X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

منابع ژئوترمال

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

طی قرون متمادی، استفاده از انرژی ژئوترمال به مواردی همچون استحمام و شستشو خلاصه می شد،  که در این رابطه می توان به حمام های باستانی کشورهای چین و ژاپن  و همچنین حمام  های  متعددی که در دوران حکومت امپراطوری  روم در سواحل دریای مدیترانه  و اروپای غربی  دایر گردیند، اشاره نمود. طی دهه های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ میلادی توجه زیادی به انرژی ژئوترمال  بعنوان منبعی  برای تولید برق معطوف گردید. این امر به جستجو  برای یافتن مناطقی محدود گردید که گرادیان ژئوترمال  آنها بطور غیر معمول  بزرگ بود ( در بیشتر موارد، گرادیان ژئوترمال به نوع و شدت فعالیت های ساختاری اعماق  زمین بستگی دارد ). با اینحال، پس از  بروز نخستین  بحران نفتی  در دهه ۱۹۷۰ میلادی، نگاهها بار دیگر معطوف بهره برداری وسیع تر از منابع انرژی ژئوترمال  گردید. در این میان، کشورهای صنعتی با جدیت  و پشتکار فراوان  در جستجوی  منابع طبیعی  آب گرم برآمده اند، حتی اگر این آبها فقط چند درجه سانتیگراد  گرمتر از آبهای سطحی  منطقه باشند.

 

طی قرون متمادی، استفاده از انرژی ژئوترمال به مواردی همچون استحمام و شستشو خلاصه می شد،  که در این رابطه می توان به حمام های باستانی کشورهای چین و ژاپن  و همچنین حمام  های  متعددی که در دوران حکومت امپراطوری  روم در سواحل دریای مدیترانه  و اروپای غربی  دایر گردیند، اشاره نمود. طی دهه های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ میلادی توجه زیادی به انرژی ژئوترمال  بعنوان منبعی  برای تولید برق معطوف گردید. این امر به جستجو  برای یافتن مناطقی محدود گردید که گرادیان ژئوترمال  آنها بطور غیر معمول  بزرگ بود ( در بیشتر موارد، گرادیان ژئوترمال به نوع و شدت فعالیت های ساختاری اعماق  زمین بستگی دارد ). با اینحال، پس از  بروز نخستین  بحران نفتی  در دهه ۱۹۷۰ میلادی، نگاهها بار دیگر معطوف بهره برداری وسیع تر از منابع انرژی ژئوترمال  گردید. در این میان، کشورهای صنعتی با جدیت  و پشتکار فراوان  در جستجوی  منابع طبیعی  آب گرم برآمده اند، حتی اگر این آبها فقط چند درجه سانتیگراد  گرمتر از آبهای سطحی  منطقه باشند. حرارت،‌یا مستقیما توسط رادیاتورها از آب استحصال می شود یا بطور  غیر مستقیم با استفاده از پمپ های حرارتی، این نوع نگرش باعث توسعه و گسترش فعالیت های اکتشافی ژئوترمال از مناطق آتشفشانی به تمام بخشهایی از کره زمین گردیده است که به نوعی  از گرمایش محیطی نیاز دارند.

در بسیاری از کشورها درحین انجام  عملیات حفاری برای اکتشاف  منابع نفت و گاز مقادیر  فراوانی آب گرم  یافت شده است. بلافاصله  پس از کشف این منابع از آنها در مقیاس وسیعی برای گرمایش  محیط استفاده شده است، نظیر  مجارستان و فرانسه . در این کشورها بخشی از هزینه های اکتشاف ژئوترمال  توسط صنایع نفت و گاز پوشش داده شده است،  اما کل هزینه  اجرایی منابع ژئوترمال مستقیما  از طریق فروش آب داغ تامین  شده است. در برخی  از کشورهای بیابانی نظیر الجزایر و مصر با حفر چاههای  متعدد مقادیر فراوانی آب گرم ( با دمای بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد ) از منابع  آبی موجود در اعـــماق ۲-۱ کیلومتری زمین برداشت می شود. هدف اولیه از حفر چاه در صحرای آفریقا  تامین آب مورد نیاز برای ابیاری زمین های کشاورزی  است و محتوای حرارتی این آبها می تواند بعنوان یک محصول  جانبی قلمداد  گردد. ابعاد  اقتصادی بهره برداری  از حرارت آبهای گرم در صحرای  آفریقا کاملا  متفاوت است با مواردی که چاهها با هدف تولید و بازیافت گرما حفر می شوند. بااینحال، تقاضا برای حرارت انتالپی – پایین در صحرای  آفریقا بسیار کمتر  از اروپای شمالی  است، جائیکه  باید بخش عمده ای از سال را به گرم کردن  محیط منازل پرداخت.

۲-۱-۳ بهره برداری از منابع دما – پایین ژئوترمال

 

گرمایش محیطی، یکی از موفقیت آمیز ترین کاربردهای  کنونی انرژی ژئوترمال  به شمار می رود. هم اینک بیش از بیست کشور  جهان، انرژی  ژئوترمال  را برای همین منظور خاص مورد استفاده قرار می دهند. از انجائیکه  دمای ایده آل این نوع کاربرد خاص  در محدوده دماهای پایین ( بطور کلی پایینتراز ۱۰۰ درجه سانتی گراد واقع است، لذا تردیدی وجود ندارد که استفاده از انرژی ژئوترمال  در این زمینه کاربردی خاص می تواند بطور قابل ملاحظه ای در سرتاسر جهان گسترش یابد.

با استفاده از سایر روشهای گرمایش محیطی نظیر گرمایش بوسیله ضخامت تابان ( که در آن لوله هایی به  روش توکار در کف محوطه  یا سقف آن کار گذاشته می شوند) می توان آبهای ژئوترمال درمحدوده دمای ۴۰-۳۵ درجه سانتی گراد را نیز مورد بهره برداری قرار داد. انرژی حرارتی قابل استحصال  از چنین آبهای دما – پایینی طبیعتا بسیار کمتر از ابهای دما – بالا خواهد بود، ضمن اینکه بهره برداری از آبهای ژئوترمال با دمای پایینتر از ۳۰ درجه سانتی گراد بسیار مشــــــکل است. البته می توان  دو روش فوق را بصورت آبشاری ( متوالی ) با یکدیگر ترکیب نمود.

<span style="\&quot;font-size:" x-small;="" font-family:="" tahoma,arial,helvetica,sans-serif;\"="">استفاده از انرژی ژئوترمال برای گرمایش محیطی به دو نوع سیستم گرمایشی فوق محدودنمی شود. بعنوان مثال، براحتی می توان با استفاده از مبدلهای حرارتی آب ژئوترمال  به هوا اقدام به راه اندازی سیستم های گرمایش  هوا نمود. در این نوع سیستم ها از پمپهای  حرارتی برای  تقوییت دمای آب ژئوترمال  استفاده می شود.  اینگونه سیستم های پمپ حرارتی  را بصورت معکوس پذیر نیز می توان ساخت، بطوریکه سیکل پمپ حرارتی  در طول فصل گرما معکوس پذیر نیز می توان ساخت، بطوریکه سیکل پمپ حرارتی  در طول فصل  گرما معکوس شده و بعبارتی سیستم گرمایش هوا به یک سیستم سرمایش هوا تبدیل شود. چنین سیستم هایی را در ایالت ارگون (‌آمریکا ) و همچنین در کشور ژاپن می توان یافت.

 

 

 

منبع :پدیدا بزرگترین مرجع علمی ایرانیان

ارسال نظر