X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

پنومونی

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

تدابیر درمانی:(پنومونی باکیرتال):درمان ضد میکروبی،درمان با پنی سیلینgدر به پنی سیلین از اریترومایسین،تری متوپریم،سولفامتوکسازول،کلیندامایسین،کلدامفیکل ویا سفالوسپورپنها در درمان پنومونی پنموکوکسی مفید است.در عفونت استافیلوکوکی بهوسیله استافیلوکوکی مولد پنی سیلیناز،(پنی سیلین مقاوم)پنی سیلین نیمه سنتیتک تجویز نشده،اکثر کودکان بزرگتر با پنومونی پنموکوکی را می توان در منزل درمان کرد بادادن آنتی بیوتیک ،استراحت،مایعات فراوان و تجویز ضد تب برای تب معیارهای اساسی درمانی است.بهتر است بیمار پنومونی در بیمارستان بستری شود چون سیر بیماری قدری متفاوت و عوارض در کودکان خردسالرایج است.اکسیژن(درصورت دیسترس تنفسی)مایعات وریدی اغلب ضروری است.

<!–[if gte mso 9]> Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4 <!–[if gte mso 9]> <!–[if gte mso 10]>
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:\”Table Normal\”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:\”\”;
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:\”Times New Roman\”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

پنومونی

التهاب پارانشیم ریه یک مورد شایع در دوره کودکی ولی بیشتر در دوره ی شیرخوراکی و اوایل کودکی رخ می دهد.

دسته بندی پنومونی براساس ایتولوژی : (ویروسی باکتریال هایکو پلاسما آپسیراسیون جسم خارجی) (عامل بیماری ازطریق استنشاق یا ازجریان خون وارد ریه میشود.

طبقه بنذی پنومی بر اساس مورفولوژی :

لولبار:یک یا چند لوب ریه درگیر است اگر دو طرفه پنومونی دوبل است.

برتکوپنومونی:از برونشهای انتهایی شروع که با مخاط و چرک مسدود به طور پراکنده تراکم در لوبهای نزدیک ایجاد می کند که پنومونی لوبولر است.

بین بافتی:جریان التهاب کم وبیش در دیواره آلوئل و اطراف برونش و بافت لوبور.

علائم تظاهرات بالینی:متفاوت است بستگی به عامل ایتولوژی،سن کودک،واکنش سیستیمیک کودک نسبت به عفونت،وسعت ضایعات و درجه انسداد برونش و برونشیولر دارد.

علت عامل ایتولوژی:بر اساس تاریخچه بالینی،سن کودک،تاریخچه،سلامتی عمومی و معاینه فیزیکی رادیو گرانی و آزمایشات لابراتوری مشخص می شود.

علائم:تب خفیف،سرفه فاقد خلط یا خلط سفید بمقدار کم دارد،سرفه شدید،بی حالی،خستگی زیاد،صدای تنفسی قدری خس خس ورال ظریف دارد.رادیوگرانی که انفیلتراسیون و در گیری برونش است.

پنومونی ویروسی:بیش از پنومونی باکتریال است.ویروسهای آدنوویروس،سن سینیال ،تنفسی در شیر خواران،پارانفلوانزا،آنفلوانزا.

تدابیر درمانی و پرستاری:برای ارتقاءاکسژناسیون،فیزیوتراپی سینه،تخلیه وضعیتی،ضد تب مصرف مایع،حمایت خانوادگی.

پنومونی آنتی پیک اولیه:پنومونی هایکوپلاسما شایع ترین پنومونی در سن ۱۲-۵ سال در فصل پاییز و زمستان و در شرایط ازدحام شیوع بیشتر دارد.

تظاهرات علائم بالینی:شروع ناگهانی با تب،لرز(در کودکان بزرگتر)سردرد،ضعف،بی اشتهایی و درد عضله است.این علائم بارینیت،گلو درد،سرفه خشک و کوتاه ادامه می یابد.سرفه در ابتدا بدون خلط بوده بعدا تولید خلط سروزی- چرکی و خون کرده،طول مدت و درجه تب متفاوت از چندین روز تا ۲ هفته،تنگی نفس رخ می دهد.

