X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

علل ارتکاب سرقت میان کودکان و نوجوانان و راه‌های مقابله با آن

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

سرقت یکی از جرایم مهم و پرتعداد در اکثر جوامع و کشورهای جهان است که در گذشته‌های دور و با اشکال مختلف نیز وجود داشته اما درطول زمان دستخوش دگرگونیها و تغییرات زیادی شده است گذشت زمان بر این پدیده نظیر تمام امور اثر گذاشته و تحولاتی در آن به وجود آورده ،شکل انجام ، شیوه‌ها، وسایل و ابزار مورد استفاده ،نوع مال و اشیاء مسروقه و همچنین وضعیت سارقین از جهات گوناگون تغییر یافته است ، اما تنها چیزی که از بدو پیدایی و شکل‌گیری آن تاکنون ثابت مانده زشتی و مذموم بودن ماهیت آن است نکته مهم در مورد این جرم این است که در تمام گروه‌های سنی دیده شده و کودک ، نوجوان ، جوان ، میانسال و سالخورده ممکن است مرتکب آن شوند ولی فراوانی آن در گروه‌های سنی مختلف متفاوت است .

 

 

سرقت یکی از جرایم مهم و پرتعداد در اکثر جوامع و کشورهای جهان است که در گذشته‌های دور و با اشکال مختلف نیز وجود داشته اما درطول زمان دستخوش دگرگونیها و تغییرات زیادی شده است گذشت زمان بر این پدیده نظیر تمام امور اثر گذاشته و تحولاتی در آن به وجود آورده ،شکل انجام ، شیوه‌ها، وسایل و ابزار مورد استفاده ،نوع مال و اشیاء مسروقه و همچنین وضعیت سارقین از جهات گوناگون تغییر یافته است ، اما تنها چیزی که از بدو پیدایی و شکل‌گیری آن تاکنون ثابت مانده زشتی و مذموم بودن ماهیت آن است نکته مهم در مورد این جرم این است که در تمام گروه‌های سنی دیده شده و کودک ، نوجوان ، جوان ، میانسال و سالخورده ممکن است مرتکب آن شوند ولی فراوانی آن در گروه‌های سنی مختلف متفاوت است .

 

سارقین کسانی هستند که زمینه‌ها و شرایط لازم برای انحراف (سارق شدن) در آن‌ها وجود دارد و به کسی یا چیزی که او را به سرقت وادارد نیاز دارد، در این مورد اولین و مهمترین عامل ، فردی است که باعث انحراف و سارق شدن وی می‌گردد و دومین عامل، امکانات و شرایطی است که دراختیار فرد است و امکان ارتکاب بزه را به او می‌دهد.

 

در اکثر سارقین اولین عامل یعنی کشیده شدن به ارتکاب بزه از سوی فردی دیگر دیده می‌شود، همانطور که در ‪ ۹۹درصد موارد اعتیاد، دوستان ، نزدیکان و یا شخصی دیگر فرد آماده را به‌سوی اعتیاد می‌کشاند که دقیقا اکثر سارقین به همین نحو با سرقت آشنا شده‌اند.

 

در بررسی علل و انگیزه‌های سرقت می‌توان از عوامل متعددی نام برد که در یک بررسی کلی باید به دو دسته از عوامل مهم که در این پدیده تاثیر قابل توجهی دارد، اشاره کرد: \”علل و انگیزه‌های روانی عاطفی\” و \”علل اجتماعی اقتصادی\”.

 

بر اساس تحقیقات به عمل آمده کمترین سن برای ارتکاب سرقت ، زمانی است که در کودک احساس مالکیت به وجود می‌آید و آن سن چهار تا پنج سالگی است.

 

باتوجه به اینکه در سال گذشته، ‪ ۲۸درصد از مددجویان کانون اصلاح و تربیت استان قزوین به جرم سرقت در این مکان بسر می‌بردند و بیشترین فراوانی را در میان سایر جرایم بین نوجوانان استان این جرم به‌خود اختصاص داده بررسی عمیق و توجه به علل وانگیزه‌های به وجود آورنده و راه‌های مقابله با این آسیب و انحراف اجتماعی ، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

در بیان علل و انگیزه‌های سرقت از زمینه‌های مختلف چون محرومیت‌های عاطفی، روانی، مادی، معنوی، نابسامانی‌های اجتماعی، خانوادگی و معاشرت با دوستان ناباب سخن به میان می‌آید.

