X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

هرآنچه باید دباره ی لیپوساکشن بدانید

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

لیپوساکشن یا بیرون کشیدن چربی‌های بدن یکی از پرطرفدارترین جراحی‌ها در جهان است. جراحان می‌توانند به کمک این تکنیک، چربی‌های زیر پوست بدن را بیرون بکشند.

لیپوساکشن روشی برای برداشتن چربی مازاد از نقاط مختلف بدن مانند شکم، باسن، ران، بازو، گردن و چانه و زیر چانه است، لیپوساکشن بیشتر در برجستگی‌های کناره پا و شکم‌های چاقی که افتاده نیستند ثمربخش است. ساکشن راه حل معقولی برای از بین بردن چربی‌های بدن نیست. هنوز مباحث حل نشده بسیاری در این مورد وجود دارد ، که چگونه وزن فرد کاهش می‌یابد و اینکه آیا دوباره چاق می‌شود یا خیر؟

دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که این راه برای کاهش وزن راه مناسبی باشد، برخی از محققان هنوز بر این تاکید دارند که روش سالم زندگی کردن ، کنترل کالری دریافتی بدن و ورزش‌های منظم بهترین راه برای کاهش وزن است.

کمتر از بیست سال قبل، سلول‌های چربی به عنوان بهترین منبع ذخیره انرژی در بدن شناخته می‌شد. اما در سال ۱۹۹۴ ، با کشف هورمونی به نام لپتین، که باعث ایجاد سلول‌های چربی می‌شد،‌ به چربی و سلول‌های آن نگاه جدیدی ایجاد شد. یک حقیقت شوکه کننده ! که مطمئنا پس از شنیدن آن سر شما به دوران می‌افتد- امروزه دیگر بافت‌های چربی خود به عنوان یک ارگان شناخته می‌شوند ، نه بافتی که به سلول‌های دیگر چسبیده باشد.
حتی جالب تر اینکه آن‌ها که شکم‌های بزرگی دارند، آنهایی که گونه‌های گوشتالودی دارند، همه جزو آن دسته‌اند که غدد ترشح چربی شان پرکار است – مثل کسانی که غده تیروئید یا غدد پانکراس شان دچار اختلال شده- به خاطر اینکه غدد چربی هورمون ترشح می‌کنند و دیگر عواملی که از اشتها و ایجاد تعادل در دیگر قسمت‌های بدن گرفته تا حساسیت‌های انسولین و تورم و التهاب که نقش مهمی در بدن ایفا می‌کنند همه تحت تاثیر این غدد هستند. در پانزده سال اخیر از زمانیکه اولین هورمون چربی شناخته شد، حدود ۵۰ نوع پروتئین و دیگر عوامل بیولوژیکی که چربی ترشح می‌کنند نیز به دنبال آنها کشف شدند. – این اطلاعات که در مجله پزشکی مرض چاقی در سال۲۰۰۷ منتشر شده قابل رویت است.
خب وقتی که قسمت بزرگی از این چربی‌ها را ببرید فکر می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ هنوز هیچ کس از عواقب آن کاملا مطمئن نیست. هنوز سئوالات بسیاری مانده تا پاسخ داده شود.

