X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

جانوران پهنه های اقیانوسی نورگیر(پهنه افیوتیک)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

جانوران پهنه های اقیانوسی نورگیر(پهنه افیوتیک)

 بالاترین لایه اقیانوسهای جهان، در طی روز با تابش خورشید گرم می شود. این لایه شفاف اقیانوسی، پهنه نورگیر یا پهنه افیوتیک (افیوتیک در زبان یونانی به معنای نورگیر است) نامیده می شود. عمق این پهنه، به شفافیت یا تیرگی آب بستگی دارد. ممکن است این پهنه فقط ۵۰فوت عمق داشته باشد. به طور میانگین، این پهنه تا عمق ۶۶۰ فوتی(۲۰۰متری) توسعه دارد. عمق میانگین اقیانوسها حدود ۱۳۰۰۰فوت یا ۴۰۰۰ متر است. میانگین حرارت این پهنه بین ۴/۱۰ تا ۲۷ درجه فارنهایت است.

در این پهنه، نور کافی برای فتوسنتز وجود دارد، به همین علت بسیاری از گیاهان و جانوران فتوسنتزکننده دیگر، در این پهنه زندگی می کنند و غذا هم در این پهنه فراوان است. فتوسنتز، فرآیندی است که طی آن، نور خورشید و گاز دی اکسد کربن، به غذا(انرژی شیمیایی در کربوهیدراتها ذخیره می شود) وگاز اکسیژن تبدیل می شوند. قسمت اعظم اکسیژن، توسط فیتوپلانکتونها تولید می شود. این تولیدکنندگان اولیه(که اتوتروف هم نامیده می شوند) اولین حلقه در زنجیره غذایی اقیانوسی هستند. به خاطر وجود این منابع غذایی، جانوران زیادی هم در این پهنه زندگی می کنند. در حقیقت، با وجود اینکه این پهنه، از نظر حجم آب، کوچکترین پهنه اقیانوسی است اما قسمت عمده حیات اقیانوس در این قسمت متمرکز است.

تولیدکنندگان اولیه(جلبکها، فیتوپلانکتونها، گیاهان)در پهنه افیوتیک، فتوسنتز کنندگان(اتوتروف ها) عبارتند از: 

·  جلبک شناور: اغلب جلبک دریایی نامیده می شود.

     جلبک قرمز(رودوفیت)، پورفیرا(که از آن مواد خوراکی تهیه می شود)،‌ دولس،    کرامیم و مائرل.

     جلبک سبز(کلروفیت)، تانگوید، کاهوی دریایی(اولوا).

     جلبک قهوه ای(فائوفیت)، مثل کلپ،‌سارگاسوم، توربیناریا، دیکتیوتا و راک.

·  فیتوپلانکتون: پلانکتون تک سلولی فتوسنتزکننده مثل دیاتومه، دینوفلاژلات و کوکولیتوفورید.

 

گیاهان

 گیاهان گلدار(آنژیوسپرمها)

 غوطه ور:

علفهای دریایی،  گیاهان گلداری مانند سلگرس و تالاسیا.

 کاملا غوطه ور نیستند:

 مانگارو، درختانی که در بستر کم عمق دریا ریشه دارند اما تا بالای آب  رشد می کنند.

 

جانوران:

 جانوران پهنه افیوتیک شامل اکثر ماهیهای اقیانوس(شامل کوسه و ماهی چهارگوش)، مانووار، ستاره دریایی، لاک پشت دریایی، خوک دریایی، مرجان و پلانکتونهای جانوری می باشند. بعضی از کف زیان هم در پهنه افیوتیک زندگی می کنند. از ویژگیهای این پهنه، نور آن و کم عمق بودن است.

 

بعضی از جانوران این پهنه، چند رنگ هستند. چندرنگی، هنگامی رخ می دهد که قسمتهای پایینی جانورروشن و بخشهای بالایی آن تیره است. هنگامی که یک شکارچی، به یک جانور چند رنگ نگاه کند، آن را با آبهای تیره اشتباه می گیرد و هنگامی که یک شکارچی، به از پایین به جانور چند رنگ نگاه کند، آن را با نور اشتباه می گیرد. این انطباق و استتار به پنهان شدن جاندار کمک کرده و او را ازدید شکارچی پنهان می کند و این امکان را برایش فراهم می آورد تا به طور مخفیانه به شکار بپردازد. مثلا اکثر کوسه ها،چند رنگ هستند.

 

منبع : بزرگترین مرجع علمی ایرانیان

 

ارسال نظر