X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

تاثیرات خنده بروی روح وروان

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

لبخند زدن و خندیدن، نشانه داشتن شخصیتی دست و دلباز، اجتماعی و خوش قلب است. اگرچه ما معمولا خندیدن زیاد را با سبک  سری یکی می دانیم ولی باید بدانیم که تغییراتی فراسوی سبک سری در جسم و بدن انسان به واسطه خندیدن و لبخندزدن به وجود می آید که تظاهرات عینی آن شادمانی است که در این حالت تمام جسم تنظیم می شود و ذهن شفاف می گردد.

تاثیرات خنده بروی روح وروان

 

اخم هایتان را باز کنید تا چین وچروک های پیشانی تان باز شود و به جای آن خنده را میهمان لب هایتان کنید. ممکن است بگویید با این همه مشکلا ت و مسائل مختلفی که با آن سروکار داریم چگونه می توانیم بخندیم؟

منظور از خندیدن قهقهه زدن نیست بلکه فقط یک لبخند هم کافیست. مطمئن باشید خندیدن در روحیه شما بسیار موثر است چرا که با خندیدن بهتر می توانید با مشکلا ت روبرو شده و بر حل آنها فائق گردید.

پس بخندید، ولی مواظب باشد این امر آن قدر برایتان عادی نشود که فراموش کنید چقدر شگفت آور است.

فکر کنید اگر آدم ها نمی توانستند بخندند چه اتفاقی می افتاد؟ آدم هایی را تصور کنید که همیشه خشک و جدی هستند و اخم می کنند. این امر چقدر می تواند در تعاملا ت اجتماعی تاثیر بگذارد؟ مطمئنا بسیار زیاد، و در این صورت زندگی بسیار سخت تر می شود.

مسلما این جمله را شنیده اید که می گویند «خنده بر هر درد بی درمان دواست». نمی دانم با این جمله موافق هستید یا نه؟ اما بزرگان ما حرفی را بیهوده نمی زدند.

آیا تا به حال به این مساله فکر کرده اید که خنده چقدر می تواند در کنش و واکنش بدن سودمند باشد و آیا می  دانید در هنگام خندیدن در بدن چه اتفاقی رخ می دهد؟

دانش روان شناسی، امروزه پی برده است که لبخند در زندگی ما از اهمیت بسزایی برخوردار است. لبخند و خنده هیچ عارضه جانبی مضری ندارد و حتی اگر نتواند به خودی خود بیماری و فشارهای روحی را علاج کند، حداقل می تواند لحظات نگرانی به وجود آمده از بیماری را برطرف سازد.

لبخند علاوه بر معکوس کردن مسیر بیماری و تامین سلامت، بهترین یخ شکن در گردهمایی های اجتماعی است.

در سال های اخیر دانشمندان سعی داشتند که فیزیولوژی خنده و اثرات پزشکی قابل اثباتش را آشکار کنند.

گروهی از این وحشت دارند که اگر زیاد بخندند و یا لبخند به لب داشته باشند، دیگران آن ها را جدی نگیرند در حالی که باید بدانیم امروزه مشکل، خنده زیاد نیست، بلکه کمبود خنده است.

البته بایستی صادقانه خندید و شخصیت خود را نیز در نظر داشت.

خنده، آنگاه موثر و درمان بخش  است که به موقع باشد و به شخصیت دیگران آسیب نرساند. خنده های بی مورد و تمسخر آمیز، انسان را غافل می کند و پرده سیاهی بر روی عوامل شادی آفرین دیگر می کشد.

خنده چیست؟

در واقع خنده یک برنامه است که کل سیستم بدن را درگیر می کند. ممکن است خنده در اثر گفتن یک مطلب خنده دار باشد که از عصب شنوایی ما شروع می شود و یا ممکن است در اثر دیدن تصویرهای خنده دار و کمیک بوده و از چشم هایمان شروع شود.

