X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

ضرورت بهینه سازی مصرف انرژی

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

هیچ یک از اعمال انسان ، بازدهی صد درصد ندارد از این رو استفاده بهینه و ممانعت از هدر رفتن امکانات امری اساسی است این نکته هنگامی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که موضوع انرژی مطرح شود. منظور از بهینه‌سازی مصرف انرژی ، انتخاب الگوها و اتخاذ و بکارگیری روش‌ها و سیاست‌هایی در مصرف درست انرژی است. که از نقطه نظر اقتصاد ملی مطلوب باشد و استمرار وجود و دوام انرژی و ادامه حیات و حرکت را تضمین کند. در این چارچوب تعیین سهم صورت‌های مختلف انرژی در سبد انرژی هر جامعه با توجه به امکانات درازمدت آن جامعه، همچنین بکارگیری پربازده ترین شیوه استفاده از آنها که متضمن کاهش تخریب منابع انرژی و نیز کاهش تأثیرات سوء ناشی از اسـتفاده ناصـحیح از انرژی، بر عوامـل دیگر حیات و محـیط زیـست مدنظر است ، این استفاده درست و به جا از انرژی، نه تنها متضمن استمرار حیات و توسعه پایدار جامعه است بلکه منجر به بقاء انرژی برای همگان و نسل‌های آتی و مانعی برای تولید و گسترش آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از مصرف نادرست انرژی خواهد بود.

ضرورت بهینه سازی مصرف انرژی

هیچ یک از اعمال انسان ، بازدهی صد درصد ندارد از این رو استفاده بهینه و ممانعت از هدر رفتن امکانات امری اساسی است این نکته هنگامی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که موضوع انرژی مطرح شود. منظور از بهینه‌سازی مصرف انرژی ، انتخاب الگوها و اتخاذ و بکارگیری روش‌ها و سیاست‌هایی در مصرف درست انرژی است. که از نقطه نظر اقتصاد ملی مطلوب باشد و استمرار وجود و دوام انرژی و ادامه حیات و حرکت را تضمین کند. در این چارچوب تعیین سهم صورت‌های مختلف انرژی در سبد انرژی هر جامعه با توجه به امکانات درازمدت آن جامعه، همچنین بکارگیری پربازده ترین شیوه استفاده از آنها که متضمن کاهش تخریب منابع انرژی و نیز کاهش تأثیرات سوء ناشی از اسـتفاده ناصـحیح از انرژی، بر عوامـل دیگر حیات و محـیط زیـست مدنظر است ، این استفاده درست و به جا از انرژی، نه تنها متضمن استمرار حیات و توسعه پایدار جامعه است بلکه منجر به بقاء انرژی برای همگان و نسل‌های آتی و مانعی برای تولید و گسترش آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از مصرف نادرست انرژی خواهد بود.

    احداث تأسیسات تولید انرژی الکتریکی و شبکه‌های برق رسانی نیاز به هزینه‌های زیادی دارد. هزینه احداث تأسیسات تولید و انتقال و توزیع برق برای هر کیلووات ساعت معادل ۸۰۰ دلار می‎باشد . علاوه بر بار مالی زمان لازم برای احداث نیروگاه ۳ تا ۸ سال است. همچنین هزینه‌های جاری و ثابت سالانه نیروگاه‌ها گاهی بالغ بر ۲۰ درصد سرمایه‌گذاری اولیه می‌شوند. از این رو کاهش مصرف انرژی الکتریکی به میزان قابل ملاحظه‌ای در حفظ و بقاء سرمایه‌های ملی مؤثر است. با توجه به پتانسیل‌های صرفه‌جویی موجود در بخش صنعت سالانه می‌توان ۶۷۰ میلیارد تومان در این بخش صرفه‌جویی کرد. در بخش خانگی نیز می‌توان با بکارگیری راهکارهای استفاده بهینه از لوازم خانگی انرژی بر تا حد زیادی از اتلاف سرمایه‌های ملی جلوگیری کرد. لازم به ذکر است در کشور ما در خانه و مکان های تجاری ، سالانه در حدود ۲۰۰ میلیون بشکه نفت خام برای تولید حرارت و سرما مصرف می‌شود. در صورتیکه اگر با روشهای صرفه‌جویی فقط ۱۰ درصد در طول سال در مصرف انرژی وسایل گرمازا و سرمازای خود صرفه‌جویی کنیم در حدود ۲۰ میلیون بشکه نفت خام صرفه‎جویی کرده‌ایم که ارزش این مقدار انرژی (با احتساب قیمت هر بشه نفت خام ۲۵ دلار و هر دلار ۸۰۰ تومان) چهارصد میلیارد تومان است.

    علاوه بر بار اقتصادی عوامل دیگری نیز وجود دارد که ضرورت بهینه‎سازی مصرف انرژی را می‎رساند :

استفاده بی‎رویه از انرژی‎های فسیلی که باعث افزایش آلودگی محیط زیست می‎شوبالا بودن رشد جمعیت و نیاز به تقاضای بیشتر انرژی

