X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

رفتار شناسی اسب

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

گفته شده است که صنعت، این موضوع را پذیرفته که ما هرگز نمی توانیم به دلیل انجام یک کاری توسط اسب پی ببریم. پرروش دهندگان، آموزش دهندگان و پزشکان اسب باید در وهله اول به هر رفتار اسب آگاهی داشته باشند تا بتوانند بر مشکلات آموزش و درمان آن فائق آیند. به همین دلیل است که ظهور ابزارهای جدید که به ما در بررسی، ثبت و بحث در مورد رفتارهای اسبها کمک می‌کند، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.


راهنمای علمی در زمینه رفتارهای اسبها- رفتار شناسی اسب

مروری بر کتاب نوشته دکتر پالول مک گروی

بهترین نژادهای اسب آنهایی هستند که با دیگر اسبها در گروه هماهنگ هستند با این وجود اتولوژی اسب (مطالعه رفتار اسبها) زمینه ای است که مخصوصاً در استرالیا به خوبی به آن پرداخته نشده است.

گفته شده است که صنعت، این موضوع را پذیرفته که ما هرگز نمی توانیم به دلیل انجام یک کاری توسط اسب پی ببریم. پرروش دهندگان، آموزش دهندگان و پزشکان اسب باید در وهله اول به هر رفتار اسب آگاهی داشته باشند تا بتوانند بر مشکلات آموزش و درمان آن فائق آیند. به همین دلیل است که ظهور ابزارهای جدید که به ما در بررسی، ثبت و بحث در مورد رفتارهای اسبها کمک می‌کند، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

تصور کنید که شما گروهی از مادیانها و کره اسبهایی را که تازه روی پایشان ایستاده اند را بررسی می کنید. یک کره اسب به دور مادیان در حال حرکت می چرخد و در حالی که از زیر گردن مادیان می گذرد سرش را به صورت عمودی بالا گرفته و مانع از حرکت او شده و با این کار، پرستاری از او برای مادیان راحت تر می شود. بهترین کلمه برای توضیح این فعالیت چیست؟

سابقاً شما باید توالی رفتارها را مو به مو توضیح می دادید و یک نام بر روی این فعالیت می‌گذاشتید. این نام ممکن است خیلی مناسب نباشد و ممکن است دیگر دانشمندان هم اثر شما را خوانده و آروز می کردند که کاش شما از یک زبان و لغت رایج و استاندارد استفاده می کردید. حالا رفتار شناسی اسب در اختیار شماست. شما می توانید با مشورت با آن بفهمید عنوانی که شما برای نامیدن این عمل به دنبالش می گردید عمل متوقف کردن است.

رفتار شناسی اسب خلاء نیاز به یک کاتولوگ جامع که عناصر رفتاری را تعریف کرده باشند را پر می کند این کاتالوگ تشکیل شده از توالی رفتارهایی که نژاد اسبها (برای مثال، اسبها پونیها، اسبهای پرزو اسکی، خرها، گوره خرها) از خود نشان می دهند. هر مرض کلمه ایست که در جلوی آن یک خط توضیح از نحوه آن رفتار دقیقاً آورده شده است تا اطمینان حاصل شود که این حرکت با هیچ الگویی حرکتی دیگر اشتباه گرفته نمی شود و مجموعه از مراجع و نحوه این عمل در نژادهای مختلف اسب آورده شده است با حمایت بیش از ۵۰۰ عکس که بعضی از آنها بسیار استثنایی هستند (مثل عکس اسب برنی که غشاء ها و کثیفی ها را از روی کره اسبهای تازه به دنیا آمده پاک می کند) راهنمایی با ارزش برای کسانی است که به بررسی اسبهای (اهلی یا وحشی) می پردازند. این کاتالوگ از چندین بخش رفتارهای نگهدارنده، روابط اجتماعی، روابط بین اسبهای نر رفتارهای تولید مثلی رفتارهایی که در نتیجه اهلی شدن به وجود آمده اند آخرین بخش احتمالاً برای تشخیص رفتارهای ناخوشایند مثل لگد زدن هنگام واگذاری اسب به تعلیم دهندگان می تواند کمک کننده باشد.

پروفسور سومک دانل یک اثر طراز اول از خود به جا گذاشته است. اثر او در ۱۵سال گذشته به ما نشان داده است که اگر می خواهیم از اسبها استفاده کنیم باید تا چه حد نسبت به آنها حساس باشیم. او با تاکید بر این که بسیاری رفتارهایی که به نظر ناهنجار می رسند رفتارهایی طبیعی هستند.