دانستن این نکته می تواند جالب باشد که پیدایش خنده پیش از به وجود آمدن زبان و عمیقا با پیدایش ما ارتباط دارد.

خندیدن کارکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش و باعث سلامت جسمی و روانی می شود.

تاثیرات لبخند و خنده

لبخند زدن و خندیدن، نشانه داشتن شخصیتی دست و دلباز، اجتماعی و خوش قلب است. اگرچه ما معمولا خندیدن زیاد را با سبک  سری یکی می دانیم ولی باید بدانیم که تغییراتی فراسوی سبک سری در جسم و بدن انسان به واسطه خندیدن و لبخندزدن به وجود می آید که تظاهرات عینی آن شادمانی است که در این حالت تمام جسم تنظیم می شود و ذهن شفاف می گردد.

امروزه در دنیایی به سر می بریم که مشکلات اجتماعی و نوسانات روانی نه تنها بر ارتباطات عاطفی افراد با یکدیگر بلکه بر سلامت جسمی و روحی آنها نیز تاثیر بسیار سوئی گذاشته است. تا آنجا که روانپزشکان خنده درمانی را به عنوان یکی از روش های درمانی موثر در برطرف کردن اختلالات رفتاری دانسته اند. 

لبخند زدن تامین کننده شادابی جسم و سلامت روان، عادت به خندیدن و خلق خوش داشتن نه تنها با افزایش پذیرش پیام ها در ارتباطات موثر اجتماعی، یک آرامش روانی را در تعاملات انسانی تامین می کند بلکه با آرامش دادن به عضلات، تقویت سیستم ایمنی بدن، زیباتر کردن چهره، تحریک مرکز خلاقیت و ابداع مغز، ایجاد یک حافظه قوی و سازگاری اجتماعی مطلوب و همچنین افزایش جذب اکسیژن به بدن، سلامت، بهداشت و شادابی جسمی را نیز به دنبال دارد.

خندیدن و خلق خوش کارکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد. تبسم یکی از مهمترین ابزارهای مهرورزی و برقراری ارتباط موثرست.

هنگامی که افراد یک لبخند ناب بر چهره دارند، این امر نشان می دهد که آنها فضای پذیرش و فضای الفت را فراهم کرده اند و این عامل خود به خود باعث می شود که افراد مقابل گاردهای هیجانی منفی که در بسیاری از ارتباطات وجود دارد را کنار بگذارند و راحت تر با دیگران تعامل برقرار کنند.

لبخند باید ناب باشد یعنی یک لبخند ساختگی و یا سطحی گاهی این حس را به فرد مقابل منتقل می کند که افراد نقش بازی می کنند، لذا افراد می توانند با توجه به قابلیت های خود حالات هیجانی ناب را هم در ابعاد منفی و هم در ابعاد مثبت شناسایی کنند.

همچنین برقراری ارتباطات اجتماعی پیام های مورد نظر با فراهم آوردن فضای عاطفی مثبت آسانتر منتقل می شود.

خنده رو بودن و خلق خوش داشتن آمادگی افراد مقابل را نسبت به پذیرش پیام های اجتماعی افزایش می دهد و با توجه به این که در ارتباطات، پذیرش پیام بسیار حائز اهمیت است لذا خنده یکی از مهمترین عوامل در ایجاد موفقیت در ارتباطات اجتماعی است.

خنده رو بودن و خلق خوش داشتن در سلا مت جسم هم مفید است به گونه ای که باعث کاهش فشار بر روی عضلات و رها شدن آنها می شود، یک احساس عاطفی و خلقی مثبت را به خود فرد می دهد و موجب می شود که فرد مقابل نیز این احساس آرامش را داشته باشد.

همانطور که می دانیم تغییرات زیستی که در درون ارگانیسم  صورت می گیرد بر روی حالات عاطفی و روانی تاثیر گذار است،  از سوی دیگر حالات عاطفی و روانی نیز می تواند تاثیرات بسزایی بر روی ارگانیسم بدن ایجاد کند.

