عکس بازیگران ایرانی

کد آهنگ پیشواز

مسائل جنسی

پدیدا

arayesh-cheshm4

آموزش خودآرایی چشم ها

Notice: the_content_rss is از رده خارج شده است از نگارش2.9! به‌جای آن از the_content_feed استفاده کنید. in /home2/padidair/domains/padida.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 3391 مدل آرایش چشم: چندین مدل آرایش چشم و ترکیبات سایه برای ...

00018562

مارداونا در جشن 50 سالگی پرسپولیس!!!

Notice: the_content_rss is از رده خارج شده است از نگارش2.9! به‌جای آن از the_content_feed استفاده کنید. in /home2/padidair/domains/padida.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 3391 رويانيان قرار است در دي ماه به مناسبت جشن 50 ...


 تبلیغات
دانلود آهنگ جدید پرتال تفریحی تاپ سرا ارسال ایمیل تبلیغاتی سایت بیوگرافی ها مدل مانتو و لباس جای لینک شما

تبلیغات

بدون شک استفاده از عینکهای مارک دار  علاوه بر اینکه از چشمان شما محافظت می کند باعث زیبایی تحسین برانگیز چهره شما نیز خواهد شد.عینک زنانه Roberto Cavalli طرح 2014 یکی از معروفترین و پرفروشترین عینکهای این کمپانی بزرگ میباشد که مطمئنا شما هم تا کنون این عینک معروف را بر چشمان دوستان و آشنایان خود دیده اید.لنز این عینک از نوع UV 400 ضد خش با رنگ ثابت میباشد که در آن از تکنولوژی آنتی رفلس استفاده شده است و برای ساخت آن از یک نوعپلیمر استفاده شده است و البته به غیر از اشعه uva اشعه های uvb , uvc را نیز دفع میکند و باعث میشود تصاویر را با رنگ شفاف ببینید. طراحی این مدل به صورتی بوده که با تمامی چهره ها متناسب باشد. حتما این مدل بی نظیر و استثنایی را تهیه کنید ...

خـريد پستي : قيمت فقـط : 29,000 تـومـان

  

تعريف ترازيابي

ترازيابي توسط شيلنگ پر آب : اين روش دركارهاي ساختماني مانند كشيدن خط زه ـ كف ريزي … استفاده مي شود نحوه عمل آن كه از خاصيت ظروف مرتبط استفاده مي شود بدين قرار است: شيلنگي را پر از آب كرده و براي اينكه آب داخل آن نريزد انگشت را روي دهانه آن قرار مي دهند (بايد توجه شود كه هوا داخل شيلنگ نمانده باشد) حال يك سر شيلنگ در روي نقطه اي كه مي خواهند اختلاف ارتفاع آن نقطه مانندa  را با  b  بدست بياورند نگه مي دارند و سر ديگر آن را به نقطه b  متصل مي نمايند.


غ

تعيين اختلاف ارتفاع نقاط نسبت به هم را ترازيابي levelling و يا نيولمان nivellement مي گويند.

 

انواع ترازيابي

ترازيابي بنا به دقت مورد نظر و سرعت لازم ممكن است به يكي از سه صورت زير انجام گيرد:

1-               ترازيابي فشارسنجي يا بارومتريك

2-               ترازيابي غير مستقيم يا مثلثاتي

3-               ترازيابي مستقيم يا هندسي

 

ترازيابي با رومتريك يا فشار سنجي كه آن را آلتيمتري altimetrie نيز مي گويند. درمواقعي كه سرعت عمل زياد و دقت كم مورد نظر باشد از اين روش استفاده مي شود.

اساس اين روش بر پايه پيداكردن اختلاف ارتفاع دو نقطه مانند  a و b از روي فشار هوا و درجه حرارت و ميزان رطوبت موجود در دو نقطه a و b  استوار است و در حالتهاي معمولي از فرمول            

h2-h1=Δh = c(1+αt)log p1/p2  

محاسبه مي شود كه در اين فرمول :

c ضريبي است كه مقدار آن در سيستم متريك 18400 و t ميانگين درجه حرارت دو محيط a  و b   . p1  و  h1  به ترتيب فشار و ارتفاع نقطه a وp2  و  h2  به ترتيب فشار و ارتفاع نقطه b و α = 1/273 مي باشند.

