X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

هفته سلامت

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

مقدمه

هر سال در ۷ آوریل روز جهانی بهداشت در کشورهای مختلف جهان ویژه برنامه های زیادی انجام  می شود و هر بار شعار و پیام واحدی در تمامی کشورهای دنیا مطرح می شود.به همین مناسبت هرساله در کشور خودمان نیز از ۲۴-۱۸ فروردین ماه به نام هفته سلامت نامگذاری شده و برنامه های متعدد و مختلفی در سراسر کشور اجرا می گردد مراسم ایام هفته سلامت با موضوعهای \” سلامت ،عدالت ، آموزه‌های دینی و معنویت \”،\” سلامت ، عدالت و رسانه‌ها\” ،\” سلامت ، عدالت، همکاریهای بین بخشی\”،\” بسیج و مشارکت مردمی\”، \” مربیان و کارکنان بهداشتی درمانی ، توانبخشی\” ، \”خیرین و واقفین \” و \”عوامل اجتماعی\” به ترتیب در دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور اجرا می‌شود.

 شعار این هفته در سال ۸۹\” همه با هم برای سلامتی \” Working together for health است که سازمان جهانی بهداشت بر برخورداری یکسان مردم از خدمات سلامت تاکید می‌کند.

 

مقدمه

هر سال در ۷ آوریل روز جهانی بهداشت در کشورهای مختلف جهان ویژه برنامه های زیادی انجام  می شود و هر بار شعار و پیام واحدی در تمامی کشورهای دنیا مطرح می شود.به همین مناسبت هرساله در کشور خودمان نیز از ۲۴-۱۸ فروردین ماه به نام هفته سلامت نامگذاری شده و برنامه های متعدد و مختلفی در سراسر کشور اجرا می گردد مراسم ایام هفته سلامت با موضوعهای \” سلامت ،عدالت ، آموزه‌های دینی و معنویت \”،\” سلامت ، عدالت و رسانه‌ها\” ،\” سلامت ، عدالت، همکاریهای بین بخشی\”،\” بسیج و مشارکت مردمی\”، \” مربیان و کارکنان بهداشتی درمانی ، توانبخشی\” ، \”خیرین و واقفین \” و \”عوامل اجتماعی\” به ترتیب در دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور اجرا می‌شود.

 شعار این هفته در سال ۸۹\” همه با هم برای سلامتی \” Working together for health است که سازمان جهانی بهداشت بر برخورداری یکسان مردم از خدمات سلامت تاکید می‌کند.

 در هفته سلامت امسال، خدمات دندانپزشکی سرپایی بصورت رایگان در تعدادی از مراکز وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  ارائه می‌شود.

 خدمات رایگان مشاوره‌ای در مورد رفتارهای پرخطر نظیر ایدز،هپاتیت،اعتیاد و…  و بیماریهای نوپدید از دیگر برنامه‌های هفته سلامت است .
همچنین خدمات رایگان توانبخشی ، خدمات درمانی و مشاوره‌ای درمراکز وابسته به کمیته امداد در این هفته به هموطنان ارائه می‌شود.

اجرای طرح شفا، عیادت از بیماران ، جانبازان و معلولان در بیمارستانها و مراکز توانبخشی و حضور نمایندگان مقام معظم رهبری و روسای سه قوه در بیمارستانها، نواختن زنگ سلامت در مدارس کشور، تقدیر از ‪ ۳۰فعال عرصه سلامت ، تقدیر از ‪ ۳۰موسسه خیریه و تشکل غیردولتی از جمله برنامه‌های دیگر هفته سلامت است.

 در این هفته ، ستاد سلامت با همکاری نیروی مقاومت بسیج، اقدام به اعزام تیم‌های اضطراری عمومی برای مناطق محروم، ویزیت رایگان و خدمات مشاوره‌ای در سطح شهرها، ارائه بسته‌های آموزشی در پایگاههای مقاومت و راه‌اندازی مرکز اطلاع رسانی شفا با پنج خط تلفن به منظور ارائه خدمات مشاوره‌ای، می‌کند.