تشخیص:عکس قفسه سینه موثرترین راه تشخیص است رال ضعیف دارند.جریان پاتولوژی شامل انیلتراسیون بین بافتی سلولهای گرد وادم دیواره های آلوئلی و توضیع متفاوت نواحی التهاب،نکروز  و زخم لایه مخاطی برونشها و برونیولها است.نواحی متراکم و آمینیزم وجود دارد.

تدابیر درمانی و پرستاری:به مدت۱۰-۷ روز درمان بهبود یافته ۱ هفته دوره نقاهت را می گذراند.بستری شدن در بیمارستان ضرورت دارد.

ایتولوژی پنومونی باکتریال:نسبت به سن کودک متفاوت است،استرپتوکوک پنومونیه(پنوموکوک)استافیلوکوک یا باسیل آنتر ،رایج ترین عوامل در شیر خوران زیر ۳ ماه است.عفونت کلامیر یایی همچنین علت پنومونی در این گروه سنی است.از ۳ ماه تا ۵ سال استرپتوکوک پنومونیه و هموفیلوس آنفلوانزاتیپ واستافیلوکوک طلایی البته هموفیلوس آنفلوانزا عفونت کمتر را سبب می شود(به علت واکسن (HIB ).

تظاهرات بالینی:شروع ماده تب و ظاهر سمی است. علائم جدی تر در کودکانی خردسال است نسبت به کودکان بزرگتر.کودک برزگتر،ارز،سردرد،درد سینه یا علائم منشا شکایت نماید شاید دسترس تنفسی داشته باشد.گاهی افزایش تعداد تنفس.درابتداسرفه خشک وکوتاه بدون خلط،صدای تنفسی ویابه صورت رال پراکنده شفیره می شود،هنگامی که تراکم مطرح می شود صدای تنفسی از نظرکیفیت توبولی بدون صدای اکتسابی است.بعد از بر طرف شدن عفونت رال خشن و خس خس شنیده شده و سرفه دارای خلط چرکی است.

علائم عمومی پنومونی:تب خیلی زیاد عمومی،تنفس همراه با سرفه سپس خلط دار(خلط سفید)صدای تنفس برونشی یارال دار ماتیه در حین دق،درد سینه،رتراکسیون،حرکت جدار بینی،رنگ پریدگی یاسیانوز(بستگی به شدت)عکس سینه (انفیلتراسیون منتشر یا پراکنده با توزیع اطراف برونشها،رفتار :لتارژی،تحریک پذیر و بی قرار،گوارش،بی اشتهایی،اسهال،استفراغ،دل درد.

علامت اولیه:تحریک پذیری،لتارژی،تغذیه ضعیف،تب ناگهانی همراه با حملات صرعی،دیسترس تنفسی همراه با عطش بهوا،تاکی پنه وشیانوز اطراف دهان هستند که عفونت را تشخیص می دهیم.چون پنومونی از مرگ و میر بالایی برخوردار است پس با علامت تنفسی مشکوک به پنومونی ایم.

علائم استافیلوکوکی:چون این بیماری سیر طولانی دارد باید تهاجمی درمان شود که علائم:اضمحال سریع،التهاب ملتحمه و فرونکوز است.

ارزیابی تشخیص پنومونی:

اول:یافتن انفیلترات ریوی و درگیری برونش در رادیوگرافی در بعضی موارد اوتیت حاد و ذات الجنب ترشحی می باشد. با کشت خلط و نمونه های نازو فارنگس،کشت خون وآسپیراسیون وریوی ،بیوپسی وشمارش گلبول های سفید.در بیماران استرپتوکوکی که آنتی استرپتولیزین دارند.بیمار با پنومونی عود کننده باید از نظر فیبروز کیستیک چک شود.

تدابیر درمانی:(پنومونی باکیرتال):درمان ضد میکروبی،درمان با پنی سیلینgدر به پنی سیلین از اریترومایسین،تری متوپریم،سولفامتوکسازول،کلیندامایسین،کلدامفیکل ویا سفالوسپورپنها در درمان پنومونی پنموکوکسی مفید است.در عفونت استافیلوکوکی بهوسیله استافیلوکوکی مولد پنی سیلیناز،(پنی سیلین مقاوم)پنی سیلین نیمه سنتیتک تجویز نشده،اکثر کودکان بزرگتر با پنومونی پنموکوکی را می توان در منزل درمان کرد بادادن آنتی بیوتیک ،استراحت،مایعات فراوان و تجویز ضد تب برای تب معیارهای اساسی درمانی است.بهتر است بیمار پنومونی در بیمارستان بستری شود چون سیر بیماری قدری متفاوت و عوارض در کودکان خردسالرایج است.اکسیژن(درصورت دیسترس تنفسی)مایعات وریدی اغلب ضروری است.

