X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

موسیقی و تاثیرات متفاوت آن بر انسان

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

در مغز انسان مرکزی برای دریافت موسیقی وجود دارد که درست در  پشت پیشانی قرار دارد، و از قضا این همان نقطه ای است که وظیفه یادگیری و ابراز احساسات انسان را نیز بر عهده دارد.
به همین دلیل بین موسیقی، یادگیری، و کنترل و ابراز احساسات رابطه مستقیمی وجود دارد.
دانشمندان آمریکایی میگویند که افراد در موارد مختلف واکنش های متفاوتی به یک موسیقی مشابه نشان میدهند که احتمال داده می شود که یک دلیل این امر، شرایط احساسی گوناگون انسان ها در زمان های متفاوت باشد. اما آیا تنها شرایط احساسی ماست که باعث شفابخشی یا بیماری زایی موسیقی در وجود ما می شود؟ یا این مساله به ذات موسیقی و نوع آن نیز بر می گردد؟
اولین مطلبی که باید بدانیم این است که اصلا چه اتفاقی می افتد که یک موسیقی در ذهن ما جای می گیرد؟

دانشمندان دانشگاه دارتموث در نیوهمپشایر در این باره می گویند: علت تکرار شدن ناخودآگاه برخی قطعات موسیقی در ذهن انسان به ناحیه ای در قشر جلویی مغز باز می گردد.

موسیقی و تاثیرات متفاوت آن بر انسان      (نقش درمان کننده)  

در مغز انسان مرکزی برای دریافت موسیقی وجود دارد که درست در   پشت پیشانی قرار دارد، و از قضا این همان نقطه ای است که وظیفه یادگیری و ابراز   احساسات انسان را نیز بر عهده دارد  .
به همین دلیل بین موسیقی، یادگیری، و   کنترل و ابراز احساسات رابطه مستقیمی وجود دارد  .
دانشمندان آمریکایی میگویند   که افراد در موارد مختلف واکنش های متفاوتی به یک موسیقی مشابه نشان میدهند که   احتمال داده می شود که یک دلیل این امر، شرایط احساسی گوناگون انسان ها در زمان های   متفاوت باشد. اما آیا تنها شرایط احساسی ماست که باعث شفابخشی یا بیماری زایی   موسیقی در وجود ما می شود؟ یا این مساله به ذات موسیقی و نوع آن نیز بر می   گردد؟
اولین مطلبی که باید بدانیم این است که اصلا چه اتفاقی می افتد که یک   موسیقی در ذهن ما جای می گیرد؟

دانشمندان دانشگاه دارتموث در نیوهمپشایر در   این باره می گویند: علت تکرار شدن ناخودآگاه برخی قطعات موسیقی در ذهن انسان به   ناحیه ای در قشر جلویی مغز باز می گردد  .

این ناحیه از مغر مسوول یادآوری   قطعات موسیقی است که فرد در گذشته شنیده و با ناحیه گیجگاهی در ارتباط   است  .

ناحیه گیجگاهی نیز خود وظیفه پردازش صداهای اولیه و ساده، استدلال و   همچنین یادآوری خاطرات را بر عهده دارد و حالا باید بدانیم که چه موسیقی در مغز ما   ایجاد آرامش و در جسم ما نوید درمان می دهد و چه نوع موسیقی منجر به استرس و در   نتیجه بیماری می گردد  .

موسیقی و نقش درمانی آن

رونالد هاس استاد   دانشگاه موتسارت شهر سالزبورگ اتریش می گوید از طریق موسیقی می توان مصونیت انسان   ها را در برابر بیماری ها تقویت کرد، دردها را کاهش داد و از بروز حوادث جلوگیری به   عمل آورد  .

تحقیقاتی که وی انجام داده است نشان می دهد که باید به انواع   موسیقی در درمان بیماری ها توجه شود  .