در سال ۱۹۹۴ دانشگاه دامپزشکی دانشکده نپسیلوانیا شروع به برسی رفتارهای یک گله نیمه وحشی از پونی ها کرد. پروفسور مکدانل به عنوان مسئول این طرح به منعبی که نوشته است افتخار می کند چرا که تبدیل به منعبی بسیار مفید شده است. سابقاً مقالات مهمی و منبع هایی از کتابها در مورد مشاهدات روز به روز از رفتارهای گله منتشر کرده بودند. ولی این کتاب همه آنها را با هم جمع کرده.

طرح همزیستی اسبهای وحشی کلرادو

در سال ۱۹۹۲ کلرادو BLM شیوه ای هیجان انگیز و ابداعی برای انتخاب از میان اسبهای وحشی موجود را به وجود آورد که طرح همزیستی نام داشت. انتخاب محتاطانه و نظارت بر اسبهایی که با هم زندگی می کنند.

مطالب زیادی را در رابطه با حفاظت از این حیوانات و آموزش دادن آنها به ما می آموزد در این طرح آنها به آرامی ۲۰ تا ۳۰ اسب آموزش می دهند که زین و افسار را قبول کنند، اگر یک اسب بتواند کارهای زیر را انجام دهد نشان می دهد که به خوبی آموزش دیده.

به راحتی بتواند از تپه ها بالا برود.

فرمانهای راه رفتن، یورتمه رفتن، سبک دویدن و نگه داشتن سر و بدن در یک راستا را بشناسد.

بر طبق فرمان جهت حرکت خود را عوض کند، متوقف شود و به عقب برود.

بتواند چهارتا پایش را به ترتیب بالا نگه دارد.

بتوان آن را به یک گاری ۴ اسبه بست.

در این طرح می توان از میان اسبهای آموزش دیده شده در یک اصطبل را انتخاب کرد. کسانی که این اسبها را می برند هزینه های آموزش و اصطبل آنها را می پردازند در حال حاضر هزینه یک اسب که برای پذیرش زین آموزش دیده باشد ۷۴$ که شامل ۱۲۵$ است. برای هزینه پذیرش BLM، ۱۸۰$ برای غذای اسب و ۴۳۵$ است برای آموزش. BLM فقط هزینه ی پذیرش را برای خود بر می دارد بقیه به سازمان اصلاحات می روند تا در این برنامه سرمایه گذاری شوند.

تذکر: چنین برنامه هایی برای کسانی که خواهان یک اسب وحشی هستند اما هیچ تجربه ای در آموزش اسب ندارند بسیار مفید است. اغلب استفاده از این طرح و پذیرفتن اسبی که به این طریق رام شده از لحاظ هزینه معقول تر از زمانی است که خود شخص اقدام به رام کردن، آموزش و نگه داری از اسب وحشی می کند.

 

 

موسسه تحقیقات اسب شناسی

هدف موسسه تحقیقات اسب شناسی بدون سود افزایش سطح دانش علمی و عمومی در مورد توانایی های یادگیری، رفتارها و درک، آموزش، رفاه اسب ها است تا بدین طریق تقابلات و روابط بین انسان و اسب بهبود یابد.

همه مطالعات بدون تهاجم و آزار اسب و با تشویق مثبت آن صورت گرفته است.

ارائه فرصتهای آموزشی

  • کمک به انسانها و اسبها
  • کمک به شما برای عملکرد بهتر
  • پیشنهاد برای کاهش مالیات هایی که به اسب تعلق می گیرد.

بالا بردن سطح دانش در مورد اسبها

موسسه تحقیقات اسب شناسی، تحقیقاتی را در زمینه درک عمیق تر ازتوانایی های آموزشی شناختی و ادراکی اسبها ارائه می دهد. هدف از مطالعه، توانایی شناختی اسب، پی بردن به فرایندهای ذهنی، نمودهای آن و مهارتهایی که در یادگیری و فکر کردن اسب نقش دارد، است. محققان در موسسه تحقیقاتی اسب دریافته اند که اسبها بیشتر از آنچه که قبلاً می پنداشته اند توانایی ادراکی داشته و قادرند مسائل پیچیده ای را حل کنند. این مطالعات نشان می دهند که اسبها حیواناتی هستند که قابلیت فکر کردن داشته و به کسانی که احساسات و تفکرات آنها را باور داشته باشند بهتر پاسخ می دهند.