در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز برنامه های متنوعی از جمله برپائی نمایشگاههای دستاوردهای سلامت،انجام خدمات مختلف بهداشتی درمانی در سراسر استان فارس اجرا خواهد شد .نمایشگاه مرکزی هفته سلامت در بوستان آزادی شیراز می باشد.

لازم است همگی در این هفته با یادآوری ارزشهای سلامت و انجام آموزشهای عمومی در راه ارتقاء سلامت جامعه و خدمت به همنوعان خود سهیم شویم. 

از امروز ، آغاز هفته سلامت زنگ سلامت امروز در نخستین روز از هفته سلامت در مدارس سراسر کشور نواخته می شود.

اجرای برنامه جامع آموزش سلامت در مدارس، توجه به سلامت محیط و بوفه سالم در مدارس، برنامه‌ریزی برای ارتقای سلامت کارکنان، ایجاد امکان مشاوره‌های بهداشتی و روانی در مدارس و تبیین نقش مشارکت والدین در ارتقای سلامت کودکان، از مهم ترین برنامه‌های هفته سلامت در مدارس سراسر کشور است.

 

سازمان بهداشت جهانی هفتم آوریل (۱۸ فروردین) را روز جهانی بهداشت نامگذاری کرده است.

 

شهرنشینی و سلامت شعار رسمی امسال است و بر این اساس برنامه های امسال بر سلامت در شهرها و نواحی شهری تاکید دارد.هدف از سلامت در شهرها و نواحی شهری، بهبود سلامت و استانداردهای زندگی در جوامع شهری است.

رشد شتابان توسعه صنعتی گرچه موجب تامین رفاه و آسایش جامعه بشری شده است ولی این پیشرفتها باعث صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست جهانی وموجب به خطر افتادن سلامت کل ساکنین زمین شده است .یکی از مهمترین این صدمات تغییرات آب و هوا و گرم شدن کره زمین است که به همین منظور سازمان جهانی بهداشت برای جلب توجه و حساس سازی جامعه بین الملل شعار خود را در سال ۲۰۰۸با عنوان (محافظت از سلامتی در برابر تغییر آب و هوا )انتخاب کرده است.که طبق روال سالیان گذشته در فروردین ماه امسال نیز برنامه های متعددی به منظور برگزاری هفته سلامت و روز جهانی بهداشت حول شعار سازمان مذکور پیش بینی شده است.امید است این تلاشها آغازی برای حفظ سلامتی در طول سال جاری باشد.

 

هفته سلامت بهترین فرصت برای تغییر به سمت سلامتی و اصلاح عادات غلطه
اگه بخواین در این هفته تصمیم بگیرین که یه عادت خوب رو در جهت بالا بردن سطح سلامتی تون تمرین کنین کدوم رو انتخاب می کنین؟ ولی ای کاش همیشه هفته سلامت باشد .


هفته سلامت

۱۸ فروردین مصادف با ۷ آوریل آغاز هفته سلامت هستش و این هفته را با شعار  حوادث و بلایا  در خدمت شماییم.

همزمان با این روز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور ما نیز امسال مراسم هفته سلامت را از روز ۱۸ فروردین در سراسر کشور برگزار می‌کند و برای هر یک از روزهای این هفته نامی را انتخاب کرده است و به تناسب هر یک از این نام‌ها، برنامه‌های خاصی را در تهران و سراسر کشور برگزار می‌کند.

 

برنامه‌ های هفته سلامت در سراسر کشور

مشاور وزیر و مدیر کل حوزه وزارتی وزارت بهداشت، برنامه ‌های هفته ی سلامت امسال که از ۱۸ تا ۲۴ فروردین در سراسر کشور برگزار می‌ شود را اعلام کرد.

حسن آقاجانی، مسئول ستاد برنامه ‌های هفته سلامت وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، گفت: روز 18 فروردین هر سال، (۷ آوریل)، روز جهانی بهداشت است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) هر سال شعاری را برای این روز انتخاب می‌ کند تا نظر مسئولان بهداشتی کشورها را به یکی از مسائل مهم این حوزه معطوف کند.

شعار روز جهانی بهداشت امسال نیز از سوی این سازمان \” شهرنشینی و سلامت \” انتخاب شده است.

