X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

جراحی در عهد بوق

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

بقایای جسدی که در یک محوطه باستان شناسی کشف شده است نشان می دهد که جراحان در قرون وسطی عمل های پیچیده انجام می داده اند.

یابندگان می گویند جمجمه ای که به یک دهقان ۴۰ ساله تعلق دارد، قطعی ترین شاهدی است که از انجام عمل جراحی به روی جمجمه در دوران قرون وسطی حکایت می کند. این دهقان در فاصله سال های ۹۶۰ تا ۱۱۰۰ میلادی زندگی می کرد.

این بقایا، که در یورکشر کشف شده است نشان می دهد که این مرد به لطف این عمل جراحی از یک ضربه مرگبار به ناحیه سر جان به در برده است.

در این محوطه باستانی در نزدیکی مالتون تقریبا ۷۰۰ اسکلت توسط \”مرکز میراث باستان شناسی انگلستان\” از زیر خاک بیرون کشیده شده است.

 

 

جراحی در عهد بوق    

 

جراحان قرون وسطی پیشرفته بودند

بقایای جسدی که در یک محوطه باستان شناسی کشف شده است نشان می دهد که جراحان در قرون وسطی عمل های پیچیده انجام می داده اند.

یابندگان می گویند جمجمه ای که به یک دهقان ۴۰ ساله تعلق دارد، قطعی ترین شاهدی است که از انجام عمل جراحی به روی جمجمه در دوران قرون وسطی حکایت می کند. این دهقان در فاصله سال های ۹۶۰ تا ۱۱۰۰ میلادی زندگی می کرد.

 

این بقایا، که در یورکشر کشف شده است نشان می دهد که این مرد به لطف این عمل جراحی از یک ضربه مرگبار به ناحیه سر جان به در برده است.

در این محوطه باستانی در نزدیکی مالتون تقریبا ۷۰۰ اسکلت توسط \”مرکز میراث باستان شناسی انگلستان\” از زیر خاک بیرون کشیده شده است.

جراحی پیچیده 

دانشمندان سرگرم معاینه و مطالعه این بقایا از روستای \”وارام پرسی\” که اکنون متروکه است بوده اند

این روستا زمانی محل سکونت مردمانی بود که با دامداری روزگار می گذراندند اما پس از شیوع گسترده طاعون در قرن ۱۴ در اروپا که به پدیده \”سیاه مرگ\” مشهور است به سرعت رو به انحطاط گذاشت و در نهایت به طور کامل تخلیه شدجمجمه مزبور که قدمت آن به قرن ۱۱ میلادی بازمی گردد متحمل ضربه ای تقریبا مرگبار در اثر برخورد یک شی سنگین شده بود. این ضربه یک فرورفتگی شدید در ناحیه چپ جمجمه به جا گذاشت

معاینات دقیق تر نشان می دهد که قربانی پس از این حادثه تحت یک نوع عمل جراحی موسوم به \”اره مدور\” (trepanning) که باعث نجات جان او شد قرار گرفته است.

در این عمل یک ناحیه از پوست سر به اندازه ۹ در ۱۰ سانتمیتر برداشته می شد تا قطعات درهم شکسته استخوان خارج شود. این عمل باعث کاهش فشار وارده به مغز می شد

در اسناد رومی و یونانی به شیوه \”اره مدور\” برای درمان شکستگی استخوان جمجمه اشاره شده است اما در ادبیات آنگلوساکسون چنین چیزی ذکر نشده است

برخی مورخان نظریه پردازی کرده اند که اروپای غربی تا قرن ها پس از سقوط اسکندریه در قرن هفتم از چنین دانشی بی بهره بود.

عصر خشن 

جمجمه دهقان ۴۰ ساله نشان می دهد که شکستگی به خوبی شفا یافته است

اما دانشمندان می پرسند چگونه یک دهقان بی بضاعت توانسته هزینه یک معالجه پیچیده پزشکی را پرداخت کند؟

معاینه سایر اسکلت ها در این محوطه باستانی نشان می دهد که سوءتغذیه، بیماری و رشد ناقص در میان ساکنان روستا بسیار متداول بوده است

دکتر سایمون میز (Mays) از کارشناسان \”مرکز میراث باستان شناسی انگلستان\” گفت: \”مهارت های پزشکی عمدتا در خدمت برگزیدگان جامعه بود. برای همین معالجه ای که روی این دهقان اهل وارام انجام شده است با برداشتی که ما از آن دوران داریم، اصلا نمی خواند

\”به نظر می رسد به احتمال زیاد این عمل توسط یک شفابخش دوره گرد با مهارت های خارق العاده انجام شده باشد

نشانه های جراحات ناشی از برخورد اشیای سنگین در ۱۰عدد دیگر از اسکلت ها از جمله اسکلت یک کودک دیده می شود