   موسیقی شرق و درمان کوفتگی و   سردرد

همین آقای هاس در تحقیقی که انجام داده، به این نتیجه رسیده که براساس   شواهد تجربی برخی از ملودهای قدیمی مشرق زمین برای از بین بردن سردردها و کوفتگی   بدن موثر است  .
وی می گوید: حدود ۸۰۰ سال پس از میلاد مسیح، در برخی از مراکز   درمانی مشرق زمین، از موسیقی برای درمان دردها استفاده می شده است  .

کمک   موسیقی به کاستن از خطر آلزایمر

در تحقیقی هم که دانشمندان آمریکایی انجام   دادند مشخص شده است که مطالعه ، نواختن موسیقی و انجام بازی هایی مثل شطرنج با کاهش   خطر ابتلا به آلزایمر در افراد مسن موثر است  .
به هنگام گرفتن رگ گیری کودک   موسیقی فراموش نشود

نتایج تحقیقی که در خرم آباد انجام شده هم نشان میدهد که   استفاده از موسیقی های مخصوص کودکان باعث انحراف ذهن آنان نسبت به درد ناشی از   اقدامات تهاجمی کوتاه مدت مثل رگ گیری می شود  .

  \’\’رگ گیری\’\’ یکی از شایعترین   اقدامات دردناک پزشکی است و به صورت مکرر بعنوان لازمه و مقدمه تشخیص یا درمان   بیماریها مورد استفاده قرار می گیرد  .

این تحقیق که بر روی ۳۰ کودک شش تا ۱۲   ساله مبتلا به تالاسمی در بیمارستان شهید مدنی خرم آباد انجام شده، نشان می دهد که   شدت درد رگ گیری در کودکانی که فکرشان در زمان رگ گیری به سمت موسیقی کودکان معطوف   شده به طور معنی داری کمتر از سایر روشها بوده است  .

موسیقی و افزایش توان   یادگیری

محققان هنگ کنگی هم با مطالعه ای به مقایسه کودکانی که تحت آموزش   موسیقی قرار داشتند با دیگر کودکان پرداختند و به این نتیجه رسیدند که کوکانی که در   گذشته تحت آموزش موسیقی قرار گرفته بودند حافظه شفاهی بسیار قوی تری دارند و می   توانند لغات بیشتری را از فهرست خوانده شده به یاد بیاورند و در هر سنجش، بهتر از   سنجش قبل عمل می کنند  .

   تداوم آموزش موسیقی به افزایش حافظه می   انجامد

همین محققان روانشناس هنگ کنگی عقیده دارند آموزش موسیقی نیم کره چپ   مغز را تحریک میکند و یادگیری شفاهی نیز توسط همین قسمت از مغز انسان کنترل می   شود  .

مطالعات بعدی این محققان نشان داد بهبود حافظه انسان با ادامه یادگیری   موسیقی، ادامه پیدا می کند و با توقف آموزش موسیقی متوقف می شود  .

شنیدن   موسیقی هماهنگ با ضرباهنگ قلب آرام بخش است

یک محقق ژاپنی در دانشگاه ناگویا   نیز به این نکته پی برده که شنیدن موسیقی هایی که برمبنای ضرباهنگ قلب تدوین شده   اند، در آرامش اعصاب و کاستن تنش افراد موثر است  .
این محقق از ۲۲ داوطلب   خواست که در اتاقی به پاسخگویی یک سلسله پرسش که مرتب سخت تر می شد، بپردازند.

برای نیمی از داوطلبان، موسیقی متکی به ضرباهنگ قلب آنان پخش شد و دیگران در سکوت به حل مسائل ادامه دادند.

پرسشهای تنظیم شده در پرسشنامه به منظور اندازه گیری میزان استرس و اضطراب داوطلبان و احساس خستگی آنان تدوین شده بود.

نتایج حاصله از پاسخ ها حکایت از آن داشت داوطلبانی که به موسیقی قلب خود گوش می داده اند به مراتب از آرامش بیشتری برخوردار بوده اند.