ارائه فرصتهای آموزشی:

هر ساله موسسه فرصتهایی را برای آموزش عموم مردم در ایام تعطیل به صورت زیر فراهم می کند.

تعطیلات اسب سواری برای یک یا دو هفته از ماه می تا اکتبر.

کلاسهای داوطلبانه برای دانشجویان در هر زمانی در طول سال.

دروه های کارآموزی در تابستان از ماه می تا اکتبر.

در هر سه برنامه که برای عموم آزاد است شرکت کنندگان در همه تحقیقات و همه مراحل تربیت اسب شرکت می کنند.

شرکت کنندگان در این کلاسها می توانند با شرکت در یک پروژه علمی منحصر به فرد در مورد رفتارهای اسب، آموزش، کنترل، مراقبت و رفاه اسب تجربه های مفیدی به دست آورند. از راندن گاری های مزرعه در تاکستانها در سواحل و در کوه ها لذت ببرند. به علاوه، شکرت کنندگان در مورد شیوه های جایگزین آموزشی این موسسه که اساس آنها تشویق مثبت اسبها- اسب سواری التقاطی و شناخت رفتار و روان شناسی گله اسبهاست بیشتر آگاهی می‌یابند.

آیا یکی از این برنامه ها مناسب شما هست؟ اگر یکی از موارد زیر در مورد شما مصداق داشته باشد جواب مثبت است.

می خواهید با اسبتان کارهای بیشتری انجام دهید که قبلا انجام نمی دادید.

در فکر این هستید که یک اسب بخرید اما در این مورد اطلاعات کافی ندارید.

سالهاست که سوار کاری می کنید اما هنوز می خواهید مهارتهای خود را گسترش دهید.

با اسبتان مشکل دارید و احتیاج دارید که با آن کار کنید؟

به سادگی اسبها جذبتان کرده اند و می خواهید بیشتر در مورد آنها بدانید.

به دنبال تعطیلاتی هستید که هم سرگرم کننده و هم برایتان مفید باشد.

هر ساله هزاران اسب با بهترین قصدها و آروزها خریداری می شوند با این وجود در هر سال تعداد زیادی از آنها مجدداً فروخته می شوند چرا که مالکان آنها در می یابند که ایده‌های آنها از داشتن یک اسب واقع گرایانه نیست.

 نگه داری اسب نیاز به زمان، پول و از همه مهمتر دانش در این مورد است. شناخت رفتارهای اسب یک فاکتور کلیدی برای یک اسب سوار خوب و درک چگونگی یادگیری و درک اسبها است.

چگونگی استفاده از این دانش برای کمک به آموزش اسبها و کنترل آنها یکی از مهمترین جنبه های مدیریت اسب است. یکی از اهداف موسسه تحقیقاتی اسب این است که نتایج خود را را در اختیار همه بگذارد تا دیگران بتوانند از آنها برای بهبود تقابلات میان اسبها و انسانها استفاده کنند.

 

 

بهبود رفاه اسبها:

برای این که نیازهای حیوانات اهلی را دانسته و هر چه بیشتر در مورد روانشانی و فراورده های رفتاری آن بدانیم. در گذشته، وقت بیشتری صرف درک روانشناختی اسبها می شد اما توجه کمی در جهت ذهن اسبها صورت می پذیرفت.

انسانها با نادیده گرفتن نیازهای اساسی اسبها برای آنها تولید استرس می کنند.

و اگر این استرس ها طولانی شود سبب ایجاد مشکلات رفتاری و جسمی می شود هنگامی که مشکلات رفتاری و جسمی می شود. هنگامی که مشکلات برای اسب بوجود می آید، معمولا اسبها سرزنش شده از تعلیم دهنده ای به تعلیم دهنده ی دیگر منتقل می شود بدون اینکه شرایطش تغییر کند یا اینکه چندین بار پشت سر هم فروخته می شود. در انتها هم بر روی اسب برچشت (ناسازگار) زده میشود و سپس فراموش شده، مورد سوء استفاده قرار گرفته و یا اینکه به کشتاگراه فرستاده می شود.

فاکتروهای روانشناسی مثل احساسات، تفکر و به یاد سپاری فرآیندهای ادراکی ای هستند که بر روی سلامت حیوان تاثیر می گذارد. بناراین اگر می خواهیم بهترین محیط را برای اسبمان ایجاد شود و از بهترین شیوه ها برای کنترل و آموزش آن استفاده کنیم باید روندهای شناختی و انگیزه های آنها را دریابیم.

شما نیز می توانید یکی از حامیان موسسه تحقیقایت اسب باشد.

