X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

واژگون دیدن دنیا توسط این زن

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

چکیده :بویونا که در رشته اقتصاد تحصیل کرده است، از همان کودکی مبتلا به این عارضه بوده است، تشخیص نورولوژیست‌ها دانشگاه هاروارد و MIT این است که او مبتلا به پدیده‌ای است که اصطلاحا spatial orientation phenomenon نام دارد.

در «یک پزشک» بارها در مورد نگاه‌ها متفاوت و نگریستن به پیرامونمان از زوایای جدید نوشته‌ام، اما امروز در خبرها، مطلب جالبی دیدم.

خبر در مورد زنی است که واقعا، نسبت به همه ما، متفاوت می‌بینید، او دنیا را به صورت واژگون می‌بینید، یعنی به صورت معکوس همه چیز را بالا و پایین می‌بیند.

بویونا دانیلوویچ، ۲۸ ساله است، او کارمند شورای شهر یکی از شهرهای کوچک صربستان به نام Uzice است، حین کار او مجبور است، همه اوراق و فرم‌ها را به صورت سر و ته بگیرد.

03-16-2013 08-52-23 PM

هنگامی که او به خانه می‌آید باید روی یک دستگاه تلویزیون جدا که سر و ته شده، برنامه‌ها را تماشا کند.

بویونا که در رشته اقتصاد تحصیل کرده است، از همان کودکی مبتلا به این عارضه بوده است، تشخیص نورولوژیست‌ها دانشگاه هاروارد و MIT این است که او مبتلا به پدیده‌ای است که اصطلاحا spatial orientation phenomenon نام دارد.

03-16-2013 08-52-41 PM

کسانی که با دوربین‌ها و دستگاه‌های اپتیک آشنایی دارند، می‌دانند که هنگامی که عدسی، تصویر را روی کانون تشکیل می‌دهد، تصویر معکوس می‌شود، در دستگاه اپتیک هم وضعیت به همین صورت است:

03-16-2013 07-17-52 PM

همین تصویر روی شبکیه، به صورت پیام‌های عصبی به قسمتی از مغز که مسئول درک و پردازش بینایی است و در قشر پس‌سری مغز قرار دارد، می‌رود.

03-16-2013 07-18-37 PM

این مغز ما است که با پردازش تصویر، باعث می‌شود که تصویر به صورت طبیعی بالا و پایین شود.

در این پدیده نادر که بویونا مبتتلا به آن است، مغز این کار را انجام نمی‌دهد.

در متن خبر متأسفانه اطلاعات بیشتری داده نشده است، مثلا نوشته نشده است که بویونا در هنگام راه رفتن یا رانندگی چه می‌کند؟ آیا او به تدریج با این وضعیت منطبق شده است؟ همچنین نوشته نشده است که او چرا از عینک‌های ویژه‌ای که تصویر را واژگون می‌کنند، استفاده نمی‌کند.

به عنوان یک مطلب جانبی باید بگویم که مغز ما ظرفیت بسیار زیادی برای پردازش تصاویر دارد و چیزی که ما درک می‌کنیم، عملا همان تصویر اپتیک تشکیل شده روی شبکیه ما نیست.

دانشمندان سال‌ها پیش در یک آزمایش جالب، بعضی‌ها را وادار کردند که به مدت دو سه ماه عینکی به چشم بزنند که تصاویر را واژگون می‌کرد، جالب است بدانید که بعد از مدتی مغز خود را با این وضعیت تازه وقف داد و دوباره با بالا و پایین کردن تصویر، دید این افراد را طبیعی کرد. این بار وقتی که این اشخاص عینک به چشم نداشتند، همه چیز را واژگون می‌دیدند.

ارسال نظر