X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

علم زمین شناسی

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

در مورد علم زمین شناسی :

زمین شناسی علم مطالعه سیاره ای است که در آن به سر می بریم. این علم از جنبه های مختلف درباره زمین به بحث می پردازد. در زمین شناسی، مواد سازنده، ساختمان، منشاء و تاریخ کره زمین و همچنین تغییر و تحولات و فرآیندهایی که موجب پیدایش شکلهای متنوع سطح و درون آن می شوند، مورد بررسی قرار می گیرد. زمین شناسی برای مطالعه کره زمین به مشاهده عوارض و پدیده های مختلف طبیعت، اندازه گیری و تجزیه و تحلیل مشاهدات و اطلاعات خود همت می گمارد. مطالعه تاریخ زمین تنها از طریق آثار باقیمانده از حوادث گذشته که غالبا ناقص و محدود و نیز پیچیده است امکان پذیر می باشد. هرچه اطلاعات و مشاهدات و اندازه گیری ها دقیقتر باشد، نتیجه گیری به حقیقت نزدیکتر است. تمام مطلعاتی که در مسیر شناخت زمین صورت می‌گیرد و علومی که در این مسیر پا گرفته و می‌گیرند در نهایت در خدمت جامعه بشری قرار می‌گیرد‌. در این علوم چگونگی استخراج واستفاده از مواد موجود در زمین و محیطهای زیستی پایدار در زمان پیدایش این مواد مورد بررسی قرار می‌گیرد و در علومی دیگر از خطرات ناشی از نیروهائی در حال حرکت وپویای موجود درزمین که ممکن است رفاه یا هستی انسان ها را با خطر نیستی مواجه سازد آگاه می‌سازد. چون مواد موجود در زمین وساختمان های طبیعی موجود در آن از ابتدای تاریخ بشریت مورد استفاده انسانها بوده است می‌توان گفت این علم از قدیمی ترین علومی است که انسان ها نا خودآگاه به آن پرداخته‌اند ودر طی قرون رفته رفته این علم وشاخه‌های متنوع آن مدون و طبقه بندی شدند و رشته‌های فرعی وتخصصی با قوانین تعریف شده را به وجود آورده‌اند که هریک بخشی از دانش زمین شناسی را تشکیل می‌دهند . زمین شناسی علمی است که به طور کلی در باره زمین صحبت می‌کند. این تعریف را باید کامل‌تر کرد. زیرا موضوع علوم دیگری نیز مثل هیات و نجوم و … درباره زمین صحبت می‌کنند. ولی مقصود از زمین شناسی ، شناسایی و مطالعه تئوری ‌های پیدایش زمین و مواد تشکیل دهنده آن ، بررسی عواملی که در وضعیت آن تاثیر دارند. و بالاخره مطالعه و شناسائی مواد ارزشمند زمین و نحوه استفاده از آن ها است. زمین شناسی علم قدیمی و دارای سابقه طولانی است. و بشر همواره در مورد زمین کنجکاو بوده است. حوادثی مانند زلزله ، طوفان ، سیل، گردباد و… انسان را همواره در مورد زمین نگران می کرده. علم زمین شناسی ، یعنی آن چه که امروزه به علم جداگانه دارای رشته ‌های متنوعی است که بیش از دو سه قرن سابقه ندارد. و مانند سایر رشته‌های علوم تحقیقات مداوم دانشمندان متعددی این علم را به پایه امروزی رسانده است.

 

نقش زمین شناسی در زندگی :

 زمین شناسی علم قدیمی و سابقه‌داری است. اصولا بشر اولیه ، همیشه در مورد زمین کنجکاو بوده است. این کنجکاوی را می‌توان معلول دو علت اساسی دانست. اول این که بشر و سایر موجودات زنده ، هستی خود را مرهون زمین بوده و همیشه غذای خود را از آن به دست می‌آورده‌اند و بدین ترتیب مجبور بوده‌اند که دائما در مورد آن مطالعه کنند تا بتوانند غذای مناسب و حدالامکان متنوعی برای خود به دست آورند. نکته دومی که بشر را در مورد زمین نگران می‌کرده است، وقوع حوادث ناگواری مانند زلزله ، آتشفشان ، طوفان ، سیل و نظایر آن بوده که همیشه خسارات مالی و جانی زیادی را سبب می‌شده است و بشر به ناچار همواره در صدد بوده است که علل این حوادث را دریابد تا بتواند حتی المقدور از وقوع آن جلوگیری و یا حداقل آن را پیش بینی کند

ارتباط زمین شناسی با سایر علوم :

 همانند سایر علوم ، زمین شناسی نیز نمی‌تواند بدون کمک دیگر رشته‌های علمی ، موجودیت خود را حفظ کند. مهم ترین رشته‌های علمی که زمین شناسی بر مبنای آنها استوار است فیزیک ، شیمی ، مکانیک ، بیولوژی و نجوم‌اند.

