X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

پوتین! ما پیروز شدیم

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری روسیه که ساعاتی پس از پایان رأی‌گیری در این کشور اعلام شده، از پیروزی قاطع «ولادیمیر پوتین» در این انتخابات حکایت دارد. به این ترتیب، پوتین برای سومین بار و برای یک دوره شش ساله به کرملین راه خواهد یافت.

 

به گزارش «تابناک»، در نتایج اولیه اعلام شده از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه که حاصل شمارش نزدیک ۴۰ درصد از آراست، ولادیمیر پوتین با به دست آوردن بیش از ۶۳ درصد از آرا، جایگاه نخست را به دست آورده است، حال آن که نزدیک‌ترین رقیب او یعنی «گنادی زیوگانف» تنها موفق به کسب نزدیک ۱۷ درصد از آرا شده است.

«ولادیمیر ژیرینوفسکی» و «میخائیل پروخونوف» هر یک با به دست آوردن ۷ درصد و «سرگئی میرونوف» با کسب نزدیک ۴ درصد از آرا به ترتیب پس از پوتین و زیوگانف قرار گرفته‌اند.

با توجه به اینکه آرای شمرده شده، وضعیت تقریباً همه مناطق روسیه را بازتاب می‌دهد، انتظار نمی‌رود که تغییر چندان چشمگیری در درصد آرا اتفاق بیفتد.  

این درصدها، آمار ارائه شده از سوی مرکز سنجش افکار عمومی روسیه را ـ که در پیمایشی از رأی دهندگان به دست آمده بود ـ تأیید می‌کند.

بر پایه آمار این مرکز، بیش از ۵۸ درصد مردم روسیه به پوتین رأی داده‌اند، در حالی که زیوگانف، ۱۷ درصد و پروخونوف، ژیرینوفسکی و میرونوف به ترتیب نزدیک ۹، ۸ و ۵ درصد آرا را از آن خود کرده‌اند.

در همین رابطه، خبرگزاری «ریانووستی» روسیه گزارش داد، پس از اعلام نتایج اولیه، پوتین در جمع بیش از صد هزار نفر از هواداران خود در میدان «مانژنایا» مسکو حاضر شد و پیروزی خود را رسما اعلام کرد. پوتین در جمع هوادارانش با بیان اینکه در یک انتخابات عادلانه و باز، پیروز شده، این انتخابات را آزمونی برای بلوغ سیاسی شهروندان روس دانست.

پوتین گفت: «از همه شما که به روسیه بزرگ «آری» گفتید، ممنونم… ما پیروز شدیم». وی همچنین این انتخابات را پیامی برای کسانی دانست که نابودی روسیه را می‌خواستند.

دیمیتری مدودیف، رئیس جمهور کنونی روسیه در این سخنرانی پوتین را همراهی می‌کرد.
همچنین به گزارش خبرگزاری «راشا تودی»، نظر کلی بیشتر مردم روسیه و همچنین ناظران بین‌المللی درباره فرایند برگزاری انتخابات و شمارش آرا مثبت بوده است. در این انتخابات بیش از هفتصد ناظر بین‌المللی حضور داشتند و مردم عادی نیز می‌توانستند با «وب کم»، بر همه حوزه‌های اخذ رأی نظارت کنند.

به گزارش کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، ۶۳/۳ درصد از واجدین شرایط در این انتخابات به پای صندوق‌های رأی رفتند. این آمار کمتر از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸، ولی بیش از انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۱۱ است.

ارسال نظر