 

 

ترازيابي غير مستقيم يا مثلثاتي ( ژئودزي) :

اين ترازيابي با معلوم بودن فواصل نقاط به خصوص در مثلث بندي ها با اندازه گيري زاويه سمت الراس از رابطه 

 

Δh = D.tgi+hi –hs محاسبه مي گردد. براي اينكه خطاي انكسار و كرويت به حداقل خود برسد اين ترازيابي دو طرفه و همزمان انجام مي گيرد.

 

ترازيابي مستقيم يا هندسي و انواع آن:

در اين قسمت از روشهاي مختلف ترازيابي مستقيم و اصول و مفاهيم آن بحث مي شود

الف – ترازيابي بدون دوربين و بدون شاخص

ب – ترازيابي بدون دوربين با شاخص

ج – ترازيابي با دوربين و با شاخص

 

الف – ترازيابي بدون دوربين و بدون شاخص

1- ترازيابي توسط شيلنگ پر آب : اين روش دركارهاي ساختماني مانند كشيدن خط زه ـ كف ريزي … استفاده مي شود نحوه عمل آن كه از خاصيت ظروف مرتبط استفاده مي شود بدين قرار است: شيلنگي را پر از آب كرده و براي اينكه آب داخل آن نريزد انگشت را روي دهانه آن قرار مي دهند (بايد توجه شود كه هوا داخل شيلنگ نمانده باشد) حال يك سر شيلنگ در روي نقطه اي كه مي خواهند اختلاف ارتفاع آن نقطه مانندa  را با  b  بدست بياورند نگه مي دارند و سر ديگر آن را به نقطه b  متصل مي نمايند.

حالا شيلنگ را در نقطه b  آن قدر بالا و پايين مي برند تا اينكه سطح آب روي نقطه a  قرار گرفته و از طرف دير شيلنگ يعني نقطه  b آب بخواهد سرريز شود در اين حال دو نقطه a  و  b  هم ترازبوده و با اندازه گيري فواصل نقاط   a  و  b  تاكف يعني AA’  و  BB’مي توان اختلاف ارتفاع دو نقطه A‘  و  B’ را پيدا نمود.

2- استفاده از شاقول

دراين روش تخته اي معمولا به طول دو متر انتخاب نموده و آنرا مانند شكل كلاف كرده ودر وسط آن يك شاقول آويزان مي كنيم . حال آنرا در يك منطقه كاملا صاف كه قبلا توسط ديگر وسائل نقشه برداري كنترل شده قرار داده و محل انتهاي شاقول را علامت مي زنيم .

حال اگر بخواهيم اختلاف ارتفاع دو نقطه مانند A   و  B  را پيدا كنيم به صورت شكلهاي زير عمل مي نماييم.

ب – ترازيابي بدون دوربين با شاخص

اينروش نيز چندين طريقه دارد:

1- ترازيابي به وسيله شيب سنج كه بيشتر در مورد پروفيل هاي عرضي و پياده كردن امتدادي با شيب معلوم

و يكنواخت مورد استفاده قرار مي گيرد.

2- ترازيابي به وسيله شمشه و تراز بنائي كه به شمشه تراز معروف است و معمولا در تهيه پروفيل عرضي درمناطق كوهستاني مورد استفاده مي باشد. نقشه بردارها معمولا از يكي از شاخص ها (معمولا طول شاخص 4 متر است ) به عنوان شمشه و از ديگري به عنوان شاخص يا اندازه گير استفاده مي نمايند.

 

ج- ترازيابي با دوربين و با شاخص

در اين قسمت ابتدا وسائل ترازيابي و سپس اصول ترازيابي و جداول مربوطه مورد بررسي قرار مي گيرد.

 

ساختمان ترازياب :

ساختمان دستگاه ترازياب از سه قسمت زير تشكيل شده است:

–         قسمت فوقاني كه شامل تلسكوپ ووسائل قراولروي مي باشد.

–     قسمت مياني كه شامل تراز و قسمتي از بدنه و در بعضي از ترازيابها داراي صفحه مدرج (لمب افقي) براي اندازه گيري زاويه هاي افقي          مي باشد.