 

از آنجا که در عصر ما وسایل انجام سرقت و گرایش به آن نیز تغییر یافته مقابله با آن نیز دشوارتر شده‌است و به همین دلیل به برنامه‌ریزی‌های دقیق و حساب شده برای مواجه با این معضل نیاز می‌باشد.

 

برای کاهش سرقت در جامعه به خصوص میان کودکان و نوجوانان راهکارهایی از جانب جامعه‌شناسان ، روانشناسان و جرم‌شناسان مطرح شده که توجه به این راه‌حل‌ها مفید خواهد بود .

 

یک کارشناس مشاوره و روانشناس درباره عوامل عمده روانی در ایجاد جرمی مانند سرقت به خبرنگار ایرنا گفت : خودخواهی ، نفرت ،زیاده‌طلبی ، شهوت، بی‌تقوایی، قدرت‌طلبی، جنون ثروت، شهرت ،ضعف اراده و اختلالاتی مانند اضطراب ، حقارت و تزلزل شخصیت از مهمترین عوامل روانی سوق‌دهنده فرد به سرقت هستند.

 

\”سوده حمیسی\” بابیان اینکه بزهکاری کودکان به‌مواردی نظیر: محیط زندگی، شکل خانواده از نظر تعداد اعضاء ، وجود پدیده طلاق یا یتیمی ، ضعف والدین ، عدم کنترل و تربیت صحیح ارتباط دارد اظهار داشت: سرقت از معدود جرایمی است که انجام عمدی آن در تمام مراحل زندگی یک فرد ممکن است رخ دهد.

 

وی بااشاره به اینکه شروع سرقت به مفهوم آن از اوان کودکی است، تاکید کرد : البته باید در نظر داشت که انگیزه‌ها و عوامل سرقت در سنین کودکی کاملا با سرقت‌های معمولی متفاوت است بنابراین پدران ، مادران و مربیان با اندکی تلاش می‌توانند به راحتی به علت سرقت کودکان پی ببرند.

 

حمیسی ادامه‌داد: مربیان باید به این امر عنایت داشته باشند که در تمام سرقت‌ها و در کلیه رده‌های سنی مسئله‌ای به نام \”نیاز\” مطرح است که بی‌توجهی و برخورد نا مناسب در مقابل \”نیاز کودکان\” و یا مطرح نشدن کودکان به احتمال زیاد عواقبی ناخوشایند و نامشروع خواهد داشت.

 

این روانشناس با ذکر این مطلب که \”در سرقت کودکان باید توجه داشت کدام نیاز یا نیازها کودک را به ارتکاب این کار واداشته است\” گفت : گاهی کودک به چیزی علاقه داشته و آن را از کودک دیگری که آن شی‌ء را در اختیار داشته برمی‌دارد همچنین بعضی از کودکان برای اینکه خود را نشان دهند و از سایر بچه‌ها عقب نمانند از منزل بدون اجازه پول برمی‌دارند.

 

حمیسی تاکید کرد : هنگامی که والدین با درخواست‌های کودک با پرخاشگری برخورد می‌کنند در کودک این ذهنیت به وجود می‌آید که در مقامی نیست تا به صورت مشروع خواسته خود را مطرح کند و این مسئله به همراه عوامل مذکور از علت‌های مهم گرایش به سرقت در جوانان و نوجوانان است.

 

این کارشناس خاطرنشان ساخت: با توجه به اینکه برخی از کودکان برای جلب توجه، برخی برای انتقام و تعدادی نیز برای بیان احساس کینه‌توزی نسبت به والدین به سرقت مبادرت می‌کنند که در اینصورت والدین باید راهکار درست و منطقی را در هنگام آگاهی از این عمل در مورد کودک به کار گیرند. وی درارتباط با چگونگی برخورد با کودکی که دست به سرقت می‌زند گفت:باید اطلاعاتی در این زمینه در اختیار پدران ،مادران و مربیان قرار داد تا برخوردی ناآگاهانه نداشته باشند .