محدودیت منابع انرژی به دلیل تجدیدناپذیر بودن آن

رشد بالای مصرف انرژی به دلیل الگوی ناصحیح مصرف انرژی

عدم وجود سیستم بازیافت انرژی

وجود صنایع و کارخانجات فرسوده

متکی بودن اقتصاد ملی به درآمدهای نفتی

افزایش گازهای گلخانه‎ای و باران‎های اسیدی

آثار استفاده بهینه از انرژی

    نتایج بررسیها درباره میزان مصرف انرژی ، حاکی از آن است که شدت انرژی در ایران بیش از سه برابر کشورهای صنعتی و نیز بیش از ۵/۱ برابر متوسط جهانی است ، بنابراین در کشور ایران پتانسیل صرفه‎جوئی انرژی عظیمی وجود دارد ، چرا که سالانه مقدار زیادی انرژی در بخشای صنعتی و خانگی و تجاری تلف می‎شود . بطور کلی آمار نشان می‎دهد که وضعیت بخش انرژی در حال حاضر برای تضمین توسعه پایدار ، به صورتی که در تجربه جهانی مشاهده می‎شود ، مناسب نیست.برای نمونه کافی است به مصرف برق در ایران اشاره کنیم : حدود ۵۲ میلیارد کیلووات ساعت برقی که ما هر ساله در خانه‎ها و بخش تجاری مصرف می‎کنیم معادل ۱۰۰ میلیون بشکه نفت خام ، یعنی بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان در سال است ! و اگر با استفاده مناسب و منطقی از وسایل برقی خانگی فقط ده درصد در مصرف برق آنها صرفه‎جوئی کنیم ، هر سال ۲۰۰ میلیارد تومان به بودجه عمومی یعنی ، به آینده خود و فرزندانمان یاری رسانده‎ایم .رشد و شکوفایی اقتصادی به ویژه در کشورهای در حال توسعه بستگی زیادی به منابع انرژی دارد و بدون وجود آنها چرخ‎های تولید کشور از حرکت باز می‎ایستند .در حال حاضر در جامعه جهانی وجود ذخایر سرشار انرژی برای یک کشور از شاخصه‎های مهم اعتبار یک کشور می‎باشد و حفظ این اعتبار و موقعیت جهانی منوط به حراست از این منابع ارزشمند طبیعی است از طرفی وابستگی حیاتی و شدید جوامع امروز به انرژی آنرا بعنوان یک کالا ابزاری اساسی و ضروری جهت سیطره، سلطه و استعمار بر سایر کشورها تبدیل کرده است. لذا کشورهای دارای این منابع و بخصوص کشور ما که از این قاعده مستثنی نیست باید به منظور عدم وابستگی و حفظ موقعیت خود در جهت حفظ این منابع کوشیده و بمنظور نیل به آثار استفاده بهینه از این منابع اقدام اساسی و مستمری انجام دهند.

آثار استفاده بهینه از انرژی :

رشد و شکوفایی اقتصاد ملی

جلوگیری از اتلاف منابع و ذخایر طبیعی و حفظ آن برای آیندگان

جلوگیری از صرف بوجه مالی کشور برای ساخت نیروگاه‎ها و استفاده از آن در سایر بخش‎های مورد نیاز کشوافزایش ظرفیت و حجم صادرات انرژی کشور

ارتقاء سطح زندگی و رفاه افراد جامعه

کاهش آلودگی هوا

حفظ مناطق سرسبز و درختان و گیاهان

کاهش گازهایی که باعث گرم شدن زمین می‎شود

کاهش بارانهای اسیدی

تاثیر بهینه سازی مصرف انرژی بر محیط زیست

مصرف درست و منطقی علاوه بر اینکه از هدر رفتن ذخایر با ارزش انرژی پیشگیری می‎کند، آلودگی را نیز کمتر و محیط زیست را سالم‎تر می‎کند. باید توجه داشت که در میان آلاینده‎های محیط زیست آنهایی که از مصرف انرژی‎های فسیلی حاصل می‎شوند بیش از انواع دیگر انرژی آلودگی محیط زیست می‎شوند بطور مثال کاهش ناراحتی و بیماری‎های مجاری تنفسی، سرفه، سردرد- افزایش توان کاری بدن، کاهش ناراحتی‎های قلبی و گردش خون در انسان – سبز شدن برگ‎ها، رشد و نمو گیاهان و افزایش محصولات در نباتات از اثرات کاهش و از بین رفتن اکسیدهای گوگرد و نیتروژن و مونواک کربن که آلاینده‎های حاصل از مصرف نادرست سوخت‎های فسیلی هستند، برای انسان‎ها و گیاهان می‎باشد از طرف دیگر کاهش و از بین رفتن گازهای گلخانه‎ای و نیز باران‎های اسیدی که باعث از بین رفتن مناطق سبز و گونه‎های گیاهی و جانوری و گرم شدن هوای زمین می‎شود، نمونه‎ای دیگر از اثرات استفاده درست از سوخت‎های فسیلی است، بد نیست بدانید انرژی مصرفی یک خانه برای پخت و پز در طول سال ۵/۱ تن گاز گلخانه‎ای را وارد جو زمین می‎کند و یا اینکه تولید برق مصرفی یک یخچال در طول سال ۲ تن گاز گلخانه‎ای به محیط زیست اضافه می‎کند.

بهینه سازی مصرف انرژی در محیط کار

لوله‎های آب گرم را در مسیرهایی که امکان اتلاف گرما وجود دارد ، عایق‎کاری کنید.هنگامی که درجه حرارت بیرون ساختمان از دمای داخل کمتر است، با باز کردن پنجره‎ها به تهویه طبیعی ساختمان کمک کنید. در روزهای خیلی گرم، با بستن در و پنجره‎ها و کشیدن پرده‎ها از ورود حرارت و گرمای بیشتر به داخل ساختمان جلوگیری کنید.سیستم‎های سرمایش خود را به طور منظم تمیز کرده و به ویژه گرد و خاک روی کویل‎ها و فن‎ها را پاک کنیدتنها آن قسمت از ساختمان را سرد کنید که احتیاج دارید.

هنگام ترک ساختمان در طول روز، سیستم سرمایش را خاموش کنید.