انتشارات موسسه تحقیقاتی اسب برای یافتن عنوان مقاله ها در این راه برنامه های تلویزیونی، اینترنتی و رادیوی این موسسه دیدن کنید کمک کردن مالیات هایی که به اسب تعلق می گیرد موسسه تحقیقاتی اسب مالیات بر اسب را کاهش داده و در عوض از این پول به کمک های نقدی عموم مردم برای تحقیقات استفاده می کند.

جدایی کره از مادر

جدا کردن کره از مادر برای کره فاجعه دلخراشی است. به همین جهت تغذیه صحیح دراین هنگام چه برای کره و چه برای مادیان از اهمیت به سزایی برخودار است. از شیر گرفتن کره به معنی جدا کردن نهایی از مادرش نمی باشد با این حال باید سعی نمود تا حد امکان این جدایی تا هنگامی که برای کره خود یک همبازی پدا نماید که برای او از مادرش هم مهمتر باشد به تعویق بیافتد.

در دوران شیرخوارگی کره تنها از شیر مادر تغذیه می کند. با پیشرفت مراحل رشد تکمیلی نیز استفاده نماید که به مرور مصرف مواد تکمیلی افزایش یافته و در عوض از شیر کمتری تغذیه می کند. بسته به مرحله رشد کره می توان آن را بین پنج تا شش ماهگی از مادیان جدا نمود. مادیان نیز پس از جدا شدن کره از او تولید شیر را قطع می نماید که باعث کاهش تغذیه او نیز می شود. در مقابل کره در تمامی مراحل رشد به مصرف بالایی از مواد غذایی نیازمند است.

نخست کره جدا شده را بررسی می کنیم رشد او بسیار چشمگیر می باشد که هیچ معنایی بجر افزایش حجم بدن وی ندارد. برای حاصل شدن این حجم، کره به مواد غذایی در خوراک نیاز دارد. به همین جهت نیز عناصر غذایی مورد نیاز کره کاملاً متفاوت از عناصر غذایی مورد نیاز مادیان است که در مراحل بحرانی بارداری (یعنی در هشتمین تا یازدهمین ماه آبستنی) یا شیردهی است.

به منظور تکمیل ساختمان بدن صرف نظر از این انرژی به مقدار هنگفتی پروتئین و مواد معدنی نیاز است. مد نظر داشته باشید که حیوان صرفنظر از ماهیچه ها و اندامها باید اسکلت بندی خود را نیز تکمیل کند نتیجتاً آن به مقادیر زیادی کلسیم و فسفر نیاز دارد.


معرفی نژاد آخال تکه

آخال تکه از اسبهای اختصاصی و غیر متعارف و همچنین از قدیمی ترین نژادهای موجود در جهان می باشد. پراکندگی این نژاد در اطراف صحرای ترکمنستان، شمال ایران و بیشتر در اشک آباد متمکر است و در این مناطق از ۳۰۰۰ سال قبل برای مسابقات پرورش می یافته است. امروزه نژاد آخال تکه دقیقاً شبیه به اسبهای تیپ ۳ پرورش اسب می باشد. (اسبهای این گروه دارای ارتفاعی حدود ۱۶۰-۱۵۰ سانتیمتر بدن با بدن طویل و باریک، گوشهای دراز و گردن طویل می باشند) این اسب شباهتهایی با اسب عرب مسابقه موناقی (Munaghi) دارد.

تاریخچه:

نامگذاری این اسب بر اساس آبادی های آخال مردم ترکمنستان می باشد که تکه نامیده می شود، معتقدند که این اسب اثر زیادی را ایجاد نژاد اسبهای خونگرم داشته است. در تاریخچه این اسب داستان عجیب و باورنکردنی ذکر شده است که حاکی از تحمل و مقاومت بیش از حد آن به گرما می باشد، در سال ۱۹۳۵، این اسب فاصله بین اشک آباد تا مسکو به مسافت ۴۱۵۲ کیلومتر را در مدت ۸۴ پیموده است و این سواری شامل ۹۶۶ کیلومتر سواری در صحرا به صورتی بود که اسب به آب دسترسی نداشت. این رکورد هرگز تکرار مجددی نداشت.

