X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

پروراندن شکر خام

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

تخلیه بارهای شکر خام: شکرهای زیاد خام وارد شده ،مستقیما از یک جایگاه باربری به یک اسکله خصوصی توسط جرثقیل های بالابر تخلیه می شوند شکر خام روی یک نوار نقاله شیب دار به داخل یک ظرف قیفی شکل سه بخشی منتقل می شود که در آنجا به طور اتوماتیک وزن می شود ووزن آن ثبت خواهد شد اندازه وزنی که در اینجا تعیین می شود ،بیانگر حجم معامله و دادو ستد تجاری و مرجع وزن برای تعرفه های گمرکی وارداتی است. این نوار نقاله ها با توانائی خالی کردن بار تطبیق داده شده اند و بطور همیشه کنترل می شوند .آنها به ترتیب از آخر به اول شروع می شوند زمانی که متوقف می شوند ،اولی متوقف می شود و بقیه هم پس از زمان لازم انتقال متوقف می شوند این ظرف قیفی شکل سه مرحله ای هم در این سیستم همبسته قرار می گیرد. ب-ظرف قیفی شکل سه مرحله ای : به قیفی وزن کننده ،وزن را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند که این کار با بار کردن سلول ها در حافظه صورت مگیرد

<!–[if gte mso 9]> Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4 <!–[if gte mso 9]> <!–[if gte mso 10]>
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:\”Table Normal\”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:\”\”;
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:\”Times New Roman\”,\”serif\”;
mso-bidi-font-family:\”Traditional Arabic\”;}

پروراندن شکر خام:

الف -تخلیه بارهای شکر خام: شکرهای زیاد خام وارد شده ،مستقیما از یک جایگاه باربری به یک اسکله خصوصی توسط جرثقیل های بالابر تخلیه می شوند شکر خام روی یک نوار نقاله شیب دار به داخل یک ظرف قیفی شکل سه بخشی منتقل می شود که در آنجا به طور اتوماتیک وزن می شود ووزن آن ثبت خواهد شد اندازه وزنی که در اینجا تعیین می شود ،بیانگر حجم معامله و دادو ستد تجاری و مرجع وزن برای تعرفه های گمرکی وارداتی است. این نوار نقاله ها با توانائی خالی کردن بار تطبیق داده شده اند و بطور همیشه کنترل می شوند .آنها به ترتیب از آخر به اول شروع می شوند زمانی که متوقف می شوند ،اولی متوقف می شود و بقیه هم پس از زمان لازم انتقال متوقف می شوند این ظرف قیفی شکل سه مرحله ای هم در این سیستم همبسته قرار می گیرد. ب-ظرف قیفی شکل سه مرحله ای : به قیفی وزن کننده ،وزن را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند که این کار با بار کردن سلول ها در حافظه صورت مگیرد،سپس وزن نا خالص (وزن کل) را چاپ می کندو در هنگام ثبت وزن ظرف را حساب کرده و در نهایت وزن خالص را بطور اتوماتیک محاسبه و چاپ می کند این مقیاس باید مورد تصدیق قرار گیرد چون حجم معاملات را تعیین می کند . یک کارخانه که می خواهد ۲۰۰۰ تن از شکر خام را روزانه در هر وهله ۵/۷ تنی تخلیه کند به دو سیستم ظرف ترفیقی نیاز دارد این دو سیستم به نوبت تحت کنترل تمام اتوماتیک توسط یک ترتیب دهنده کار می کنند.جریان آن ۱۰۰۰/۱ است

انبار کردن شکر خام :

