X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

طرح آمریکا برای استقرار سپر موشکی در خاورمیانه

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

با وجود این که بحث‌ها بر سر استقرار سپر موشکی ایالات متحده در اروپای شرقی همچنان ادامه دارد، اکنون اعلام شده این کشور می‌خواهد سپرهای مشابهی را در خاورمیانه و آسیا نیز مستقر کند.

ا وجود اینکه بحث‌ها بر سر استقرار سپر موشکی ایالات متحده در اروپای شرقی همچنان ادامه دارد، اکنون اعلام شده این کشور می‌خواهد سپرهای مشابهی را در خاورمیانه و آسیا نیز مستقر کند.

خبرگزاری «رویترز» با بیان این خبر به نقل از «مادلین کریدون»، از مقامات ارشد پنتاگون، سپرهای دفاع موشکی مذکور را هم راستا با طرح سپر دفاع موشکی اروپا دانسته است.

بنا بر این گزارش، ایالات متحده می‌خواهد به زودی دو دوره گفت‌وگوهای سه جانبه، یکی با ژاپن و استرالیا و دیگری با ژاپن در این رابطه برگزار کند.

به ادعای کریدون، این سپرها می‌تواند با تهدیدها از جانب ایران و کره شمالی مقابله کرده و همسایگان این دو کشور را در مقابل تهدید موشک‌های بالستیک در امان سازد؛ این طرح، بخشی از «رویکرد مرحله‌ای تطبیقی» برای دفاع موشکی اروپا بوده و شامل استقرار موشک‌های رهگیر در لهستان و رومانی، یک سیستم رادار در ترکیه و نیز موشک‌های نابودگر «آگیس» در اسپانیاست.

درباره خاورمیانه نیز کریدون اظهار داشته واشنگتن برای افزایش همکاری مشترک و اشتراک اطلاعات میان دولت‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس تلاش می‌کند تا آن‌ها بتوانند قابلیت‌های دفاع موشکی خود را بیش از پیش بالا برند.

این طرح‌ها در حالی مطرح می‌شود که ایالات متحده هم اکنون درباره طرح سپر دفاع موشکی اروپا، درگیر چالشی جدی با روسیه است و تاکنون هیچ یک از تلاش‌های آمریکا نتوانسته روسیه را متقاعد کند که سپر موشکی تهدیدی علیه این کشور جهت گیری نشده است.

از سوی دیگر، استقرار این سپر در آسیای شرقی، مستقیم تهدیدی را متوجه چین خواهد کرد و آمریکا را در تقابل با این قدرت بزرگ آسیایی قرار خواهد داد.
افزون بر این، مشخص می‌شود که بر خلاف ادعاهای آمریکا مبنی بر تلاش برای جلوگیری از یک مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه، خود این کشور با مسلح کردن بیش از اندازه کشورهای عرب منطقه، عملاً به چنین مسابقه‌ای در منطقه دامن می‌زند.

 
منبع : تابناک
 

ارسال نظر