افرادی که خلق خوش دارند، می خندند و همیشه متبسم هستند، کارکرد سیستم ایمنی این افراد در مقابل عفونت ها بسیار افزایش می یابد و لذا این افراد در مقایسه با افرادی که خلق عبوس و گرفته دارند از سیستم ایمنی قوی تری برخوردار هستند.

خندیدن سبب ایجاد آرامش روانی نیز می شود، در مقابل حالت عبوس و گرفته یک احساس رنجش را برای افراد به دنبال دارد که این احساس به دیگران نیز منتقل می شود.

همچنین به گفته محققان خنده مرکز خلاقیت را تحریک و راندمان کار مغز را افزایش می دهد. زود فهمیدن، حافظه قوی داشتن و سازگاری اجتماعی مطلوب از تاثیرات روانی خنده  است زیرا با رساندن اکسیژن بیشتر به بدن، شادابی و سلامت جسمی را تامین می کند.

مطالعات بسیاری که بر روی تاثیرات خنده صورت گرفته است و یا ابداع فنی به نام «خنده درمانی»  یا laughtropy     به عنوان یکی از فنون شناخته شده روانشناسی و مشاوره نشان می دهد که در هنگام خندیدن علاوه بر این که اکسیژن بیشتری به بدن می رسد و سلامت و شادابی جسمی بیشتر تامین می شود، با تحریک بخش های متعدد خاصی از مغز به ویژه نیمکره راست که مرکز خلاقیت، ابداع و درک فوق منطق است، راندمان کار مغز نیز افزایش پیدا می کند.

داشتن یک لب خندان، یک چهره گشاده و حتی خنده های بلند جاذبه فرد را برای افراد مقابلش افزایش می دهد. به طوری که اگر دو چهره زیبا و نسبتا زیبا در کنار هم قرار بگیرند، خنده جذابیت فردی که چهره نسبتا زیبا دارد را نسبت به فرد کاملا زیبا و فاقد خنده افزایش می دهد و این امر از نظر علم روانشناسی کاملا به اثبات رسیده است.

پس همیشه خنده را میهمان لب هایتان کنید و اخم کردن را کنار بگذارید چراکه چهره ای عبوس داشتن علا وه بر اینکه از زیبایی چهره تان می کاهد و بر بعضی حرکات بدن تاثیر می گذارد، می تواند روابط اجتماعی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

سعی کنید عادت به عبوس بودن را کنار بگذارید زیرا این امر   تعاملات انسانی را به حداقل می رساند. و شما را در برخوردهای اجتماعی و برقراری ارتباط دچار مشکل می کند و بازخوردهای منفی از افراد دیگر را نیز نسبت به این عادت ناپسند افزایش می دهد. 

پس بیاییم با اکسیر خنده بر بیماریهای مختلف جسمی و روحی غلبه کنیم.

 

اهمیت شادی و شوخ طبعی برای معلولان

خندیدن؛ بهترین دارو

      کارشناسان می گویند: \” فواید شادی و شوخ طبعی را هرگز دست کم نگیرید.\”

     سالهای  سال است که  نشریه ریدرز دایجست به خوانندگان خود می گوید: \” خنده بر هر درد بی درمان دواست\”.

 بر اساس تحقیقات نشریه انجمن پزشکی آمریکا، این موضوع کاملا حقیقت دارد. دکتر دونالد دبلیو بلک، در شماره هفتم این نشریه می نویسد: \” خندیدن باعث حفظ تعادل بدن و تحریک گردش خون  می شود. خلاصه  اینکه،  خندیدن  با  خود  سلامت  و  شادمانی  را   به   همراه  می آورد.\”

