X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

زندگی شهریار

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

مقدمه

روز۲۷ شهریور (میزان) روزملی شعر وادب ایران؛ روز خاموشی سید محمد حسین بهجت تبریزی متولد (آذرما ه ۱۲۸۵  شهریورماه ۱۳۶۷ هش) بزرگترین غزلسرای معاصر زبان فارسی است. شهریارشاعرعاشقی که از ۸۳ سال زندگی شصت سال آنرا در بیتابی فراق معشوقه سپری کرد. سرگذشت شهریار ازاندوه سرشاراست، این شاعر توانا افسانه ی عشق وشیدایی در زبان عام وخاص مردم ایران و آذربایجان بود وهست.آهنگ پر سوز وگدازی که در ایران به آواز استاد بنان اجرا شده است و در افغانستان کپی آنرا ناشناس خوانده است، برای اهل دل توجیه اشکار دارد. این شعر از رگه های باریک اندام تخیل در انسان عبور میکند و موی برجان خواننده و شنونده راست میسازد.

مقدمه

روز۲۷ شهریور (میزان) روزملی شعر وادب ایران؛ روز خاموشی سید محمد حسین بهجت تبریزی متولد (آذرما ه ۱۲۸۵ شهریورماه ۱۳۶۷ هش) بزرگترین غزلسرای معاصر زبان فارسی است. شهریارشاعرعاشقی که از ۸۳ سال زندگی شصت سال آنرا در بیتابی فراق معشوقه سپری کرد. سرگذشت شهریار ازاندوه سرشاراست، این شاعر توانا افسانه ی عشق وشیدایی در زبان عام وخاص مردم ایران و آذربایجان بود وهست.

آهنگ پر سوز وگدازی که در ایران به آواز استاد بنان اجرا شده است و در افغانستان کپی آنرا ناشناس خوانده است، برای اهل دل توجیه اشکار دارد. این شعر از رگه های باریک اندام تخیل در انسان عبور میکند و موی برجان خواننده و شنونده راست میسازد.

آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا      بی وفا حالا که من افتاده ام ازپا چرا

زندگی شهریار


شهریار به سال ۱۲۸۵ در روستای خشگناب در بخش قره‌چمن آذربایجان ایران در اطراف تبریز متولد شد. پدرش حاج میر آقا خشگنابی نام داشت که در تبریز وکیل بود. پس از پایان سیکل اول متوسطه در تبریز در سال ۱۳۰۰ برای ادامهٔ تحصیل از تبریز به تهران رفت و در مدرسهٔ دارالفنون (تا ۱۳۰۳) و پس از آن در رشتهٔ پزشکی ادامهٔ تحصیل داد. حدود شش ماه پیش از گرفتن مدرک دکتری «به علل عشقی و ناراحتی خیال و پیش‌آمدهای دیگر» ترک تحصیل کرد (زاهدی ۱۳۳۷، ص ۵۹). پس از سفری چهارساله به خراسان برای کار در ادارهٔ ثبت اسناد مشهد و نیشابور، شهریار به تهران بازگشت و به سال ۱۳۱۵ در بانک کشاورزی استخدام و پس از مدتی به تبریز منتقل شد. بعدها دانشگاه تبریز وی را یکی از پاسداران شعر و ادب میهن خواند و عنوان استاد افتخاری دانشکده ادبیات تبریز را نیز به وی اعطا نمود.


محمد حسین شهریار

سید محمدحسین بهجت تبریزی (۱۲۸۵ – ۲۷ شهریور ۱۳۶۷) متخلص به شهریار (قبل از آن بهجت) شاعر ایرانی بود که شعرهایی به زبان‌های فارسی و ترکی آذربایجانی دارد. از شعرهای معروف او می‌توان به «علی ای همای رحمت» و «آمدی جانم به قربانت» به فارسی و «حیدر بابایه سلام» (به معنی سلام بر حیدر بابا) به ترکی آذربایجانی اشاره کرد. روز وفات این شاعر در این ایران «روز ملی شعر» نام‌گذاری شده‌است.[۱]

گفته می‌شود، شهریار سال آخر رشته پزشکی بود که عاشق دختری شد. پس از مدتی خواستگاری نیز از سوی دربار برای دختر پیدا می‌شود. گویا خانواده دختر با توجه به وضع مالی محمدحسین تصمیم می‌گیرند که دختر خود را به خواستگار مرفه‌تر بدهند. این شکست عشقی بر شهریار بسیار گران آمد و با این که فقط یک سال به پایان دوره ۷ ساله رشته پزشکی مانده بود ترک تحصیل کرد. غم عشق حتی باعث مریضی و بستری شدن وی در بیمارستان می‌شود. ماجرای بیماری شهریار به گوش دختر می‌رسد و همراه شوهرش به عیادت محمد در بیمارستان می‌رود. شهریار پس از این دیدار در بیمارستان شعری را که دو بیت آن در زیر آمده است، در بستر می‌سراید. این شعر بعد ها با صدای غلامحسین بنان به صورت آواز خوانده شد.

 

 

 

دانلود کامل تحقیق

ارسال نظر