کولر و سایر اجزاء سیستم سرمایش را حتی‎الامکان از معرض تابش مستقیم نور خورشید دور نگهدارید. این کار را می‎توان با اختصاص مکانی مناسب برای نصب این تجهیزات یا استفاده از سایه بان انجام داد.مسیرهای عبور هوای سیستم سرمایش را در کانال‎ها و دریچه‎های ورودی و خروجی به طور مرتب تمیز کرده و از عدم وجود موانع در این مسیرها اطمینان حاصل نمایید.با عایق‎کاری مناسب دیوارها و سقف، از اتلاف انرژی سرمایی ساختمان جلوگیری کنید. کانال‎های سیستم تهویه مطبوع را نشتی‎گیری کرده و آنها را در مسیرهای گرم و تهویه نشده عایق‎کاری کنیداز فن (پنکه) های سقفی برای گردش آرام هوا (تولید نسیم مصنوعی) استفاده کنید. این کار باعث می‎شود تا احساس خنکی‎ای که در هوای راکد در ۲۵ درجه سانتیگراد به شما دست می‎دهد، در این حالت در ۲۸ درجه سانتیگراد اتفاق بیافتد. به این ترتیب مصرف انرژی برای سرمایش سالن کمتر می‎شود. در آشپزخانه و حمام از فن‎های تهویه برای تخلیه هوای گرم و دم کرده به بیرون ساختمان استفاده کنید. اگر فقط به گرمایش یک اتاق احتیاج دارید، به جای استفاده از سیستم گرمایش مرکزی از سیستم‎های گرمایش محلی و کوچک (قابل حمل و نقل) استفاده کنید. از بسته بودن در و پنجره‎ها در هنگام استفاده از وسایل گرمایش مطمئن شوید.در روزهای ابری، با کشیدن پرده‎ها ( که در واقع یک لایه عایق در مقابل پنجره محسوب می‎شود) از هدر رفتن انرژی گرمایی جلوگیری کنید.در روزهای آفتابی، برای استفاده از انرژی گرمایی و نور خورشید، پرده پنجره‎ها را کنار بزنید. برای توزیع بهتر انرژی گرمایی که به علت سبکی هوای گرم در زیر سقف انباشته می‎شود، از فن (پنکه) های سقفی استفاده کنید.تنظیم ترموستات روی درجات بالاتر باعث سریع‎تر گرم شدن اتاق‎ها نمی‎شود و چنانچه ترموستات روی همین درجه تنظیم باقی بماند، سبب اتلاف انرژی خواهد شدمقدار مصرف انرژی یک ساختمان مسکونی متوسط در طول سال به اندازه‎ای است که حدود دو برابر یک خودروی معمولی گازهای گلخانه‎ای تولید می‎کند. توجه به این امر در مورد ساختمان‎های اداری / تجاری که به لحاظ عمومی بودن مالکیت آنها معمولاً تحت کنترل و نظارت دقیقی قرار می‎گیرند، حائز اهمیت بسیاری است. برای آنکه قادر باشید کارایی انرژی مصرفی سازمان اداری/ تجاری خود را بهبود بخشید، ابتدا باید بدانید که در چه وضعیتی از نظر مصرف انرژی قرار دارید. به این منظور ساده‎ترین راه آن است که صورت حساب انواع انرژی‎های مصرفی شامل آب، گاز، سوخت و برق را در طول یک سال جمع‎آوری کنید. واحد تمام حامل‎های انرژی را به کیلووات ساعت “Kwh” تبدیل کرده و با هم جمع کنید. مقدار بدست آمده (مصرف سالانه انرژی) را بر مقدار زیربنای ساختمان تحت اختیار خود تقسیم کنید تا مقدار انرژی مصرفی بر هر متر مربع از ساختمان بدست آید (Kwh/m2) در صورتی که انرژی مصرفی ساختمان اداری / تجاری شما کمتر از Kwh/m2 100 می‎باشد، در وضعیت بسیار خوبی از لحاظ کارایی انرژی قرار دارید. تلاش کنید که این وضعیت را حفظ نمایید. اگر مصرف انرژی Kwh/m2 300- 200 است، ساختمان شما از نظر کارایی انرژی با مشکلاتی روبروست و اتلاف انرژی در آن وجود دارد. مصارف انرژی ساختمان را مورد بازنگری قرار داده و راهکارهای جلوگیری از تلفات انرژی را در آن بیابید.

امکان کاشت درختان همیشه سبز (مانند کاج و سرو) را در ضلع شمالی ساختمان اداری / تجاری خود بررسی کنید. درختان کاشته شده در ضلع شمالی جلوی بادهای زمستانی را می‎گیرند و از این طریق ضمن کمک به کاهش تلفات حرارتی ساختمان، از نفوذ هوای سرد به داخل ساختمان نیز تا حدودی جلوگیری می‎کنند. این موضوع در مورد مناطق نیمکره شمالی زمین (مانند ایران ) صادق است. چنانچه محدود به استفاده از لامپ‎های رشته‎ای هستید، سعی کنید روشنایی مورد نیاز خود را به جای استفاده از چند لامپ رشته‎ای کوچک، با یک لامپ رشته‎ای بزرگتر تأمین نمایید. به طور کلی بازده لامپ‎ها و از جمله لامپهای رشته‎ای با افزایش توان (وات) آنها افزایش می یابد. به عنوان مثال روشنایی ایجاد شده توسط یک لامپ ۱۰۰ وات رشته‎ای معادل روشنایی ۲ لامپ ۶۰ وات یا ۴ لامپ ۴۰ وات است، اما مقدار مصرف برق آن کمتر است. به جای استفاده از لامپهای رشته‎ای معمولی، حتی‎الامکان از لامپ‎های فلورسنت و لامپ‎های کم‎مصرف (فلورسنت فشرده) استفاده کنید. بهره روشنایی(مقدار روشنایی به ازای انرژی مصرفی یا به عبارتی لومن بروات) لامپ‎های فلورسنت و کم‎مصرف، تا ۵ برابر لامپهای رشته‎ای بوده و طول عمر این لامپ‎ها نیز به ترتیب حدود ۴ تا ۸ برابر بیشتر از لامپ‎های رشته‎ای است برای تأمین روشنایی در طول روز حتی‎الامکان از نور طبیعی استفاده کنید. مقدار روشنایی محیط را متناسب با دقت مورد نیاز کارهایتان انتخاب کنید.

برای انجام کارهایی مانند مطالعه، به جای روشن کردن کل محیط، از روشنایی موضعی چراغ مطالعه، آباژور و … استفاده کنید.

کامپیوتر، پرینتر، اسکنر، دستگاه کپی و سایر وسایل اداری خود را تنها هنگامی روشن کنید که به آن نیاز دارید. کارکنان معمولاً بر حسب عادت، این وسایل را بدون آنکه ضرورتی داشته باشد، در شروع روز کاری خود روشن می‎کنند.از خاموش بودن وسایل کاری خود به خصوص دستگاه کپی، کامپیوتر و پرینتر پیش از ترک محل کار اطمینان یابید.

