X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

فصل تابستان

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

با شروع فصل تابستان و به دنبال آن تعطیل شدن بچه‌های مدرسه رو، یکی از مشکلات خانواده‌ها چگونگی برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت بچه‌هایی است که امکانات تفریحی عمومی برای آنها فراهم نیست.لاجرم تعدادی از این بچه‌ها برای سرگرم کردن خود و لذت بردن از اوقات فراهم شده روی آوردن به بازی‌های کامپیوتری است. در این نوشته سعی شده تا برخی از سؤالاتی را که در ذهن بسیاری از اولیا وجود دارد مطرح و در حد توان یک مقاله کوتاه به بررسی چند و چون آن‌ها پرداخته شود.

اشکالاتی را که برخی از پدرومادرها بر بازی‌های کامپیوتری وارد می‌کنند، ضعف بینایی، چاقی در اثر کم تحرکی، خمیدگی پشت درد بر اثر نشستن های متوالی و اعتیاد به این نوع بازی‌ها می‌باشد. ولی از آن جایی که همیشه همراه هر پدیده‌ای نقاط ضعف و قوت نیز خود را نشان می‌دهند. باید برای کاهش مشکلات و افزایش موارد مطلوب حد اعتدال را رعایت کنیم که این امر به عهده اولیا و نحوه برخورد آن‌ها با فرزندانشان می‌باشد. بازی‌sims‌ یکی از مشهورترین بازی‌های دنیای کامپیوتری است. این بازی‌ در واقع استراتژی نیست بلکه‌simulation‌ یا شبیه‌سازی زندگی واقعی است و نسخه اول و دوم آن در برخی مدارس ابتدایی کشورهایی چون انگلستان و ایالات متحده به عنوان یک واحد درسی تدریس می‌شود

فصل تابستان

با شروع فصل تابستان و به دنبال آن تعطیل شدن بچه‌های مدرسه رو، یکی از مشکلات خانواده‌ها چگونگی برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت بچه‌هایی است که امکانات تفریحی عمومی برای آنها فراهم نیست.لاجرم تعدادی از این بچه‌ها برای سرگرم کردن خود و لذت بردن از اوقات فراهم شده روی آوردن به بازی‌های کامپیوتری است. در این نوشته سعی شده تا برخی از سؤالاتی را که در ذهن بسیاری از اولیا وجود دارد مطرح و در حد توان یک مقاله کوتاه به بررسی چند و چون آن‌ها پرداخته شود.

اشکالاتی را که برخی از پدرومادرها بر بازی‌های کامپیوتری وارد می‌کنند، ضعف بینایی، چاقی در اثر کم تحرکی، خمیدگی پشت درد بر اثر نشستن های متوالی و اعتیاد به این نوع بازی‌ها می‌باشد. ولی از آن جایی که همیشه همراه هر پدیده‌ای نقاط ضعف و قوت نیز خود را نشان می‌دهند. باید برای کاهش مشکلات و افزایش موارد مطلوب حد اعتدال را رعایت کنیم که این امر به عهده اولیا و نحوه برخورد آن‌ها با فرزندانشان می‌باشد. بازی‌sims‌ یکی از مشهورترین بازی‌های دنیای کامپیوتری است. این بازی‌ در واقع استراتژی نیست بلکه‌simulation‌ یا شبیه‌سازی زندگی واقعی است و نسخه اول و دوم آن در برخی مدارس ابتدایی کشورهایی چون انگلستان و ایالات متحده به عنوان یک واحد درسی تدریس می‌شود.

حال چند سؤال ساده مطرح می‌شود که البته پاسخ‌های ساده‌ای هم می‌توانند داشته باشند. آیا خمیدگی پشت نمی‌تواند در اثر نشستن روی نیمکت های غیراستاندارد مدارس ایجاد شود؟ پس آیا فرزندان‌مان را از رفتن به مدرسه محروم کنیم؟ آیا چاقی در پی عدم تحرک‌های دیگر ایجاد نمی‌شود؟ آیا ضعف بینایی فقط توسط بازی‌های کامپیوتری ایجاد می‌شود؟ و آیا این موارد با روش‌های علمی به اثبات رسیده‌اند؟

آیا بدآموزی‌های موردنظر بزرگ‌ترها نمی‌توانند در جامعه و در تقابل کودکان با یکدیگر و در مدارس هم آموخته شوند پس باید آنها را در خانه زندانی کرد؟ یکی از موارد بسیار مهم در روان شناسی یادگیری و در اتولژی، توجه به دوره حساس یادگیری است که در صورت فراهم نبودن شرایط مناسب یادگیری در این زمان، این امر به خوبی انجام نشده و در زمان‌های دیگر رسیدن به سطح مطلوبی از یادگیری با اشکال مواجه خواهد بود.

