X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

تو مجالس عروسی زنانه چه خبره ؟؟!!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ببین گفتم برو اونور سالن تا کامل همه مهمونا رو ببینم، اصلا چرا این دفعه لختی پختی کم داریم؟ نکنه لو رفتی نگین جون؟!

ممکن است در حالی که لباسهای مخصوص چنین مجالسی را بر تن دارید و فکر می‌کنید هیچ غریبه‌ای شما را نمی‌بیند، یک یا چند نفر در حال تماشای شما و حرکاتتان به صورت زنده و مستقیم باشند!

نیگا کن چرازوم گوشی تو کم کردی؟ اگه جلو‌تر نمی‌ری اقلاً زوم گوشی رو بذار روی ۱۰۰درصد. راستی از قسمت ورودی چیزی نشون ندادی‌ها. قیافه مهمونا موقع ورود خیلی تماشاییه و مقایسه شون با زمانی که لباسهاشون رو عوض میکنن(!) حتما از ورودی هم باهام تماس بگیر می‌خوام یک کلیپ با حال و توپ بفرستم روی سایت یوتیوپ. ببین گفتم برو اونور سالن تا کامل همه مهمونا رو ببینم، اصلا چرا این دفعه لختی پختی کم داریم؟ نکنه لو رفتی نگین جون؟!…

الو؟!… من نمی‌تونم صحبت کنم. قرار شد فقط ادای صحبت کردنو در آرم. نمی‌خوام بازم مثل دفعه قبل مامان اینا صدای منو از اینترنت بشنون، حالیته شهرام؟…

این یک هشدار جدی است!

خانم‌های محترم! دیگر در مجالس عروسی و خصوصی امنیت گذشته را ندارید! ممکن است در حالی که لباسهای مخصوص چنین مجالسی را بر تن دارید و فکر می‌کنید هیچ غریبه‌ای شما را نمی‌بیند، یک یا چند نفر در حال تماشای شما و حرکاتتان به صورت زنده و مستقیم باشند! یکی از حاضران در حالی که وانمود می‌کند در حال مکالمه تلفنی است، دوربین گوشی تصویری‌اش را به سمت شما نشانه رفته و یک نفر دیگر آن سوی خط، به صورت زنده در حال تماشای شماست، به همین راحتی! پس بهتر است مراقب باشید. این اتفاق ممکن است در آرایشگاه، سالن ورزشی، استخر، جشن تولد، مجالس خانوادگی و هر محیط دیگری هم روی بدهد و پس از چندی یکی از آشنایان به شما بگوید که: راستی فیلم خودت را روی فیس بوک دیده‌ای؟ به همین دلیل بهتر است از خرید چنین خط‌هایی برای نوجوانانی که می‌توانند در خلوت و با دوستان ناهمجنس خود هرگونه ارتباط تصویری بدون هیچ‌گونه محدودیتی داشته باشند، خودداری کنید. این یک هشدار جدی است!

ارتباطهای تصویری خانمان برانداز

این روز‌ها امکان ارتباطهایی به مراتب بد‌تر و خانمان برانداز‌تر از مکالمه‌ای که خواندید هم برای افرادی که در دو سوی گوشی‌های تلفن همراه تصویری قرار دارند وجود دارد. براستی تا کی می‌خواهیم در مقابل ورود فناوری‌های جدید منفعل باشیم و دست روی دست بگذاریم و زمانی که با آسیب‌های نوپدید مواجه شدیم واویلا گویان به زمین و زمان اتهام توطئه ببندیم؟ متاسفانه این نوع مقابله انفعالی حتی در مواردی اثر معکوس نیز ایجاد کرده و استخوانمان سخت‌تر شکسته است. دلیلش هم این است که نهادهای فرهنگساز و دستگاههای تربیت عمومی کشورمان خودشان را در این وانفسای مشکلات به خواب زده‌اند و نمی‌خواهند برای خودشان مسؤولیتی غیر از بیانیه و شعار دادن قائل شوند.

آمار‌ها خجالت می‌کشند!

بررسی دقیق آمار منتشر شده از سوی مراکزی چون نیروی انتظامی، بهزیستی و پزشکی قانونی، رابطه هول انگیز و معناداری میان افزایش دسترسی به تلفن همراه و گسترش مفاسد اخلاقی دارد و در واقع می‌توان گفت آمار‌ها هم دیگر خجالت می‌کشند. این آمار‌ها، کاهش سن تمایل به مفاسد اخلاقی، خیانت و روابط خارج از ضوابط را نشان می‌دهد. گسترش تلفن همراه و افزایش امکانات جانبی این گوشی‌ها باعث شده بسیاری از تولیدات پورنو در دسترس جامعه بزرگی از مخاطبان از دانش‌آموزان دبستانی دختر و پسر تا بزرگسالان قرار گیرد. این‌همه در حالی است که تلفن همراه دیگر تنها امکانی برای مکالمه صوتی و یا ارتباط مکتوب پیامکی نیست و تبدیل به یک رسانه شده است. به یقین و به طریق اولی، گسترش یک ابزار فراگیر صوتی-تصویری همه‌جایی و بدون کنترل، بسیار مخرب خواهد بود. کاهش سن ابتلا به تجربه‌های جنسی غیرشرعی، از سن ۲۷ سال در اواخر دهه ۶۰ به سنینی پایین‌تر از ۱۷ سال در اواخر دهه۷۰ نشان از ارتباط نزدیک میان گسترش امکانات ارتباطی جدید و ناهنجاری‌های اجتماعی دارد. حالا تلفنهای تصویری و تلفنهای هوشمند دهه ۹۰ هم مزید بر علت شده‌اند. به راستی چه باید کرد؟