۱-دریافت شکر خام :انبار شکر خام شامل یک ساختمان مناسب بتونی نیمه استوانه ای شکل برای حد اکثر زاویه شیب شکر خام است. شکر خام به بالای نقاله شیب دار حمل شده و از یک نوار نقاله دور در حال حرکت (نوار نقاله رفت و آمد کننده) به پایین می ریزد تا یک غله را در کف اتاقی که مورد نظر است تشکیل دهد. خاصیت تصفیه پذیری ورنگ زدایی شکر خام های کشورهای مبدا فرق می کند . به این دلیل غله ها توسط کشوری ایجاد می شوند تا مخلوط کنترل شده ای را درست کنند. به این شکل یک کیفیت یک دست از شکر خام قبل از فرآیند تصفیه به دست می آید . شکر خامی که از کشورهای تولید کننده بزرگی مثل استرالیا می آید توسط تولید منطقه ای طبقه بندی می شوند . اگر توده های شکر خام نتواند به دلیل کمبود جا جدا شوند ، شکرهای با مشخصه های مختلف در نزدیکی یکدیگر قرار داده می شوند تا این مشخصات بوسیله همپوشی غله ها در ابتدا یکسان شود . این موقعیت توده ها می تواند توسط کنترل از راه دور نقاله دو دور تعین شود. این نقاله دو رو در ابتدا برای روند تخلیه مثل انتقال و توزیع آغاز شده و در نهایت متوقف می شود. این توالی می تواند به اندازه کافی از طریق کنترل محلی مستقل کنترل شود و نبازی به پردازش کامپیو تری ندارد.

۲-تخلیه شکر خام از انبار : در حالی که کیفیت شکر خام در تصفیه کننده هایی که از شکر خام بومی و داخلی استفاده کنند تقریبا یکدست می شود ،تصفیه کنندگانی که از شکرهای وارداتی استفاده می کنند مجبورند با انواع مختلف از شکر خام سرو کار پیدا کنند ودر نتیجه باید تولیدشان را هم مطابق با آن جور کنند . به این معنی که مخلوط کردن دو یا چند نوع مختلف از شکر خام قبل از فرستادن مخلوط به روند تصفیه به منظور کاهش نیاز برای مواد شیمیائی مورد استفاده برای بدست آوردن قابلیت تصفیه و رنگ زدائی که باعث بالا راندن هزینه های تولید می شود،لازم است . در مرکز کف انبار ،۱۰تا ۲۰ خروجی خطی هستند .این دریچه ها که در زیرغله های شکر قرار دارند با توجه به نوع منطقه یا کشور جدا شده اند ،برای مقدار ترکیب لازم از شکر خام باز می شوند.میزان ترکیب توسط یک دوربین صنعتی و دستگاه تلویزیونی (LTV) نصب شده در CCR نظارت می شود ،و بازو بسته شدن این دریچه ها می تواند توسط یک دستگاه کنترل از راه دور به راحتی تنظیم شود میزان ترکیب باید مطابق با محتوای پودر شده و کاهش شکر تنظیم شود و تعین شود تا با میزان رنگ . به این دلیل ،تجزیه و تحلیل نمونه ها از هر بار وثانیه قابلیت تصفیه و رنگ زدایی کردن به طور علمی ،مهم باشد.

کنترل مقدار ترکیب برای روند کنترل خیلی مهم است ، چون دارای یک تاثیر اساسی روی هزینه تصفیه و بهبود بازدهی و در نتیجه تولید دارد.

۳-وزن کردن شکر خام در فرآیند و روند درونی : شکر خام در مرحله درونی در یک ظرف ته قیفی سه مرحله ای وزن می شود که کاملا اتوماتیک است ،و شبیه ظرف ته قیفی مورد استفاده برای خالی کردن بار وارداتی می باشد.

از آنجایی که معلوم شده که وزن کردن یک وهله حدود یک دقیقه طول می کشد (بار کردن به روی ته قیفی، توده کردن:، وزن کردن ،چاپ کردن ،تخلیه کردن)ظرفیت و قابلیت تجهیزات می تواند به وسیله محاسبه معکوس تعیین شود. میزان وزن شده به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود و مستقیم به کامپیوتر میزبان ارسال می شود و وزن ناخالص ،وزن ظروف ووزن خالص در یک زمان در طی یک وهله کاری ثبت می شود .

