X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

تأثیر نور در ساختمان و سازه ها

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

نور بخشی از مصالح ساختمانی می باشد و با حجم و بدنه و نمای ساختمان، یک پیکر را می سازد . هر کدام دیگری را تکمیل می کند.

نور در تاریکی حامل پیام ها و اشاراتی برای انسان است نور در واقع حکم یک راهنما ا در فضاها و مسیرهای ورودی و خروجی عاری از نور و فضاهای تاریک دارد.

نور در معماری به منظور کشیده تر نشان دادن ارتفاع یک حجم می توان با ایجاد برآمدگی هایی باریک و بلند ، سایه های عمود و طویل ایجاد کرد تا نما کشیده تر به نظر آید و یا اینکه برای نمایش بخش های شاخص بنا همانند ورودی ها می توان با ایجاد حفره هایی عمیق بر روی حجم، بخش های مورد نظر را با سایه مشخص نمود. نور در داخل سازه نشان دهنده هویت و رنگ است.

در هنر ساختمان سازی یا به عبارتی معماری نور یکی از اجزایی است که کنار عناصر و مفاهیم دیگر از قبیل ساختار نظم فضایی مصالح رنگ و … مطرح می شود. در طراحی به عنوان یک عنصر باید نقش خود را ایفا کند.

از لحاظ دسته بندی کلی نور به دو دسته نورهای طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود

تأثیر نور در ساختمان و سازه ها:

نور بخشی از مصالح ساختمانی می باشد و با حجم و بدنه و نمای ساختمان، یک پیکر را می سازد . هر کدام دیگری را تکمیل می کند.

نور در تاریکی حامل پیام ها و اشاراتی برای انسان است نور در واقع حکم یک راهنما ا در فضاها و مسیرهای ورودی و خروجی عاری از نور و فضاهای تاریک دارد.

نور در معماری به منظور کشیده تر نشان دادن ارتفاع یک حجم می توان با ایجاد برآمدگی هایی باریک و بلند ، سایه های عمود و طویل ایجاد کرد تا نما کشیده تر به نظر آید و یا اینکه برای نمایش بخش های شاخص بنا همانند ورودی ها می توان با ایجاد حفره هایی عمیق بر روی حجم، بخش های مورد نظر را با سایه مشخص نمود. نور در داخل سازه نشان دهنده هویت و رنگ است.

در هنر ساختمان سازی یا به عبارتی معماری نور یکی از اجزایی است که کنار عناصر و مفاهیم دیگر از قبیل ساختار نظم فضایی مصالح رنگ و … مطرح می شود. در طراحی به عنوان یک عنصر باید نقش خود را ایفا کند.

از لحاظ دسته بندی کلی نور به دو دسته نورهای طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود.

 

نور طبیعی:

نور طبیعی یکی از عناصری است که در تغییر ماهیت فضای داخلی بنا تأثیر به سزایی دارد.

یکی از مهمترین مشخصه های نور طبیعی توالی و دگرگونی آن در طول روز است که باعث حرکت و تغییر حالت در ساعات مختلف می شود.

و در ساختمان و سازه ها فقط به مواردی از قبیل نور جنوبی و شمالی بر نور شرقی و غربی ارجحیت دارد و در مواقع ناچاری نور شرقی از نور غربی بهتر است توجه می شود و معماران بصورت کلیشه ای و از روی عادت آن را رعایت می کنند.

 

نور مصنوعی

نور مصنوعی در زمینه مختلف از جمله شناساندن، لبه ها، مرز مناطق، نواحی، حملات و افزایش بار هویتی مراکز آنها، میراث طبیعی، فضاهای شهری (مراکز خرید، پیاده راه ها، میادین و …) بافت کالبدی ارزشمند و … در هنگام شب ممکن است استفاده شود.

اولین جنبه های مختلف عملکرد نور را بعنوان ابزار هادی اطلاعات بررسی می کند در حالی که دومی ادراک انسان را بعنوان بستری جهت مدل سازی و حل مسائل طراحی نور مصنوعی مورد توجه قرار می دهد.

در استفاده از نورهای مصنوعی باید به مسأله مهم که رنگ است توجه کرد زیرا رنگ است که به فضا روح و جان می دهد و برای طراحی داخلی باید روان شناسی رنگ را لحاظ کرد نباید فقط بنا به سلیقه انتخاب کرد. باید با روحیه آدمهای خانه سازگار باشد.

نورهای مصنوعی به دو دسته نورهای کاربردی و نورهای تزیینی تقسیم می شوند.