مار هفت سر فناوری در حریم‌ شخصی شما

دکتر «هومن عباسی مژده» کار‌شناس اجتماعی، جرم‌شناس و استاد دانشگاه تهران، در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: در روزگار ما تجاوز به حریم‌شخصی مسأله‌ای پیچیده شده است؛ چون ماری هفت سر که هر سرش را قطع می‌کنید، دو سر به جایش می‌روید و اکنون این مار خوش خط و خال با جذابیت‌های تکنولوژیکی‌اش در تلفن‌های تصویری متجلی شده است. وی می‌افزاید: یکی از مشکلات استفاده از تلفن‌همراه تصویری، از بین رفتن حریم بین زن و مرد است که در اسلام نیز سفارش زیادی برای حفظ و نگهداری آن شده است، اما متاسفانه گرچه این فناوری به میان مردم آمده اما فرهنگ بهره‌گیری از آن را هنوز ایجاد نکرده‌ایم. به گفته دکتر عباسی مژده، در حال حاضر کار به جایی رسیده که بحث حریم‌ شخصی تلفنهای تصویری و نقض حقوق شخصی افراد توسط آن به عنوان یکی از ارکان حقوق جوامع بشری تلقی شده و باعث صدور دستورالعمل اتحادیه اروپا برای کاهش عوارض آن گردیده است.

ماده اول دستورالعمل حفاظت اطلاعات، حریم‌شخصی اطلاعاتی (informational privacy) را به حقوق اساسی انسانها تبدیل کرده و می‌گوید: دولت‌های عضو جامعه اروپا متعهد هستند که از حقوق و آزادی‌های بنیادی اشخاص و به خصوص حق آن‌ها در حفظ حریم‌ شخصی (Privacy) در فناوری‌های نوپدید، رابطه‌های مخابراتی و نیز پردازش اطلاعات شخصی شهروندان محافظت کنند.

آفتهای سیم‌کارتهای تصویری و جای خالی فرهنگسازی

این استاد دانشکده علوم اجتماعی با بیان چند راهکار در این رابطه می‌گوید: با توجه به اینکه در زمینه آفتهای تلفن همراه تصویری راهکار بنیادین و راهبرد نداریم لازم است در قدم اول با برگزاری کلاسهای آموزشی در مدارس، دانشگاه‌ها، نهادهای آموزشی و تربیتی و کار هنری و اثر گذار در رسانه ملی و روزنامه‌ها ضمن فرهنگسازی، آفتهای این نوع ارتباط‌ها را به مردم به خصوص نوجوانان و جوانان گوشزد کنیم و گرنه مشکل همچنان تداوم خواهد یافت. دکتر عباسی مژده در ادامه می‌گوید: گرچه سیم‌کارت‌های تصویری، مزایایی دارند اما خطراتی هم به دنبال دارند و با توجه به اینکه نظارت خاصی از سوی دولت روی سیم‌کارت‌های تصویری نیست باید خانواده‌ها بیشتر مراقب فرزندانشان باشند و از خرید این ابزارها در سنین نامناسب، خودداری کنند.

سیم‌کارت تصویری برای نوجوانان، سم است

رضا خادمی، کاربر این نوع ارتباط تصویری نیز به خبرنگار ما می‌گوید: اما اگر شما وسیله‌ای را گسترش دادید که حریم‌شکنی خانواده‌ها را ترویج می‌کرد، نمی‌توانید ژست تکنولوژی بگیرید و بگویید نگران نباشید همه چیز درست می‌شود و مردم با فرهنگ می‌شوند! به گفته این کاربر سیم‌کارت تصویری، عمومی شدن این سیم کارت برای بچه‌ها و نوجوانان در حکم سم است، به همین دلیل من این فناوری را از دسترس فرزندانم دور نگه داشته‌ام. وی می‌افزاید: متاسفانه در کشور ما، اول فناوری وارد می‌شود و بعد از کلی اتفاقات بد و هنجارشکنی‌های متعدد، دولت و نهادهای تربیتی به یاد فرهنگسازی می‌افتند. برای همین هم آفت‌ها و مشکلات استفاده از سیم‌کارت تصویری در ایران بیشتر از بقیه کشورهاست و باید با رعایت احتیاط به سراغ آن رفت.

یک نظر

  1. نارسيسا گفته است :
    اسفند ۲۴ام, ۱۳۹۱

    بهتره که، در عوض لاابالی گری و فساد رایج تو این جور مجالس کمتر میشه!!

ارسال نظر