     ما همگی می خندیم ، اما معمولا به تاثیر خارق العاده خندیدن بر روی بدن خود فکر نکرده ایم. خندیدن  معمولا از صورت و با یک لبخند شروع می شود که ماهیچه های دهان ، بینی ، گونه ها و ماهیچه های اطراف چشم ما را به ورزش وا خواهد داشت. در خنده های بلند و پرهیجان مثل قهقهه یا خنده هایی که آدم را روده بر می کند  دیافراگم،  ماهیچه های  شکمی و شش ها درگیر می شوند.  شما می توانید آنقدر بخندید که به گریه بیفتید و خون به صورت شما هجوم بیاورد و به شما ظاهری گلگون و حاکی از سلامتی دهد. با خندیدن، ضربان قلب افزایش می یابد و هیپوتالاموس و غده هیپوفیز و غدد فوق کلیوی تحریک می شوند.

 

   همچنین خنده و خندیدن :

     __ محرکی قوی برای تولید اندورفین  است. اندورفین آن دسته از ترشحات مرموزی است که به ما قدرت تحمل درد می دهند.

     __ سیستم ایمنی را تقویت  می کند. مطالعات نشان می دهند مردمی که زیاد می خندند ایمونوگلوبین بیشتری دارند، ایمونوگلوبین مدافع بدن ما در مقابل  عفونت ها ی تنفسی است.

     __ ضربان قلب را افزایش می دهد و اکسیژن بیشتری برای مغز فراهم می کند. این به ما کمک می کند که به آرامش برسیم و راحت تر فکر کنیم و مهم تر از همه اینها، خندیدن به سادگی لذت بخش است.

      خندیدن تاثیرات  روانی سودمندی دارد. \”داروین\” خنده را ابزاری برای تخلیه فشار عصبی اضافی یا هیجانات روحی می داند که عدم تخلیه آنها، ایجاد مشکل  می کند.  \” اصل آنتی تز\” او، خنده را متضاد گریه می شمارد چرا که گریه علامت افسردگی است. \”فروید\” نیز خنده را  نوعی رها شدن از انرژی روحی و ذهنی  می داند. از نظر فروید خنده تاثیری پالایشی دارد و دیده شده است که انسانها اغلب بعد از خندیدن احساس آرامش بیشتری می کنند.

     \”نورمان کازینز\” نویسنده سابق روزنامه \”ساتر دی ریویو\” در کتاب خود \”ساختارشناسی یک مرض\” گفته که چگونه توانسته است از یک ناهنجاری و ناتوانی نخاعی، با ترک بیمارستان و رفتن به یک جای خوش آب و هوا  و لذت بردن از تاثیرات روان درمانی کتابها و فیلمهای خنده دار، رهایی بیابد. کازینز درباره این تجربه خود می گوید: \”من به این کشف مهم دست پیدا کرده ام که ده دقیقه قهقهه زدن، تاثیری مثل یک داروی مسکن  دارد. خنده به  من  این  نیرو  را می داد تا دست کم دو ساعت بی درد بخوابم، سرانجام من به این نتیجه رسیدم که آنچه واقعا مرا درمان کرد، خندیدن به زمین و زمان بود.\”

     \”برتراند راسل\” می گوید: \” خنده ارزانترین و مؤثرترین داروی اعجاب انگیز است. خنده یک داروی همگانی و جهانی است.\”

     دکتر  \”پاول مک گی\”، یک روانشناس اهل نیوجرســــی که  به مطالعه  تاثیرات   خنده  در طول ۲۰ سال پرداخته است،  می گوید: \”ساختارذهن آدمی روی سیستم سلامت بدن او تأثیر می گذارد. \” پیام او این است : \” برای حفظ سلامتی خود مواظب شرایط روحی تان باشید. \”

        روانشناسان صنعتی از مدتها پیش به این نتیجه رسیده اند  که شوخ طبعی  باعث راحت تر شدن کارها، کاهش استرس و افزایش بهره وری، کارایی و روحیه  می شود.

     در بسیاری از بیمارستانها بخشی به خنده و شوخی اختصاص داده شده است. در چهار سال گذشته، پروژه شوخ طبعی در نیویورک بودجه ای را به ۱۲۵ بیمارستان، خانه های پرستاری  و سایر آژانس های مربوطه برای ارائه برنامه های شادی و خنده آور تخصیص داد.