وی گفت: وزارت بهداشت هر سال با توجه به روز جهانی بهداشت، مراسم هفته ی سلامت را از ۱۸ تا ۲۴ فروردین در سراسر کشور برگزار می ‌کند و با نام گذاری نمادین روزهای این هفته مسائل مهم مطرح درحوزه سلامت را برجسته می ‌کند.

چهارشنبه ۱۸ فروردین؛ روز جامعه ی سالم و مدارس مروج سلامت

محورهایی که در این روز مورد تأکید قرار می ‌گیرد شامل: سلامت محیط و بوفه مدارس، ارتقای سلامت کارکنان آموزش و پرورش، ارائه ی مشاوره‌ های بهداشتی و بهداشت روان در مدارس و تأکید بر مشارکت والدین در ارتقای سلامت دانش آموزان است که با همکاری وزارت آموزش و پرورش و بهداشت انجام می‌ شود.

در این روز هم چنین زنگ سلامت در یکی از مدارس تهران با حضور وزرای بهداشت و آموزش و پرورش به صدا در می ‌آید و در تمام مدارس کشور نیز مراسم مشابه برگزار می ‌شود.

پنجنشنبه ۱۹ فروردین؛ روز جامعه ایمن و رانندگی ایمن

در این روز به همکاری‌ های بین بخشی به خصوص بین وزارت بهداشت و پلیس راهنمایی و رانندگی، ترویج استفاده ی کمتر از وسایل نقلیه ی شخصی تأکید می ‌شود، مسئله ‌ای که علاوه بر کاهش تصادفات رانندگی به کاهش آلودگی هوا نیز کمک می ‌کند.

همایش جامعه ایمن، رانندگی ایمن نیز در این روز برگزار می ‌شود.

جمعه ۲۰ فروردین؛ روز شهر سالم، ورزش، نشاط و رفتارهای سالم

در این روز برنامه‌ های مختلفی از جمله مراسم ورزش همگانی و پیاده روی خانوادگی با همکاری وزارت بهداشت و سازمان تربیت بدنی در سراسر کشور برگزار می ‌شود. همچنین وزیر بهداشت در تهران و رؤسای دانشگاه‌ های علوم پزشکی در استان ‌ها خطیب پیش از نماز جمعه خواهند بود.

شنبه ۲۱ فروردین؛ روز جامعه سالم، تغذیه سالم و امنیت غذایی

در این روز برنامه‌ هایی با محوریت آشنایی مردم با عوامل خطرساز در ایجاد بیماری ‌های غیر واگیر بر اثر مصرف نادرست مواد غذایی از جمله روغن ‌های خوراکی و نوشابه ‌ها با تأکید بر همکاری‌ های بین بخشی در این زمینه برگزار می ‌شود.

یکشنبه ۲۲ فروردین؛ روز شهر سالم، همکاری‌ های بین بخشی و همکاری ‌های اجتماعی در ارتقای سلامت

مسئله مهم و قابل طرح در این زمینه این است که با وجود تلاش ‌های بسیاری وزارت بهداشت در ارتقای سلامت مردم به عنوان متولی سلامت، کنترل و نظارت بر بخش عمده عوامل خطرساز سلامت در اختیار وزارت بهداشت نیست، مسائلی مانند آ‌لودگی هوا، بیماری‌ های قلبی و تنفسی، سرطان ‌ها، مسائل مرتبط با بهداشت محیط، تغذیه نا سالم، ترافیک و استرس ‌های محیطی و عوامل برون بخشی وزارت بهداشت است که تأثیر زیادی بر سلامت مردم دارند و به خصوص با گسترش زندگی شهری و افزایش این عوامل همکاری‌ های بین بخشی بین سیاستمداران، مدیران و مردم در کنترل این عوامل نقش اصلی را ایفا می‌ کند.

در این روز همچنین مراسم روز جهانی بهداشت با حضور وزیر بهداشت و مسئولان و وزرای مرتبط در تهران برگزار می ‌شود.

