تاجیکستان نیز گزارش شده که بیماری اسهال (با علائم احتمالا مشابه وبا) شماری را به کام مرگ فرستاده است که به شایعات در مورد یک اپیدمی منطقه ای دامن می زند.

بیماری وبا، که ۴۵ سال پیش برای اولین بار در ایران مشاهده شد، سابقه ای ترس آور دارد چون معمولا همراه با اپیدمی های گسترده بوده است. همچنین وبا، که اسهال آبکی و دل درد خفیف می تواند از علائم آن باشد، انواع مختلف دارد که برخی از آنها کشنده تر و خطرناک تر هستند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز سه شنبه (هجدهم مردادماه) به نقل از رئیس اداره بیماری های منتقله از آب و مواد غذایی وزارت بهداشت، درمان و آموز پزشکی گزارش داده است که در ایران تاکنون ۱۰۵ نفر به وبا مبتلا شده اند که بالاترین آمار در شهرهای قم و کرج مشاهده شده است.

تردد سالیانه میلیون ها زائر به شهر قم – که شمار قابل توجهی از آنها از کشورهای همجوار سفر می کنند – نیز باعث شده که نگرانی مسئولان وزارت بهداشت از احتمال انتقال وبا به سایر شهرهای ایران بالا بگیرد.

افرادی که فوت شده اند از شهروندان استانهای قم، کرج و همدان بوده اند.

مسئولان بهداشتی این استانها برای پیشگیری از گسترش وبا اقداماتی را صورت داده اند از جمله به رستورانها و کبابی های کرج دستور داده شده است از فهرست غذاهای خود سبزیجات خام را حذف کنند. چون به گفته کارشناسان انتقال فرد به فرد و مصرف آب و سبزی آلوده، اصلی ترین راه های ابتلا به وبا در ایران است.

آنها همچنین هشدار می دهند که در شرایط فعلی نه فقط مصرف آب سالم ( و نوشابه های استاندارد) بلکه همچنین آگاهی عمومی و رعایت نکات بهداشتی در مبارزه و گسترش این بیماری موثر خواهد بود.

 

توضیحات  دکتر ایرج خسرونیا، رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی در باره وبا:

 

    ——————————————————————————————–

 

دکتر خسرونیا در ابتدا از تجربه خود در زمینه بیماری وبا در ایران چنین گفت: \”حدود چهل و سه سال پیش که اپیدمی وبا در تهران و ایران وجود داشت من در بیمارستان ها مسئول درمان وبا بودم. در سال ۱۳۵۸ هم که وبا و شبه وبا شیوع پیدا کرد در ایران من به عنوان مسئول بخش وبای التور، مسئولیت کلی درمان وبا را بر عهده داشتم. اکنون نیز با توجه به مسئولیتی که در جامعه پزشکان متخصص داخلی در ایران دارم از طریق همکارانم در شهرستان ها اطلاعات زیادی به دست من می رسد. همچنین در جریان برگزاری سمپوزیوم ها و کنگره ها هم اطلاعات لازم را دریافت می کنم.

 

چند نوع وبا داریم؟ کدام نوع خطرناک تر است؟

 

نوع وبا بسته به این که در کدام کشور پاندمیک است دسته بندی می شود. وبا در کشور افغانستان مشاهده می شود. در کشور پاکستان همواره به صورت پراکنده وجود داشته و در هندوستان و عراق هم شایع است.

چهل سال پیش ما خوشحال بودیم که از طریق سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت و درمان ایران از صورت اندمیک درآمد و میکرب وبا ردیابی نشد. اما مدتی است که مواردی معدودی گزارش شده اند و اکنون هم به صورت پراکنده در ایران مشاهد می شود و شایع ترین جاهایی هم که وبا دیده می شود مکان هایی است که جمعیت بیشتری وجود دارد و رعایت بهداشت هم مطلوب نیست.

 

چه عاملی باعث بروز این بیماری می شود؟ راه های ابتلای به وبا؟

 

بیشتر موارد وبا ناشی از میکربی است به نام ویبریون (ویبریوکلرا) وبا که میکربی خمیده شکل و مقاوم است. این میکرب از طریق مدفوع انسانی، خوردن سبزیجات و آب و مواد غذایی آلوده به انسان های دیگر منتقل می شود. شخصی که به بیماری وبا مبتلاست هر بار که به توالت می رود، میلیون ها میکرب از او دفع می شود. چون در ایران افراد با دست خود را تمیز می کنند وقتی فرد مبتلا از توالت خارج می شود هر وسیله ای را که از آن استفاده می کند، از دستگیره در تا صابون، به میکرب وبا آلوده می کند. صابون های جامد خود باعث انتقال بیماری هستند. چون میکرب هایی که به صابون جامد منتقل شده اند به نفر بعدی منتقل می شوند. به همین دلیل ما انتظار داریم که از طریق تبلیغات به مردم در مورد رعایت بهداشت فردی و عمومی آگاهی داده شود و مثلا توصیه شود که از صابون مایع استفاده کنند.