      دکتر \”جوئل گومان\”، سرپرست  پروژه شوخی و مزاح می گوید: \”خندیدن شما را از فکر و خیال آزاد می کند. ماهیچه های شما به استثنای ماهیچه صورت و شکم به حالت آزاد در می آیند.\”

            \”جویس آنیسمان سالتمن\”، یک روان درمان و دستیار استاد دانشگاه در دانشگاه ایالت کنتاکی جنوبی خنده را به یک نرمش درونی تشبیه می کندکه برای انجام آن نیاز به لباس یا لوازم خاصی ندارید. او به تولید اندورفین (ماده از بین برنده درد)‌، اشک پاک کننده چشم و گل انداختن گونه ها به عنوان مزایای خنده اشاره می کند.

     آنیسمان سالتمن همچنین به مزایای ثابت شده روان شناختی خنده اشاره می کند و می گوید خنده تمام چرخه های منفی و  افسردگـــــی  را  از بین می برد و چشم انداز جدیدی را برای  مردم فراهم می کند.

     اگرچه خنده یک عمل ذاتی است _ در کودکان در ۵ تا ۹ هفتگی به طور طبیعی اتفاق می افتد حتی در کودکانی که نابینا یا ناشنوای مادرزاد هستند _ اما کارشناسان به ما می گویند که هنوز همگی ما نیاز داریم تا یاد بگیریم بیشتر بخندیم.

     پیرو توصیه کارشناسان، ما باید هوشمندانه گوشه ای از زندگی خود را به شوخی و مزاح اختصاص  دهیم و اطراف خود را پر کنیم از آدمهایی که زیاد می خندند و با آنها بخندیم ، قصه های خنده دار بخوانیم و فیلمهای کمدی تماشا کنیم و بالاتر از همه اینکه به خاطر بسپاریم: زندگی خشن و توان فرسا خواهد شد اگر ما آن را جدی بگیریم!

 

 چه چیزی خنده آور است؟

            به زبان ساده، حس شوخ طبعی و مزاح، توانایی خندیدن به چیزهایی است که خنده دار هستند و دیدن جنبه های مضحک و خنده دار چیزهایی که اغلب آنها را بسیار جدی می گیریم.

     ما همگی از چیزهایی که معنای خنده داری دارند خنده مان می گیرد ، فیلمها و تئاترهای کمدی، داستانهای خنده دار و جوکها. برای پرورش حس شوخ طبعی و مزاح خود، باید خودمان را بیشتر در معرض برنامه های خنده دار قرار دهیم، مخصوصا زمانی که احساس می کنیم با خنده حالمان عوض می شود‌. شوخی  و  مزاح  وقایع  جدی را به حاشیه می راند و شرایط سخت و مشکل را قابل کنترل تر می کند.

     اما  پیدا کردن چیزهای خنده دار  و  جالب،  در  برخی موقعیت ها نیازمند مهارت است. مثلا وقت گیر کردن نوک عصای دستی تان در سوراخی در پیاده رو، در حالی که همراه شما بی خبر به راه ادامه می دهد، یا وقتی که پیش متخصص می روید تا از او بخواهید دست مصنوعی تان را که به دور یک لیوان نوشیدنی چسبیده است، جدا کند. مثل بیشتر مهارت ها، این مهارت هم برای پرورش یافتن نیازمند تمرین است. داشتن یک حس شوخ طبعی و مزاح بدین معنا نیست که به هر چیزی بخندید، اما بدین معنا است که به جنبه های جدی و شوخی چیزها به یک چشم نگاه کنید. این به برخی از ما که طبیعتا منطقی و جدی هستیم، کمک می کند تا متعادل تر و شوخ تر شویم.

     برای درک کامل حس شوخ طبعی بهتر است فرق میان خندیدن به خودمان، خندیدن به شرایط و خندیدن به دیگران را درک کنیم.