دوشنبه ۲۳ فروردین؛ روز شهر سالم، هوای سالم و عاری از دخانیات

سنجش برنامه های سلامت ریوی در سال ۸۹، بررسی مسائل مربوط به سیگار و عوامل خطرساز در بروز بیماری ‌های غیر واگیر تنفسی و قلبی و عروقی و توجه به این نکته که مصرف سیگار مقدمه اعتیاد به مواد دیگر است از جمله مسائل مطرح در این روز است.

سه‌ شنبه ۲۴ فروردین؛ روز جامعه سالم و پیشگیری از اعتیاد

همایشی با همین نام در این روز برگزار می ‌شود، همچنین برنامه ‌ای در حوزه پیشگیری از اعتیاد با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر و بسیج مستضعفین در این روز برگزار می ‌شود.

 

هفته سلامت با شعار شهرنشینی و سلامت

هفته سلامت ۱۳۸۹ با شعار \”شهرنشینی و سلامت \”فرصت مغتنمی برای ارائه پیامهای آموزشی مرتبط با این شعار به گروههای مختلف هدف برای ایجاد  تغییرات صحیح در سبک زندگی و کیفیت زندگی مردم در سطح شهرها  و اتخاذ شیوه های مناسب زندگی می باشد.

 انسان موجودی است چند بعدی که اجتماعی بودن یکی از مهمترین وجوه اوست. بررسی  سیر تکاملی زندگی اجتماعی انسان، بیانگر مسیری از کوچ نشینی تا حضور در شهر می باشد. گسترش زندگی اجتماعی، تغییر نیازهای بشری، روی آوردن انسان به زندگی تجملاتی و همچنین رشد فرهنگ و تمدن موجب گسترش هر چه بیشتر روستاها و پدید آمدن شهرها شد. با گسترش شهرها، معضلات و مشکلات شهری نیز گسترش یافت و به موازات جنبه های مثبت شهرنشینی نکات منفی آن هم بروز کرد. در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت دنیا در شهرها زندگی می‌کنند (که افزون از یک سوم آنها زاغه نشین بوده به خدمات اساسی و کافی دسترسی ندارند) این میزان همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد و برآورد می‌شود تا سال ۲۰۳۰، دو سوم از جمعیت دنیا در مناطق شهری زندگی کنند. توسعه شهرنشینی و بزرگ شدن شهر ها، نارسائی هایی در زندگی شهروندان خصوصا از لحاظ اقتصادی و اجتماعی به وجود آورده که در بسیاری از موارد به صورت حاد جلوه گر شده محیط زیست انسانی را به مخاطره افکنده است. کمرنگ بودن اتخاذ شیوه زندگی سالم، فقر و بی عدالتی، بیکاری، از هم گسیختگی قوام خانواده، آلودگی صوتی، آلودگی هوا، کمبود مسکن، مسکن‌ نامناسب، آب آشامیدنی ناسالم، کمبودهای غذایی، بهداشت ضعیف و مشکلات بهداشتی، تراکم بیش از حد جمعیت، آسیب‌پذیری در زمان بحرانها و در نتیجه شیوع بیشتر بیماری، تصادفات جاده ای، جراحات و مرگ و میر، مشکلات اجتماعی (جرم و جنایت و…) آلودگی زیست محیطی، کمبود امکانات تفریحی و ورزشی، زاغه نشینی و حاشیه نشینی و…. برخی از مشکلات شهرنشینی می باشند. استان قزوین نیز  تحت تأثیر این مشکلات و کمرنگ بودن بکارگیری شیوه زندگی سالم شاهد وقوع ۴/۳۵% از مرگ ها در اثر بیماریهای قلبی و عروقی ،۱۴/۱۵%  در اثرسوانح و حوادث ،۲/۱۲ % ناشی از سرطان ها  در سال ۱۳۸۷ بوده است و بر اساس بررسی وضعیت سلامت دانش آموزان در سال ۸۶، علی رغم تاکید فراوان بر مصرف صبحانه فقط ۵۳% دانش آموزان هر روز صبحانه می خورند، و با وجود آنکه مصرف میوه و سبزی برای رشد کودکان و نوجوانان ضروری است فقط ۲۵% دانش آموزان هر روز از میوه و سبزی استفاده می کنند و نیز با توجه به نقش بسیار مهم شستن دست ها در پیشگیری از انواع بیماریها ۳۰% دانش آموزان بعد از توالت و ۴۵% آنها قبل از مصرف غذا دست های خود را نمی شویند. اتخاذ شیوه های زندگی سالم، استفاده مردم از مراکز فرهنگی، عمومی، تئاترها، فرهنگسراها و خدمات اجتماعی و رفاهی مانند استفاده مناسب از خدمات حمل و نقل عمومی به جای خودروهای شخصی و پایبندی به قوانین شهری، «راهنمایی و رانندگی» و… بیانگر رشد توسعه انسانی یک جامعه بوده نشان می‌دهد مردم یک جامعه آگاهانه یا ناخودآگاه می‌خواهند به بهبود اوضاع خود کمک کنند. روشهای اشاعه زندگی سالم نظیر برگزاری راهپیمائیهای خانوادگی، روزهای بدون دخانیات، روز حفاظت از محیط زیست، کاشتن گل و گیاه، داشتن تغذیه سالم، فعالیتهای همبستگی اجتماعی، روزهای رانندگی با احتیاط، برنامه هایی برای داشتن مدارس و ادارات و… سالم، زود خوابیدن و سحر خیزی و…. میتوانند پیام شهرنشینی و سلامت را منتقل نمایند.