 

حمیسی اضافه کرد:وقتی که کودکی اسباب‌بازی یا شی ناشناسی را در دست دارد مادر و پدر از دیدن آن آزرده و نگران شده و با خشونت با وی رفتار می‌کنند ، ولی این چاره کار نیست ، به هیچ وجه نباید او را دزد نامید، بلکه باید فهمید چرا او چنین کاری کرده است.

 

وی تصریح کرد : شاید کودک به دلایل خاصی مرتکب سرقت شده، حسادت نسبت به خواهران و برادران دیگر، ابتدایی‌ترین علت است ولی در تکرار چنین کارهایی باید به جستجوی دلایل دیگر پرداخت نظیر کم‌بودن پول توجیبی ، احساس کمبود توجه ، احساس حقارت و غیره.

 

این کارشناس افزود:دراین قبیل موارد توجه به خواسته کودکان چاره‌ساز است ولی چنانچه کودک واقعا به سرقت علاقه داشته و در انجام آن مصر باشد، باید به روانپزشک مراجعه کرد.

 

یک کارشناس ارشد جامعه‌شناسی و استاد دانشگاه نیز درباره عوامل به وجود آورنده سرقت دربین کودکان و نوجوانان اظهار داشت: مجرم شدن فرد و ارتکاب اعمال خلاف نتیجه‌ی تاثیر عوامل مختلفی است که بر وی اثر منفی گذاشته و او را از حالت و روال طبیعی خارج و در مسیر غیرطبیعی قرار داده است.

 

\”محسن اخویزادگان\” افزود: افرادی که برای رسیدن به‌خواسته‌های خود از هر راه ممکن استفاده می‌کنند در حقیقت به نوعی در مسیر انحراف و ارتکاب جرم هستند.

 

وی با بیان اینکه اهمیت شرایط اقتصادی و اجتماعی در تعیین علل جرم و بزهکاری بر کسی پوشیده نیست ، تصریح کرد : فقر مادی از مهمترین عوامل در شکل‌گیری سرقت است، زیرا فردی که دچار این آسیب اجتماعی شده به‌دلیل احساس حقارت از جامعه طلبکار شده و چون جامعه را مسوول محرومیت وفقر خود می‌داند نوعی احساس انتقام‌کشی در او پرورش می‌یابد.

 

اخویزادگان ادامه داد : شهرنشینی ، سکونت در محله‌های جرم‌خیز ، گسترش بی‌رویه شهرها و انبوهی جمعیت ، از هم پاشیدگی خانواده و عدم امنیت عاطفی کودکان از دیگر عوامل موثر در بزهکاری است و همچنین ستیز در خانواده و جدایی والدین نقش بسیار منفی و ویرانگری در شخصیت کودکان دارد .

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه یکی از عوامل ایجاد فقر، بیکاری است و فقر از عوامل اصلی سرقت و جرم می‌باشد ،تصریح کرد:بیکاری از دو جهت قابل بررسی است ،\”وجود فرصت‌های اضافی و خالی بودن اوقات فراغت\”.

 

وی گفت:بسیاری از مواقع سرقت‌ها برای تنوع و سرگرمی و یا نداشتن درآمد کافی صورت می‌گیرد زیرا هرفردی برای گذران زندگی به‌پول نیاز داردو هنگامی که کسب درآمد از راه‌های درست و قانونی تامین نشود چه بسا فرد به راه غیر قانونی کشیده شود.

 

اخویزادگان ، فقر فرهنگی را از دیگر عوامل موثر در به وجود آمدن سرقت ذکر کرد و اظهار داشت : باید توجه داشت که جوانان و خانواده‌هایی که به انتظار داشتن زندگی بهتر و یا به امید یافتن کاری مناسب به شهرهای بزرگ روی می‌آورند در مشکلات فراوانی غرق می‌شوند.