      __  خندیدن به خودمان احتمالا ایمن ترین نوع شوخی است زیرا معمولا تهدیدی برای دیگران محسوب نمی شود و ما را به عنوان فردی مثبت و متعادل معرفی خواهد کرد.

      __  خندیدن به شرایط نیز عموما خطری ندارد مگر در شرایطی که فرد یا گروهی حساس و ناراحت شوند یا جبهه بگیرند.

      __  خندیدن  به  دیگران  کمترین  ضریب امنیت و ایمنی را دارا است زیرا ممکن است باعث بی احترامی یا بی حرمتی به طرف یا گروه مقابل شود. پس پر واضح است که باید از خندیدن به دیگران اجتناب کنیم، اما استثنائاتی هم وجود دارد. شوخ طبعی برای افراد معلول یک پیچیدگی دیگر دارد.

     معلول شدن از هر دو جنبه فیزیکی و احساسی ، تجربه دردناکی است. اغلب فرد معلول بسیار متفاوت از مردم عادی می بیند و احساس می کند. فرد معلول اغلب آسیب دیده است و این معمولا احساس خوشایندی نیست.

     اساسا مردمی که دچار بحران یا تغییری دردناک در  زندگی  خود  می شوند  _ مثلا  معلول شدن _  تمایل دارند که این تجربه را با شرایط احساسی شان تلفیق کنند. آنها نمی توانند این تجربه دردناک را از خود دور کنند. آنها در این واقعه آنقدر غوطه ور شده اند که این تجربه دردناک بخشی جداناپذیر از احساسات دردناک درونی شان شده است. در این زمان، حتی حس شوخ طبعی نیز در شرایطی خاص می تواند ساختگی و تصنعی تلقی شود.

     خنده و شوخ طبعی برای کسانی  که به تازگی معلول شده اند، بسیار سخت است اما برخی از ایشان قادر به انجام این کار هستند. این توانایی بیشتر در افرادی مشاهده می شود که از یک حس سالم شوخ طبعی در درجه اول برخوردارند. با این حال، نکته مهم این است که همه آنها اعلام کرده اند که دیدگاه  مثبت و شوخ طبعانه آنان باعث بهبودشان شده است.

     علت  امر  این  است  که  توانایی  آنها درخندیدن به خودشان و شرایط موجود، به آنها کمک می کند که از معلولیتشان از نظر احساسی دور شوند. این امر به آنها کمک می کند که آن واقعه منفی را از احساسات خود جدا کنند. در نتیجه آنها یاد می گیرند که چگونه نسبت به یک تجربه منفی، احساسات مثبت داشته باشند. در واقع این امر مهارت باارزشی برای همه ماست!

     زمان، عامل مهم دیگری است که به ما کمک خواهد کرد. فاصله زمانی باعث افزایش فاصله احساسی می شود. پس هر فرد معلول با تجربه باید قادر باشد تا شوخ طبعی و مزاح را در شرایطی پیدا کند که یک فرد تازه معلول شده هر گز نمی تواند.

     در این زمینه درسهای چندی وجود دارد. اول اینکه خندیدن به خودمان نه تنها خطری ندارد بلکه شفابخش است و عموما سریع ترین کاری است که می توانیم بعد از یک رویداد دردناک انجام دهیم و بهترین کار برای سلامت ذهنی و روحی ما محسوب می شود.

     ثانیا چون کسانی که تازه قطع عضو شده اند معمولا چه از نظر احساسی  و چه از نظر زمانی  قادر به جدا کردن  خودشان  از  عمل  جراحیشان  نیستند،  بازدیدکنندگان  از  فرد  قطع عضو شده، باید آسیب پذیری او را نسبت به شوخی درک کنند و در مورد تعریف کردن حکایتهای خنده دار در طول ملاقات شان حتی در مورد خودشان محتاط باشند. ثالثا با افزایش فاصله حسی و زمانی، راحت تر می توان معلولیت فرد را جدی نگرفت و با این افراد شوخی کرد.

