X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

عزم مجلس برای سوال از احمدی نژاد

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

بالاخره گمانه زنی ها در مورد قاطعیت مجلس برای سئوال از رئیس جمهور به انجام رسید و ده بند سئوال از رئیس جمهور امروز در مجلس اعلام وصول و قرائت شد. اینک محمود احمدی نژاد یک ماه فرصت دارد تا در مجلس حاضر شود و به سوالات نمایندگان مجلس پاسخ گوید.می توان پیش بینی کرد که روزی که محمود احمدی نژاد برای پاسخ گویی به هر یک از این ده سوال درباره عملکردش به مجلس می رود چه روز داغی برای مجلس و عرصه سیاسی کشور باشد.

به گزارش «تابناک» اوضاع نابسامان اقتصادی، ماجرای دورکاری ۱۱ روزه رئیس جمهور ، ماجرای عدم اجرای حکم حکومتی رهبری، انحراف در هدفمندی یارانه ها، ماجرای متکی و سنگال و از همه مهم تر سوال آخر که در مورد رئیس دفتر بحث برانگیز رئیس جمهور است ، بخشی از موارد بحث برانگیز این مدت بود که مهر سکوت را بر لبان همه زده بود و اینک رئیس دولت را در مقام یک پاسخگو به مجلس خوانده تا مجلس و افکار عمومی را در مورد این مسائل اغنا کند.

بی شک در تمامی مقالات و نوشته هایی که پراکنده در مورد سوال از رئیس جمهور در این ایام منتشر شده است به ضرورت سوال از رئیس جمهور اشاره شده است. چرا که مجلس با انجام این عمل زمینه پاسخگویی رئیس جمهور را به بخشی از افکار عمومی در خصوص رفتار خود در این ایام فراهم می کند و علاوه بر این فرصتی برای تبیین جایگاه وکیل المله بودن خود می یابد.

اما توجه به یک نکته در این میان ضروری است ،اینکه در فرصت کم باقی مانده از عمر این مجلس و با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس که محل یکی از نزاع های مجلس و دولت در زمین انتخابات است از طرح سوال از رییس جمهور که خواسته بحشی از افکار عمومی است در جهت امیال و خواسته های سیاسی استفاده نشود.

مجلس که فرصت کافی را برای طرح سوال از رئیس جمهور در چند ماهه اخیر داشته است، چرا می بایست در کمتر از یک ماه باقی مانده به انتخابات مجلس از این سوال مطرح شود؟

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی رئیس جمهور تا یک ماه پس از وصول سوال از سوی مجلس فرصت دارد تا در مجلس حاضر شود و به سوالات پاسخ دهد و عذر در تاخیر این امر تنها به تشخیص مجلس بستگی دارد.

با توجه به اینکه متن سوال از رئیس جمهور امروز در مجلس قرائت شده و با توجه به احتمال تعطیلی مجلس در این هفته به خاطر تبلیغات انتخاباتی این احتمال وجود دارد که سوال از رئیس جمهور به بعد از انتخابات مجلس موکول شود و به این ترتیب طرح سوال از رئیس جمهور می تواند به نوعی موضوعی برای تحت فشار قرار دادن او در جریان انتخابات مجلس بدل شود.

به هر حال نمایندگان مجلس باید بدانند که به عنوان نمایندگان مردم در این جایگاه قرار دارند و پاسخگویی به این شبهه ها که در متن سوال به حق هم به آن اشاره شده است ، بخشی از مطالبات انهاست.

پس تنها برای فعلیت رساندن خواسته های مردم که مهم ترین کار ویژه مجلس است به تصمیم گیری در این موضوع بپردازند.

 

منبع:تابناک

ارسال نظر