X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

مچ پا

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

آناتومی.مفصل مچ پا از نوع مفاصل لولایی است.این مفصل از ارتباط استخوانهای درشت نی ونازک نی با استخوان قاب تشکیل می شود.(شکل۱-۶).سرپایینی استخوان های درشت نی ونازک نی بقراری در کنار یکدیگر قرار گرفته اند که استخوان قاپ در بین فضایی که توسط آنان ساخته می شود جای می گیرد.

استخوان قاپ در فضائی که توسط استخوان های درشت نی و نازک نی ایجاد شده است بگونه ای جای می گیرد که باعث ثبات مناسب جانب خارجی مچ پا می شود.بدلیل نحوه ارتباط استخوان ها با یکدیگر و ترتیب استقرار لیگامنت ها،مچ پا از استحکام کافی برخودار است.سرپائینی استخوان درشت نی در نزدیک مچ پا بزرگتر می شود و یک بر جستگی مدوری را در زیر پوست به وجود می آورد.این برجستگی را قوزک پا می نامند.لبه یا حاشیه قوزک بسیار سخت می باشد.این لبه سطحی را جهت اتصال لیگامنت های حمایت کننده مفصل پا به وجود می آورد.قسمت پائین قوزک داخلی مقعر بوده وتوسط یک غضروف پوشانده می شود تا با استخوان قاپ مفصل شود.

<!–[if gte mso 9]> Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4 <!–[if gte mso 9]> <!–[if gte mso 10]>
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:\”Table Normal\”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:\”\”;
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:\”Times New Roman\”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

مچ پا

آناتومی.مفصل مچ پا از نوع مفاصل لولایی است.این مفصل از ارتباط استخوانهای درشت نی ونازک نی با استخوان قاب تشکیل می شود..سرپایینی استخوان های درشت نی ونازک نی بقراری در کنار یکدیگر قرار گرفته اند که استخوان قاپ در بین فضایی که توسط آنان ساخته می شود جای می گیرد.

استخوان قاپ در فضائی که توسط استخوان های درشت نی و نازک نی ایجاد شده است بگونه ای جای می گیرد که باعث ثبات مناسب جانب خارجی مچ پا می شود.بدلیل نحوه ارتباط استخوان ها با یکدیگر و ترتیب استقرار لیگامنت ها،مچ پا از استحکام کافی برخودار است.سرپائینی استخوان درشت نی در نزدیک مچ پا بزرگتر می شود و یک بر جستگی مدوری را در زیر پوست به وجود می آورد.این برجستگی را قوزک پا می نامند.لبه یا حاشیه قوزک بسیار سخت می باشد.این لبه سطحی را جهت اتصال لیگامنت های حمایت کننده مفصل پا به وجود می آورد.قسمت پائین قوزک داخلی مقعر بوده وتوسط یک غضروف پوشانده می شود تا با استخوان قاپ مفصل شود.

مفصل قاپی-نازک نئی از ارتباط سر پائین استخوان نازک نی با استخوان قاپ به وجود می آید.در سر پائین استخوان نازک نی برجستگی طویلی وجود دارد،این برجستگی در جانب خارجی استخوان قاپ ادامه می یابد.این برجستگی را قوزک خارجی می نامند.قوزک خارجی عقب تر و در حدود ۲۵/۱سانتی متر پایین تر از قوزک داخلی قرار دارد.لبه یا حاشیه قوزک خارجی شبیه قوزک داخلی سخت ومحکم بوده و محلی است برای اتصال لیگامنت ها.

بعد از استخوان پاشنه،استخوان قاپ بزرگتر استخوان مچ پا است.این استخوان نقش اصلی را در تحمل وزن ایفا می کند.قاپ بر روی استخوان پاشنه قرار گرفته و با قوزک داخلی وخارجی اتصال برقرار می کند.استخوان قاپ مربعی شکل بوده وتنها اجازه انجام دو حرکت را به مفصل برقرار می کند.این دو حرکت عبارتند از:دورسی فلکشن وپلنتار فلکشن.

علاوه بر نحوه ارتباط استخوان های مچ پا با یکدیگر که سبب استحکام مچ پا می شوند،لیگامنت هائی نیز اعث تقویت بیشتر مچ پا می شوند.در مقایسه با جانب خارجی،جانب داخلی مچ پا ا استحکام بیشتری برخوردار است.لیگامنت های مهم جانب خارجی مچ پا عبارتند از:درشت نئی-نازک نئی قدامی،قاپی – نازک نئی قدامی. در جانب خارج لیگامنت های قاپی پاشنه ای،و پاشنه ای نازک نئی و در جانب داخلی فقط لیگامنت دالی وجود دارد.در صورتیکه در قسمت خلفی دو لیگامنت قاپی- درشت نئی خلفی و قاپی پاشنه ای خلفی (شکل الف،و ب ۲-۶)مچ پا را استحکام می بخشند.

عضلات نقش چندانی در استحکام مفصل مچ پا ایفا نمی نماید،زیرا تندرون های طویل عضلات از چهار جانب مچ پا عبور کرده و باعث حداکثر استفاده اهرمی و حداقل استحکام مچ پا می شوند.عضلات مهم مچ پا عبارتند از(الف)در قسمت قدامی باز کننده دراز شست،درشت نی قدامی و خم کننده دراز انگشتان پا،(ج)قسمت جانب خارجی نازک نئی طویل، نئی کوتاه،(د) قسمت خلفی عضله دو قلو ونعلی، عضلات جانب داخلی کمک به حمایت قوس طولی داخلی می کنند.