     نهایتا کسانی از ما که معمولا قادر به شوخی کردن نیستند، باید بیشتر روی خودشان کار کنند . از نظر فورست گامپ\” شوخ طبعی نوعی لذت است\” . با فکر کردن به شادمانی نمی توان به شادمانی دست یافت. پس باید واقعا شاد بود. فقط همین!

  قدرت شفابخش شوخی و مزاح

      در اینجا ده شیوه و راهکار برای افزودن شوخ طبعی به زندگیتان پیشنهاد می کنیم:

۱- اخم های خود را باز کنید. یاد بگیرید که همیشه لبخند بزنید و زیاد بخندید. به خاطر بسپارید که خنده مسری است البته بدبینی هم همین طوراست. پس ترجیح می دهید چه چیزی به دیگران هدیه کنید؟ می دانید پاسخ  چیست، مردم  دوست  دارند  در اطراف  کسانی  باشند که  شادی و نشاط به آنها هدیه می دهند. همواره در دسترس، با محبت و مهربان باشید . هرگز نگذارید که مشکلات شما را دچار ترشرویی کند. همیشه آماده شوخی کردن باشید وقتی دیگران نمی توانند این کار را بکنند.

 

     \” بهترین راه برای شاد کردن خودت این است که دیگری را شاد کنی .\” مارک تواین

۲- هر روز زمانی را به خنده اختصاص دهید. کار خود و دیگر ضروریات را جدی بگیرید  اما خود و مشکلاتتان را زیاد جدی نگیرید. سعی کنید چشمانتان را به روی  شوخی و مزاح بگشایید. همیشه در شرایط پیش آمده به دنبال شوخی و مزاح باشید. مطمئنا قطـــع عضو می تواند  نوعی ناتوانـــی خاص و مهم باشد، اما همیشه چیزهای خنده دار زیادی برای آدمهای قطع عضو شده اتفاق می افتد. آماده باشید که بگویید: \” چه چیز خنده داری ! یا:  \” سالها بود که چنین اتفاق خنده داری را تجربه نکرده بودم .\” استیو آلن

۳- در  پایان  هر  روز  از  خودتان بپرسید:\” امروز چه چیزهای خنده داری برای من اتفاق افتاد؟ امروز چه کاری کردم که خنده دار بود؟ چه موارد خنده داری دارم که برای دیگران تعریف کنم؟ \” تمام تجربه های خود را در یک دفترچه یادداشت کنید. هرگز از جمع آوری قصه های خنده دار باز نایستید.

     برنامه های تلویزیونی خنده دار مورد علاقه خود را فقط در ساعات پخش تماشا نکنید ، بلکه آنها را ضبط کنید و هر گاه به تغییر وضعیت و شاد شدن نیاز داشتید از آنها استفاده کنید. از پوشه یا یک آلبوم برای نگهداری مقالات خنده دار، نمایشها و کارتونهای مورد علاقه تان استفاده کنید.  یک نوار خنده دار با خودتان داشته باشید تا هنگام ترافیک آن را گوش دهید و لذت ببرید.

     وقتی که به دنبال چیزهای خنده دار و جالب می گردید، افکار مضحک و جملات بامزه ناگهان به ذهن تان خطور می کند،‌ آنها را به خاطر بسپارید و برای شاد کردن دیگران از آنها استفاده کنید.

۴- یاد بگیرید که از شوخی و مزاح به عنوان وسیله ای برای بهبود روابط تان در زندگی استفاده کنید. شما افرادی را می شناسید که در کار مایوس و نگران هستند و دکترهای بسیار جدی یا متخصصین اندام مصنوعی یا کارگرانی که به شما خدمت نمی کنند. دیگر نیاز ی به ذکر نام همسرانشان، رؤسا و موتورسوارها نیست. حس شوخ طبعی بهترین سپرده ای است که شما می توانید در بانک  روابط خود نگهداری کنید.