–         قسمت تحتاني كه شامل پيچ هاي تراز كننده و اتصال و صفحه اتصال دستگاه بر روي سه پايه مي باشد.

 

قسمت تلسكوپ دستگاه كه مطابق شكل از قسمتهاي   عدسي شيئي- عدسي چشمي – لوله تلسكوپ – صفحه رتيكول – محور كليماسيون و محور عدسيها تشكيل شده است.

 

چنانچه از شكل فوق پيداست محور عدسيها خطي است كه مركز عدسي شيئي را به مركز عدسي چشمي وصل مي نمايد .

محور كليماسيون با محور ديدگاني- خطي است كه مركز تارهاي رتيكول را به مركز عدسي اي شيئي و چشمي وصل مي كند. ( در صورتيكه دستگاه خطا نداشته باشد و از تنظيم خارجنشده باشد) چنانچه در شكل بالا پيداست اين محور بر محور عدسيها منطبق خواهدبود در غير اين صورت خطايي ايجاد مي شود كه آن را خطاي كليماسون مي گويند. 

 

تراز- ساختمان تراز بخشي از يك تور يا لوله شيشه اي است كه منهاي قسمتي كوچك تمام آن از مايعي مثل الكل يا اتر و يا سولفوردوكربن و قسمت كوچك باقيمانده نيز از گاز همان مايع پر مي شود. قسمت حاوي گاز را حباب تراز مي ناميم.

اجزا يك ترازياب :

1-               پيچ ترازياب لوبيايي

2-                چشمي

3-                چشمي تراز لوبيايي

4-                پيچ تنظيم تصوير

5-                قفل حركتي افقي

6-                پيچ حركت آهسته افقي

7-               پيچ تراز

 

محور لوله تراز – خطي است كه در مركز حباب تراز بر لوله تراز مماس مي باشد. اين خط موازي محور كلماسيون است . در غير اين صورت دستگاه داراي خطاي كلماسيون است.

 

محور قائم يا محور اصلي- محوريست كه امتداد قائم را مي دهد ( بنابراين وقتي كه دستگاه تراز باشد امتداد قائم بر محور لوله تراز عمود است و دستگاه ول اين محور دوران مي نمايد و چون تمام اندازه گيري ها متكي به اين محور است بايستي قائم بودن اين محور به خوبي تحقيق شود (توسط تراز ) بنابراين وقتي مي گوييم  دستگاه تراز است يعني محور قائم دستگاه بر محور قائم مكان (امتداد شاقول) منطبق است.

 

انواع ترازها

ترازهاي حباب دار عموما از تور شيشه اي ساخته مي شوند و بنا به شعاع و نوع برش آن در دستگاه هاي گوناگون هستند.

در دستگا هاي نقشه برداري معمولا جهار نوع تراز بكار ميرود :

الف- تراز كروي شكل

ب- تراز استوانه اي

ج- تراز لوبيايي: يك تراز استوانه اي است كه در بالاي آن يك سيستم  منشوري قرار دارد و تصوير در انتها به صوت دو لپه لوبيا در مي آيد .

وقتي كه دستگاه تراز باشد دو لپه لوبيا بر هم منطبق مي شود.

 

د- ترازهاي اتوماتيك : از مدتها قبل كارخانجات سازنده وسائل نقشه برداري در اين فكر بودند كه دستگاهي بسازند كه خط قراولروي آن بعد از تنظيمات لازم در تحت شرايط و اثرات قوه ثقل بطور خودكار افقي بماند. اولين دستگاه ساخته شده ترازيابي بود كه در آن از تراز آبي استفاده ميشد.دقت ايت تراز حدود 2 بود . سپس از پاندول براي ايجاد خط افقي استفاده شد كه دقتي حدود 60-40 داشت.

تا اينكه در سال 1920 با استفاده از مايع جيوه ( كه تقريبا يك اتوماسيون انجام مي داد) دستگاهي ساخته شد كه دقتي در حدود دستگاهي ساخته شد كه دقتي در حدود 15 داشت . بالاخره در سال 1950 با استفاده از كمپانساتور دستگاه ترازيابهاي اتوماتيك با دقت حدود 5 كه دقتي معادل دقت ترازيبهاي حبابدار دارد ساخته و به بازار عرضه شد.