موسیقی هوش و عواطف روحی افراد را تقویت می کند

یک محقق دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم می گوید که موسیقی، دقت، هوش، حس مشاهده، استنباط و عواطف روحی انسان را تقویت می کند.

کبری پرون می گوید، تحقیقاتی که در بخش مراقبت های ویژه انجام گرفته نشان می دهد که موسیقی به میزان قابل توجهی در تسکین وتقلیل وضعیت بحرانی بیمارانی که در بخش آی سی یو بستری بوده اند، تاثیر داشته است.

سامانه اعصاب انسان به محرک های موزیکال پاسخ مثبت می دهد و عملا موسیقی در تغییر حالت بیماران موثر است.

وی افزود، استفاده از موسیقی باعث آرامش روحی، بهبود وضعیت ذهنی ، کاهش اثرات استرس های وارده می شود و به افراد در برقراری ارتباط، اتحاد و تطابق کمک می کند.

موسیقی درمانی

خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد. رسول اکرم (ص)

ادیان و نژادها بی شمارند اما زبان و روح یکی است، زبان عشق. موسیقی نوعی زبان عشق است.

کاربرد موسیقی برای درک زیبایی و سلامت زندگی اجتناب ناپذیر است

از بدو خلقت انسان، نیازهای متنوعی(اعم از جسمی و روانی) با او همراه بوده که برای برآورده ساختن این نیازها سازگاری با محیطش به ابزارهایی نیاز داشته است.

هنر به عنوان یکی از وسایل اولیه ی سازگاری بشر در خدمت نیازهای کمال جویی و زیبا طلبی و از طرف دیگر، آرامبخش ناراحتی ها و سختی های زندگی او بوده است. موسیقی شکلی از هنر است که احساس، عاطفه، ادراک و شناخت انسان را بدون نیاز به تکلم و زبان منتقل می کند.

استفاده ی بشر از موسیقی، امری آسان و قابل دسترس بوده است، چون ریتم و ملودی، به عنوان دو رکن اساسی موسیقی، در سرشت انسان وجود داشته و از طرفی آواگریها و حرکات ریتمیک نیز نیازی به تکلم نداشته است. از این رو در بیشتر قبایل ابتدایی مراسم و آیین های مختلف موسیقیایی که وسیله ای برای ابراز همبستگی جمعی و از بین بردن ترس ها و غم ها و ایجاد آرامش و شادی و اراده در بین افراد قبیله بوده برگزار می شده است.

موسیقی زبان آرزوها، انتظار ها و عواطف بشری است و هر قوم و ملتی بر حسب ویژگی های عاطفی و فرهنگی خود، موسیقی خاصی دارد. با درک موسیقی، عواطف زیبا، همدردی و تفاهم بیشتر قلبی میسر خواهد شد.

پژوهشگران توصیه می کنند که والدین روزانه یک ساعت برای فرزندان کوچک خود موسیقی پخش کنند. این عمل موجب بهتر شدن وضعیت تغذیه، خواب و افزایش وزن آنها می شود.
موسیقی و درمان

از ابتدای تاریخ، بشر از موسیقی برای شفای بیماران استفاده می کرده است. برای مثال؛ ریتم طبل ها در مراسم شفابخش جادوگران و درمان گران نقش مهمی داشته است.
ارسطو می گوید: از موسیقی می توان در بسیاری از شئون زندگی، تربیت، سرگرمی، درمان، خوشگذرانی و تعدیل احساسات و عواطف استفاده کرد. (منتهی تصریح می کند که گرچه پر کردن اوقات فراغت، امری لازم است، لیکن باید با نوعی از موسیقی مفید و تعالی بخش پر شود).

فارابی موسیقی را با سه خاصیت مطرح می ساخت: احساس انگیز، نشاط انگیز، خیال انگیز و یا تحت شرایطی هر سه خصوصیت را دارا می باشد.