 

     \” خنده کوتاهترین فاصله بین دو نفر است.\” ویکتور بورگ

۵- بهترین کار اجتناب از شوخی و مزاحی است که باعث خنده و مسخره کردن دیگران می شود. اگر پروتز شما شکست و شما افتادید و کسی  فریاد زد \” چوب خشک !\” احتمالا از این رفتار چندان خوشتان نمی آید. حس شوخی و مزاح را در خودتان پرورش دهید. بگذارید که شوخی و خنده شما به کسی کمک کند نه اینکه او را ناراحت و رنجیده کند.

     \” برخی مردم،‌ دیگران را وادار می کنند که به عده ای دیگر بخندند و برخی کاری می کنند که مردم با هم بخندند. آیا  شوخی  و  مزاح  شما  دیگران  را  از  هم  جدا می کند یا موجب نزدیکی شان می شود؟\” . نورمن کازینز

۶- یاد بگیرید که به خودتان بخندید و دیگران با شما و نه به شما بخندند. بی خطرترین هدف برای شوخی شما، خودتان خواهید بود. حس شوخی و مزاح پذیرش اشتباهاتتان را آسانتر می کند. اکثر مردم دوست دارند با کسانی باشند که با آنها راحت ترند، بدون توجه به معایبی که آن فرد دارد. این حس کامل بودن را در خود از بین ببرید چون باعث می شود احساس یک طرار و دغل باز را پیدا کنید. جهان به کسانی که وانمود می کنند بسیار کامل هستند اصلا نیازی ندارد بلکه به کسانی نیاز دارد که از مردمی که به محدودیتهایشان واقفند دستگیری کنند. این قبیل مردم معمولا حس خوبی از شوخی  و  مزاح دارند.

۷- اگر معلول هستید مثلا بازوی خود را از دست داده اید، بگویید: \” من دستم از دنیا کوتاه است! \”  ، یا  اگر پای  شما  قطع  شده  است،  بگویید: \” چه شوتی ! حالا  چه  کار می شه کرد؟\” این جملات باعث می شود که خنده بر لبهای دیگران بنشیند و در نظر دیگران بیشتر دلچسب باشید.

 

     \” لبخند زدن هیچ خرجی برای شما ندارد.\” هاری اچ  والدریپ

۸- هرگز نامه های خشک و خالی برای دوستانتان نفرستید بلکه جوک هم بفرستید. وقتی که با دوستان یا  زیردستان  خود  صحبت می کنید سعی کنید خاطرات شاد و شیرین خود را به جای درد دلهای شکایت آمیز یا غیبت های منفی تعریف کنید. در طول غذا خوردن هم از مسایل شاد و مسرت بخش صحبت کنید. از دیگران بخواهید که آنها هم قصه های خنده دار خود را برای شما تعریف کنند. شما هر چیزی که بخواهید به دست خواهید آورد، اگر شادی  و نشاط می خواهید آن را طلب کنید. همیشه هم آماده گفتن این عبارت باشید \” خوب ، این خیلی خنده داره!\”

 

     \” بهترین کاری که می توان در حل یک مشکل پیدا کرد، پیدا کردن کمی شوخی و مزاح در آن است. \” فرانک ای کلارک

۹- در این عصر تفریح و خنده، از این که ملال آور یا کسل کننده باشید، ناراحت نشوید. اگر مردم شما را آدم جالبی نیابند، به سمت افراد دیگر و کانال دیگر خواهند رفت. مزاح و شوخی مؤثر شنوندگان را مشتاق می کند. یک گفتگو و ارتباط صحیح با بیشتر از یک رشته کلمات سر و کار دارد. یک داستان خوب یک تصویر عینی از خود ارائه می دهد. مردم داستانهای پر از شوخی و مزاح شما را به خاطر سپرده و به خوبی آن را برای خود تشریح می کنند.

ارسال نظر