براي ايجاد حالت تعادل تراز از سه منشور ( كه دو تاي آنها ثابت و منشور وسطي كه توسط چهارتار غير قابل كش آمدن و غير مغناطيسي معلق است و در اثر ضربه و يا شوكي كه به دستگاه وارد مي شود نوسان مي نمايد) استفاده مي كنند .

و چون اين منشور معلق هيچگونه اصطكاكي ندارد براي اينكه نوسانات منشور زودتر خنثي شود از يك سيستم خنثي كننده نوسانات(كه عبارت است از يك سيلندر متصل به نخ منشور و يك پيستون ثابت كه فاصله شان حدود 0/1 ميلي متر است) استفاده شده است. بنابراين هر گونه حركتي كه به سيستم وارد شود پس از حدود 1/2 ثانيه خنثي مي شود.

كار اين منشور اينست كه بعد از شوك يا ضربه كوچكي كه به دستگاه وارد مي شود به نوسان در آمده و خط

ديدگاني را بعد از شكست هايي كه به آن وارد مي شود به صورت افقي نگهدارد.

شكل زير كمپانساتور NA2 WILD را نشان مي دهد. اجزاي آن عبارتند از :

– تارهاي غير قابل كش آمدن يا نوار تعلق (18)

– خط ديدگاني (19)

– منشورهاي ثابت (20)

– قاب كمپانساتور كه به بدنه تلسكوپ محكم شده است(21)

– منشور معلق (22)

– اهرم وارد كننده شوك (23)

– دكمه شوك دهنده (24)

– پيستون كنترل كننده نوسان (25)

– سيلندر كنترل كننده نوسان (26)

 

پيچ هاي تراز كننده- تعداد پيچ هاي تراز كننده تراز در دستگاههاي زاويه ياب و يا تراز ياب 3 يا 4 عدد مي باشند و از آنها براي تنظيم تراز دستگاهها استفاده مي شود.

 

نحوه تراز كردن دستگاهها :

الف : براي تنظيم ترازهاي استوانه اي در حالتي كه دوربين سه پيج تنظيم كننده تراز داشته باشد لوله تراز را موازي دو پيچ قرار داده. با پيچاندن پيچ a  و b در دو جهت مخالف ( هر دو به داخل يا به خارج) حباب را به وسط هدايت  مي نمائيم بعد از قرار گرفتن حباب در وسط دستگاه را دوران مي دهيم تا تراز در مقابل پيچ سوم c قرار بگيرد.

با حركت دادن پيچ سوم تراز را به محل خود هدايت مي نمائيم  اين عمل ممكن است چند بار ديگر تكرار شود تا اينكه دستگاه كاملا تراز گردد. بعد از تراز كردن كامل دستگاه را هر طرف بچرخانيدتغيير نمي كند. (يعني تراز از محل خود حركت نمي كند)

ب- تنظيم تراز كروي : اين تراز رات تر از تراز استوانه اي تراز مي شود براي تراز كردن آن كافيست با دو پيچ حباب را در مقابل پيچ سوم قرار دارد. مطابق شكل و با چرخاندن پيچ سوم حباب را به داخل محفظه هدايت نمود .

ج- تنظيم تراز لوبيايي : اين تراز پيچ مخصوص جداگانه اي دارد . اما در ترازيابهاي مهندسي براي آنكه سرعت زياد شودبه جاي تراز لوبيايي يك تراز اتوماتيك قرار داده اند  و عمل آن با وارد كردن شوك به دستگاه انجام     مي گيرد. يعني پاندولي كه به وسيله يك نخ بي وزن در دستگاه كار گذاشته شده به وسان درآمده و محور قائم را بر محور لوله تراز عمود مي نمايد.

 

 

مير يا شاخص مدرج

وسيله ديگري كه درترازيابي لازم است شاخص مدرج يا مير است. اين وسيله چوب مدرجي مي باشد كه معمولا طول آن 4 متر و در حالتهاي دو تكه يا چهار تكه و يا كشويي ساخته مي شود . براي پيدا كردن اختلاف ارتفاع دو نقطه آن را روي دو نقطه مورد نظر قرار داده پس از تراز كردن دستگاه و تنظيم تارهاي رتيكول عدي را كه تار رتيكول وسط آنرا  قطع مي نمايد قرائت      مي كنند و معمولا اين عدد چهار رقمي قرائت مي شود.