وزن ذوب شده اضافه شده می تواند در یک زمان ثابت در هر روز یا به طور تصادفی روی CRT  (مانیتور) یا چاپگر برای بررسی پیشرفت تولید ، خوانده می شود . ظروف ته قیفی سه مرحله ای ،ماهیانه جهت سالم بودن و تقبل بازرسی اداری و مجوز ، دوبار در سال بررسی می شوند .

هم بندی : مخلوط کردن ماکها و گرما دادن :شکر خام وزن شده روی ظرف ته قیفی سه مرحلهای از طریق سطل و ظرف شکر به کمربند وزن کننده برای وزن کردن مداوم ارسال می شود .مقدار شیره سبز اضافه شده به مخلوط کن بر اساس این وزن تعیین می شود . این میزان روی بازدهی کارخانه با بهبودی هم بندی خیلی تاثیر می گذارد . مقدار یادداشت شده توسط این وزن تعیین می شود . برای درست کردن یک متر مکعب از ماگما همراه با یک بریکس از ۹۳ ، شکر هیگائی نیون، ۵۲/ . تن از شیره سبز را به یک تن از شکر خام اضافه می کنند که بر اساس یک شیره سبز همراه با بریکس ۸۰ تا ۸۲ وخلوص ۷۰ تا ۷۲ است . این ماگها به طور غیر مستقیم تا دمای ۵۵ درجه سانتی گراد در مخلوط کن ماگما جریان به سمت پائین گرما داده می شود تا تاثیر همبندی آن افزایش یابد . برای تکان دادن و گرما دادن آن در یک سطح ثابت با کنترل مقدار جریان آب داغ از طریق لوله مارپیچی در دمای یکنواخت (۹۰ درجه سانتی گراد)حفظ می شود . ظرفیت و قابلیت بهبودی همبندی و سانتریفوژ در حالت بهینه آنها در دمای ۵۵ درجه است. مخلوط کن ماگما هم همیشه سطحش کنترل می شود. آن میزان شکر خام داده شده به مخلوط گر را طوری کنترل می کند که ماگما همیشه بالای سیم پیچ گرمائی و رنگینی باشد که این کار به دلیل این است که سوزاندن و دود زده کردن جلوگیری می شود .

به طریق مشابه ،پخش کننده برای سانتریفوژ ،همبندی هم شامل سطح وهم دمای کنترل شده است . این سطح توسط تنظیم درجه باز بودن دریچه خروجی مخلوط کن ماگما کنترل می شود

ب- سانتریفوژ هم بندی : یک   سانتریفوژ هم بندی  طراحی شده است تا یک تن از ماکما را نگه دارد و به وسیله یک موتور PM DC ،۱۵۰۰ (دور در دقیقه) از طریق یک تیراستور (راست ساز ) که جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می کند ، رانده شود . تمامی    سانتریفوژ ها شامل  سانتریفوژ  همبندی به وسیله فرمان کنترل وهله ای در گروههایی اجرا می شوند تا جریان را در یک سطح نزدیک به ثابت حفظ کنند (شکل ۲۳۰۳ ). این گروهها به وسیله DCS  ، کار می کنند و اتوماتیک بودن کامل و خودکار ،کار این  سانتریفوژ ها با استفاده از کنترل پشت سر هم انجام می شود . متغیر های کنترل شامل  RPM   (دور در دقیقه )، حجم شارژ ، اسپری کردن آب . و تخلیه می باشند .

میزان آب اسپری شده توسط یک زمان گیر دیجیتال بر اساس ارتباط میان ارزش رنگ و شکر همبند شده ،خلوص شیره و بهبودی همبندی کنترل می شود .

