X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

کشور شیلی

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

شیلی، با نام رسمی جمهوری شیلی (به اسپانیایی)، کشوری است در آمریکای جنوبی که پایتخت آن سانتیاگو است. شیلی در نقشه آمریکای جنوبی به مانند یک نوار بلند و باریک میان کوه‌های رشته کوه آند در شرق و اقیانوس آرام در غرب کشیده شده‌است. اقیانوس آرام کل مرز غربی این کشور را تشکیل می‌دهد، و از شمال با پرو، از شمال شرق با بولیوی، از شرق با آرژانتین، و در پایین‌ترین نقطه جنوبی کشور با گذرگاه دریک هم مرز است. این کشور به همراه اکوادور تنها کشورهایی در آمریکای جنوبی هستند که با برزیل مرز مشترک ندارند. طول خط ساحلی این کشور با اقیانوس آرام ۶۴۳۵ کیلومتر است.

 

تاریخ

حدود ۱۰ هزار سال پیش، مردم سرخ‌پوست مهاجر در داخل دره‌های حاصلخیز و در امتداد ساحلی که هم اکنون شیلی نامیده می‌شود، ساکن شدند. اینکاها امپراتوریشان را تا آنچه امروزه شیلی شمالی خوانده می‌شود گسترش دادند، اما بایر بودن این ناحیه از گسترش اقامت آنها جلوگیری می‌نمود.

فتح این سرزمین که امروزه شیلی خوانده می‌شود تنها بصورت تدریجی واقع شد، و اروپایی‌ها به دستان جمعیت محلی این نقطه متحمل عقب نشینیهای مکرر شدند. قیام گسترده ماپوچه که در سال ۱۵۳۳ آغاز شد به مرگ والدیویدا و تخریب بسیاری از مستعمرات اصلی در این نقطه منجر گردید. قیامهای اصلی بعدی در سالهای ۱۵۹۸ و ۱۶۵۵ رخ داد. هرگاه که ماپوچه‌ها و دیگر گروه‌های بومی شورش می‌نمودند، مرز جنوبی این مستعمره به سمت شمال جابجا می‌گردید.

لغو برده داری در سال ۱۶۸۳ از تنشها در مرز بین مستعمره و سرزمین ماپوچه‌ها تا بخش جنوب کاست، و اجازه داد تا تجارت بین استعمارگران و ماپوچه‌ها افزایش یابد.

جغرافیای شیلی

این کشور از شرق به آرژانتین، از شمال شرق به بولیوی و از شمال به پرو می‌رسد و با طولی نزدیک به ۴۳۰۰ کیلومتر معروف به کمربند باریک و دراز کره زمین است. کودتای علیه دولت سالوادر آلنده و روی کار آمدن ژنرال پینوشه مهم‌ترین رویداد سیاسی این کشور است. بیشتر مردم شیلی از نظر نژادی اسپانیایی هستند، اما حقوق اقلیت‌های فرانسوی، ایتالیایی، سوئیسی، انگلیسی و آلمانی و به ویژه سرخ پوستان بومی رعایت می‌شود.

به دلیل فاصله میان سرزمین اصلی (مین لند) و جزیره ایستر، شیلی چهار تراز متفاوت تنظیم زمان کشوری با زمان بین‌المللی (UTC) برای آنها استفاده می‌نماید:

  • سرزمین اصلی از ۴– UTC، و در تابستان از نظام یکساعت جلوتر ۳– UTC استفاده می‌کند.
  • جزیره ایستر از ۶– UTC، و در تابستان از سیستم یک ساعت جلوتر ۵– UTC استفاده می‌نماید.

شیلی با آن که وسعت زیادی ندارد، از باریک‌ترین و دارز‌ترین مناطق جغرافیایی کره زمین است. این سرزمین با طول نزدیک به ۴۳۰۰ کیلومتر معروف به کمربند باریک و دراز کره‌ی زمین است. میانگین عرض شیلی از ساحل اقیانوس آرام تا بلندی‌های آند نزدیک ۲۵۰ کیلومتر است. کوه‌های آند مرز طبیعی شیلی با کشورهای همسایه مانند آرژانتین، پرو و بولیوی است. شمالی‌ترین نقطه‌‌ی آن که مرز پرو و بولیوی در آن قرار دارد، منطقه‌ای است گرم و جنوبی‌ترین نقاط آن، دماغه‌ی هورن، تنگه‌ی ماژلان و گذرگاه دریک، نزدیک‌ترین منطقه به قطب جنوب و سردسیر است.

جمعیت کشور شیلی ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر می باشد . مساحت شیلی ۷۵۶٫۶۲۶ کیلومتر مربع و جمعیت آن بالغ بر ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است . مهمترین شهرهای شیلی ، پوئنته آلتو ۵۰۱ هزار نفر ، کنسپسون ۳۷۶ هزار نفر ، وینیا دل مار ۲۹۸ هزار نفر ، آنتوفاگاستا ۲۹۰ هزار نفر است . این کشور از قرن ۱۶ میلادی تا سال ۱۸۱۸ ( روز استقلال ۱۲ فوریه ۱۸۱۸ ) مستعمره ی اسپانیا بوده است . ژنرال آگوستو پینوشه ، دولت منتخب حزب چپ گرای کمونیست به رهبری سالوادور آلنده را در سال ۱۹۷۳ سرنگون کرد و تا سال ۱۹۹۰ حاکم شیلی بود ، ادواردو فری روفز تاگل از حزب ائتلاف دموکراسی در سال ۱۹۹۳ انتخاب شد و در سال ۱۹۹۴ رسما رئیس جمهور شیلی شد . در این زمان ژنرال پینوشه فرماندهی کل ارتش را بر عهده داشت . در انتخابات سال ۲۰۰۶ میلادی نیز خانم میچله باچلت به سمت ریاست جمهوری برگزیده شد . شیلی بزرگترین تولیدکننده ی مس در دنیاست .

