X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

دامنه های اینترنتی جدید، منظر باشید…

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

http://padida.ir/UserFile/n00025384-b2.jpg

هر آدرس اینترنتی مثل Fantech.ir از ۲ بخش اصلی تشکیل شده است. یک بخش Top Level که همان بخش ir. می باشد و بخش دیگر که نام دامنه می باشد. تا کنون بخش Top Level دامنه های اینترنتی، محدود به یک سری نام که برای کشورها و کاربرد های خاص بود، در دسترس و قابل خریداری بود. دامنه های آشنایی همچون com. از این دست هستند. اما ICANN به تازگی اعلام کرده است که قرار است تا نام های جدیدی به لیست Top Level اضافه شود.

ICANN یک شرکت غیر انتفاعی است که در سال ۱۹۹۸ ساخته شده و به منظور نظارت بر وظایف مربوط به اینترنت فعالیت می کند که پیش از این به طور مستقیم با همکاری دولت ایالات متحده و برخی سازمانهای دیگر انجام می شد.

سال گذشته و پس از آن که ICANN فاز اول از ثبت نام دامنه های جدید Top Level را شروع کرد، گوگل حدود ۱۰۰ نام از ۱۹۰۰ نام دامنه ای که ICANN برای آنها اجازه ثبت نام دریافت کرده بود را به اسم خود ثبت کرد.

اگر گوگل موفق به دریافت حق مدیریت ثبت نام دامنه برای دامنه های .Search ، .app ، .blog و .Cloud شود، فرصت خوبی برای استفاده از این دامنه ها خواهد داشت. این استفاده نه تنها محدود به استفاده شخصی گوگل برای سرویس هایش، بلکه برای فروش این دامنه ها به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر خواهد بود.

 از بین این ۱۰۰ نام دامنه که گوگل خریداری کرده است می توان به نام هایی از محصولات و سرویس های گوگل همچون .Google ، .Chrome ، .android و .Gmail اشاره کرد. .Blog ، .show ، .earth ، .book و .car نیز از دیگر نام هایی است که گوگل ثبت کرده است.

Closed Generics

نام دامنه هایی مثل app. که منطبق با یک کاربرد خاص هستند طرفداران بیشتری دارد و این نام ها را با نام Closed Generics می شناسند. Fadi Cherhad مدیر عامل ICANN به تازگی اعلام کرده است که قرار است در ۲۳ آوریل، نمایندگی و حق فروش یک سری نام دامنه Generic Top Level جدید را ارائه دهد. در هر صورت فعلا تکلیف دامنه هایی همچون .Book که بسیار پرطرفدار هستند معلوم نیست.

 در این فاز جدید ثبت نام، شرکت هایی که موفق به دریافت حق مدیریت ثبت نام دامنه شوند، الزاما نباید آن را به صورت عمومی ارائه دهند و در حال حاضر دامنه های Closed Generic همچون .art و .music (که گوگل و دو شرکت دیگر برای آنها ثبت نام کرده اند) به بحث های داغی در میان کسانی که علاقه مند به داشتن و ثبت نام در آنها دارند تبدیل شده اند. خبر خوب اینجاست که گوگل اعلام کرده است که اگر نمایندگی فروش دامنه هایی همچون search. را دریافت کند، احتمال دارد که آنها را به صورت عمومی ارائه کند.

در دیدگاه شرکتی همچون گوگل، ICANN باید اجازه ثبت تمام دامنه های Closed Generics را به شرکت‌ها بدهد. این نام دامنه های Top Level جدید باعث خلاقیت بیشتر در این مورد خواهد شد. برای بسیاری از کاربران به خاطر سپردن نام وب سایت های فعلی بسیار سخت است و بنابراین این احتمال وجود دارد که گوگل برای کاهش موانع ثبت نام دامنه و اتصال آنها به سایت های کاربران اقدام کند.

با ارائه دامنه هایی همچون .app و .cloud کار برای شرکت های مرتبط بسیار ساده تر خواهد شد. تصور کنید که شما یک ارائه دهنده خدمات Cloud هستید و داشتن نام دامنه ای مرتبط با زمینه کاری شما بسیار مناسب خواهد بود.  البته هنوز معلوم نیست که شرکتی که موفق به ثبت این دامنه ها شود، آنها را برای عموم آزاد کند و یا تنها در انحصار خود قرار دهد.

ارسال نظر