نغمه های موسیقی بر حسب ترکیب فواصل و ریتم دارای ارتعاشات خاصی هستند که با تحریک ارتعاشات سلول های عصبی احساس و انگیزه ای را تقویت، تضعیف و یا منتقل می سازند. اگرچه فواید درمان با موسیقی از دوران های قبل مطرح بوده است، اما تا قبل از اینکه در قرن اخیر به عنوان یک رشته تخصصی شناخته شود خوب معرفی نشده است.
امروزه از تأثیر و فواید موسیقی در مراحل مختلف رشد و زندگی انسان (از دوره جنینی تا سالمندی) گیاهان و جانوران سخن به میان می آید، و از تغییرات آن بر روی سیستم های حسی حرکتی، هیجانی-عاطفی، ترشح غدد، هوشیاری و آگاهی و شناخت فرد بحث می شود.
به گفته پژوهشگران مرکز پزشکی نیویورک، شنیدن موسیقی های کلاسیک و حتی موسیقی جاز موجب کاهش اضطراب و افزایش تحمل درد بیماران می شود. (تنسی ویلیامز)
مقدمه ای بر موسیقی درمانی

شاید تا کنون مطالبی در روزنامه ها، مجلات، محل کارتان یا در بین مردم درباره \’\’موسیقی درمانی\’\’ خوانده یا شنیده باشید. موسیقی درمانی یک رشته جدیدی است و فقط به مدت پنجاه سال است که به عنوان یک تخصص کلاسیک و حرفه ای توسعه پیدا کرده است.
بر طبق تعریفی که \’\’ انجمن ملی موسیقی درمانی\’\’ (NAMT) ارائه داده است، موسیقی درمانی عبارتست از \’\’ کاربرد موسیقی تأمین، حفظ و بهبود سلامت جسمانی و روانی در واقع موسیقی درمانی کاربرد منظم موسیقی است، بطوریکه موسیقی درمانگر مستقیما\’\’ در یک محیط درمانی، تغییرات دلخواه را در عواطف و رفتار درمانجو ایجاد می کند….
به طور خلاصه در موسیقی درمانی با استفاده از موسیقی، که یک رسانه هنری خلاق است، به افرادی دارای مشکلات گوناگون، به منظور دستیابی به بهداشت روانی و جسمی آنان کمک می شود.
موسیقی درمانی در درمان افرادی که ناتوانی های مختلفی از جمله عقب ماندگی ذهنی، تأخیر یافتگی رشدی، معلولیت جسمی، بیماری روانی و… داشته اند، به طور موفقیت آمیزی جواب داده است.

موسیقی درمانگر، اهداف و مقاصد را بر اساس نیازهای خاص درمانجو دنبال می کند. فنون مختلفی برای پیشبرد این اهداف استفاده می شود.برای مثال، آواز خواندن می تواند به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر کمک کند تا حافظه دراز مدتشان را به کار اندازند، نواختن آلات موسیقی با همسالان یا درمانگر می تواند مهارت های میان فردی را افزایش دهد و کارکردهای اجتماعی را بهبود بخشد. از همه مهمتر اینکه افراد احساساتشان را در روشی مطمئن و لذت بخش بوسیله نواختن موسیقی، گوش کردن به موسیقی و رقصیدن به همراه موسیقی بیان می کنند.
البته موسیقی درمانی فقط در خدمت افرادی که دارای انواع مختلف ناتوانی ها هستند به کار برده نمی شود، بلکه در شرایط مختلف پزشکی نیز سودمند است. از جمله کاهش فشار روانی یا درد، زایمان، توانبخشی بیماران سکته ای و مبتلایان به بیماری پایانه(بیماری هایی که علاج ناپذیرو مرگبار هستند، مثل ایدز). مساله عمده که در اینجا برای درمانگر مطرح است کاهش درد و تحمل آن در شیوه درمان است و یا کمک به بیمار برای دستیابی به کارکردهای بهینه.
موسیقی درمانی رشد فزاینده ای در کشورهای مختلف جهان و در عرض سال های اخیر داشته است و کارهای درمانی متعددی توسط موسیقی درمانگران صورت پذیرفته است و این امر تأکید گردیده که اساسا\’\’ موسیقی در درمان اشخاص مبتلا به وضعیت های مختلف پزشکی کارآئی بسیاری دارد.