 

وی اضافه کرد : جوانانی که به تنهایی خانواده را رها کرده و به امید تحقق بخشیدن به آرزوهای خود زادگاه خویش را ترک می‌کنند چون در شهرها به این خواسته‌ها نمی‌رسند به کارهای خلاف کشیده شده و بیشتر از سایرین دچار رفتار انحرافی می‌شوند.

 

اخویزادگان با بیان این مطلب که مقابله با سرقت نیاز به برنامه‌ریزی‌های دقیق دارد ، تاکید کرد: مهم‌ترین راه‌های مقابله با انحرافات و خلافکاری‌ها، مقابله با عوامل به‌وجود آورنده آنهاست، برخوردهای مقطعی و موردی با افراد خلافکار به نتیجه دلخواه منجر نشده و مبارزه قطعی محسوب نمی‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه راه دوم جلوگیری از وقوع خلافکاری‌ها کنترل افرادی است که احتمال وقوع خلاف از جانب آنها می‌رود، اضافه کرد:مبارزه با علت‌های بروز تبهکاری به‌معنای کم‌ارزش جلوه دادن نیروهای درگیر درحفظ نظم اجتماعی نیست.

 

این کارشناس تصریح کرد : در جهت جلوگیری از زیان‌ها و صدماتی که در اثر وقوع یک جرم ایجاد می‌شود ، نیاز به اتخاذ برنامه‌ها و سیاست‌های بنیانی و بنیادی است که از هر نظر منافع اجتماعی را در بر داشته و سلامت جامعه را تامین می‌کند.

 

اخویزادگان ، آموزش شیوه‌های تربیتی به خصوص آموزش همگانی نحوه تربیت فرزندان ،تشکیل مراکز علمی و دانشگاهی جرم‌شناسی ، همکاری مردم با مراجع قضایی و مراکز اجرایی ، تاسیس مراکز مددکاری و مشاوره اجتماعی مرتبط با خانواده‌ها و اقدامات اساسی جهت سالم‌سازی اجتماع را از جمله فعالیت‌های موثر اجتماعی در جهت مقابله با سرقت در جامعه ذکر کرد.ک/‪۴

ادامه دارد…

لینک خبر: http://www1.irna.ir/fa/news/view/menu-157/8702281030125258.htm

منبع خبر: ایرنا

یک نظر

  1. مرجان فامیلی گفته است :
    دی ۲۵ام, ۱۳۹۴

    سلام خسته نباشید ممنون از مطالب خوبتان لطفا من رو راهنمایی بفرمایید پسری در مفطع پیش دانشگاهی دارم چندین بار دست به دزدی زده به علت های گوناگون یک بار به علت نداشتن موبایل یک به علت خریدن شارزش ما بامشاوره با روانشناسی موبایل باسلیفه اش خریدیم هر جند گران مبلغ پول تو جیبی رو با مقداری که خودش تعیین کرده بود افزایش دادیم ولی مجددا به علت های مختلف این کاررا تکرار می کند دروغ میگه ونماز نمی خواند وتخیلاتی دارد که نگران کننده است مپلا فبول شدن در پزشکی وخریدن بنز به قدری تکرار می کند که احساس می کنید اگر نشه چیکار می کند بارها باهاش صحبت شده از تمامی مسایل من خودم کمی از روانشناسی به علت مطالغه سررشته دارم تمام راه ها رو رفتم در ضمن وضع مالی متوسطی داریم وبه خاطر فرزندمان همه کار حاظریم انجام دهیم با همسرم روابط بسیار خوبی دارم به مسایل دینی نیز توجه داریم در کودکی فرزندم پیش فعال بوده وریتالین مصرف می کرده به علت عدم تمرکز دوست خاصی هم ندارد خودم احساس می کنم باید پیش روانپزشک برم می خواستم از شما کمک بگیرم بسیار مستاصل شدم ترو خدا راهماییم کنید در صورت لزوم یک روانپزشک حاذق معرفی بفرمایید ممنون

ارسال نظر