ذوب کردن و کنترل لیکورخام بریکس : سیستم ذوب شامل یک نوار حمل کننده پیچی است که در زیر   سانتریفوژ همبند ماقع شده ، یک از پیش ذوب کننده ، یک صافی کاش کاش و یک ذوب کننده اصلی می باشد . وزن شکر شسته یکی از سبدهای   سانتریفوژ های همبند تقریبا یک دست است به طوری که یک مقدار ثابت از آب شیرین اضافه می شود تا محلول ۶۷ بریکس در پذیرش تخلیه و سیگنال از ترتیب دهنده ایجاد کند.

حل شدگی توسط بر هم خوردن در این از پیش ذوب کننده ادامه می یابد . در ذوب کننده ، اصلی بریکس ، لیکور خام  در  65 به طور دقیق توسط اضافه کردن آب داغ ۶۰ درجه سانتی گراد  کنترل می شود از آن جائیکه لیکور ذوب شده به ذوب کننده اصلی باز می گردد و این بازگشت از طریق لوله بازیابی درجه پائین صورت می گیرد ، بریکس و کنترل سطح مورد نیاز می باشد . عدد بریکس می تواند تا حد دقت ۵/۰ همراه با فشار مختلف سلولی (DP ) اندازه گیری شود . این سطح اصلی ذوب کننده توسط تغذیه عدد بریکس به پشت و عقب زمان کنترل گر مهله ای و محدود کردن تغذیه شکر خام ، کنترل می شود .

کنترل رنگ لیکور خام : شکر تصفیه شده دانه دانه در ژاپن دارای یک ارزش رنگ ( CV) معادل با                    ICUMSA-C ،   4 تا ۷ می باشد . برای برآوردن این میزان ، CV  لیکور خام  در ۱۵۰۰ حفظ می شود و کربن دانه دانه فعال شده ، به عنوان یک بی رنگ کننده کمکی اضافه می شود و از چسبیدن آن به صورت انبوه جلوگیری می کند .

این روند به طور اتوماتیک در یک دوره تعیین  شده به طور مشترک توسط زمان ممانعت و زمان شارژ انجام می پذیرد .

دی اکسید کربن زدن : پردازش لایم میلک :  مصرف ( CH  ) CA  معمولا بین ۸ تا ۱۰ کیلو گرم ، تن از شکر خام  می باشد . قابلیت و ظر فیت پردازش هیگایی نیهون ، ۱۰۵۰ تن از شکر خام در روز می باشد . بر طبق آن ۱۰ تن از ( CH  ) CA ، به ۵۵ متر مکعب از مخزن

تنظیم لایم میلک ، هر روزه فرستاده می شوند . در آنجا لایم میلک تحت کنترل جریان در ۴۰ متر مربع از آب داغ حل می شود و در مخزن ذخیره لایم میلک   M 85  ذخیره می شود ، در نتیجه همیشه اطمینان حاصل می شود که عرضه لازم از OH) ) CA  در یک غلظت یکدست وجود دارد (باوم ، بریکس ). هم مخزن های تنظیم و هم مخزن های ذخیره با مخلوط کن ها مجهز می شوند .تا از جمع شدن لایم جلو گیری به عمل آید . دی اکسید کربن کننده همیشه در یک میزان ثابت با بیش از میزان لازم لایم میلک تغذیه می شده و مقدار زیادی آن مداوما به مخزن ذخیره باز می گردد تا از مسدود شدن لوله ها جلو گیری به عمل آید .

۲- ترکیب لایم میلک : به دلیل این که لیکور خام و لایم میلک در یک غلظت شناخته شده ای نگهداری می شوند . مقدار لایم میلک اضافه شده به لیکور خام می تواند با گرفتن میزان جریان لیکور خام و ضرب کردن آن با یک ضریب تعیین شود . میزان ترکیب لایم میلک توسط کامپیوتر بر اساس قابلیت تصفیه و رنگ زدایی در اولین فیلتر محاسبه می شود تا میزان لایم میلک در مخلوط کن در خطی کنترل شود.