چنانچه به مدت طولانی از وسایل اداری، مانند : دستگاه کپی ، کامپیوتر و … استفاده نمی‎کنید، آنها را خاموش نمایید و درصورتی که در فواصل زمانی کوتاه‎تری استفاده متناوب از وسایل اداری اجتناب‎ناپذیر است، حالت ” خواب “ (Sleep / Quiet) این وسایل را فعال کنید. این کار باعث می‎شود تا وسایلی مانند دستگاه کپی، کامپیوتر و … پس از یک مدت کوتاه بی‎کاری در حالت خاموشی موقت قرار گیرند. در این حالت، مصرف انرژی الکتریکی بسیار کمتر می‎شود، ضمن آنکه دستگاه‎ها نیز به طور کامل خاموش نمی‎شوند. به عنوان مثال مصرف انرژی یک کتر در این حالت ۷۰ درصد کمتر از حالت فعال خواهد بود. به یاد داشته باشید که حالت ” محافظ صفحه نمایش“ (Screen Saver) نقشی در صرفه‎جویی مصرف انرژی کامپیوتر ندارد. در صورت امکان به جای استفاده از کامپیوترهای رومیزی (Desktop) از کامپیوترهای کیفی (Laptop) استفاده کنید. کامپیوترهای کیفی تنها در حدود ۱۰ درصد کامپیوترهای رومیزی انرژی مصرف می‎کنند. به علاوه به دلیل نداشتن فن منبع تغذیه، سرو صدای کمتری داشته و جای کمتر نیزاشغال می‎کنند. برای انجام بسیاری از کارهای اداری مانند تایپ یا نقشه‎کشی می‎توان به جای استفاده از مانیتورهای رنگی، از مانیتورهای تک رنگ سیاه و سفید (CRT: Cathode Ray Tube) استفاده کرد. مانیتورهای تک رنگ نسبت به مانیتورهای رنگی ۳۵ تا ۵۰ درصد کمتر انرژی مصرف می‎کنندمیزان وضوح و دقت صفحه مانیتور کامپیوتر (Resolution) را متناسب با نیاز کاری خود انتخاب کنید. افزایش میزان وضوح نمایش یک کامپیوتر رنگی باعث افزایش توان مصرفی به میزان ۲۲ درصد در هر اینچ مربع از صفحه نمایش می‎شود. مصرف ویژه انرژی دستگاه‎های کپی (مصرف انرژی به ازای واحد کاری) از هر وسیله اداری دیگر بیشتر است. هنگام کپی گرفتن حتی‎الامکان از هر دوروی کاغذ استفاده کنید. این کار هزینه انرژی، هزینه کاغذ و ضایعات کاغذی را کاهش می‎دهد. توجه داشته باشید که انرژی مصرفی براولید یک برگ کاغذ به مراتب بیشتر از انرژی مصرفی برای کپی گرفتن از یک برگ کاغذ است.

دستگاه فکس خود را از نوع جوهرافشان انتخاب کنید. مصرف انرژی دستگاه‎های فکس جوهرافشان در حالت آماده باش (Standby) خیلی کم است و به علاوه نسبت به دستگاههای فکس لیزری ۹۰ درصد کمتر انرژی مصرف می‎کنند.از هر دو روی کاغذها برای تایپ پیش‎نویس، کپی و پرینت اولیه استفاده کنید. تولید هر برگ کاغذ به طور متوسط به حدود ۲۰ وات ساعت انرژی نیاز دارد. بدیهی است استفاده از هر دو روی کاغذ باعث صرفه‎جویی در انرژی مورد نیاز برای تولید کاغذ (از دیدگاه کلان) و کاهش هزینتأمین کاغذ می‎شود. پیش‎نویس نامه‎های تایپ شده، نقشه‎ها و گزارش‎ها را حتی‎الامکان بر روی صفحه کامپیوتر تصحیح نمایید. گرفتن پرینت و انجام این تصحیحات بر روی کاغذ، مصرف انرژی و هزینه‎ها را دو برابر میدر صورت امکان به جای پست کردن نامه یا فکس کردن آن از پست الکترونیکی (E-mail) استفاده کنید.

برنامه جامعی برای بازیافت مواد در سازمان اداری / تجاری خود تنظیم کرده و آنرا به اجرا درآورید.

در صورت امکان از محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی استفاده کرده و دیگران را نیز به این کار تشویق نمایید. این کار به توسعه صنعت بازیافت مواد و صرفه‎جویی در هزینه‎ها و انرژی کمک می‎کندچنانچه مشترک (رایگان) نشریه‎ای هستید که مورد استفاده کاری شما قرار نمی‎گیرد، درخواست نمایید که نام شما از فهرست مشترکین حذف شود. به همین ترتیب در انتخاب مشترکین (رایگان) نشریه خبری یا تبلیغاتی سازمان اداری / تجاری خود دقت کنید. متأسفانه توزیع بلااستفاده یاری از نشریات خبری و تبلیغاتی در کشور ما امری رایج شده است.

با مشارکت سایر همکاران و به منظور نظارت بر مصارف انرژی و بهینه‎سازی مصرف در سازمان اداری / تجاری خود، یک واحد یا ستاد انرژی تأسیس کنید. توجه داشته باشید که حتی اگر این واحد یا ستاد انرژی به صورت غیررسمی و در چارچوب فعالیت‎های جانبی نیز وجود داشته باشد، نیج قابل ملاحظه‎ای در صرفه‎جویی مصرف انرژی خواهد داشت.از میان کارکنان، فردی را که آگاه، فعال، قابل دسترس و مورد قبول و احترام سایر کارکنان باشد بعنوان مسئول یا مدیر واحد انرژی انتخاب نمایید.

همکاران خود را از میزان مصرف انرژی و هزینه‎های مربوط به آن در سازمان اداری/ تجاری خود آگاه کنید

چه نوع خانه ای خریداری کنیم؟

  مصرف بالای انرژی در ساختمان‎های مسکونی یکی از عمده‎ترین مشکلات کشورهای در حال توسعه است که دارای اثرات اقتصادی و زیست محیطی می‎باشد . مصرف انرژی در ایران بدلیل شرایط اجتماعی و فرهنگی در حد بالایی می‎باشد. طبق آمار موجود سالانه حدود ۱۵۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰ ومسکونی جدید در سطح کشور ساخته می‎شود. از آنجائیکه بخش ساختمان با مصرف بیش از ۴۰ درصد کل انرژی تولید شده در کشور و صرف هزینه‎ای معادل ۳۰ درصد از درآمد حاصل از فروش نفت، بیشترین میزان مصرف انرژی را به خود اختصاص داده است، لذا بهینه‎سازی مصرف انرژی در ساخت تأثیرات مثبتی بر اقتصاد خانواده و نیز ملی خواهد داشت. بیشترین تلفات انرژی در واحدهای مسکونی و آپارتمانی مربوط به دیوارهای خارجی می‎باشد که می‎توان با انجام راهکارهایی از اتلاف انرژی جلوگیری کرد.امروزه ساختمان‎های ساخته شده در کشورهای پیشرفته از لحاظ مصرف انرژی درجه‎بندی می‎شوند مثلاً در استرالیا منازل را به منظور استفاده بهینه از انرژی توسط برنامه کامپیوتری ارزیابی می‎کنند و اصطلاحاً به آنها ستاره اعطا می‎شود. یعنی به هر میزانی که یک ساخاز لحاظ مصرف انرژی بهینه باشد به همان میزان به آن ساختمان ستاره داده می‎شود.در کشور ما نیز می‎توان با انتخاب ساختمان بهینه در راستای بهره‎وری انرژی قدم برداشت.

