X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

فسیل

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

یک ران مرغ پخته یا جسد مرده ی حیوان را در عمق ۲۰ سانتی متری خاک در هوای آزاد قرار دهید پس از دو هفته آن را از زیر خاک خارج کنید. چه تغییراتی مشاهده می نمایید؟ چه عواملی سبب این تغییرات شده است؟ آن گندیده می شود و بوی خاصی دارد و حشرات از آن جسد تغذیه می کنند.

 فسیل

فکر کنید: در مطالعه تاریخچه زمین، سنگ های رسوبی بهتر از بقیه اقسام سنگ ها هستند دلیل چیست؟ زیرا بیشتر شواهد از لایه های سنگ رسوبی و فسیل های دورن آنها بدست می آید. سنگ های رسوبی معمولاً به صورت موازی روی هم انباشته شده اند.

فکر کنید.

یک جاندار پس از مرگ باید دور از چه عواملی قرار گیرد تا همه یا قسمتی از جسد آن باقی بماند، در مجاورت هوا یا زیر آب تجزیه گردیده قرار نگیرد و خوراک جانوران دیگر نشود.

یک ران مرغ پخته یا جسد مرده ی حیوان را در عمق ۲۰ سانتی متری خاک در هوای آزاد قرار دهید پس از دو هفته آن را از زیر خاک خارج کنید. چه تغییراتی مشاهده می نمایید؟ چه عواملی سبب این تغییرات شده است؟ آن گندیده می شود و بوی خاصی دارد و حشرات از آن جسد تغذیه می کنند.

به کمک جای پای یک جاندار چه اطلاعاتی درباره آن جاندار می توان کسب کرد.

وجود زغال سنگ را در یک منطقه، چه اطلاعاتی درباره ی آب و هوای گذشته‌ی آن جا می توان در بر داشته باشد؟ برخی از فسیل ها مانند زغال سنگ و نفت- که به آن ها سوخت های فسیل هم گفته می شود به طور مستقیم در تامین انرژی و برخی کاربردها فراوان دارند.

آیا می توان به کمک فسیل ها مناطق مختلف دریاهای گذشته را از نظر عمق شناسایی کرد؟ بله به کمک فسیل ها می توان اطلاعاتی درباره خشکی ها دریاها، دریاچه ها و … به دست آورد.

از ترتیب پیدایش جانداران در روی زمین چگونه می توانند به قدیم یا جدید بودن لایه های رسوبی چین خورده پی برد؟ بله به همین ترتیب توانسته اند اولاً با نوع تحولات و تغییرات جانداران در گذشته آشنا شوند ثانیاً نوع جدول زمانی را به کمک فسیل ها تنظیم کنند که راهنمای مناسبی برای تعیین قدمت لایه های رسوبی مجهول هم هست.

نوع سازگاری هر کدام از جانداران زیر را مشخص کیند.

(گاو= علفزار) (مار= بیابان) (کاکتوس= بیابان) (اردک= آب)

آیا مهاجرت می تواند یکی از عوامل ایجاد تغییر در جمعیت های جانداران باشد؟ برای گفته ی خود دلیل بیاورید؟ اگر محیط سازگار باشد جمعیت زیاد می شود و اگر ناسازگار باشد جمعیت کم می شود.


فشار

درباره ی عبارت های زیر فکر کنید. آیا می توانید این پدیده ها را به مفهومی که در ذهن خود از فشار دارید مربوط نمایید؟

لبه تیز چاقو گوشت را به راحتی می برد اما لبه ی پهن آن نمی برد؟ زیرا فشار در لبه تیز چاقو است.

مرتاض های هندی روی یک تخت چوبی پوشیده از میخ می خوابند اما نمی توانند روی آن بایستد؟ زیرا وقتی می خوابند نیروی در بدن بخش می شود و هیچ دردی ندارد اگر نیرویی که در آزمایش صفحه ی قبل بر دیوار وارد می شود حدود ۲۰ نیوتون و مساحت نوک انگشت شما حدود یک سانتی متر مربع باشد محاسبه کنید که به وسیله ی نوک انگشت شما به دیوار وارد می شود چه قدر است؟ چون هر چه مساحت سطح کم تر باشد فشار بیشتر است مساحت سطح چاقو خیلی کم است.

در این قسمت از یکای نیوتون بر سانتی متر مربع به عنوان واحد سنجش فشار استفاده کردیم آیا می توانید مفهوم این یکا را در چند جمله برای دوستان خود بیان کنید؟ نیوتون به متر مربع است که به افتخار پاسکال فیزیکدان مشهور فرانسوی ۱۶۶۶-۱۶۲۳ میلادی به نام او نامیده شده است و آن را به علامت pa نشان می دهند یک نیوتون بر سانتی متر مربع برابر است با ۱۰۰۰۰ پاسکال.

در یک قوطی فلزی نوشابه ی خالی، مقداری آب داغ بریزید. سپس آب داغ را خالی کنید و بلافاصله با انگشت خود در قوطی را مسدود نمایید مواظب باشید لبه تیز فلزی دست شما را نبرد حالا روی قوطی آب سرد بریزید چه اتفاقی می افتد؟ قوطی فلزی جمع می شود.

فشار هوا روی سطح زمین کنار دریاهای آزاد حدوداً برابر ۱۰۰۰۰۰ نیوتن بر متر مربع (۱۰ نیوتون بر سانتی متر مربع) است. هر چه از سطح زمین بالاتر برویم مقدار فشار هوا کمتر می شود فشار هوا بر فراز قله ی اورست آن قدر کم است که کوهنوردان باید برای تنفس از مخازن هوای فشرده استفاده کنند.

بار الکتریکی

۱ – دو بادکنک و یک تکه پارچه پشمی تهیه کنید به داخل بادکنک ها بدمید و دهانه آن را محکم ببندید.

۲ – یکی از بادکنک های را با پارچه پشمی مالش دهید سپس یک بار پارچه و بار دیگر بادکنک را به تکه های کاغذ نزدیک کنید. چه روی می دهد؟ کاغذ ها به بادکنک می چسبند.

۳ – بادکنک را توسط یک نخ آویزان کنید و آن را با پارچه مالش دهید اکنون پارچه را بدون تماس با بادکنک به آن نزدیک کنید چه روی می دهد؟ بادکنک به آن می چسبد.

وقتی دو جسم را به یکدیکر مالش می دهیم (مثلاً میله ی پلاستیکی را به پارچه ی پشمی یا ملیه شیشه ای یا کسیه نایلونی) یکی از آن ها دارای بار الکتریکی مثبت می شود و دیگری به همان اندازه بار الکتریکی منفی به دست می آورد. با توجه به ساختمان اتم توضیح دهید که هنگام مالش دو جسم به یک دیگر چه پدیده ای رخ می دهد؟ آنها با تماس به هم جرقه الکتریسته به وجود می آید).

گاهی طول جرقه بین ابر و زمین (با دو قطعه ابر) به چند کیلومتری می رسد. این عمل را تخلیه الکتریکی می نامند (به تخلیه الکتریکی بین ابر و زمین «آذرخش یا صاعقه» گفته می شود».

 

 

 

منبع :پدیدا بزرگترین مرجع علمی ایرانیان

ارسال نظر