تنظيمات ترازياب:

بطور كلي تنظيمات ترازياب دو نوع مي باشد.

–         تنظيمات موقتي

–          تنظيمات دائمي

 

تنظيمات موقتي :

تنظيماتي هستند كه در هر ايستگاه  گذاري و هر قرائت بايستي آنها را تنظيم و عمليات را كنترل نمود كه عبارتند از :

1- استقرار : يعني قرار دادن دوربين روي سه پايه مربوطه و مستقر كردن آن در روي نقطه مورد نظر ( ايستگاه گذاري)

در استقرار دوربين بايستي نكات زير رعايت شود:

الف : حتي المقدور دوربيندروسط دو نقطه اي باشد كه مي خواهيم اختلاف ارتفاعشان را تعين كنيم.

ب : بلندي سه پايه ( دستگاه بعد از استقرار )بايستي متناسب با قد عامل باشد تا عامل همواره بر دستگاه مسلط باشد.

ج: دستگاه را بايستي در محل محكم ( از نظر جنس خاك)  استقرار كرد يعني دستگاه از نظر استقرار بايستي پايدار باشد( تا حركت عامل در اطراف دستگاه و وزش باد درتراز آن موثر نباشد)

2- تراز كردن دستگاه : ( از نظر تراز كروي و در صورتيكه تراز استوانه اي هم داشته باشد تراز استوانه اي )  در اين مرحله براي رات تر كردن امر تراز بايستي در موقع استقرار پايه ها را طوري زمين گذاشت كه دستگاه به طور تقريب تراز باشد و سپس مراحل تراز را طبق روشهاي ياد شده در صفحات قبل انجام داد. بايستي توجه داشت در موقع هر قرائت بايستي تراز لوبيايي دستگاه را تنظيم نمود. در موقعيكه دستگاه تراز اتوماتيك به جاي تراز لوبيايي داشته باشد در هر قرائت بايستي دكمه مربوط به آن را فشار داد ( لازم به يادآوري است كه تراز كروي و يا استوانه اي چون حساسيت كمتري نسب به تراز لوبياي دارند در هر ايستگاه گذاري فقط يك بار تراز مي شوند در صورتيكه  تراز لوبيايي را در هر قرائت بايستي تراز نمود).

3-حذف پارالاكس : يعي درميدان ديد آوردن شيئي مور نظر در دوربين (واضح دادن تصور شاخص) و همچنين روش كردن تارهاي رتيكول.

تنظيمات دائمي : همانطور كه قبلا گفته شد محورهاي يك دستگاه نقشه برداري مانند ( nivo )  عبارتند از محور عدسي ها – محور كليماسيون (محور ديدگاني )محور لوله تراز

 

 

 

 

 منبع : پدیدا بزرگترین مرجع علمی ایرانیان

 


منبع : پـرتـال پـدیـدا
نویسنده :
تاریخ ارسال : آگوست 2nd, 2011
دسته: مجله خبری

مـطـالـب مـرتبـط

تبلیغات

 

بند ساعت : طـــرح استیل

EF 554

امکانات ساعت : تک موتوره + روزشـــمار

تقویم : دارد

مدت گارانتی : 6 ماه گارانتی موتور

جعبه : دارد

رنگ بندی : صفحه نقره ای دور آبی

خـريد پستي >> قيمت فقـط : 35.000 تـومـان
    

 

http://dayanshop.biz/uploads/images/dayanshop/elizabet/1.jpg

ساعت بند چرم الیزابت

با ظاهري جالب و كيفيتي بينظير وفوق العاده شيك و زيبا

ساعتي با ظاهري متفاوت، مدرن و همچنين با دوام

در مهماني ها و مجالس نگاه ديگران را به خود حس كنيد

 در رنگ های متفاوت و زیبا

 انتخاب رنگ در مراحل تکمیل فرم خرید صورت می گیرد

 1 -صورتی   2-سبز   3 -قرمز    4 -نارنجي    5 -قهوه ای  6 - بنفش  

خـريد پستي >> قيمت فقـط : 19.500 تـومـان
   

 

نظرات کاربران در مورد این مطلب :نظر شما :