این مقاله کوتاه به شما یک دید کلی درباره اینکه \’\’ موسیقی درمانی چیست؟\’\’ ارائه داده است

 این مقاله فقط بخش کوچکی از این رشته حرفه ای عظیم را معرفی کرده است و به عنوان یک کلیت در این باره نمی تواند نتیجه گیری شود.

موسیقی سنتی ما با اصالت و ریشه های عمیق فرهنگی قابلیت بسیاری برای گسترش و تدوین های تازه ای از جانب استادان موسیقی دارد.

دکتر داریوش صفوت موسیقیدان برجسته معاصر نقل می کرد که مرحوم عبدالحسین شهبازی بیست دقیقه در کنار بستر بیماری که پزشکان از او قطع امید کرده بودند سه تار نواخته و پس از ۲۰ دقیقه حال بیمار بهبود یافته و خطر رفع شده است. (همشهری ۱۰/۸/۱۳۷۹)
اگر شما به این رشته علاقمندید، می توانید برای گرفتن اطلاعات بیشتر در این باره با سازمان های حرفه ای به رایزنی بپردازید، یا می توانید با هر بیمارستان یا مدارس آموزش ویژه که خدمات یا برنامه های موسیقی درمانی را تدارک می بینند مشورت کنید.

موسیقی درمانی

هموطن-سالیان بسیاری است که دانشمندان و روان شناسان در مورد تاثیر موسیقی بر روان انسان تحقیق می کنند، آخرین نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که موسیقی بر اساس ریتم و ملودی می تواند، موجب کاهش و یا افزایش فشار خون شود و یا اینکه با موسیقی می توان درد نوزادان تازه به دنیا آمده را کاهش داد.

دانشمندان برای رسیدن به این نتیجه موسیقی ملایم ساختند و برای یکصدنوزادتازه به دنیاآمده صدای هر یک از مادران رابه موسیقی اضافه کرده وبرای نوزادان پخش کردند.تمام نوزادان سریعاآرام شدندودر بعضی که سابقه بیماری نیزدر پرونده پزشکی آنها ثبت شده بود، تسکین درد و آرامش عجیبی ایجاد شد. اکنون پزشکان، روانشاسان و دانشمندان بر این باورند که با همیاری گسترده می توان موسیقی را طراحی کرد که حتی می تواند بیماری کشنده سرطان را نیز درمان کند.

موسیقی درمانی/ ما چگونه موسیقی را می‌شنویم؟

برای موسیقی تعریف‌های مختلفی ارایه شده است. خوارزمی دانشمند ایرانی سده چهارم هجری ، موسیقی را \”پیوند آهنگها می‌داند\” و می‌گوید موسیقی یا صداهایی موسیقایی، صداهای \”خوشایندی \” هستند که انسان از شنیدن آنها احساس لذت می‌کند.

او \”صدای خوشایند\” را صوت‌هایی می‌داند که از نظمی خاص پیروی می‌کنند و بین آنها نسبت‌های معینی وجود دارد.

عامل، ماده و عنصر اصلی موسیقی، \”صوت\” است یعنی یک عامل ارتعاشی منظم که شدت، طنین و فرکانس این ارتعاشات در قسمت‌های عصبی مغز اثر می‌گذارد.

بخش‌های مختلف مغز در تجزیه و تحلیل موسیقی مشارکت دارند. نیمکره چپ مغز با شنیدن موسیقی به تجزیه و تحلیل اصوات می‌پردازد و نیمکره راست هماهنگی و کل صدا و عواطف آن را درک می‌کند.

در گوش داخلی، قسمت حلزونی گوش قرار دارد که با عصب‌هایی به نام \”پرزهای عصبی\” پوشیده شده است. بخش‌های خاصی از این پر

ارسال نظر