شیلی یک کشور نسبتاً یکدست از لحاظ جمعیت می‌باشد و بیشتر جمعیت آن غالباً اسپانیایی‌تبار هستند که با درجات مختلفی از آمیزش با بومیان سرخ‌پوست.

حدود ۸۵ درصد از جمعیت کشور در نواحی شهری زندگی می‌کنند، ضمن آن که ۴۰ درصد آنها در منطقهٔ کلان‌شهری سانتیاگو ساکن‌اند. رشد جمعیت شیلی با نرخ حدود ۰٫۹۷ درصد در میان کشورهای آمریکای لاتین پایین است که تنها پس از اروگوئه و کوبا در رده سوم قرار دارد.

 

زبان

درک و فهم گویش شیلیایی زبان اسپانیایی برای بیگانگان دشوار است. علت آن حذف هجاهای آخر و اصوات 's' در واژه‌ها، تلفظ بسیار نرم برخی از حروف بیصدا و سطوح بالای کاربرد کلمات عامیانه، به ویژه در نواحی سانتیاگو و اطراف آن است.

مردم شیلی همچنین نسبت به اسپانیایی‌زبانان سایر کشورهای همسایه سریعتر صحبت می‌کنند. این عوامل همگی دست به دست هم می‌دهند تا دیدارکنندگان تازه وارد به این کشور، حتی گویشوران حرفه‌ای زبان اسپانیایی، چندان درک مطلب نکنند.

فرهنگ و نمادهای ملی

گل ملی کوپیهو (" لاپاجریا روزاً، لاله کوهی شیلی)، در جنگلهای جنوبی شیلی می‌روید. نشانهای ملی این کشور دو نوع جانور ملی را ترسیم می‌نمایند: کرکسوالچر گریفوس»، یک پرنده بسیار بزرگ که در کوهستانها زندگی می‌کند) و هوئمول («هیپوکاملوس بیسولکوس»، یک گوزن دم سفید که نژادش در خطر است). در این مورد همچنین یکجمله اسطوره‌ای وجود دارد «Por la razón o la fuerza» «با حق یا به زور» یا «با منطق یا با زور.

 

آب و هوا

آب و هوای گوناگون پاسخ‌گوی تولید همه نوع محصول کشاورزی است. آب و هوای جلگه‌های بین کوه‌های آند و ساحل اقیانوس در طول ۴۰۰ کیلومتر درازای کشور شیلی به اندازه‌ای مطبوع است که اسپانیایی‌های مهاجر به سبب آن که وضع جوی آن منطقه بسیار شبیه به منطقه‌ی آندلس بود، به آن "والپا ریزو" (Valpariso) دره‌ی بهشت می‌گفتند. به سبب همین لقب بود که یکی از بندرهای کنار شهر سانتیاگو را "والپا رایزو" نامیدند.

  اگر از نظر منابع معدنی به این کشور نگاه کنیم به غیر از زغال سنگ، طلا و نقره و اندکی نفت، سه نوع ماده‌ی معدنی که جغرافیای سیاسی این کشور را در نظر قدرت‌های بزرگ، به ویژه ایالات متحده‌ی آمریکا بالا برده است، مس(جایگاه سوم در جهان)، سنگ آهن (جایگاه دوم در جهان) و انواع نیترات (جایگاه اول در جهان) که در صنایع مادر به ویژه صنایع نظامی کاربرد دارند، اهمیت این کشور را از نظر سیاسی نظامی به قدری زیاد کرده که توجه ایالات متحده‌ی آمریکا به این کشور را اجتناب ناپذیر کرده است.

اقتصاد

بخش فاینانس )مالیه) شیلی سریعتر از حوزه‌های دیگر اقتصاد طی چند سال اخیر پیشرفت نموده است؛ قانون اصلاح بانکداری که در سال ۱۹۹۷ به تصویب رسید دامنه فعالیت مجاز خارجی را برای بانکهای شیلی گسترش داد. دولت شیلی در سال ۲۰۰۱ آزادی بیشتری را در بازارهای سرمایه پیاده نمود. مردم شیلی از ابزارهای مالی جدیدی برخوردار شده‌اند همچون وام‌های سرمایه گذاری مسکن، معاملات سلف و حقوق خرید و فروش ارز، کارگزاری (مقاطعه کاری)، لیزینگ، و کارتهای اعتباری. ارائه این محصولات جدید نیز همراه با کاربرد فزاینده از ابزار سنتی همچون وامها و کارتهای اعتباری بوده‌است. سیستم پرداخت خصوصی مقرری شیلی، با دارائی‌های حدود ۵۴ میلیارد دلار در پایان سال ۲۰۰۴، به منبع مهمی از دارایی سرمایه‌ای برای بازار سرمایه تبدیل شده‌است.

شیلی یکی از بهترین نرخهای اعتباری (+ S&P A) را در بین کشورهای آمریکای لاتین حفظ نموده‌است. دولت به بازپرداخت قروض خارجی خود ادامه می‌دهد. قروض مرکب خارجی بخش‌های دولتی و خصوصی در پایان سال ۲۰۰۴، تقریباً ۵۰ درصد کل تولید ناخالص ملی را تشکیل می‌داد- که بر اساس استانداردهای آمریکای لاتین رقم پایینی است.

 

ارسال نظر