X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

تعلیق فوتبال ایران فقط یک راه دارد، علی کفاشیان

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

چند روزی از انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال می گذرد و هر روزش نیز با اخبار و تحولاتی همراه بوده است. در این بین، تمام راه ها به علی کفاشیان می رسد که در اقدامی غیرقانونی، در انتخابات حضور یافت و در مجمعی پر ابهام که آن نیز با تخلفات گوناگونی همراه بود، به عنوان رئیس انتخاب شد.
در این بین، بازنشسته بودن کفاشیان که با ایراد سازمان بازرسی کل کشور همراه بوده، تذکری قانونی بود که مطرح شد و تا امروز نیز پاسخی نداشته به غیر از، احتمال تعلیق ایران. در حقیقت، به قدری تخلف صورت گرفته آشکار بود که علی کفاشیان و حامیانش پاسخی نداشته و به یک مستمسک بین المللی روی آورده اند. البته، آنها نیز می دانند که
در چه مقطعی است و مردم روی آن حساس هستند و این موضوع، موجب انفعال نهادهای حقوقی و قضایی می شود. اما به نظر می رسد این بار، قضیه متفاوت است و قرار است در این موضع قانونی، ایستادگی شود.


* با بی قانون ها در جهان چه می کنند؟
نگاهی به موضوع تعلیق چندی قبل فوتبال ایران، حکایت از ماجرایی دارد که تلفیقی از دخالت دولت در فوتبال و ضعف مدیران وقت دستگاه ورزش بود. اینکه ماجرای امروز با آن ماجرا مقایسه می شود، ریشه در مسائلی دارد که شاید روزی، پرده ور افتد و سیه روی شود هر که در او غش باشد …
اما پرسش این است که وقتی بی قانونی مبرهنی در سطح مدیریتی فوتبال یک کشور روی می دهد، واکنش ها به چه شکل است؟ آیا باید سکوت کرد و از کنار آن گذشت؛ به این دلیل که مبادا فیفا وارد پرونده شده و آن را مصداق دخالت سیاست در فوتبال کند یا باید تیغ عدالت را به سمت متخلفات گرفت؟ کدام رویه در جهان مورد توجه قرار می گیرد و مورد توجه است؟
مروری بر همین روزهای فوتبال کشوری مانند برزیل می توان راهگشا باشد. رئیس فدراسیون این کشور که مورد اتهام پرونده ای حقوقی قرار گرفته، وقتی متخلف بودنش محرز شد، استعفا کرد چرا که فاقد صلاحیت برای ادامه کار بود. این مورد، فقط مختص این کشور امریکای جنوبی نیست. در هفته های اخیر، مورد مشابه این را در چین، آلمان و ترکیه دیده ایم که وقتی بی قانونی در فوتبال دیده می شود، نهاد قضایی وارد شده و برخورد تندی می کند؛ اما چرا در ایران چنین واکنش های عجیبی روی می دهد؟ چه چیز باعث می شود تا موضوعی به این مشخصی، مشابهت سازی با واقعه ای شود که تفاوت آنها با هم از زمین تا آسمان است؟

* راه تعلیق فوتبال ایران چیست؟
در این بین، انگاره سازی از سوی برخی رسانه ها و حتی برنامه نود که از سوی رسانه ملی پخش می شود، چه واقعیت نهفته ای دارد؟ آیا استعفای علی کفاشیان در پی بررسی حقوقی تخلف صورت گرفته، می تواند منجر به تعلیق فوتبال ایران شود؟ اساسا مگر مورد چند ساله قبل که دخالت دولت در این رشته به شمار می رفت، مشابهتی با مورد اخیر دارد و می تواند نتیجه ای مانند آن داشته باشد؟
براساس آنچه از رویه های اخیر به نظر می رسد، به غیر از فعالیت برخی رسانه های داخلی و وابستگانشان در خارج از کشور برای ورود فیفا به چنین موردی، نقش علی کفاشیان نیز حایز اهمیت است. نوع گزارش وی به فیفا نقش اصلی را در هر واکنشی خواهد داشت. بی تردید، تعلیق پیش نیز بدون چراغ سبز برخی در ایران، نمی توانست منجر به چنان اتفاقاتی شود. اکنون نیز، نقش رئیس همیشه خندان محوری و اصلی است.
اکنون که در قبال بی قانونی صورت گرفته، عواطف مردم را تحریک می کند، باید دید چه خواهد کرد. او تلاش داشت با کمک رسانه های نزدیک به خودش و با طرح مسائلی واهی، افکار عمومی را مقابل اقدامی قانونی از سوی سازمان بازرسی کل کشور قرار دهد؛ اما وقتی این نهاد قضایی تحت تاثیر چنین القاسازی هایی قرار نگرفت، اکنون شاهد آخرین فاز هستیم. باید دید کفاشیان چه خواهد کرد؛ تن به قانون خواهد داد یا برای حفظ این سمت، اقداماتی خواهد کرد که نامش در تاریخ به گونه ای ثبت خواهد شد که موجب افسوس همگان خواهد شد.
مرد ناکام فوتبال و بی قانون امروز، چه خواهد کرد؟

منبع :مشرق نیوز

ارسال نظر