آیا به جای ستیزه کردن با بازی‌های کامپیوتری نمی‌توانیم توسط همین بازی‌ها، موقعیت‌های مناسب یادگیری را برای فرزندان مان فراهم کنیم؟

بسیاری از موارد درسی و غیردرسی را می‌توان به گونه‌ای برنامه‌نویسی کرد که دانش‌آموز خود به کشف آن‌ها رسیده و لذت ببرند و از در اختیار گذاشتن جواب‌های آماده که برانگیختگی ذهنی ایجاد نمی‌کنند پرهیز کرد وهمان طور که می‌دانیم رسیدن فرد به جوابی که خود برای رسیدن به آن تلاش کرده باشد بسیار لذت بخش بوده و تلاش‌گری را در شخص تقویت می‌کند.

عدم برخورداری از تکنولوژی پیشرفته و برنامه‌سازی‌های لازم در زمینه‌ نرم افزاری نباید عامل بازدارنده در استفاده از کامپیوتر باشد و گناه کم کاری برنامه‌نویسان به گردن کودکان انداخته شود. برنامه‌سازی‌های کارشناسی شده که از استانداردهای کافی برخوردار بوده و هماهنگ با فرهنگ ایرانی باشند می‌توانند در صورت به کار گرفته شدن در مدارس و دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی دیگر از مشکل مربیان ناکارآمد که پیامد آن می‌تواند یادگیری نادرست باشد، بکاهد.‌ بارش فکری همان توان استفاده از راه‌های متفاوت برای حل مسأله یا مشکل است و فرد یاد می‌گیرد که برای حل مسأله فقط یک راه وجود ندارد و دست به انتخاب راه حل‌های متفاوت می‌زند تا به نتیجه مطلوب برسد.

بسیاری از بازی‌های کامپیوتری این گونه طراحی شده‌اند که فرد بازیگر روش‌های متفاوت رسیدن به هدف را امتحان کرده و در نتیجه صبر و شکیبایی را می‌آموزد و همچنین یاد می‌گیرد که باید برای حل مسأله روش‌های منطقی و اصولی را به کار بسته و با زور و استفاده از روشی واحد نمی‌تواند در همه جا موفق شود در نتیجه با تصویرسازی ذهنی راه حل‌های زیادی را از نظر گذرانده وحتی تک تک آن راه‌ها را طی می‌کند تا راه درست را بیابد و این چیزی جز تمرین صبوری نمی‌تواند باشد.‌

آیا به این نکته توجه کرده‌ایم که بازی‌های کامپیوتری باعث تقویت توجه انتخابی یعنی تمرکز روی یک امر و صرف‌نظر کردن از سایر موارد می‌شود که در آموزش مدرسه‌ای به این امر پرداخته نمی‌شود؟آیا این نکته قابل اهمیت نیست که با انجام بازی‌های کامپیوتری و پیمودن مراحل مختلف آن که در مراحل پیشرفته‌تر، پیچیدگی بیش‌تری پیدا می‌کنند در نتیجه برای ادامه رشد ذهنی بیش‌تری را طلب می‌کنند که باعث رشد بینش در فرد خواهد شد؟ آیا به رشد برخی قابلیت‌های حرکتی و هماهنگی عصب و ‌عضله و هماهنگی‌های چشمی که ممکن است توسط بازی‌های کامپیوتری پرورش‌ بیش‌تری یابند توجه کرده‌ایم.‌

 گرمازدگی وضعیتی است که زندگی فرد را تهدید می کند. در این حالت به دلیل گرمای بیش از حد هوا ، سیستم تنظیم کننده دمای بدن خراب می شود .

هنگامی که فرد در یک محیط خیلی گرم یا مرطوب قرار می گیرد یا اینکه فعالیت بدنی شدیدی دارد، برای رها شدن از این گرمای زیاد، مکانیسم هایی در بدن فعال می شوند که باعث بروز گرمازدگی در فرد می شوند.

علائم گرمازدگی شامل افزایش دمای بدن، پوست خشک و داغ ، تنفس سریع ، گیجی و بیهوشی است.

اولین اقدام در حالت گرمازدگی ، کاهش دمای بدن با روش کنترل شده ای است.

برای جلوگیری از گرمازدگی ، آب زیادی بنوشید و هنگام فعالیت بدنی زیاد در هوای گرم ، بار ( وسایل ) زیادی با خودتان حمل نکنید.

گرمازدگی در تابستان

گرمازدگی چیست؟

گرمازدگی موقعیتی حادّ و تهدید کننده زندگی است که در این حالت سیستم تنظیم کننده دمای بدن ، به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در هوای گرم یا تولید بیش از حدّ گرما در بدن و یا وجود هر دو حالت ، از کار می افتد.

در این حالت بدن نمی تواند گرمای اضافی خود را دفع کند، در نتیجه دمای بدن خیلی افزایش می یابد که می تواند اندام های اصلی را تخریب کند.