 

أثیرات شهرنشینی بر سلامت
هفته سلامت با شعار«شهرنشینی و سلامت» و موضوعات مرتبط با سلامت، سلامت محیط، سلامت جاده‌ای، شیوه‌های زندگی سالم، امنیت و سلامت غذا برگزار می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری، همه‌ساله در ۷ آوریل، مصادف با ۱۸فروردین ماه، به مناسبت گرامیداشت تأسیس سازمان جهانی بهداشت، مراسم روز جهانی بهداشت، با تمرکز روی یک موضوع مهم بهداشتی توسط سازمان جهانی بهداشت و کشورهای عضو برگزار می‌شود. سازمان جهانی بهداشت سال ۲۰۱۰ میلادی را URBANIZATION AND HEALTH (شهرنشینی‌وسلامت) نامگذاری کرده است که در آن موضوعاتی مانند عوامل اجتماعی مرتبط با سلامت، سلامت محیط، سلامت جاده‌ای، شیوه‌های زندگی سالم، امنیت و سلامت غذا مورد تأکید قرار می‌گیرد.

در کشور ما نیز از تاریخ ۱۸ تا ۲۴ فروردین ماه (۷ تا ۱۳آوریل) «هفته سلامت» با هدف اطلاع‌رسانی گسترده درخصوص برنامه‌ها و عملکرد نظام سلامت به آحاد جامعه، افزایش سطح آگاهی جامعه درخصوص مفاهیم سلامت، تمرکز و تأکید بر اولویت‌های کشوری و منطقه‌ای براساس شعار سال سازمان‌جهانی بهداشت و توسعه همکاری‌های بین‌بخشی در راستای فعال‌کردن همه عوامل‌اجتماعی مؤثر بر سلامت برگزار می‌شود.

شعار سال روزجهانی بهداشت در سال ۲۰۱۰ میلادی، معطوف به توسعه شهری و سلامت و پیام کلیدی آن در اولویت قراردادن سلامت در سیاستگذاری‌های شهری است.

سازمان جهانی بهداشت از تمام کشورهای دنیا دعوت کرده است که در یک حرکت جهانی با عنوان «هزارشهر، هزار زندگی» مشارکت داشته باشند و براین اساس طی تفاهمنامه‌ای که بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان جهانی بهداشت به امضا رسیده است، تاکنون ۴۰ شهر کشورمان با امضای این تفاهمنامه به شبکه «هزارشهر، هزار زندگی» پیوسته‌اند.

۳۰ درصد مردم تهران به‌دلیل ترافیک دچار افسردگی و اضطراب شده‌اند

بشیرخالقی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به مهر گفته است: شهروندان تهرانی که هر روز ناچار هستند ساعات زیادی را در ترافیک معطل شوند قطعا دچار کسالت و خستگی خواهند شد.

