X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

«صفایی» که احمدی نژاد با مجلس کرد

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

قرار بود، آخرین نشست علنی مجلس شورای اسلامی در سال نود، روز داغ سؤال از رئیس جمهور باشد. پیش از این هم می‌شد پنداشت که قرار دادن تریبون مجلس در اختیار محمود احمدی نژادی ـ که در این سال‌ها نشان داده در بهره بردن از فرصت‌های اینچنینی با رفتارهای غیر متعارف استعداد بالایی دارد ـ می‌تواند روز غیر معمولی برای مجلس رقم بزند.

پیش از این هم گفته شده بود که ساز و کار سؤال از رئیس جمهور، بیشتر فرصت سخنرانی را برای او فراهم می‌کند و ما باز هم شاهد همان سخنان و آمارهای همیشگی او خواهیم بود، چنان که احمدی نژاد در پاسخ به سؤال قهر یازده روزه خود به پاسخ کوتاه «احمدی نژاد و استراحت؟» بسنده کرد.
 

اما نکته مهم و شگفت‌انگیز امروز مجلس، لحن سخنان احمدی نژاد خطاب به نمایندگان مجلس بود؛ آنجا که احمدی‌نژاد، سخنانش را با «شب عید است؛ می‌خواهیم با هم صفا کنیم»، خطاب به نمایندگان آغاز کرد و با لحن خارج عرفی که البته عرف احمدی نژاد است، موجب پایین آمدن شأن مجلس شد و عجیب‌تر آنکه سخنان احمدی نژاد با هیچ گونه واکنشی از سوی نمایندگان و رئیس مجلس همراه نبود و پس از پایان سخنانش با تشکر رئیس مجلس هم همراه شد.

خطاب کردن نمایندگان مجلس با عناوینی چون «نامرد» یا «بی معرفت» یا به سخره گرفتن مدرک تحصیلی نمایندگان و وعده آوردن کمپوت برای نمایندگان (احتمالا در زندان) و چندین و چند گوشه و کنایه و طعنه دیگر، تنها بخشی از شوخی‌هایی بود که احمدی‌نژاد برای نشست آخر سال مجلس آورده بود تا به قول خودش، فضای دم عید را تلطیف کند.

«بیشتر نمایندگان حاضر هم به زودی به همکاران دولت تبدیل خواهند شد و دیگر ضرورتی ندارد و ما هم راستش نمی‌خواستیم بیاییم و تلاش هم کردیم که این جلسه برگزار نشود؛ اما خب شاید قسمت این طور بود و هیأت رئیسه این طور تصمیم گرفت و هیأت رئیسه است دیگر و کاری نمی‌شود کرد؛ ما هم مطیع هیأت رئیسه هستیم.

ما از حقوق مردم دفاع کردیم و آیا این چیز بدی است؟ ما می‌گوییم به دخترها و پسرها اینقدر گیر سه پیچ ندهید و با آنها مهربانی کنید، زیرا اینها فرزندان خودمان هستند.
شما نیز ایران را دوست دارید. رودربایستی نکنید و آن را اعلام کنید. دوست داشتن ایران عین انقلابی بودن و حزب اللهی بودن است.

«به نظر شما، می‌شود با فشار دادن یک «شاستی» فوق لیسانس شد؟

«نگران نباشید ما کمپوت می‌آوریم برایتان و مخلصتان نیز هستیم».

«این جلسه برای این بود که هم یک مقداری شاد باشیم و هم برخی مسائل گفته شود».

«این سؤالاتی که برای ما مطرح کردید، سؤالات امتحانی بود، ولی خیلی سخت نبود. به نظرم طراح سؤال از همان‌هایی بود که با شاسی فوق لیسانسش را گرفته است».

«انصافا یک ذره از ۲۰ کمتر بدهید، بی‌معرفتی و نامردی است».

اینها تنها بخشی از سخنان امروز احمدی نژاد در مجلس بود؛ رخدادی که باعث شد تا یکی دو ساعت پس از ترک مجلس توسط احمدی نژاد، نمایندگان به توهین‌های صورت گرفته، اعتراض کنند.

گویا، احمدی‌نژاد پیروز بازی امروز بود؛ البته به روش خودش، چرا که اکنون این پرسش مطرح است، مجلسی که نمی‌تواند از حقوق خود دفاع کند، چگونه می‌تواند داعیه‌ دفاع از حقوق مردم را داشته باشد؟!
 

 

منبع: تابناک

ارسال نظر