سیر بیماری:پنومونی پنموکوکی سریعتر بهبود یافته و استافیلوکوکی سیر طولانی دارد.

واکسن:در کودکان سن بیش از ۲ سال در معرض خطر عفونت اکتسابی پنوموکوکی یا در خطر جدی واکسن پلی ساکاریوی پنوموکوکی توصیه شده.

عوارض:امروزه مشخصه کلاسیک و سیر بالینی پنومونی ندرتا دیده می شود به علت درمان سریع و تهاجمی با آنتی بیوتیک است.بسیاری از کودکان شیرخوار با پنومونی استافیلوکوکی دچار آمپتیم پنموتوراکس می شوند.اوتیت حاد وذات الجنب ترشحی در کودکان با پنومونی پنوموکوکی رایج است.یک تورانستر تشخیصی انجام می گیرد اگر مایع در حفره جنب جمع شده باشد.ذات الجنب غیر چرکی نیازی به درناژجراحی ندارد.در بیماری استافیلوکوکی اگر مایع اندکی آسپیره شده باشد در ناژمداوم بسته سینه برقرار می شود.اگر حجم زیادی ترشح چرکی کسب شود آنتی بیوتیک مناسب را در حفره وارد کرده و سالکش را ۱ ساعت بعد از وارد کردن متوقف کرده.درناژ تا موقعی ادامه پیدا کرده که ترشح عادی از پاتوژباشد نیاز به بیش از ۷-۵ روز دارد.اگر ترشح خیلی چرکی و چسبنده بود درناژمکرر انجام شده-درناژ مکرر بهتر از تورانستتنز مکرر است وآسیب به کودک کمتر است.پولکسیون جنب:تورانستز بعد از درناژمداوم،مثل توراکتومی.

تدابیر پرستاری:۱- ضد سرفه برای سرفه های شدید۲- مایعات وریدی۳- استراحت و کنترل کامل روانی و روحی بیمار.

۴- در کودکان از بخور سرد برای پایین آوردن درجه حرارت بیمار استفاده کرده ۵-در کودکان پوشاک و ملافه را تعویض کرده از لرز و رطوبت خودداری کرده.

۶- بیمار باید به طرف مبتلا (اگر پنومونی یک طرفه است)بخوابد و از مالش جنب که می تواند ناراحتی ایجاد کند جلوگیری کند.

۷- اکسیژن از طریق هود یا بخوراز راه بینی داده شده.

۸- ضد تب برای درمان تب،و کنترل حرارت بدن که از حملات ناگهانی جلوگیری کند.

۹- علائم حیاتی وصدای تنفسی کنترل شده.

۱۰– اگر شیر خوار سرفه غیر موثر و ناتوانی در سرفه داشت باید ترشحات تخلیه شود تا راه هوایی باز شود از پوار یا تهویه مکانیکی استفاده کرده.تخلیه وضعیتی هر ۴ ساعت یا بیشتر انجام گرفته.

۱۱- بر طرف کردن اضطراب و ترس در بیمارستان از تنگی نفس و مشکلات توهمی بیمار ی می کاهد.

عفونت کلامیدیایی:این پنومونی که مربوط به باکتری گرم منفی که از طریق ارتباط جنسی انتقال یافته و نوزادان این عفونت را در هنگام عبور از کانال زایمان دچار شده اند.

یک بیماری منتشر شدید است در زیر ۳ ماه بشیر است.

علائم:با سرفه ثابت و تاکی پنه و حداقل تب یا بدون تب علائم دارد.با رادیوگرافی عیوب مشخص شده.

درمان:با اریترومایسین و داروهای سولفاسبب کاستن سیر بیماری شده و مراقب پرستاری مثل بیمار پنومونی است.

 

منبع : پدیدا بزرگترین مرجع علمی ایرانیان

ارسال نظر