 

نورکاربردی:

نورهایی هستند که ما با آن کارهای خود را انجام می دهیم و در طی شبانه روز به آن نیاز داریم و مقدار آن بسته به حساسیت کار تعیین و تقسیم می کند. که به دو دسته لومن و لوکس تقسیم می شود.

 

لومن:

مقدار قدرت لامپ و نور را کنترل می کند.

لوکس:

مقدار نوری که در سطح پخش می شود (مقدار نور بخش شده در واحد متر)

لوکس و لومن در هر محیط کاری متفاوت است مثلاً در یک اتاق خواب معمولاً ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ لوکس کافی است اما در اتاق جراحی ما به ۵۰۰۰ لوکس نوری نیازمندیم. (یک لامپ ۱۰۰ وات ، ۳۵۰ لوکس نوری دارد)

نورهای تزیینی

جنبه تزیینات داد و به فضا رنگ و هویت می دهند.

نورپردازی در سقف

پروفیل های سقفی به نحوی طراحی شده اند که در حداقل فضا نورپردازی را به بهترین شکل انجام می دهند.

با نوری پیوسته، یکنواخت، قابل تنظیم و بدون ایجاد صدا و حرارت.

مزایای سیستم های نوری:

 • پیوستگی نور در طول مسیر.
 • امکان پر نور کردن سیستم در قسمتی از طول مسیر.
 • مصرف کم ( ۶۰ ـ ۲۰ وات در هر متر طول) و ایجاد حرارت پایین.
 • امکان شکل پذیری پروفیل های نوری بر اساس شکل هندسی فضای موجود.
 • امکان تنظیم شدت نور ( توسط دیمر) با توجه به نیاز و سلیقه .
 • عمر بالای اجزاء سیستم و در نتیجه تعمیر و نگهداری پایین.
 • عدم ایجاد صدا در زمان استفاده از سیستم .
 • امکان نصب در حداقل فضاهای موجود با توجه به ابعاد کوچک پروفیلها.
 • امکان افزایش تابش نور و یا تمرکز بیشتر در طول مسیر با استفاده از خصوصیات فنی سیستم.
 • تعمیر و نگهداری آسان در صورت لزوم.
 • عدم احتمال برق گرفتگی با توجه به پایین بودن ولتاژ مصرفی سیستم ( ۱۲ و ۲۴ ولت) .
 • نصب سریع و همچنین حذف سیم کشی های متعدد و متداول که به منظور برق رسانی به سایر سیستم های مشابه الزامی است.
 • امکان نصب سیستم نور مخفی در فضا هایی که قبلا جایی برای تعبیه و مستور نمودن آن در نظر گرفته نشده است توسط زهوارهای چوبی و گچی که برای این منظور طراحی و تهیه شده است.

 

نور پردازی توسط فیبرهای نوری

فیبرهای  نوری دارای دو دسته اند: یک نوع از فیبرهای نوری که برای انتقال اطلاعات و داده ها استفاده می شود و نوعی دیگر از فیبرهای نوری که برای نورپردازی در ساختمانها، هتل ها و مراکز مختلف استفاده می شود.

مشخصات فنی و تکنولوژی بالای  این سیستم  این امکان را برای طراحان فراهم می آورد که با بکار گیری از یک منبع نوری نقاط روشن و بیشماری را ایجاد کند این سیستم توسط یک منبع نورانی، شار نوری تولید شده به سطح مشترک رشته های نوری منتقل می گردد این رشته ها که به صورت منفرد یا گروهی در کنار هم چیده شده اند.

بر مبنای اصول فیزیکی نور، اثر آن را به دو صورت Side Light , End Light  به محیط تحویل می دهند. بهترین ویژگی این سیستم ایمنی و عدم فرسایش آن است. از اجزای مختلف مخزن ترانز، لامپ، چرخه ی رنگ، رشته و کنداکتور تشکیل شده است.

مخزن آن یک جعبه ای است که برق ۲۲۰ وات را تبدیل به میزان برق مصرفی مورد نظر می کند و داخل این جعبه ترانز و یک لامپ وجود دارد که جلوی این لامپ یک چرخه ی رنگ قرار گرفته و توسط ترانز این چرخه ی رنگ می چرخد بیرون جعبه برآمدگی دارد که به آن کنداکتور گفته می شود که رشته های نوری همه جمع می شون و به کنداکتور اتّصال پیدا می کنند.