 اهمیت زمین شناسی :

 اطلاعاتی که از مطالعه زمین به دست می آیند، صرف نظر از جنبه های صرفا علمی آن یعنی شناخت زمین و کشف رازهای آن، در خدمت رفع نیازهای انسان نیز قرار دارد. انسان بسیاری از موادی را که برای ادامه زندگی خود بدانها محتاج است از منابع درون زمین تامین می کند. مواد خام مورد نیاز صنایع، سوخت لازم برای به حرکت آوردن کارخانه ها، مصالح ساختمانی، کودها شیمیایی و بسیاری از مواد دیگر همه از زمین به دست می آیند. مطالعه پدیده های زمین شناسی و ماهیت و منشاء سنگهای گوناگون پوسته زمین به ما می آموزد که در کجا و چگونه به جستجوی منابع طبیعی بپردازیم و آسانترین و درست ترین راه بهره برداری از منابع طبیعی را بیابیم. امروزه مطالعات زمین شناسی ر اکتشافات و استخراج معادن، شهرسازی، راه سازی، سدسازی، کشاورزی و بسیاری رشته های دیگر از اهمیت بسیاری برخوردار است. مهندسین زمین شناسی قبل از اجرای هر پروژه ساختمانی بزرگ ه بررسیهای زمین شناسی وسیعی (مثل مطالعه جنس و استحکام سنگها، وضعیت ساختمانی و لزره خیزی محل) دست می زنند. با شناخت فرآیندهای زمین شناسی انسان می آموزد که چگونه با حوادث طبیعی مقابله کند و با پیش بینی آنها حتی المقدور از خسارات احتمالی در امان باشد. برای پیش بینی حوادث طبیعی قبل از هر چیز باید به علل وقوع آنها پی برد و مطالعات زمین شناسی یافتن علل وقوع رویدادهای طبیعی مخرب را امکان پذیر می سازد و انسان می تواند با برنامه ریزی صحیح و پیشگیرانه خود را برای رویارویی با حوادث طبیعی آماده کند و پیامدها و خسارت آن را به کمترین میزان ممکن برساند.

 چگونه زمین شناس شویم:

بعضی ها معتقدند از سال اول دبیرستان باید برای انتخاب رشته تحقیق و بررسی نمود اما این گفتار غلط است . از سال اول راهنمایی که درس ها کمی تخصصی می شوند انسان باید درمورد رشته و شغل آینده ی خود تحقیق وبررسی کند . اگر می خواهید که زمین شناس شوید باید از همین حالا در مورد زمین شناسی تحقیق کنید و کتاب های زیادی در مورد این علم بخوانید . هنگامی که به سال دوم دبیرستان رسیدید ( زمان انتخاب رشته ) وحالا اگر واقعا می خواهید زمین شناس شوید و به علم زمین شناسی علاقه دارید باید به رشته ی تجربی بروید تا بتوانید زمین شناس شوید ( البته از رشته های عمرانی مانند مکانیک خاک هم می توان به نوعی به زمین شناسی نزدیک شد ) بعد از آن پا به دنیا ی جدیدی می گذارید . در سال دوم درس های شما تخصصی تر شده و در سال سوم با درسی مستقل به نام زمین شناسی آشنا خواهد شد از آن پس هنگامی که به پیش دانشگاهی رسیدید و پشت کنکوری تلقی شدید باید درس بخوانید تا رتبه ی خوبی بیاورید و بتوانید به دانشگاه ها و دانشکده های زمین شناسی وارد شوید . وبعد از آن باید در دانشگاه درس های تخصصی زمین شناسی را بخوانید . در زیر درس های تخصصی زمین شناسی با درس هایی که لازم است یاد بگیرید آمده است .

 

 تعدادی از درس ها :

 

