X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

فشار خون بالا

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

فشار خون بالا معمولاً به اولیه (فشار خون ذاتى نیز خوانده مى‌شود) و ثانویه تقسیم مى‌شود. فشارخون ثانویه با بیمارى کلیوی، بیمارى تیروئید، و تومورهاى  غدد درون‌ریز خاص همراه است و معمولاً بعد از درمان  این بیمار‌ى‌ها برطرف مى‌شود. بسیارى از داروها نیز  مى‌توانند باعث بالا رفتن موقتى فشار خون شوند. با  این حال تنها درصد کمى از افراد مبتلا به فشار خون  بالا دچار فشار خون ثانویه هستند. علت فشار خون   اولیه که ۹۰ درصد موارد را در بر مى‌گیرد نامعلوم  است. نکاتى که مشخص است این است که فشار خون بالا  تمایل به شیوع خانوادگى دارد، در مردان شایع‌تر از  زنان است، احتمال بروز آن بعد از ۳۵ سالگى بیشتر  است، در میان سیاه‌پوستان شایع‌تر است، و با چاقی،  مصرف زیاد الکل، بیمارى قند، و مصرف قرص‌هاى ضد  حاملگى همراه است. تصور مى‌شد

 

 

فشار خون اندازه نیروى وارده از طرف خون بر دیوارهٔ شریان‌ها است که توسط عمل تلمبه‌زنى قلبى ایجاد مى‌شود. فشار خون در قالب یک فشار حداکثر (فشار سیستولیک) که متعاقب انقباض کامل بطن چپ ایجاد مى‌شود و یک فشار حداقل (فشار دیاستولیک) که هنگام  پر شدن بطن چپ پدید مى‌آید، اندازه‌گیرى مى‌شود.

اکثر افراد جوان و سالم فشار خون آنها حدود ۱۲۰/۸۰ میلى‌متر جیوه است (۱۲۰ روى ۸۰ خوانده مى‌شود). چون  فشار خون اغلب در سنین بزرگسالى افزایش مى‌یابد،  فشار خون تا ۸۵/۱۴۰ در سنین ۱۸ تا ۵۰ سالگى طبیعى در  نظر گرفته مى‌شود. هنگامى که فشار خون صرف‌نظر از سن   از ۹۰/۱۴۰تجاوز کند، لازم است به پزشک مراجعه شود.

فشار خون بالا معمولاً به اولیه (فشار خون ذاتى نیز خوانده مى‌شود) و ثانویه تقسیم مى‌شود. فشارخون ثانویه با بیمارى کلیوی، بیمارى تیروئید، و تومورهاى  غدد درون‌ریز خاص همراه است و معمولاً بعد از درمان  این بیمار‌ى‌ها برطرف مى‌شود. بسیارى از داروها نیز  مى‌توانند باعث بالا رفتن موقتى فشار خون شوند. با  این حال تنها درصد کمى از افراد مبتلا به فشار خون  بالا دچار فشار خون ثانویه هستند. علت فشار خون   اولیه که ۹۰ درصد موارد را در بر مى‌گیرد نامعلوم  است. نکاتى که مشخص است این است که فشار خون بالا  تمایل به شیوع خانوادگى دارد، در مردان شایع‌تر از  زنان است، احتمال بروز آن بعد از ۳۵ سالگى بیشتر  است، در میان سیاه‌پوستان شایع‌تر است، و با چاقی،  مصرف زیاد الکل، بیمارى قند، و مصرف قرص‌هاى ضد  حاملگى همراه است. تصور مى‌شد که فاشر خون بالا در  سالخوردگان روند طبیعى افزایش سن است. با وجود این  در حال حاضر معلوم شده است که فشار خون بالا در  افراد سالخورده باید به همان جدیّت افراد جوانتر درمان شود تا خطر حملهٔ قلبى سکتهٔ مغزى و نارسائى کلیه در آنها کاهش یابد.

 معلوم نیست که چرا سیاه‌پوستان بیشتر از سفیدپوستان  از فشار خون بالا رنج مى‌برند. در واقع سیاه‌پوستان   آمریکا یکى از بالاترین میزان‌هاى فشار خون را در   دنیا دارند. در نتیجه سکته مغزى ۵/۱ برابر و نارسائى  کلیه ۱۵ برابر در میان سیاه‌پوستان شایع‌تر است.  اگرچه دلیل این تفاوت‌ها کاملاً مشخص نیست ولى ممکن  است بخشى از آن در نتیجهٔ حساسیت بیشتر به نمک باشد.  با این همه این نکته که سیاه‌پوستان فشار خون خود را  به‌طور منظم اندازه‌گیرى کنند اهمیت ویژه‌اى دارد.

 فشارخون که اغلب بدون علامت است باعث تسریع ایجات  تصلب شرائین و آترواسکلروز مى‌شود. افراد مبتلا به  فشار خون بالا مهار نشده به‌طور متوسط سه برابر  احتمال ابتلا به بیمارى شریان کرونرى و شش برابر  احتمال ابتلا به نارسائى احتقانى قلب و هفت برابر احتمال بروز سکته قلبى نسبت به افراد مبتلا به فشار خون بالاى مهار شده دارند. بنابراین اگر مبتلا به   فشار خون بالا هستید، درمان آن اهمیت دارد.

– تشخیص

 تشخیص فشارخون اولیه از طرق زیر داده مى‌شود:

۱. نشان دادن اینکه فشارخون حداکثر (سیستولیک) یا حداقل (دیاستولیک) بیش از حد طبیعى است.

۲. کنار گذاشتن علل فشارخون ثانویه.

 همواره به‌خاطر داشته باشید که فشار خون بالا در یک بار اندازه‌گیرى به معنى این نیست که شما فشار خون  بالا دارید بلکه نشانهٔ آن است که اندازه‌گیرى مجدد ضرورى است. اگر فشارخون شما در جریان یک معاینهٔ معمول پزشکى بالا بود، این مسئله ممکن است تنها به علت اضطراب به دلیل حضور در مطب پزشک باشد. هرگز تشخیص فشارخون بالا را با یک‌بار اندازه‌گیرى نپذیرید.

 

 

منبع : پدیدا بزرگترین مرجع علمی ایرانیان

ارسال نظر