۳- کنترل PH  دی اکسید کربن کننده : همان جزء کنترل می تواند با یک سیستم دو و سه برجی به کار گرفته شود . مخزن آب کرم گاز شویی شده در یک گاز شوی گازی به عنوان گاز CO2  به کار می رود . محتوای CO2 آن فقط نادر    است ، جون این مخزن آب گرم برای اشتعال دو اکسید شدن اکسیژن پایین تنظیم شده است تا باعث صرفه جویی انرژی شود . حجم گاز CO2  برای روند گاز کربنی کردن تا یک حد مشخص بر اساس مقدار PH  اندازه گیری شده در هر برج کنترل می شود . این  PH هر برج ، توسط قابلیت تصفیه پذیری اولین فیلتر تعیین می شود که توسط تشکیل   CACO2 می باشد . مقدارPH  در اولین  و دومین برج ثابت است ، اما سومین برج نیازمند یک مقدار کمی تنظیم است . گاز CO2  زیادی به طرف پمپ مکنده گاز CO2   باز می گردد تا مصرف برق این پمپ پایین بیاید .

اولین فیلتر :

۱-پخش لیکور کربنی شده به اولین فیلتر : اولین فیلتر برای از بین بردن CACO2  است که در تولید کربن ایجاد شده که در حالت عادی شامل چندین واحد است . بنابراین نیاز به پخش لیکور کربنی شده به مقدار مساوی برای واحد های فیلتر است تا از ورود آنها برای ایجاد مجدد در همان زمان جلوگیری به عمل آید . از این طرف حجم کلی لیکور کربنی شده به وسیله عدد واحد های فیلتر فعال در اولین فیلتر به وسیله کامپیوتر تقسیم شده اندازه گیری می شود و به طور اتوماتیک به میزان یک دستی به هر واحد فیلتر داده می شود .

فشار درونی a  این فیلتر در طول زمان افزایش میابد . به طوری که سوپاپ شکاف ورودی توسط کامپیوتر در تمامی زمان ها تنظیم می شود تا یک میزان جریان ثابت حاصل آید ، این نقطه وقتی که فیلتر وارد تولید مجدد می شود با زمان تحت شرایط خوب و به وسیله اختلاف فشار داخلی تحت شرایط ضعیف ، تعیین می شود .

۲- اولین فیلتر کنترل : همراه با کنترل جریان ثابت که اجراء شده است ، تولید مجدد این فیلتر ها در فواصل تقریبا ثابت اتفاق می افتد . یک دوره نتیجتا روی یک پایه زمانی کنترل می شود . یعنی این که از پیش لایه گذاری کردن  ، فیلتر کردن ، و تولید مجدد ( آب کشیدن از بین بردن لایم کیک توسط فشار پشت خروج کیک پشت شویی گرما دادن ) می تواند به آسانی توسط  DCS  ها به طور پشت سر هم کنترل شود . شکر هیگایی لیهون ها میزان رنگ زدایی ۶۰ تا ۶۵ درجه در کربنی کننده جهت گیری شده است . رنگ زدایی میتواند با افزایش مصرف  CA (OH )2  زیاد شود اما هیچ نقطه ای در افزایش آن در بالای ۱۰ KG HONNE   از شکر خام وجود ندارد .

خالص کردن : معمولا از این سه سیستم صحبت می شود که برای رو نشینی خالص کردن وجود دارند : ۱- یک رونشین کننده با بستر ضربه ای که از کربن دانه دانه فعال شده استفاده می کند . ۲- یک انبارک ذغالی استخوانی  3- یک سیستم پخش کننده که در کربن پودری عامل شده استفاده می کند . تمامی این سه سیستم می تواند به طور اتوماتیک با کنترل توالی بر اساس زمان کار کند ، هر چند که روش ها در میان تولید کنندگان تجهیزات فرق  میکند . چیزی که در اینجا توضیح داده شده است ، انبارک ذغالی استخوانی است که نیاز مند تجهیزاتی با مقیاس و سیع و پیچیده است.

 

 

 

 منبع :پدیدا بزرگترین مرجع علمی ایرانیان

 

ارسال نظر