۱٫ آبهای زیرزمینی

 2. آتشفشان شناسی

۳٫ آزمایشگاه شیمی آلی

۴٫ آزمایشگاه شیمی عمومی

۵٫ آزمایشگاه فیزیک پایه ۱

 6. آزمایشگاه فیزیک پایه ۲

 7. آمار و احتمال

 8. ارزیابی سازنده های نفت دار

 9. اصول اکتشافات ژئوفیزیکی

۱۰٫ اصول حفاریهای چاه های نفت

۱۱٫ اصول فسیل شناسی گیاهی

 12. انقلاب اسلامی و ریشه‌های

۱۳٫ بلور شناسی نوری

 14. بلور شناسی هندسی

 15. بیوستر اتیگرافی

 16. پالئواکولوژی

 17. پالینولوژی

 18. پالینولوژی ۱

۱۹٫ پایان‌نامه

 20. پتروفابریک

۲۱٫ پترولوژی

۲۲٫ پترولوژی تجربی

۲۳٫ پترولوژی سنگهای آذرین ۱

۲۴٫ پترولوژی سنگهای آذرین ۲

 25. تاریخ اسلام

۲۶٫ تحلیل حوضه ها

 27. تحلیل ساختاری

 28. تخمین و ارزیابی ذخایر معدنی

 29. تربیت بدنی ۲

۳۰٫ ترمودینامیک

۳۱٫ تهیه نقشه های زمین شناسی معدن

 32. جمعیت و تنظیم خانواد

 33. چینه سازی

 34. چینه سازی ایران

 35. چینه شناسی

 36. چینه شناسی سکانسی

۳۷٫ دیاژنیز ۱

 38. دیرینه شناسی ۱ ماکروفسیل

۳۹٫ دیرینه شناسی ۲ میکروفسیل

۴۰٫ دیرینه شناسی گیاهی

 41. رادیوکریستالوگرافی

 42. رسوب شناسی

 43. رسوب شناسی پیشرفته

 44. روشهای غیر میکروسکوپ شناسی

 45.خاک شناسی

۴۶٫ ریاضی عمومی ۲

 47. ریاضیات

۴۸٫ زئوشیمی

 49. زبان تخصصی زمین شناسی

 50. زبان خارجی

 51. زبان فارسی

 52. زمین ساخت تکتونیک ۳

۵۳٫ زمین شناسی اقتصادی

 54. زمین شناسی ایران

 55. زمین شناسی تاریخی

 56. زمین شناسی تحت الدرضی

 57. زمین شناسی

۵۸٫ زمین شناسی زیر زمینی

 59. زمین شناسی ساختمانی

 60. زمین شناسی ساختمانی کاربردی

 61. زمین شناسی صحرائی

 62. زمین شناسی فیزیکی

 63. زمین شناسی محیط زیست

 64. زمین شناسی نفت

 65. زمین شناسی نفت پیشرفته

 66. زمین شناسی ۲

۶۷٫ ژئوشیمی آلی

 68. ژئوشیمی ایزوتوپهای پایدار

 69. ژئوشیمی پیشرفته

۷۰٫ ژئوشیمی رسوبی

۷۱٫ ژئوشیمی کانسارهای گرمایی

۷۲٫ ژئوفیزیک

 73. ژئوفیزیک کاربردی

 74. ژئوکرونولوژی

 75. سایز موتکنونیک

۷۶٫ سنگ شناسی آذرین

 77. سنگ شناسی دگرگونی

 78. سنگ شناسی رسوبی

 79. سنگ شناسی رسوبی ۱ کربناتها

۸۰٫ سنگ شناسی رسوبی ۲ غیر کربنا

۸۱٫ سنگ شناسی رسوبی پیشرفته

 82. شیمی عمومی ۱

 83. شیمی عمومی ۲

 84. عملیات زمین شناسی ایران

 85. فارسی

 86. فتوژنولوژِی

۸۷٫ فسیل شناسی بی مهرگان

 88. فسیل شناسی گیاهی

 89. فسیل شناسی گیاهی پیشرفته

۹۰٫ فسیل شناسی مهره داران

 91. فیزیک پایه ۱

 92. فیزیک پایه ۲

 93. فیزیک عمومی ۱

۹۴٫ فیزیک عمومی ۲

 95. ماگماتیسم و تکتونیک صفحه ای

۹۶٫ ماگماتیسم و دگرگونی ایران

۹۷٫ مبانی زمین شناسی مهندسی

 98. مبانی مهندسی نفت

۹۹٫ مبانی کامپیوتر

 100 متون اسلامی

 101.محیط های رسوبی

 102. محیط های رسوبی پیشرفته

۱۰۳٫ محیطهای رسوبی

 104. معارف اسلامی ۲

 105. مینرالوگرافی

 106.میکروفاسیس پیشرفته

 107. میکروفسیل ۲ غیر فرامینیقر ۱

۱۰۸٫ میکروفسیل پیشرفته ۱

۱۰۹٫ مکانیک خاک

۱۱۰٫ مکانیک سنگ

 111. نقشه برداری و نقشه کشی

 112. کارگاه کامپیوتر

 113. کامپیوتر

 114. کامپیوتر در زمین شناسی

 115. کانسارهای آذرین و دگرگونی

۱۱۶٫ کانسارهای رسوبی

 117. کانی شناسی

 118. کانی شناسی رس ها

 

منبع : بزرگترین مرجع علمی ایرانیان

 

ارسال نظر