X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

حمله قایق تندرو ایرانی به سمت ناو آمریکایی

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 به نقل از رویترز، نظامیان آمریکایی که بشدت از این اقدام قایق تندرو ایرانی وحشت زده شده بودند از طریق بالگرد محافظی که بر فراز این ناو در حال پرواز بود، علائم هشدارآمیز برای این قایق ارسال کردند اما سرنشینان قایق، بدون توجه به این اخطار، مسیر خود را با همان سرعت به سمت این ناو غول پیکر آمریکایی ادامه دادند.

خبرگزاری انگلیسی رویترز که در گزارش خود، این لحظات را تنش آمیز توصیف کرده است، می افزاید: این قایق بسیار کوچک خاکستری رنگ، در آخرین لحظات، با یک گردش سریع، از اصابت به ناو آمریکایی خودداری کرد.
 
این در حالی است که این خبرگزاری غربی که همواره در صدد دفاع از مداخلات غربی ها در دیگر مناطق جهان است، توضیح نداد که حضور این ناو غول پیکر آمریکایی هزاران کیلومتر دورتر از خاک این کشور و در حساس ترین نقطه استراتژیک جهان اسلام، چه پیامی برای مسلمانان منطقه دارد.
 
ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن روزسه شنبه گذشته، از تنگه هرمز و نزدیکی آب‌های ساحلی ایران عبور کرده است. ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را رزمناو "کیپ سنت جرج" همراهی می کرد.

این ناو می‌تواند ۸۰ هواپیما و بالگرد را با خود حمل کند و توسط دو ناوشکن و یک رزم‌ناو همراهی می‌شود.

هم اکنون دو ناو از ۱۱ ناو هواپیمابر آمریکا در حال حاضر در منطقه به سر می‌برند و این در حالی است که حضور دو ناو ایرانی در بندر طرطوس سوریه، با جنجال آفرینی خبری غربی ها همراه شده است.
 
قرار است ناو هواپیمابر یو.اس.اس.انترپرایز که با سوخت هسته‌ای حرکت می‌کند نیز در مأموریت دریایی خود، تا یک ماه دیگر وارد منطقه شود و از تنگه هرمز عبور کند. یک ناو هواپیمابر دیگر به نام یو.اس.اس.کارل وینسون نیز هم اکنون در منطقه حضور دارد.

پیش‌تر وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد: یک فروند ناو محافظ نیروی دریایی سلطنتی انگلیس و یک ناوچه فرانسوی نیز از تنگه هرمز عبور کرده و به گروه ناوهای آمریکایی ملحق شده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، اگرچه ناوهای این کشورها اغلب در رزمایش های نیروی دریایی آمریکا مشارکت دارند و گاه، بخشی از کاروان دریایی مشترک هستند اما به نظر می‌رسد حضور نیروی دریایی انگلیس و فرانسه ارسال کننده پیامی برای ایران درباره اراده غرب برای بازنگهداشتن این تنگه است.
 
فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ارتش آمریکا، سه روز پیش احتمال داده بود که ایران قصد انجام یک عملیات در تنگه هرمز را داشته باشد. دلیل وی برای این ادعا، افزایش شمار قایق‌های تندروی ایران در این منطقه بود.
 
مارک فاکس، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ارتش آمریکا مستقر در خلیج فارس گفته بود که «ایران تعداد زیردریایی‌ها و قایق‌های تندروی خود را افزایش داده است.»
 
به گفته او برخی از این قایق‌های تندرو مجهز به کلاهک انفجاری هستند که می‌توانند در عملیات انتحاری مورد استفاده قرار بگیرند.
 
وی که در یک پایگاه نظامی در بحرین سخن می‌گفت، دفاع از خود را حق نیروهای تحت فرماندهی‌اش دانسته بود.
 
دریاسالار فاکس همچنین اطمینان داده که نیروهای او هوشیار و آماده هستند تا هرگونه حمله‌ای را دفع کنند. او در عین حالا گفته بود که باید برای هر رویدادی آماده بود.
 
مارک فاکس افزوده بود که جنگ‌افزارهای آمریکایی بسیارمدرن و کارآمدند، اما در عین حال اذعان کرده بود: «ما ضدضربه نیستیم و کسانی هستند که می‌توانند به ما ضربه وارد کنند.»

ارسال نظر