اتاق‎های نشیمن و اتاق‎هایی که از آنها بیشتر استفاده می‎شود در طرف جنوب ساختمان قرار گرفته باشد به این ترتیب از نور طبیعی خورشید استفاده کرده و در زمستان نیز بیشترین بهره را از گرمای خورشید ببریبهتر است اتاق‎های پذیرایی، ناهارخوری، خواب و نشیمن در طرف جنوب و بقیه جاها مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی. حمام، انباری و مانند آن در طرف شمال قرار گرفته باشد. به منظور کاهش تلفات حرارتی، دودکش‎های موجود در ساختمان بسته شده باشند و به جای بخاری از سیستم حرارت مرکزی استفاده شده باشد. مسیر مستقیمی برای حرکت هوای بیرون در ساختمان پیش‎بینی شده باشد که در تابستان به خنک کردن ساختمان کمک کند.اتاق‎هایی که کاربرد همانند دارند در کنار هم قرار گرفته باشد. بویژه اتاق‎هایی که کاربرد خاص دارند را از بقیه اتاق‎ها جدا شده باشد. این کار به شما کمک می‎کند تا فقط اتاق‎هایی را گرم کنید که در آنها زندگی می‎کبخش‎هایی از ساختمان‎ که نیاز به آب دارند نزدیک هم قرار گرفته باشد. این قسمت‎ها عبارتند از آشپزخانه، دستشویی و حمام . با اینکار طول لوله‎های آب کم می‎شود و در نتیجه حرارت کمتری از لوله‎های آب گرم به هدر میسقف تا ارتفاع ۷/۲ متر پایین باشد. اگر این کار انجام نشده است می‎توانید تمام و یا فقط سقف بعضی قسمت‎ها را پایین بیاورید. برای این کار می‎توانید از سقف‎های کاذب استفاده کنید. بالا بودن سقف باعث افزایش تلفات حرارتی می‎شود. بیشتر حرارت تولید شده توسط بخارشوفاژ در سقف جمع می‎شود و قسمت پایین اتاق که ما در آن قرار داریم گرم نمی‎شود. در این حالت هم مصرف انرژی بالا می‎رود و هم آسایش ساکنین تأمین نمی‎شودر صورت عدم امکان کاهش ارتفاع سقف به ۷/۲ متر ، نصب یک پنکه سقفی کمک بسیار زیادی به گرم کردن خانه می‎کند. روشن کردن پنکه در زمستان با دور کم نه تنها خانه را سرد نمی‎کند، بلکه با راندن هوای گرم جمع شده زیر سقف به پایین، دمای اتاق را یکنواخت می‎کند و از تل حرارت می‎کاهد.در ساختمان چند طبقه نباید راه‎پله‎ها را در فضاهایی که نیاز به گرمایش دارند قرار داد زیرا در این صورت هوای گرم از مسیر راه پله بالا رفته و به هدر می‎رود. قسمت‎های راه‎پله باید به وسیله یک در از محیط زندگی جدا شساختمان از مصالح سنگین که، ظرفیت حرارتی بالا دارند، مانند بتن و آجر که باعث افزایش پایداری حرارتی خانه می‎شود یعنی با تغییر دمای هوای بیرون، هوای داخل زیاد سرد یا گرم نشود، ساخته شده باشد. تا جایی که امکان دارد پنجره‎ها در سمت جنوب ساختمان نصب و از قرار دادن هر گونه مانع بر سر راه ورود نور و گرمای خورشید خودداری شده باشد. بهتر است اندازه پنجره‎ها نیز تا حد امکان کم باشد.پنجره‎های سمت شمال ساختمان باید تا حد امکان، کوچک باشد. زیرا خورشید از سمت شمال تابشی ندارد و نصب این پنجره‎ها تنها باعث هدر رفتن حرارت بیشتر می‎شودبرای خنک کردن ساختمان در فصل تابستان بهتر است، که در مواقع لازم هوا آزادانه در کل ساختمان حرکت کند. به این ترتیب در روزهایی که هوای بیرون خنک تر از هوای داخل ساختمان است، می‎توان بدون نیاز به کولر یا دیگر دستگاههای خنک‎کننده، ساختمان را خنک کرد. پس بهتر ت که دارای پنجره‎هایی با امکان باز شدن مقدار زیاد باشد. برای جلوگیری از تلفات حرارتی پنجره‎ها، نصب پنجره دوجداره در جاهایی که استفاده از پرده ممکن نیست یا جاهایی که پنجره بزرگ وجود دارد، تعبیه شده باشد. بر روی پنجره‎های جنوبی سایبان، حصیر یا پوشش‎های کدر قرار داشته باشد تا جلوی ورود گرمای خورشید را بگیرد و پنجره‎های شرقی از بیرون با حصیر، پرده و یا پوشش‎های کدر کنترل شده باشبیشترین استفاده از نور طبیعی را از پنجره‎های جنوبی برده باشد. دیوار اتاق‎ها و دیگر قسمت‎های داخل ساختمان با رنگ‎های روشن رنگ‎آمیزی شده باشدر اتاق نشیمن و اتاقهایی که از آنها بیشتر استفاده می‎شود، دارای لامپ‎های مهتابی یا کم‎مصرف باشد ساختمان دارای لامپ‎های متعدد در داخل سقف نباشد زیرا مصرف برق بالا می‎رود و تعویض آنها پرهزینه است.برای هر لامپ از کلید جداگانه استفاده شده باشد.  

چه نوع وسایل خانه ای خریداری کنیم؟

  امروزه وسایل انرژی بر خانگی از لوازم ضروری زندگی بشر می‎باشد و هر چه تعداد این وسایل افزایش یابد هزینه و مصرف برق نیز افزایش خواهد یافت در نتیجه وسایل گوناگون خانگی از لحاظ مصرف برق مورد نیاز خود دارای اهمیت بسیار زیادی است. در این بخش به ارائه توصیه‎هی جهت استفاده درست و منطقی از هر یک از وسایل خانگی خواهیم پرداخت. عمل به این توصیه‎ها باعث صرفه‎جویی مقدار زیادی برق در سال خواهد شد

یخچال و فریز:مصرف‎کنندگان بایستی هنگام خرید، یخچال و فریزری را انتخاب کنند که با توجه به برچسب انرژی دارای بیشترین بازده و کارائی باشد.حجم یخچال و فریزر باید با توجه به نیاز و تعداد افراد خانواده انتخاب شود تا از فضای آن بطور کامل استفاده شود. در بسیاری از موارد یک یخچال – فریزر ۱۴ فوت یا حتی ۱۲ فوت می‎تواند نیاز یک خانواده ۲ تا ۴ نفره را برآورده سازد. برفک‎های یخچال و فریزر را بطور منظم آب کنید زیرا با افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا می‎رود، با انتخاب یخچال‎های مجهز به سیستم برفک آب‎کن اتوماتیک، مصرف انرژی بدون دخالت مصرف‎کننده، کاهش می‎قرار دادن یخچال یا فریزر در مجاورت دستگاه‎های گرمازا مثل اجاق گاز، آب گرم‎کن، شوفاژ و همچنین زیر نور مستقیم خورشید، مصرف انرژی آنرا افزایش می‎دهد. درصورتی که امکان دیگری برای قراردادن یخچال – فریزر در آشپزخانه وجود نداشته باشد، با یک پوشش مناسب (عایق حری) دستگاه را از حرارت و گرما حفظ کنید.

