X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

پوشش های فلزی برای محافظت

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

خلاصه (چکیده)

گستره کاربرد فلزات و شیوه های استفاده از آنها به عنوان پوشش دهی بسیار گسترده است، اما در شرایط عملی برای کیفیت نهایی محصولات خاص، گزینه های موجود انتخاب فلز و تکنیک پوشش دهی بسیار محدود است. به علاوه مسئله قیمت از دیگر مواردی است که محدودیت بیشتری را ایجاد می کند.

پوشش های فلزی برای محافظت 

خلاصه (چکیده)

گستره کاربرد فلزات و شیوه های استفاده از آنها به عنوان پوشش دهی بسیار گسترده است، اما در شرایط عملی برای کیفیت نهایی محصولات خاص، گزینه های موجود انتخاب فلز و تکنیک پوشش دهی بسیار محدود است. به علاوه مسئله قیمت از دیگر مواردی است که محدودیت بیشتری را ایجاد می کند.

در این تحقیق تکنیک های اعمال پوشش ها مورد بررسی قرار گرفته اند و به ۶ یا ۷ نوع فلز با کاربرد بیشتر و مهمتر تاکید و یژه ای شده است.

مکانیزم محافظت پوشش های فلزی و آلیاژی با توجه به محیط های کاری بررسی گردید. مشخصات نمونه برای ضخامت و محدودیت های آن نیز بررسی شد همچنین خاطر نشان شده است که پوشش های آلیاژی احتمالا مزیت های قابل ملاحظه ای در پیشگیری از خوردگی و دیگر کاربردها دارند که علاوه بر این، نقش محافظت کنندگی برخی مزایای کاربردی پوشش تشریح گردیده است.

طبقه بندی پوشش ها

رده بندی پوشش ها به چند طریق انجام می گیرد، ولی اساسا در هرسیستم کامل، نوع پوششی که به کار می رود باید در وهله اول مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد. الزاما استفاده از هر فرآیندی محدودیت هایی را برای انتخاب نوع پوشش به همراه دارد.

خلاصه ای از کاربرد تکنیک ها و انواع پوشش های تولید شده در جدول (۱) نشان داده شده است.

در این جدول تمام روش های با اهمیت صنعتی به استثنای برخی روش های شناخته شده معمولی مانند پرس کاری، حذف شده است. به طور کلی پوشش ها به چهار طبقه تقسیم شده اند این طبقات عبارتند از:

فلزها و آلیاژها

* ترکیبات فلزی

* رنگ ها و پوشش های آلی حاوی رنگ دانه

* پوشش های آلی بدون رنگ دانه

جدول (۱) «Coating technizue»

Organic

‍Paint

Metallic

Metal

coating technizue

 

 

 

 1.  

آبکاری یا رسوب کاری الکتریکی 

 

 

 

 1.  

الکترولس 

 

 1.  
 2.  
 3.  
   

الکتروفورز

 

 

 

 1.  

غوطه وری

 1.  
 2.  
 3.  
 4.  
     

فلزپاشی

 1.  
 2.  
 3.  
 4.  
     

روکش کاری

 1.  
 2.  
 

 

 1.  

خلاء

 

 

 

 1.  

رسوب در خلاء

 

 

 1.  
 2.  
 

سمانته کاری و نفوذ هم جوشی

 

 

 1.  

 

هم جوشی

 1.  

 

 

 

پوشش دادن غلتکی

 

 

 1.  

 

پوشش شیمیایی ترکیبی

اگر چه این دسته بندی ممکن است تا حدودی به صورت اختیاری باشد، ولی راه صحیح آن برپایه روش های علمی تحقیقاتی استوار است. این روش ها همچنین می توانند به عنوان معرف اولیه برای مهندسین به کار روند، کسانی که وظیفه اصلی آنها عملی کردن زمینه کاری ومحافظت از دستگاه هایی است که شرایط کاری آنها معیارهای انتخاب پوشش را تعیین می کند. (۱)

در مجموع فقط چهار روش مقتضی در زمینه پوشش های فلزی وجود دارد که برای جلوگیری ازخوردگی مناسب است این چهار روش عبارتند از:

* آبکاری الکتریکی

* غوطه وری داغ

* فلزپاشی

* روکش کاری

انتخاب فلز به عنوان پوشش به عوامل زیادی بستگی دارد، ولی عملا قیمت فلز است که محدودیت هایی رابرای برگزیدن نوع فلز ایجاد می کند.

نمودار شکل (۲) قیمت ۱۲ نوع فلز را به طور مقایسه ای بیان می نماید.

همانطور که مشاهده می شود، فلزات ارزان تر به عنوان زیرلایه برای ساختار فلز بیشتر مورد توجه هستند و فلزهای گران تر صرفا برای پوشش مورد استفاده قرار می گیرند. البته فلزاتی مانند نیکل ممکن است در هر دو حالت به کار برده شوند.

به کار بردن نوع فلز بستگی به بودجه مورد نظر ونیازهای تکنیکی دارد. بی شک فلزی مانند طلا به دلیل اقتصادی از کاربرد کمتری نسبت به فلزات دیگر برخوردار است، زیبایی، اشرافیت فوق العاده و مقاومتش در برابر کدر شدن موجب قرار دادن این فلز در جایگاه خاصی شده است. آهن و آلیاژهایش، به دلیل امکان محافظت آنها به روش های مختلف از بیشترین مصرف برخوردار هستند.

با وجود اینکه فولاد پوشش شده با آلومینیوم مجموعه ای از خواص را ارائه می دهد، اما زمینه کاربرد و تحقیق بسیار محدودی دارد واین امر عملا به خاطر مسائل اقتصادی است زیرا آبکاری الکتریک آلومینیوم در مقیاس صنعتی قابل اجرا نیست وضخامت مناسبی از آلومینیوم روی فولاد نسبت به پوشش های آبکاری الکتریکی قیمت بالاتری دارد.

 

 

 

 

منبع :پدیدا بزرگترین مرجع علمی ایرانیان

ارسال نظر