آیا لیپوساکشن برای افراد فربه و چاق مفید است؟
از زمانیکه مشخص شد چاقی درصد ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی بالا می‌برد و همچنین کسانی که چاق هستند بیشتر در معرض بیماری‌ها قرار می‌گیرند این سئوال مطرح شد که آیا لیپوساکشن برای این نوع افراد مفید است یا خیر؟
وقتی چربی بر اثر رژیم غذایی و یا تمرینات ورزشی کاهش می‌یابد عوامل سوخت و ساز بدن شروع به بهبود و اصلاح می‌کنند مانند حساسیت‌های انسولینی، اما لاغری که بواسطه عمل لیپوساکشن ایجاد شود این مزایا را به دنبال ندارد. در سال ۲۰۰۸ مطالعه ای در مجله چاقی انجام شد ؛ در این پرونده زنان فربهی که عمل لیپوساکشن انجام داده بودند مورد مطالعه قرار گرفته بودند. کسانی که در نتیجه این عمل دست کم ۲۰ پوند وزن شان کاهش یافته بود. تحقیقات اولیه روی ۱۵ خانم بعد از ۱۰ هفته عمل لیپوساکشن انجام گرفت.علیرغم اینکه ۱۶ درصد وزن کلی بدنشان کاهش یافته بود، و در حدود ۲۳ درصد چربی‌های شکمشان برداشته شده بود، هیچ کدام از نتایجی که در بالا در نتیجه کاهش وزن طبیعی گفته شد در این خانم‌ها دیده نشد. مثل کاهش حساسیت انسولینی، تصلب شراین، فشار خون و مقدار انسولین موجود در بدن.
محققان نتیجه گرفتند که یکی از عوامل این قضیه شاید این باشد که قسمتی که مورد عمل جراحی قرار گرفته دو ماه طول می‌کشد تا التهاب ناشی از جراحی ترمیم شود. پس در حدود ۷ ماه بعد هفت خانم را دوباره مورد آزمایش قرار دادند، و باز هم در حدود دو س تا چهار سال ؛ حتی زنانی که مقدار قابل توجهی از وزن شان کاهش یافته بود، هیچ کدام از عوامل ریسک بیماری شان اصلاح نشده بود. به عبارت دیگر، این خانم‌ها حتی از خانم‌های دیگری که رژیم طبیعی می‌گیرند نیز وزن بیشتری کم کرده بودند ، اما کمتر از آنها نتیجه گرفتند.
دلایل بسیاری وجود دارد، در عمل لیپوساکشن چربی‌های ظاهری و سطحی بدن از بدن شخص خارج می‌شود در صورتی که شخصی که رژیم طبیعی می‌گیرد، کاهش وزن اش بدلیل از بین رفتن چربی‌های مضر بدن اوست. تمرین‌های ورزشی و رژیم غذایی، از مناسب ترین راه‌های کاهش وزن هستند.
مطالعات نشان داده افرادی که بر اثر عمل جراحی لیپوساکشن وزن کم می‌کنند، احتمال برگشتن چربی‌هایشان در قسمتی از بدن شان که مورد جراحی قرار گرفته بیشتر از بقیه افراد است. اما اگر کسانی که رژیم طبیعی گرفته‌اند وزن شان دوباره زیاد شود در قسمت‌های مختلف بدن این اتفاق می‌افتد. مانند شکم، گونه‌ها، بازوها و باسن و سینه؛علیرغم اینکه این سلول‌های چربی ارگان‌هایی هستند که در بدن ما وظایف دشواری دارند، با این حال مخزنی از کالری‌های اضافه ما به شمار می‌روند. بنابراین، بعد از عمل لیپوساکشن اگر باز هم بیش از‌اندازه بخورید و فعالیت‌های ورزشی انجام ندهید، انرژی و کالری‌های مازاد در نقاطی از بدن شما ذخیره می‌شوند. شاید خیلی از خانم‌ها از داشتن سینه‌های بزرگ خوشحال باشند، اما شما نمی‌دانید که بعد از خوردن غذای زیاد چربی‌های اضافه در کدام قسمت بدن‌تان ذخیره می‌شود.شاید این چربی‌ها مستقیم به سمت ران‌ها ، زیر گلو و یا باسن‌تان برود.
با وجود اینکه عمل لیپوساکشن بی ضرر به نظر می‌رسد، اما تاثیرات بلند مدت زیادی روی سلامتی و بازگشت دوباره چربی‌ها دارد. اگر بازگشت چربی اتفاق بیفتد، کار زیادی از دست شما برنمی آید تا دوباره از شر آنها خلاص شوید. سئوال این است ، با ریسک‌های بسیاری که این عمل دارد و همچنین از نظر سلامت جسمی منافع زیادی نیز در بر ندارد، چرا برای کاهش وزن مان از رژیم‌های غذایی مناسب و فعالیت‌های ورزشی استفاده نکنیم؟ تحقیقات نشان داده که راه عاقلانه تر این است که به جای هزینه کردن مقدار هنگفتی پول برای عمل لیپوساکشن، با تمرین‌های ورزشی به صورت فردی یا باشگاهی، و اصلاح عادات غذایی برای کاهش وزن مان اقدام کنیم.

پنج تصور اشتباه درباره لیپوساکشن
۱- جراحی لیپوساکشن، توصیه مناسبی است برای تمام آنهایی که اضافه وزن دارند و می خواهند لاغر شوند.
نه لیپوساکشن اصلاروش مناسبی برای کاهش وزن نیست. اگر اضافه وزن دارید، باید بروید سراغ ورزش و رژیم غذایی. لیپوساکشن فقط به درد آنهایی می خورد که در نقاط خاصی از بدنشان (شکم، باسن، ران، بازو، گردن، چانه و زیر چانه) تراکم چربی دارند؛ اما با این وجود وزن شان طبیعی (یا نزدیک به طبیعی) است. لیپوساکشن صرفا تکنیک مناسبی است برای برداشتن این چربی های مازاد از نقاط خاص بدن.