مفصل مچ پا توسط یک مفصلی نازک پوشانده می شوند.این کپسول مفصلی روی لبه استخوان های سازنده مفصل می نشیند. این کپسول مفصلی در قسمت جانب داخلی ضخیم بوده و به تدریج از به تدریج مفصل کاسته می شود.

شریان های مهم مچ پا عبارتند از:شریان درشت نئی قدامی و شریان بزرگ نئی.اعصاب مفصل مچ پا عبارتند از:عصب عمقی درشت نئی و عصب عمقی نازک نئی.

حرکات مفصل مچ پا

از آنجایکه استخوان قاپ در بین دو قوزک به قراری محکم قرار گرفته است،لذا مقدار ناچیزی در جهت جانب خارج حرکت دارد،مگر این که لیگامنت های محدود کننده حرکت،کشیده شوند.حرکت دورسی فلکشن مچ پا،حرکتی است محدود.در هنگامی که حرکت دورسی فلکشن کامل انجام گرفته است،لیگامنت های دو طرفی جانب داخلی سفت ومحکم می شوند.حرکت دورسی فلکشن در حدود ۲۰ درجه و حرکت پلنتار فلکشن بین۴۵ تا۶۰ درجه دارای دامنه حرکتی می باشد.این مقدار حرکت برای هر دو جهت می تواند متفاوت باشد.

آناتومی ساق پا

آناتومی.قسمتی از بدن که بین زانو و مچ پا قرار دارد ساق پا نامیده می شود .این قسمت از بدن از استخوان های درشت نی،نازک نی و بافت های نرم تشکیل شده است.استخوان های این قسمت توسط بافتهای نرم احاطه می شوند.

درشت نی.بعد از استخوان ران،درشت نی بزرگترین استخوان بدن است.درشت نی استخوان اصلی ساق پا است که وزن را تحمل می کند.این استخوان در جانب داخلی ساق پا و یا در جانبی است که انگشت شست پا قرار گرفته.سر بالا وسر پائین این استخوان به ترتیب با استخوان های ران و قاپ مفصل می شوند و به همین دلیل این دو سر پهن میباشند.دو سوم بالای استخوان درشت نی به شکل مثلث ولی گرد می باشد.

این استخوان در قسمت یک سوم پائین فشرده تر از دو سوم بالای آن است.محدوده ای که یک سوم پائین استخوان را از بقیه آن ها جدا می کند محلی است که اکثر تغییرات اصلی در آنجا صورت می گیرد.این محدوده از بقیه استخوان ضعیف تر بوده و اکثر شکستگی های ساق پا در این محل صورت می گیرد.استخوان درشت نی دارای سه سطح است. این سطوح عبارتند از:سطح خلفی،سطح جانب داخلی،وسطح جانب خارجی.سطوح جانب خارجی و خلفی توسط عضلات پوشانده می شوند.در صورتیکه سطح جانب داخلی زیر پوست قرار دارد.استخوان نازک نی.استخوان نازک نی طویل و باریک بوده و در جانب خارجی استخوان درشت نی قرار دارد سربالایی این استخوان با استخوان درشت نی بلا فاصله در زیر زانو\”مفصل متحرکی را می سازند.سر پائین این استخوان با استخوان درشت نی و نازک نی توسط لیگامنت های محکم قدامی و خلفی استحکام بخشیده می شوند.وظیفه اصلی استخوان نازک نی،تدارک محلی است برای اتصال عضلات.این استخوان شیاری را که برای به حصار در آوردن استخوان قاپ به وجود آمده است کامل کرده ومفصل مچ پا را به وجود می آورد.

غشاءبین دو استخوان.پرده ای از جنس بافت فایبروس محکم استخوان درشت نی و نازک نی را به یکدیگر متصل می کنداین پرده را غشاءبین دو استخوان می نامند.این پرده به طور مایل از بالا به پائین و به طرف خارج،بین دو استخوان کشیده می شود.مایل بودن این پرده به منظور کمک به تقسیم یا منتشر کردن نیرو یا فشارهائی است که بر ساق پا وارد می آید.این پرده فضا ی بین دو استخوان درشت نی و نازک نی را (به جز در ناحیه کوچکی در قسمت فوقانی)می پوشاند.محدوده ای که توسط پرده مزبور پوشیده نمی شود،محل عبور رگهای خونی قدامی درشت نی می باشد.

بافت های نرم ساق پا در سه کوپه مجتمع می باشند که به وسیله یک بافت محکم بخ نام فاسیا احاطه می شوند.این سه کوپه عبارتند از:کوپه قدامی،کوپه خارجی و کوپه خلفی.عضلات اصلی که حرکات دورسی فلکشن را انجام می دهند در کوپه قدامی قرار دارند عبارتند از:عضله ساقه قدامی،عضله بازکننده مخصوص شست،عضله بازکننده مشترک انگشتان پا،عصب درشت نئی قدامی وشریان درشت نئی. در کوپه جانب خارجی عضله نازک نئی کوتاه، عضله نازک نئی طویل، عضله نازک نئی طرفی و شاخه ای از عصب میان دو راهی سطحی که از عصب سیاتیک منشعب می شود قرار دارد. در کوپه جانب خلفی عضلات دو قلو و نعلی قرار دارند.حرکت پلنتارفلکشن مچ پا توسط عضلات دو قلو و نعلی انجام می گیرد.و به علاوه این عضلات چرخش داخلی پا را کنترل می کنند.

 

منبع : پدیدا بزرگترین مرجع علمی ایرانیان

ارسال نظر