سوارکاری مهمترین مورد استفاده از این اسب است که در جوامع ترکمن امری متداول و معمول می باشد. ترکمها عادت دارند تا از جیره های غنی از پروتئین مانند یونچه خشک و در صورت دسترسی، پلت چربی گوسفند همراه با جو و کیک خمیر سرخ شده استفاده کنند. در این مناطق برای اسبها پوشش نسبتاً زیادی در نظر می گیرند تا از سرمای شبهای صحرا و گرمای ظهر محافظت شوند. امروزه، آخال تکه به عنوان اسب مسابقه، و اسبی که مسافتهای طویل را به راحتی طی می کند و اسب ورزشی (درساژ و پرش) استفاده می شود.

ویژگیهای نژادی:

رنگ: رنگهای این اسب شامل کرنگ، سیاه و خاکستری، نقره ای، زرد مایل به خاکستری و سمند (خرمائی) می باشد، اما رنگ بسیار خیره کننده این نژاد، رنگ طلائی یا جلای فلزی است که در زیر تابش آفتاب تلالو خاصی دارد.

شکل بدن: بدن استوانه ای شکل با جدوگاه برجسته و شانه افتاده می باشد، پشت طویل- قفسه سینه باریک و کمر ضعیف است، ارتفاع این اسب حدود ۱۶۴-۱۵۲ سانتیمتر می باشد.

خصوصیات و ویژگیهای اندام ها:

سر: سر ظریف، چشم ها درشت و بیرون زده، سوراخ بینی پهن و فاصله بین دو

گوش مستقیم و پهن است.

اندام حرکتی: اندامهای حرکتی ظریف اما با تاندونهای قوی می باشند، سم ها سخت و کوچک است.

گردن: گردن طویل، باریک و بطور عمودی بابدن قرار دارد، سر با زاویه ۴۵ درجه با گردن قرار گرفته است.

پوست و مو: پوست و موها بی نهایت ظریف بوده و دارای درخشندگی می باشند. یکی از خصوصیات مهم این اسب تحمل آب و هوای نامساعد و نامطلوب می باشد.

 

به همین دلیل نیز تامین مواد معدنی برای حیوانات در حال رشد بسیار ضوری است. در این میان تامین ویتامینهای مورد نیاز حیوان نیز از اهمیت کمتری برخوردار نیست، چرا که یکی از امراض بسیار معروف بنام «راشیتیسم» که بر اثر آن استخوانها دفرمه می شوند، در اثر کمبود ویتامین D حادث می شود. تامین انرژی و پروتئین مورد نیاز کره از مهمترین موارد جهت رشد صحیح حیوان می باشد. نیاز به انرژی و پروتئنی در مورد کره بسیار بالاتر از نیاز همنوعان بالغ آنهاست. با این وجود این نیاز ثابت نبوده و میزان تقاضای آن در مراحل مختلف رشد تغییر می کند و با کند شدن سرعت رشد میزان احتیاجات آن نیز کاهش می یابد. با این حساب احتیاجات یک کره بیش شش تا دوازه ماهگی در حدود ۱: ۵/۷ و در دوران سیزده تا هجده ماهگی ۱: ۶/۶ است. سپس از نوزدهمین ماه تولدش تا بیست و چهارمین ماه به ۱: ۹/۵ می رسد از بیست و پنجمین ماه تولدش به بعد به حدود ۵:۱ رسیده و ثابت می ماند. پرواز بندی کره ها نیز چاره ساز نمی باشد زیرا رشد کره تنها به میزان تغذیه بستگی ندارد. قد و قواره نهایی بستگی به شرجه اسب و خصوصیات ژنتیکی آن دارد. یک کره بر اثر خوردن بیش از حد نمی تواند از حد ژنتیکی نهائیش که از قبل تعیین شده بزرگتر شود.

اغلب تغذیه بیش از حد باعث تشکیل استخوان بندی سنگین و اضافه وزن حیوان می گردد زیرا استخوان بندی کره بسیار نرم و جاذب مواد اضافی می باشد. بنابراین دادن غذای بیش از حد به کره صرف نظر از هزینه اضافی، نه تنها سودمند نیست، بلکه مضر نیز هست. از طرفی سوء تغذیه ممکن است سبب شود تا از تواناییهای ژنتیکی بطور کامل و به هنگام رشد استفاده نگردد. بنابراین در امر تغذیه کره باید همواره  اعتدال را حفظ نمود تا کره پروار و کره ای که در سوء تغذیه واقع شده، حاصل نشود.

لذا محاسبه دقیق مقدار غذای مورد نیاز و نیز مراقبت و مشاهده دقیق وضعیت کره به یک میزان اهمیت دارد.

 

 

منبع :پدیدا بزرگترین مرجع علمی ایرانیان

ارسال نظر