دکتر میز گفت: \”گویی مردم در وارام به وسیله اشیای در دسترس مانند ابزار کشاورزی دست به خشونت می زده اند

\”این دهقان احتمالا در یک درگیری خیابانی یا در یک میکده یا در نتیجه سرقت یا اختلاف خانوادگی متحمل چنین ضربه ای شده است

رژیم های غذایی بعد از عمل جراحی

بیمارانی که عمل جراحی می شوند مسلما چند روز و گاهی یک هفته و یا بیشتر در بیمارستان بستری هستند و در این مدت از نظر غذایی زیر نظر پزشک، متخصصان تغذیه و پرستاران مراقب می شوند زمانی که این بیماران به منزل منتقل می شوند باید در مورد تغذیه آنها اطرافیان و یا خود بیمار دستورات پزشک و یا متخصصان تغذیه را اجرا نمایند. نوع رژیم غذایی این بیماران در منزل ادامه رژیم غذایی در بیمارستان می باشد و با بهبود و پذیرش او برای مصرف غذایی بیشتر لازم است رژیم غذایی او نیز تغییر یابد و از ؤزیم های غذایی کامل تری استفاده نماید.

تجربه نشان داده است که بیمارانی که قبلا با رژیم غذایی آشنا شده اند، در پیروی از رژیم های غذایی همکاری بیشتری دارند و با رعایت اصول صحیح تغذیه سریع تر بهبود یافته و با عوارض کمتری مواجه می شوند، ما با توجه به این اصل عقیده داریم که حتی بیماران قبل از آنکه جراحی شوند بهتر است با رژیم های غذایی بعد از آن آشنا شوند.

شما ممکن است جراحی در پیش داشته باشید و یا تحت جراحی قرار گرفته باشید و حالا در وضعی هستید که باید شخصا در تغذیه خود اقدام نمایید، توصیه ما این است که سفارشات پزشک معالج خود و متخصص تغذیه ای که با شما در ارتباط بوده اند را دقیقا در نظر داشته و به آنها عمل کنید. و برای آشنایی بیشتر با رژیم های غذایی بعد از جراحی به مطالب این قسمت توجه نمایید.

قبل از شرح رژیم های غذایی بعد از جراحی توجه به این نکته نیز ضروری است که متخصصین عقیده دارند بیمارانی که لازم است جراحی بشوند، قبل از آن باید از نظر تغذیه ای مورد مطالعه و مراقبت قرار گیرند، زیرا ثابت شده است افرادی که قبل از عمل خوب تغذیه شده اند جراحی را بهتر تحمل می کند، و زودتر بهبود می یابند و به عوارض بعد از آن به خصوص سوء تغذیه کمتر مبتلا می شوند. بعد از جراحی بیمار مدتی نمی تواند از رژیم غذایی کامل و کافی از نظر تغذیه ای استفاده نماید. معولا بی اشتهایی و استفراغ و تب از مشکلات عمومی بعد از جراحی است که در این شرایط بیمار نمی تواند غذای کافی مصرف نماید. چنانچه اعمال جراحی بر روی دهان یا فک، مری و دستگاه گوارش انجام شده باشد به علت محدودیت های زیادی که بیمار برای خوردن دارد احتیاج به مراقبت های تغذیه ای ویژه ای دارد.

رژیم غذایی 

بیمارانی که جراحی شده اند ویا مشکلات دیگری داشته اند و توانسته اند رژیم های غذایی مایعات رقیق و مایعات غلیظ را تحمل نمایند قبل از اینکه از رژیم غذایی معمولی استفاده کنند غالبا لازم است برای مدتی از رژیم غذایی نرم استفاده نمایند. این رژیم غذایی به خصوص برای بیمارانی که قدرت جویدن ندارند، مناسب می باشد.

رژیم غذایی نرم شامل غذاهایی است به صورت مایع، خمیری و یا پوره بوده و از موادی تهیه می شود که هضم آنها آسان باشد بنابراین مصرف مواد غذایی که حاوی فیبر هستند مانند سبزیها و میوه های خام و سبوس غلات وپوسته حبوبات و غذاهای سرخ شده در روغن، ادویه ها، چاشنی های تند و مواد محرک مجاز نمی باشد. ولی می توان سبزی و میوه های پخته، نان بدون سبوس، آرد غلات بدون سبوس را مصرف نمود، برای تهیه سوپ و پوره می توان از گوشتهای تازه استفاده نمود. مواد خوراکی مجاز را می توان پس از ریختن به کمک شیر، آب میوه، خامه، کره، تخم مرغ به صورت پوره یا خمیری و نرم در آورد.