۲- هرکسی که در نقاط خاصی از بدنش تراکم چربی داشته باشد، گزینه مناسبی برای انجام جراحی لیپوساکشن است.
اگرچه لیپوساکشن برای آنهایی که در نقاط خاصی از بدنشان تراکم چربی دارند، تکنیک مناسبی محسوب می شود؛ اما همه این افراد نیز گزینه مناسبی برای جراحی نیستند. آنهایی که می خواهند تن به تیغ لیپوساکشن بدهند، لازم است که اولااز سلامت عمومی برخوردار باشند، ثانیا هیچ گونه مشکل قلبی و عروقی نداشته باشند و ثالثا از دیابت و سایر بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی در امان باشند. ضمنا آن بیمارانی هم که حالت ارتجاعی پوستشان به میزان قابل توجهی افت کرده باشد، کاندیدا های مناسبی برای لیپوساکشن نیستند.

۳- نتیجه لیپوساکشن بلافاصله بعد از اتمام عمل جراحی، در ظاهر بیمار مشهود است.
نه نتیجه عمل را به طور معمول باید یک ماه پس از لیپوساکشن ببینید. این مدت زمان تا ۳ ماه و ۶ ماه نیز ممکن است به تاخیر بیفتد.

۴- لیپوساکشن، جراحی ساد ه ای است که هیچ عارضه ای به دنبال ندارد.
لیپوساکشن جراحی نسبتا ساد ه ای است؛ اما این به معنای بی خطر بودنش نیست. بعضی از خطر های این جراحی، دقیقا همان خطر هایی است که هر جراحی دیگری را هم تهدید می کند؛ مثلالخته های خونی که معمولابعد از برخی جراحی ها در ساق پا به وجود می آیند، ممکن است پس از لیپوساکشن هم ایجاد شوند و پس از مهاجرت به ریه حتی مرگ آفرین شوند؛ اما بعضی دیگر از خطرات لیپوساکشن عبارتند از: ناهمواری های ظاهری در سطح پوست، کرختی و بی حسی موضعی، عفونت های پوستی و…. میزان عوارض بعد از این عمل و حتی مدت دوران نقاهت و بهبودی پس از این عمل جراحی نیز کاملابستگی دارد به این که چه میزانی از چربی را از بدنتان بیرون بکشید، از چه قسمتی از بدنتان و به دست کدام جراح.

۵- لیپوساکشن جراحی ساده و مختصری است که هیچ نیازی به ناشتا بودن ندارد.
این طور نیست. برای جراحی لیپوساکشن نیز باید از چند ساعت قبل از عمل از غذا خوردن پرهیز کنید و مدت زمان ناشتا بودنتان بستگی دارد به این که بخواهید چه نوع لیپوساکشنی انجام بدهید؛ اما به طور معمول، اگر بخواهید یک لیپوساکشن معمولی را صبح زود انجام بدهید، باید از نیمه شب، غذا خوردن را قطع کنید. اگر مثلاحوالی ظهر یا بعدازظهر قرار است عمل بشوید، خوردن یک صبحانه خیلی مختصر بلامانع است؛ اما اگر قرار است که فقط یک ناحیه برجسته در بدنتان تحت یک بی حسی موضعی لیپوساکشن شود، دیگر اصلالازم نیست ناشتا بمانید.

برخی از عوارض لیپو ساکشن

  • شما اسکار (جوشگاه‌های زخم) در محل عمل خواهید داشت. این اسکارها معمولا کوچک هستند و در طول زمان برطرف می‌شوند، اما در برخی افراد اسکارهای بزرگتر و قابل‌مشاهده‌تری به جای می‌ماند.
  • درست پس از انجام عمل، ناحیه عمل ممکن است چین‌دار و برجسته به نظر رسد.
  • تغییرات جسمی‌ شما ممکن است آنقدر قابل‌توجه و تاثیر گذار نباشد که شما انتظار دارید. همچنین این تغییرات ممکن دائمی نباشد، و توده‌های چربی بازگردند.
  • لیپوساکشن جایگزین رژیم غذایی سالم و ورزش مرتب نیست.

ارسال نظر