کارشناسان محیط‌زیست ازرده‌خارج‌کردن خودروهای فرسوده، به‌کارگیری خودروهای جدید، بهینه‌سازی مصرف سوخت، معاینه فنی خودروها و افزایش و توسعه خدمات حمل‌ونقل عمومی را ازجمله راهکارهای کاهش آلودگی هوا اعلام کرده‌اند.

گفتنی است سازمان بهداشت جهانی، در گزارشی که از تأثیر آلودگی هوا بر سلامت‌روانی مردم اعلام کرد، از افسردگی با عنوان «اپیدمی خاموش» نام برد.

افسردگی ناشی از آلودگی هوا در شرایطی اعلام شده که ماه گذشته آلودگی هوا عامل آسم ۴/۳۵درصد از جمعیت تهران اعلام شد.

کارشناسان می‌گویند: آلودگی هوا عامل تشدید بیماری‌های قلبی، تنفسی، نازایی، سقط جنین و سرطان است و درصورت بالا‌تربودن غلظت آلاینده‌های هوا از یک حد معین،  می‌تواند منجر به مرگ آنی افراد شود.

گذشته از غبار و ذرات ریز، در هوای آلوده مقدار زیادی مواد سمی دیگر مانند دی اکسید کربن و دی اکسید نیتروژن هم وجود دارد که باعث ایجاد مسمومیت در بدن انسان می‌شوند.

بر پایه تحقیقات انجام‌شده توسط شرکت کنترل کیفیت هوا و وزارت بهداشت میزان آلاینده‌ها در شهر تهران ۲/۸برابر استاندارد جهانی است و روزانه ۱۲۰۰تن آلاینده در هوای تهران پخش می‌شود.

اثرات سوء آلودگی هوا بر سلامتی انسان به ‌صورت اختلال در بینایی، تاردیدن، خستگی، سردرد و خواب‌آلودگی بروز می‌کند و باعث ایجاد تغییر در عملکرد قلب و شش می‌شود. آلودگی هوا همچنین باعث کاهش وزن نوزاد می‌شود و بر میزان مرگ‌ومیر کودکان تأثیر می‌گذارد.

ابتلای کودکان به سرطان خون نخستین پیامد زندگی در خیابان‌های پرترافیک تهران است. آلودگی هوا بر پایه نظر متخصصان یکی از علل مرده‌زایی در تهران است.
هوای آلوده، گذشته از اثرات مخرب جسمی و روحی بر بهداشت و سلامت جامعه، از تأثیرات منفی اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی گسترده‌ای نیز برخوردار است که در جای خود شایسته است تا توسط کارشناسان، بیشتر به آن پرداخته شود.

سالانه ۳میلیون نفر در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند که ۹۰درصد آنان در کشورهای توسعه‌یافته هستند. دربعضی کشورها تعداد افرادی که در اثر همین عامل جان خود را از دست می‌دهند بیشتر از قربانیان سوانح رانندگی است. این مرگ‌ومیر به‌طور خاص مربوط به آسم، برونشیت، تنگی نفس و حملات قلبی و آلرژی‌های مختلف تنفسی است.

پیامدهای منفی و زیانبار ناشی از آلودگی صوتی نیز به ‌طور کلی در انسان‌ها به قرار زیر است:
– نگرانی و ناراحتی عصبی
– نگرانی همراه با خستگی و کاهش راندمان کار
– دگرگونی‌های دائم یا موقت در رفتار زیستی از قبیل انقباض نایژک‌ها و تغییر ضربان قلب
– ضایعه در دستگاه شنوایی و دیگر دستگاه‌های بدن.

ضرورت بازنگری در سیاستگذاری مدیریت کلانشهرها

برخورداری از زندگی سالم، مولد و هدفمند حقی است همگانی که مسئولیت تحقق آن برعهده همه نهادها و لازمه توسعه پایدار است؛ بر این اساس فراهم‌کردن شرایط مناسب برای تأمین سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی شهروندان از جمله حقوق طبیعی و نیازهای اساسی به شمار رفته و درکتب اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مورد تأکید قرار گرفته است.

در سند چشم‌انداز بیست‌ساله کشور، یکی از ویژگی‌های جامعه ایرانی، برخورداری از سلامت، رفاه، امنیت غذایی، تأمین اجتماعی، فرصت‌های برابر، توزیع مناسب درآمد، نهاد مستحکم خانواده به دور از فقر و فساد، تبعیض و بهره‌مند از محیط‌زیست مطلوب ‌دانسته شده است.