فضای پشت یخچال و فریزر برای گردش هوا باید حداقل به اندازه ۲۰ سانتی‎متر با دیوار فاصله داشته باشد. ضمناً لازم است لوله‎های پشت یخچال و فریزر حداقل سالی دو بار گردگیری شود. رعایت این موارد سبب انتقال حرارت بهتر بین هوا و لوله‎ها خواهد شدهنگامی که یخچال و فریزر بر روی یک سطح تراز و صاف قرار نمی‎گیرد باعث می‎شود تا درب یخچال بطور کامل بسته نشود و کارکرد درستی نداشته باشد و در نهایت مصرف انرژی آن افزایش یابدمواد غذایی را پیش از سرد شدن کامل در یخچال و فریزر قرار ندهید و از گذاشتن همزمان مقدار زیادی مواد غذایی در یخچال و بویژه فریزر خودداری کنید. این کار سبب ایجاد فشار زیادی بر موتور آن خواهد شد.

از کنار هم‎چیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی در داخل یخچال و فریزر پرهیز کنید. چون این کار گردش هوا را در داخل یخچال یا فریزر دچار اختلال کرده و سبب افزایش مصرف برق می‎شودجهت نگهداری مواد غذایی، پس از گذاشتن آنها در کیسه‎های فریزر، در آنها را به صورتی ببندید که دیگر هوای اضافی در داخل آن وجود نداشته باشد. در ضمن بر روی هر یک از کیسه‎ها برچسبی که حاوی مطالبی همچون نام مواد غذایی، نوع آن (سرخ شده ، پخته ، خام و …) و تاریخنجمد کردن باشد را بچسبانید. چنین برچسبی را با اطلاعات کلی‎تر شامل فهرست مواد غذایی داخل هر سبد، کشو، قفسه و یا طبقه نیز تهیه کرده و در محل مناسب بچسبانید. به این ترتیب دستیابی به مواد غذایی مورد نیاز بسیار آسان خواهد شد.از باز و بسته کردن بیهوده در یخچال یا فریزر پرهیز کنید.

سعی کنید از منجمد کردن مواد غذایی و سبزیجات در فصل‎هایی که دسترسی به مواد غذایی تازه وجود دارد، خودداری نمایید. نوار لاستیکی درب یخچال و فریزر به مرور زمان انعطاف و کارآیی خود را از دست می‎دهد. توصیه می‎شود که سالی یکبار سالم بودن نوارها کنترل شود تا در صورت کوچکترین نشت هوا، نسبت به تعویض آنها اقدام گردداز قرار دادن انواع قوطی‎های کنسرو، رب گوجه‎فرنگی، گالن‎ها و بطری‎های حاوی شربت، ترشیجات، شیشه‎های مربا، عسل و … در یخچال خودداری کنید. این کار باعث اشغال بی‎مورد فضای یخچال – فریزر و به تبع آن افزایش مصرف انرژی دستگاه خواهدافتادگی درب یخچال یا فریزر به علت وزن آن به مرور زمان باعث جدا شدن نوار لاستیکی از بدنه می‎شود که می‎بایست نسبت به تعویض لولای درب اقدام گردد تا از اتلاف انرژی به جهت خروج هوای سرد یخچال جلوگیری شود.باید توجه داشت که تنظیم صحیح و به موقع ترموستات یخچال و یا فریزر با عنایت به مواردی همچون حجم و میزان مواد غذایی درون آنها ، محل قرار گرفتن یخچال و فریزر و دمای محیط وسایل مزبور، نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی این وسایل خواهد داشت و به عبارتی تنظیم نادرست و یا عدم توجه به تنظیم به موقع ترموستات باعث فاسد شدن و یا یخ‎زدگی مواد غذایی و به تبع آن افزایش مصرف انرژی خواهد شد. بنابراین درجه ترموستات فریزر را معمولاً بین ۱۵ تا ۱۸ درجه زیر صفر و درجه ترموستات یخچال را بین ۳ تا ۴ درجه بالای صفر تنظیم کنید. در هنگام خرید به بسته شدن کامل درها و مرغوبیت و چسبندگی نوار لاستیکی درِ یخچال و فریزر دقت و توجه شود.

از گذاشتن بطری‎های حاوی نوشابه‎های گازدار در قسمت جایخی یخچال‎ها و یا قراردادن آنها در قسمت فریزر یخچال – فریزرها جداً خودداری نمایید. این کار باعث می‎شود تا پس از انجماد کامل مایع در داخل بطری، در بطری باز شود و یا بر اثر فشار زیاد به بطری، بطری شکستهایع آن در داخل یخچال پراکنده شود. عدم رعایت همین موضوع باعث می‎شود تا حداقل زمانی بین ۱۰ تا ۱۵دقیقه درِ یخچال – فریزر را برای تمیز کردن ناشی از ترکیدن بطری باز بگذاریم که خود باعث اتلاف انرژی خواهد شد. ضروری است تا ظروف و اشیایی که داخل یخچال – فریزر می‎گذارید، تمیز و بدون بو باشد. برای شستشوی جداره‎های داخلی یخچال – فریزر – چه هنگامی که برای اولین بار می‎خواهید از این وسیله استفاده کنید و چه زمانی که قصد تمیز کردن آن را دارید – از مخلوط آب نیم‎گرم و جوش شیرین (هر لیتر آب یک قاشق جوش شیرین) و یک قطعه اسفنج نرم استفاده کنید و سپس آنرا با پارچه‎ای نرم و تمیز خشک نمایید.پس از هر بار شستشو برای یکنواخت شدن سرمای داخل یخچال – فریزر، باید چند ساعت یخچال – فریزر خالی بوده و با در بسته کار کند.