در گرمازدگی به دلیل دفع زیاد آب و املاح ( نمک ) ، بدن دچار خستگی و ضعف می شود.

گرمازدگی می تواند باعث گرفتگی عضلات نیز شود که با احساس درد در دست ها، پاها و گاهی شکم همراه است.

چه عواملی باعث گرمازدگی می شوند؟

برای کاهش دمای بدن در حالت گرمازدگی ، جریان خون به سمت پوست افزایش یافته و تعریق و تنفس برای دفع هوای گرم تسریع می شود.

گاهی اوقات مکانیسم های کاهش دمای بدن شدت می یابند که اگر رفع نشود، منجر به بروز عوارض گرمازدگی در فرد خواهد شد.

وقتی دمای خون بیشتر از حد طبیعی می شود، مرکز کنترل در مغز ( هیپوتالاموس ) پیام هایی را به دستگاه گردش خون می فرستد تا جریان خون را افزایش داده و رگ های خونی را ، به خصوص در قسمت پوست بدن گشاد کند . وقتی رگ ها گشاد شدند، جریان خون درون آنها افزایش یافته، در نتیجه گرمای اضافی از خون وارد هوای خنک می شود. اگر این عمل برای خنک کردن بدن کافی نباشد، غدد عرق شروع به ترشح عرق می کنند و تبخیر عرق از سطح پوست باعث خنک شدن آن می شود.

اما اگر دمای هوا خیلی بالا باشد، افزایش جریان خون تأثیر زیادی در کاهش دمای بدن ندارد. همچنین اگر آب زیادی از راه تعریق از دست بدهید، حجم خونتان کاهش و دمای بدنتان افزایش می یابد. اگر مقدار تولید گرما در بدن سریع تر و بیشتر از مقدار دفع آن باشد، دمای مرکزی بدن افزایش می یابد و منجر به تخریب عمل بسیاری از اندام ها می شود که ناشی از گرمازدگی است.

معمولاً بعد از اینکه برای مدت طولانی در معرض دمای بالای هوا قرار بگیرید، گرمازدگی رخ می دهد ، مثل کار کردن در محیطی خیلی گرم، مخصوصاً اگر به گرما عادت نداشته باشید یا ورزش شدید مخصوصاً در تابستان یا وقتی که در اثر یک بیماری ، تب بالایی داشته باشید.

آب وهوای مرطوب باعث می شود، تعریق تأثیر چندانی در خنک کردن بدن نداشته باشد ، زیرا عرق کمتر تبخیر می شود.

پوشیدن لباس زیاد و پُرخوری از عوامل افزایش دهنده دمای بدن هستند. کمبود نمک در بدن بیشتر از کاهش آب ، در بروز علائم گرمازدگی مؤثر است.

چه افرادی بیشتر در معرض خطر گرمازدگی هستند؟

هر فردی که در معرض هوای گرم و دمای زیاد قرار بگیرد، ممکن است دچار گرمازدگی شود. ولی افرادی که در پایین ذکر شده بیشتر از دیگران دچار این وضعیت می شوند. بنابراین بیشتر باید احتیاط کنند و در مکان های گرم و بدون تهویه قرار نگیرند و در هوای گرم، از منزل بیرون نروند.

این گروه ها شامل :

۱- کودکان

۲- افراد مسن 

۳- افرادی که به فعالیت بدنی زیاد عادت ندارند.

۴- افرادی که برای مدت طولانی در معرض تابش آفتاب هستند، مثل توریست هایی که به مناطق آفریقایی می روند.

۵- افرادی که دچار بیماری های مزمن خاص هستند، مثل: تصلب شرایین ، نارسایی احتقانی قلبی و دیابتی ها.

۶- افراد معتاد به الکل

۷- بعضی ناراحتی های پوستی نیز از دفع گرمای بدن جلوگیری می کنند، مثل : رشد غیرطبیعی پوست، فقدان مادرزادی غدد عرق، سخت شدن پوست.

۸- مصرف بعضی داروها نیز با مکانیسم تنظیم دمای بدن مداخله می کند. بعضی از این داروها مثل : داروهای گوارشی که دارای آتروپین هستند مثل دوناتال (DONNATAL)؛ داروهای ضدافسردگی و روان درمانی مثل تورازین (THORAZINE)، هالدول (HALDOL) و پروزاک (PROZAC)؛ آنتی هیستامین ها مثل بنادریل (BENADRYL)؛ بعضی داروهای قلبی شامل بتابلوکرها مثل بلوکادرن (BLOCADREN) و دیورتیک ها مثل دیوریل (DIURIL) و داروهای مصرفی در بیماری پارکینسون.

۹- افرادی که فعالیت های ورزش خاصی دارند مثل دوندگان استقامتی(مسافت طولانی) یا دوچرخه سواران.

۱۰- افرادی که نسبت به گرمای زیاد حساس هستند و به آن عادت ندارند.

 

ارسال نظر