 

تا چه حد مسری و سرایت آن آسان است؟

 

بیماری وبا بسیار آسان سرایت پیدا می کند. به ویژه اگر فرد از لحاظ جسمانی ضعیف باشد و در معرض میکرب وبا قرار بگیرد احتمال ابتلای او زیاد است. اما اکثر کسانی که بهداشت را رعایت می کنند و بدن ایمنی دارند ممکن است که میکرب وارد بدن آنها بشود ولی به وسیله اسیدهایی که در معده ترشح می شود از بین می رود. بیشتر کسانی که از نظر دستگاه گوارشی دارای ضعف ایمنی هستند و یا داروهای آنتی اسید برای درمان زخم عثنی عشر و یا معده مصرف می کنند، بیشتر آمادگی ابتلا به وبا را دارند.

 

علائم این بیماری چیست؟

 

علائم وبا در ابتدا به صورت یک اسهال ساده و دل درد خفیف است. اگر شخص دیر به پزشک مراجعه کند به دلیل شدیدتر شدن اسهال و در نتیجه کاهش آب بدن دچار خشکی بدن و پوست می شود. همزمان می تواند که تب و سردرد داشته باشد. چون مقدار زیادی الکترولیت، سدیم، پتاسیم، کلسیم و مواد ضروری برای بدن از طریق مدفوع دفع می شود فرد بیمار ممکن است علائم کمبود این مواد را از جمله سرگیجه، ضعف عمومی بدن و تپش قلب هم پیدا کند. در نهایت اگر درمان صورت نگردد می تواند به فوت بیمار بیانجامد.

 

راه های پیشگیری چیست؟

 

من توصیه می کنم که از خوردن مواد غذایی مانند سالاد و سبزیجات در مکان هایی که نمی شناسیم، خودداری کنیم. میوه ها حتما شست و شوی کامل بشود و آن دسته را که می توان بدون پوست خورد، حتما پوست بکنیم. خربزه و هندوانه هم قبلا از مصرف باید شسته شود. سبزیجات را حتما با پرکلرین ضدعفونی کنیم. از مایع ظرفشویی هم می توان برای شستن کامل تر میوه ها و از بین بردن لایه چربی روی آنها استفاده کرد. آن گروهی که از آب چاه استفاده می کنند حتما باید آن را بجوشانند. از آب مانده هم کمتر استفاده کنند چون احتمال رشد میکرب در آب مانده بیشتر است. در راه های مسافرتی هم از نوشیدن آب معمولی و غذای رستوران ها خودداری شود. اکنون گروهی از افغان ها بدون گذرنامه وارد کشور می شوند که در منازل کار می گیرند که باید نسبت به سلامت آنها اطمینان حاصل کرد و در صورت بیمار بودن آنها سریعا به درمانگاه ارجاع داده شوند.

 

راه های درمان؟

 

راه درمان وبا بسیار آسان است. اگر در ساعت ها و روزهای اول ابتلا به پزشک مراجعه شود با آنتی بیوتیک و سرم درمانی قابل درمان است. فرد مبتلا به وبا ممکن است در همان روزهای اول ابتلا چند لیتر آب بدنش را از دست بدهد بنابراین پزشکانی که با این بیماری آشنایی دارند سریعا دو تا رگ از بیمار می گیرند و مایع و سدیم، پتاسیم لازم و همچنین آنتی بیوتیک را به بدن بیمار می رسانند.

اما متاسفانه برخی در ابتدا اقدام به خود درمانی می کنند و از داروهای گیاهی استفاده می کنند که باعث تاخیر در درمان می شود. من یادم است که اولین فردی که در سال ۱۳۴۸ در ایران در اثر ابتلا به وبا فوت کرد پزشکی از ورامین بود که اقدام به درمان خودش کرده بود و متاسفانه روش های درمانی او کافی نبود و درگذشت.

 

 

منبع: پدیدا بزرگترین مرجع علمی ایرانیان 

 

ارسال نظر