کولر آبی و گازی: ظرفیت برودتی کولرها باید متناسب با فضای مورد استفاده و شرایط آب و هوایی محل (از لحاظ دما و رطوبت) انتخاب شود . کولرهای بزرگتر تنها منجر به مصرف بی‎مورد انرژی الکتریکی می‎شود.نوع کولر را متناسب با مناطق آب و هوایی انتخاب کنید. از کولرهای گازی برای مناطق گرم و مرطوب و از کولرهای آبی برای مناطق معتدل استفاده کنید.

کانال‎کشی کولر را از کوتاه‎ترین مسیر انجام دهید. چنانچه کانال‎های کولر خارج از ساختمان قرار دارند، حتماً باید بوسیله عایق‎کاری با پشم شیشه یا عایق‎های دیگر از گرم شدن کانال‎ها و هدر رفتن سرما در اثر تابش مستقیم نور خورشید بر آنها جلوگیری شود. در این تی نصب یک سایبان ساده بر روی کولر و کانال‎ها هم مؤثر است. هر چه مسیر کانال‎کشی کولرهای آبی پرپیچ و خم و طولانی‎تر باشد فشار هوا در مسیر کانال‎ها افت پیدا کرده و جبران آن به انرژی بیشتری نیاز دارد و سرمای حاصل شده نیز کمتر می‎شود. لذا باید حتی‎الامکان کوتاه‎ترین مسیر کانال‎کشی در نظر گرفتهحتی‎الامکان، هر ساله نسبت به تعویض پوشال‎های کولر اقدام نمایید. تمیز کردن و رفع اشکالات کولر پیش از شروع به کار آن در فصل گرما، کارکرد کولر را بهبود بخشیده، مصرف انرژی آن را کاهش می‎دهد و از هدر رفتن سرما نیز جلوگیری می‎کاستفاده بی‎مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند : اجاق، سماور، لامپ‎های متعدد و … باعث افزایش گرمای محل کار و سکونت می‎شود و نیاز به استفاده از کولر را افزایش می‎دهچنانچه امکان‎پذیر باشد باید از سیستم سرمایش موضعی استفاده گردد. به این معنی که تنها به اتاق‎هایی که مورد استفاده قرار می‎گیرد، هوای سرد را منتقل کنیم . به این منظور می‎توان دریچه‎های ورودی هوا به سایر اتاق‎ها را مسدود کرد. سرمایش موضعی در مورد فضاهایر به ویژه سالن‎های کار مانند سالن مونتاژ به معنی سرمایش محدوده کار کارگر می‎باشد، به این ترتیب نیازی به سرمایش کل فضا نخواهد بود.در حد امکان از روشن نگه داشتن مداوم کولر در طول روز پرهیز کنید و به ویژه تا حد امکان سعی کنید از دور آهسته کولر استفاده کنید تا فشار کمتری متحمل دستگاه شود.

کولرهای گازی از جمله پرمصرف‎ترین وسایل خانگی هستند . بنابراین در صورتی که ضرورتی به استفاده از این نوع کولرها وجود ندارد، در استفاده از آنها خودداری کنید. در صورت ضرورت استفاده از این نوع کولرها که هزینه سنگینی را نیز در بردارند، باید سعی شود تا از استفاد در ساعات پیک مصرف برق (از نیم ساعت قبل از اذان مغرب تا ۵/۲ ساعت بعد از آن) که مصرف انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور به حداکثر می‎رسد، خودداری کرد. هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنید که دارای علامت استاندارد و برچسب انرژی باشد و با توجه به برچسب انرژی دارای بالاترین درجه کارایی و بازدهی باشد.

کولرهای گازی معمولاً دارای درجه تنظیم دما (ترموستات) هستند. تنظیم دما بر روی دمای مناسب فصل گرما که بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتیگراد است باعث می‎شود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به درجه دمای تنظیم شده، کولر به طور خودکار خاموش شود و بنابراین انرژی کمتری مصرف کند. ر مورد کولرهای آبی نیز، نصب یک ترموستات ساده در اتاق‎ها، می‎تواند مقدار زیادی از مصرف انرژی را کاهش دهدبرای جلوگیری از خروج سرما، اطراف پنجره‎ها و درها را با نوارهای درزگیری عایق‎بندی کنید.بهترین درجه حرارت منزل در تابستان بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتیگراد است. از سرد کردن بیش از حد محل سکونت خود پرهیز کنید.

در شهرهای جنوبی کشور که دارای آب و هوای بسیار گرم و مرطوبی در تابستان‎ها هستند و عموماً از کولرهای گازی برای خنک کردن محیط استفاده می‎شود، کاشتن یک اصله درخت در نزدیک کولر گازی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش مصرف انرژی را به همراه خواهد داشت. به دلیل اینکه سایهرخت اولاً خود مانعی در برابر تابش نور مستقیم خورشید می‎باشد و ثانیاً هوای تازه‎ای که توسط درخت ایجاد می‎شود باعث می‎گردد تا در واقع هوای پشت کولر گازی تهویه شونصب کندانسورهای کولرگازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی خواهد شد.

در صورت امکان کولر گازی خود را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار بعلت کاهش فشار بر کولر باعث افزایش بازدهی آن و کاهش مصرف انرژی می‎شود.

ماشین لباسشویی: ماشین لباسشویی را انتخاب کنید که ضمن داشتن علامت استاندارد و برچسب مصرف انرژی، دارای بیشترین کارائی و بازدهی باشد.

ظرفیت ماشین لباسشویی را متناسب با تعداد افراد خانواده انتخاب کنید.

قبل از استفاده از ماشین لباسشویی، دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید.

تا حد امکان از برنامه دورهای کم آبکشی برای آبکشی البسه استفاده کنید.

از لباسشویی وقتی استفاده کنید که لباس کافی برای شستن داشته باشید.