از آنجایی که امروزه بیش از ۵۰درصد از عوامل مؤثر بر سلامت را عوامل اجتماعی نظیر سواد، اشتغال، فقر  تشکیل می‌دهد نگاه به حوزه سلامت، رویکردی فرهنگی و اجتماعی نیز هست. شهرهای بزرگ ایران با چالش‌های متعددی از جمله تراکم جمعیت، مسکن، استقرار صنایع بزرگ، استقرار واحدهای عمده تهیه و توزیع کالا، آلودگی هوا و شرایط زیست‌محیطی نامناسب، کمبود امکانات و تأسیسات جمع‌آوری و تصفیه پسماندها، بیکاری، اعتیاد، ترافیک روبه‌رو هستند که این مسئله ضرورت بازنگری در سیاستگذاری مدیریت کلانشهرها و توجه جدی به سلامت شهری را گوشزد می‌کند.

 

تغذیه سالم

‹‹ به مناسبت هفته سلامت ››

اطلاعات موجود حاکی از روند رو به افزایش بیماریهای مزمن از جمله فشار خون، دیابت، چاقی،بیماریهای قلبی و عروقی،پوکی استخوان و انواع سرطانها در کشورمان و استان قزوین است. به طور مثال از هر ۸۰۰ مرگ روزانه در ایران ۳۰۰ مورد مربوط به بیماریهای قلبی و عروقی می باشد. یکی از دلایل عمده افزایش بیماریهای مزمن تغییر در الگوی مصرف غذا می باشد.به تعدادی از نکات  قابل توجه در بحث تغذیه اشاره میشود.

۱-    افزایش مصرف ماهی:

سرانه مصرف ماهی در استان ۸/۳ کیلوگرم و در کل کشور ۲/۷ کیلوگرم است.در حالیکه در کشور ژاپن ۷۳ و در اسپانیا ۴۴ و در کل دنیا ۱۶ کیلوگرم است. مصرف هفته ای دو بار ماهی جهت پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی توصیه شده است. ماهی منبع غنی از اسید چرب امگا ۳ می باشد که نقش بسیار مهم در پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی وافزایش فشارخون دارد.ماهی باید به صورت بخارپز و کبابی مصرف شود.در جهان بیش از ۳۰۰ نوع غذا از ماهی تهیه می شود.اما تعداد غذاهای تهیه شده با ماهی در ایران انگشت شمار می باشد.

۲-    کاهش مصرف روغن های جامد و جایگزینی آن با روغن مایع :

 ارتباط بین افزایش دریافت اسیدهای چرب ترانس و افزایش بیماریهای قلبی و عروقی به اثبات رسیده است.با افزایش ۲% اسید چرب ترانس خطر بروز بیماریهای قلبی و عروقی را به میزان ۲۵% افزایش می یابد. روغنهای حیوانی و نباتی جامد از جمله روغن نباتی جامد هیدروژنه شده سرشار از اسید چرب ترانس است. نوع و مقدار چربی در بروز سرطان موثرمی باشد. اسید آپکولیک ناشی  ازترشح صفرا برای هضم چربی در ایجاد سرطان روده بزرگ نقش دارد بنابراین مصرف چربی نیاید بیش از مقدار ۳۰ درصد انرژی دریافتی روزانه توصیه شده توسط سازمان بهداشت جهانی باشد.با مصرف زیاد کره و چربیهای حیوانی احتمال ابتلا به سرطان کولون و یا رکتوم ،سرطان سینه افزایش می یابد.بر طبق تحقیقات وقتی مصرف روزانه چربی از ۱۲۰ گرم در روز بیشتر می شود شانس ابتلا به سرطان سینه خانم ها ۱٫۵ برابر می شودکشورهایی که دارای مصرف بالای سرانه چربی هستند میزان مرگ و میر ناشی از سرطانهای پستان،کولون،پروستات،تخمدان بیشتر بوده است.. در چهل سال اخیر مصرف چربی و روغن در ایران ۲۲ برابر شده است.