 

سیستم نور پرداز فیبر نوری ( آسمان پر ستاره)

سیستم فیبرنوری End  Light که امروزه به آسمانهای پر ستاره مشهور است ابزار بسیار مناسبی برای استفاده معماران و طراحان داخلی میباشد. مشخصات فنی و تکنولوژی بالای سیستم این امکان را برای طراحان فراهم می آورد که با بکارگیری از یک منبع نوری نقاط روشن بیشماری را د رفواصل مختلف و دلخواه داشته و طرحهای متنوع و رویایی گوناگونی راخلق نمایند.

این سیستم در لابی ساختمانها و هتلها، سالن های پذیرایی، اتاقهای خواب و حتی درمکانهای با رطوبت بالا مثل استخر و سونا نیز بکار گرفته میشود.

 برای نصب آن نیاز به سقف کاذب داریم طریقه ی نصب این سیستم به این صورت است که با توجه به متراژ مکان مورد نظر مخزن در وسط آن قرار می گیرند و رشته های نوری به دو قسمت تقسیم می شوند و در بین سقف کاذب قرار می گیرند به عنوان مثال در یک مکان ۱۰ متری مخزن بین ۱۰ متر( ۵ متر)  قرار می گیرد و رشته ها به دو گروه تقسیم می شوند.

 

سیستم نور پرداز فیبر نوری Side Light  

فیبرهای نوری side Light با توجه به تکنولوژی که در ساخت آن بکار گرفته شده است به عنوان ایمن ترین سیستم روشنایی جهت استخر، آبنما و کلیه محیط های مرطوب شناخته شده است.

( بدون وجود الکتریسیته) با این محصول میتوان نوری یکنواخت، زیبا و پیوسته را در پیرامون فضاهای ذکر شده ایجاد نمود و البته با امکان تغییر رنگ و همچنین کنترل سرعت تعویض رنگها.

 

چراغهای فیبر نوری

این چراغها از آخرین تکنولوژی روز دنیا بهره مند بوده و به راحتی در بدنه استخر نصب میگردد. با توجه به اینکه منبع نوری این چراغها پروژکتوری میباشد که در خارج از استخر نصب میشود و نور توسط فیبرهای نوری منتقل می گردد لذا هیچگونه جریان الکتریسیته در چراغهای دیواری استخر وجود ندارد.

این سیستم به عنوان ایمن ترین چراغهای روشنایی در استخر شناخته شده است.

البته با امکان تغییر رنگ، کنترل سرعت تعویض رنگ و در طرحهای مختلف.

 

نور پردازی پلّه و کف: 

با قابلیت نصب بر روی لبه پله در رنگهای مختلف و متنوع و متناسب با رنگ پله، به راحتی با عملکردی ایمن نوری یکنواخت ایجاد می نماید.

پروفیل زیر پله به راحتی در حداقل فضا می تواند در داخل پله نوری یکنواخت ایجاد نماید.

برای نصب آن به طریق سیستم نور پرداز سقف عمل می شود با این توجه که قبل از اینکه کف آخر را اجرا کنند فیبرها را در محل مورد نظر نصب می کنند و بعد کف آخر را اجرا می کنند.

 

آلودگی نوری:

آلودگی نوری زمانی رخ می دهد که بطور ناخواسته مناطقی که مورد نظر ما نیست توسط انرژی نورانی روشن شود به عنوان مثال اتلاف روز افزن انرژی روشنایی و نور پردازی نامناسب شهرها، مسیر نور لامپ در شهرها  و بزرگراهها  موجب می شود این نورها و اشعه ها به آسمان منعکس میشود و موجب اختلال تصاویر ماهواره ای برای اختر شناسان شده است. هر گونه منبع نور که باعث شود تا نور به سمت بالا (آسمان) جایی که واقعاً مورد نیاز ما نیست هدایت شود موجب آلودگی نوری می شود.

 

  منابعی از جمله:

 ـ منابع  نوری غیر ضروری ( منظور نوری که مفید ایجاد نشده است ونیازی به روشنایی آنها نیست)

 ـ منابع نوری با درخشندگی بیش از حد

 ـ طراحی نامناسب لامپهای شهری ( اغلب دیده میشود لامپهای شهری بدون سرپوش و یا سرپوش های نامناسب طراحی شده)

 ـ نور پردازی نامناسب ( ایجاد منابع نوری مختلف در ترکیبها و موقعیتهای نامناسب)

آلودگی نوری قابل کنترل است از طریق آموزش و راهکارهای قانونی. یکی از راههای جلوگیری آلودگی نوری استفاده از چراغهای سرپوش دار مجهّز برای اینکه تا نور حاصله به سمت پایین متمرکز کند می باشد.

 

 

منبع : www.padida.ir

 

ارسال نظر