بجای استفاده از خشک‎کن ماشین لباسشویی از هوای آزاد جهت خشک کردن البسه استفاده کنید. در هنگام شست و شو، لباس‎های بسیار کثیف را از لباس‎هایی که کمتر کثیف هستند، جدا کنید و هر کدام را جداگانه در ماشین لباسشویی قرار دهید.فیلتر و دهانه پودر ماشین لباسشویی را به طور منظم تمیز کنید. توجه داشته باشید که نظافت ماشین لباسشویی، مصرف انرژی را کم می‎کند و همچنین عمر دستگاه را افزایش می‎دهد.استفاده از لوله‎کشی آب گرم محل مسکونی در ماشین لباسشویی در کاهش مصرف انرژی بسیار مؤثر است. هنگام شستشو از برنامه شستشوی اقتصادی لباس استفاده کنید، این برنامه علاوه بر کاهش میزان برق لازم برای گرم کردن آب، میزان آب مصرفی جهت شستشو را نیز کاهش می‎دهد. برای شستن لباس از درجه حرارت مناسب آب، استفاده شود و برای آبکشی از آب سرد استفاده کنید.

از به کار بردن ماشین لباسشویی در ساعت‎های اوج مصرف برق خودداری کنید.

تلویزیون: از قرار دادن تلویزیون در نزدیکی منابع حرارت‎زا مانند (بخاری، شوفاژ) خودداری کنید تا در خنک شدن آن خللی ایجاد نشود. از چسباندن پشت تلویزیون به دیوار خودداری کنید تا گردش هوا براحتی صورت گیرد.

تلویزیون را در معرض رطوبت و نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

از روشن نگهداشتن تلویزیون برای مدت زیاد خودداری کنید، زیرا علاوه بر کاهش عمر وسیله، برق مصرفی آن زیاد می‎شود. از خاموش و روشن کردن زیاد تلویزیون پرهیز کنید.

تلویزیون‎های بزرگتر برق بیشتری مصرف می‎کنند، لذا در صورتیکه به تلویزیون با صفحه بزرگ نیاز ندارید از تلویزیون‎های کوچکتر استفاده کنیاز تلویزیون تنها در مواردی استفاده نمایید که به آن نگاه می‎کنید، و از روشن ماندن بیهوده آن اجتناب ورزید. این مسأله علاوه بر آنکه بر طول عمر دستگاه شما می‎افزاید، از میزان مصرف برق نیز خواهد کاست.در صورت استفاده از دستگاه کنترل در تلویزیون، آنرا از حالت آماده‎باش (Standby) خارج کنید و بطور کامل خاموش نمایید، این موضوع علاوه بر تأثیر بر طول عمر دستگاه ، ۳% از میزان مصرف برق در تلویزیون می‎کاهد

جارو برقی: در هنگام خرید جارو برقی، نوعی از آن را انتخاب نمایید که قدرتش متناسب با نیاز شما و دارای نشان استاندارد باشد.

توجه داشته باشید جارو برقی همیشه کاملاً تمیز باشد و لوله‎های آن گرفتگی نداشته باشد تا فشاری به موتور آن وارد نیاید. کیسه جاروبرقی را باید همیشه قبل از پر شدن کامل عوض نمایید و فیلتر آنرا حداقل ۲ بار در سال شسته و یا تعویض نمایید.

از جارو کردن آشغال‎های مرطوب، ته سیگار روشن و یا اشیاء بزرگ و تیز با جارو برقی خودداری کنید زیرا این اشیاء به موتور دستگاه خسارت وارد می‎نمایندبرای نظافت هر بخش از منزل باید از قدرت مناسب دستگاه استفاده کنید.

پیش از باز کردن جارو برقی حتماً دوشاخه آن را از برق بیرون بکشید.

از کار مداوم با جارو برقی جداً پرهیز کنید زیرا روشن بودن درازمدت (بیش از ۳۰ دقیقه) به موتور دستگاه فشار زیادی وارد می‎کند.حتی‎المقدور در زمان‎های اوج مصرف برق از جاروبرقی استفاده ننمایید.

پلوپز: در هنگام خرید پلوپز ظرفیت متناسب با نیازهای واقعی خانواده را در نظر بگیرید.

پلوپز را باید دائماً تمیز نگه دارید، در غیر اینصورت مصرف آن زیاد و عمرش کم می‎شود. از پلوپزهای دارای نشان استاندارد استفاده نمایید.

تا حد امکان باید از ظرفیت کامل یک پلوپز استفاده کنید.

در حد امکان از پلوپز در ساعت‎های پیک مصرف استفاده ننمایید.

اتو: سعی کنید اتوهایی را خریداری کنید که دارای نشان استاندارد و برچسب انرژی باشد و با توجه به برچسب دارای بیشترین کارایی باشد ضمناً‌ قدرت آن متناسب با نیاز شما باشد.

هنگام استفاده از اتو ابتدا لباس‎هایی را که می‎خواهید اتو کنید آماده سازیدقبل از اتو کردن آخرین لباس، اتو را از برق بکشید.

از اتوهایی استفاده کنید که دارای ترموستات باشد و اگر این بخش از کار افتاد حتماً آن را تعمیر کنید.

از روشن و خاموش کردن اتو خودداری کنید این عمل نه تنها مصرف انرژی را بالا می‎برد و خطرناک است بلکه می‎تواند اتو را بطور کامل از کار بیندازدبرای اتو کردن البسه یا پارچه‎های مختلف از درجات مختلف اتو استفاده کنید. تا حد ممکن از اتو در زمان‎های پیک مصرف برق استفاده ننمایید.پس از شستشوی البسه و در هنگام آبکشی از مواد نرم‎کننده لباس استفاده کنید این مواد باعث جلوگیری و کاهش چروک لباس شده و اطو کردن را آسان و سریع‎تر می‎کنند.

سشوار: از انواع سشوار با مارک معتبر استفاده نمایید.

سعی کنید در هوای گرم بجای سشوار از نور خورشید جهت خشک کردن موهایتان استفاده نمایید.

از روشن گذاشتن مداوم سشوار خودداری کنید.

سعی کنید از درجه پایین سشوار استفاده نمایید.

توجه داشته باشید سشوارهای با قدرت زیاد (بالای ۱۰۰۰ وات) لزوماً بهترین نمی‎باشد بلکه سشوار با قدرت متوسط ۸۰۰ وات با صرفه و مناسب‎ترین سشوار به حساب می‎آیدحتی‎الامکان در زمان پیک مصرف برق از آن استفاده نکنید.

سماور: سعی کنید از سماور برقی دارای نشان استاندارد استفاده نمایید.

از درجه اتوماتیک سماور برقی استفاده نمایید.

تا حد امکان از سماور برقی در ساعات پیک مصرف برق استفاده ننمایید.

از روشن گذاشتن مداوم سماور برقی خودداری نمایید.

توجه داشته باشید سماور برقی همیشه دارای آب باشد.

اگر مصرف چای در خانه زیاد است از

ارسال نظر