 

 روغنها و چربیها به دو دسته مضر و مفید تقسیم می شوند:

الف: روغنهای مفید:

۱- زیتون   2- کلزا (کانولا)   3- روغن ماهی    4- روغن هسته انگور      5- روغن آفتابگردان       6- روغن ذرت      7- روغن سویا

ب: روغن و چربیهای مضر

۱-     روغن محلی    2- کره    3- کره نباتی     4- روغن نباتی جامد     5- روغن نارگیل      6- پیه        7- دنبه  8- سرشیر      9- خامه

توصیه شده مصرف روغن مایع جایگزین روغن جامد شود.در حال حاضر ۲۶ درصد خانوارهای استان فقط از روغن مایع همین حدود فقط از روغن جامد و بقیه مخلوطی از روغن ها را مصرف می نمایند

۳- کاهش مصرف نوشابه های گازدار :

میزان مصرف سرانه نوشابه در استان قزوین معادل ۳۷ بطری در سال می باشد . گرچه این رقم در مقابل ۴۰ بطری در کشور کم است ولی هنوز هم رقم بالایی محسوب می شود. نوشابه به دلیل داشتن قند یکی از عوامل چاقی و به دلیل داشتن مواد نگهدارنده ( بنزوات سدیم ) و رنگ مصنوعی برای سلامتی مضر است به خصوص درکودکان که سبب ایجاد اشتهای کاذب شده و او را از دریافت مواد مغذی محروم می کند.

۴-     کاهش مصرف نمک :

سازمان جهانی بهداشت توصیه نموده که مصرف نمک به کمتر از  5 گرم در روز برسد. ( نیاز بدن ۳-۲ گرم است.) در حالیکه مصرف نمک در کشور ایران ۱۵-۱۰ گرم برآورد شده است. نقش افزایش مصرف نمک وافزایش فشارخون در جامعه به اثبات رسیده است. ۸ گرم نمک می تواند یک لیتر آب را در بدن حبس کرده و بار اضافی بر قلب وارد نماید.

منبع عمده ورود نمک به بدن نمک سر سفره و آجیل های شور است. با حذف نمک سرسفره و مصرف آجیل های بی نمک ، دریافت نمک مصرفی خود را متعادل کنیم. نمک های یددار تصفیه نشده ، می تواند باعث اختلالات کلیوی ، کبدی و عصبی شود. پس لازم است نمک یددار تصفیه شده مصرف کنیم.

۵-     افزایش مصرف میوه و سبزیجات :

میزان مصرف سبزیجات در استان قزوین ۳۳۳ گرم  و میوه ۲۱۶ گرم برای هر نفر در روز می باشد.توصیه متخصصین تغذیه مصرف ۴۰۰-۲۰۰ گرم میوه و ۵۰۰- ۳۰۰ گرم سبزیجات است. بنابراین در یافت میوه و سبزیجات در استان قزوین در حداقل نیاز است. میوه ها و سبزیجات منابع تامین کننده ویتامین ها بخصوص ویتامین C ، املاح، فیبر و ترکیبات سلامتی بخش گیاهی ( رنگدانه ها ) می باشند. سبزیجات و میوه ها از گروه مواد غذایی هستند که مصرف آنها به طور مداوم توصیه شده است و در پیشگیری از بیماریها نقش بسیار مهم دارند.

۶-     افزایش مصرف لبنیات :

دریافت دو ماده مغذی کلسیم و ویتامین B2 در مردم استان قزوین کم است. منبع دریافت این دو ماده مغذی شیر و فرآورده های آن می باشد. لبنیات گروهی از موادغذایی هستند که برای سلامتی و پیشگیری از پوکی استخوان بسیار مفید می باشند ولی باید توجه نمود چربی های لبنیات خوب نیستند. بنابراین توصیه می شود از فرآورده های لبنی پاستوریزه و کم چرب (۵/۱% ) در مصارف روزانه استفاده شود. روزانه یک لیوان شیر،۶۰ گرم پنیر و یک لیوان ماست نیاز افراد به کلسیم را به طور کامل برطرف می نماید.

 

منبع : www.padida.ir

 

ارسال نظر