X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

سوریه بدون بحران بهتر است یا سوریه بدون اسد؟

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

دولت انگلیس اعلام کرده مبلغ ۵۰۰ هزار پوند برای کمک به شورشیان مخالف «بشار اسد» در سوریه اختصاص خواهد داد. این در حالی است که طی روزهای گذشته با موافقت دولت سوریه با طرح صلح بشار اسد، امیدها به پایان بحران در سوریه افزایش یافته بود.

 

دولت انگلیس اعلام کرده مبلغ ۵۰۰ هزار پوند برای کمک به شورشیان مخالف «بشار اسد» در سوریه اختصاص خواهد داد. این در حالی است که طی روزهای گذشته با موافقت دولت سوریه با طرح صلح بشار اسد، امیدها به پایان بحران در سوریه افزایش یافته بود.

 
به گزارش «تابناک»، «ویلیام هیگ»، وزیر امور خارجه انگلیس امروز ضمن بیان این خبر اظهار امیداری کرده که این مبلغ به مخالفان اسد کمک کند تا خود را به عنوان یک نیروی معتبر متحد کرده و با بشار اسد مبارزه کنند.
 
در همین رابطه، خبرگزاری «راشا تودی» اعلام کرده نوع تجهیزات و حمایت هایی که نیروهای مخالف دریافت خواهند کرد، هنوز مشخص نیست. با این حال، هیگ اعلام کرده بخشی از این کمک ها شامل سیستم های «امن» ارتباطی است تا برای ارتباط نیروهای مخالف با خارج از کشور و به ادعای وی، «ثبت خشونت های دولت اسد» به آن ها کمک کند.
 
اما در این میان، مسئله اصلی این است که دقیقاً چه فرد یا گروهی قرار است این کمک ها را دریافت کند؛ زیرا گروه های متعدد شورشی در سوریه، زیر یک لوای واحد فعالیت نمی کنند. علاوه بر این، اینکه این کمک ها چطور مورد استفاده قرار گیرند و چه کسی بر خرج شدن این پول نظارت می کنند، سوالات بی پاسخ دیگری در این رابطه هستند.
 
بحث اعطای این کمک در حالی مطرح می شود که بشار اسد تاکنون بارها از دولت های خارجی درخواست کرده از کمک به مخالفان بپرهیزند. به این ترتیب، ادامه چنین اقداماتی ممکن است اجرای طرح شش ماده ای «کوفی عنان» که مورد موافقت دولت سوریه قرار گرفته را به خطر بیندازد.
 
علاوه بر این، برخی در انگلیس بر این باورند که وقتی این کشور با بحران اقتصادی روبروست و اعتصاب رانندگان تانکرهای حمل سوخت در این کشور، به نارضایتی مردم دامن زده، این نوع دست و دلبازی در اعطای کمک های مالی به گروه های شورشی خارجی، هیچ گونه جای دفاع ندارد.
 
در مجموع، در شرایطی که مهمترین خواست دولت سوریه برای اجرای توافقات، قطع کمک های خارجی به گروه های مخالف مسلح در این کشور است، ادامه این کمک ها نه تنها اجرای توافقات فعلی را با ابهام روبرو می کند، بلکه حتی ممکن است دولت اسد را نسبت به هرگونه مذاکره آتی با دولت های غربی بدبین کند.
 
به این ترتیب به نظر می رسد هدف اصلی دولت های غربی رسیدن به توافقی با دولت اسد و پایان دادن به بحران در سوریه نیست. گویا آن ها سوریه با بحران، اما بدون اسد را بیشتر ترجیح می دهند!
 
 
منبع : تابناک
 
 

ارسال نظر