اگر مصرف چربی برای بیمار منع نشده باشد با اضافه کردن خامه و کره می توان کالری دریافتی بیمار را افزایش داده و با افزودن شیر خشک و یا تخم مرغ به مایعات می توان پروتئین رژیم غذایی را افزایش داد. شیر برنج و فرنی از غذاهای مناسب در این رژیم هستند. تخم مرغ را می توان به صورت خام مخلوط باشیر استفاده نمود و یا می توان تخم مرغ را آب پز نمود و سپس آن را له کرد و کمک شیر و کره به شکل پوره درآورد مصرف آب میوه های تازه و شیرین برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی مجاز می باشد.

رژیم غذایی نرم در صورتی که با دقت تهیه گردد از نظر تغذیه ای کمبودی ندارد و برای مدت طولانی می تواند ورد استفاده قرار گیرد.

رژیم غذایی مایعات رقیق

این رژیم غذایی در دوران حاد بیماریهای سخت، در مواردی که بیمار دچار تب، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی شدید، نفخ و اسهال و بلافاصله  بعد از اعمال جراحی توصیه می شود مایعاتی که در این رژیم غذایی مجاز هستند شامل آب معمولی، چای کم رنگ، شربت قند ساده و رقیق، آب میوه های شیرین صاف شده و رقیق و سوپ تهیه شده از گوشت تازه بدون چربی و صاف شده می باشد.

در شروع استفده از این رژیم، حجم مایعات حدود نصف استکان کوچک ( ۳۰ میلی لیتر ) و ساعت به ساعت می باشد و با بهبودی بیمار به یک استکان کامل ( ۶۰ میلی لیتر ) در ساعت می رسد. مسلما در این مدت در صورتی که لازم باشد دستور تزریق سرم داده خواهد شد. رژیم غذایی مایعات رقیق از نظر تغذیه ای کامل نیست و بعد از یک یا چند روز بر حسب دستور پزشک می توان از رژیم غذایی مایعات غلیظ که کامل تر است استفاده نمود.

 

رژیم غذایی مایعات غلیظ

 

بیمارانی که دوران حاد بیماریها را تا حدودی سپری نموده اند، با بهبودی نسبی خود می توانند از رژیم غذایی مایعات غلیظ استفاده نمایند.

مواد مجاز در این رژیم غذایی علاوه بر مایعات مجاز در رژیم غذایی مایعات رقیق شامل مواد دیگری می شود که تدریجا می توان وارد برنامه غذایی بیمار نمود. این مایعات شامل شیر بدون چربی، شیر معولی، مخلوط شیر و تخم مرغ و سوپ های تهیه شده از گوشت تازه، حبوبات یا غلات و سبزی می باشد. این سوپ ها پس از آماده شدن باید صاف شوند و سپس مصرف شوند. باید دقت شود که این مایعات تدریجی و با حجم کم وارد برنامه غذایی بیمار شود و به تدریج حجم مایعات هر وعده را افزایش داده و فاصله وعده ها را زیادتر کرد، تا اینکه به ۶ وعده در شبانه روز برسد. در صورتی که بیمار منعی در مصرف خامه نداشته باشد می توان به مایعات مجاز در این رژیم غذایی خامه اضافه نمود و به این ترتیب کالری دریافتی بیمار را افزایش داد در صورتی که بیمار بتواند رژیم غذایی مایعات غلیظ را به خوبی تحمل نماید با بهبودی بیشتر و کاهش عوارض بیماری می تواند از رژیم های غذایی نرم که رژیم کامل تر است استفاده کند.

۷۰ هزار عمل جراحی رباتیک در یکسال

  
     یک استاد ایرانی دانشگاه مونیخ گفت : سال ۲۰۰۵ در ۴۰۰ واحد جراحی دنیا ۷۰  هزار عمل جراحی رباتیک انجام شد 
    بهمنش با اشاره به مزیت های این روش جراحی افزود : در این روش با ایجاد برش های نیم تا یک سانتی متری , جراح به محل

مورد نظر دسترسی پیدا می کند , ضمن آنکه تصویر سه بعدی و امکان بزرگنمایی تصویر , دقت جراحی را بالا می برد

    به گزارش واحد مرکزی خبر وی با مقایسه این روش با دیگر روش های جراحی گفت : در روش جراحی باز , برش های بزرگ در اندام بیمار و تجاوز به بافتهای مختلف صورت می گرفت , که این کار موجب طولا‌نی شدن مدت درمان و بازگشت به کار بیمار می شد
    این استاد ایرانی دانشگاه مونیخ یادآور شد : در روش اندوسکوپی نیز کاهش آزادی عمل و تصویر دوبعدی , دقت عمل را پایین می آورد , در حالی که در روش جراحی رباتیک , حرکت دست جراح با دقت بالا به ابزار جراحی منتقل می شود
    وی با اشاره به لزوم آموزش این روش به پزشکان جوان ایرانی ابراز امیدواری کرد: با آموزش این روش , پزشکان ایرانی بتوانند جهش های بزرگی در این رشته جراحی ایجاد کنند

 

 

 

منبع : پدیدا بزرگترین مرجع علمی ایرانیان

ارسال نظر