X بستن تبلیغات
X بستن تبلیغات
header
متن مورد نظر

گونه گذاری، بایدها و نبایدها

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

زیباسازی چهره قدمتی برابر با حیات انسان بر روی کره خاکی دارد. در گذشته انجام ورزش ها، استفاده از کرم ها و ماسک های گوناگون به ویژه گیاهی مد نظر بوده و امروزه به واسطه پیشرفت طب، جراحی، لیزر و تکنیک­های مختلف مثل پروتز و تزریق به زیباکردن و رفع چروک و یا لک و نیز افزایش حجم اعضا مختلف صورت مثل گونه، لب کمک کرده است.

ژل­ها ترکیبات پرکننده ­ای هستند که با پرکردن شیارها باعث پر شدن چروک ها، رفع لاغری دست و صورت، گودی زیر چشم ها، افزایش حجم لب، گونه، چانه و نیز اندام می­شود و این ترکیبات حتی برای پر کردن فرورفتگی­های ضایعاتی چون سالک و آبله و …. نیز تغییرات محدود در حالت بینی کاربرد دارند. در واقع ژل ها چروک های عمیق و گودی ها را پر کرده و از آنها برای برجسته کردن گونه و لب استفاده می شود و اثرشان بین ۶ ماه تا ۶ سال می باشد. ترکیبات پر کننده به دو نوع موقت و دائمی تقسیم می شوند. ژل های موقت شکل کلاژن ها و هیالورونیک اسیدها بوده و اسامی مختلفی مانند ژوودرم، روفیلان، روی درم، ماتریدکس و …. دارند. ژل­های دائم در اصل همیشگی بوده اما چون بعد از گذشت ۵ تا ۶ سال کوچک­تر شده و بافت­های بدن نیز تحلیل می­روند، ماندگاری آنها را باید بین ۵ تا ۱۰ سال در نظر گرفت. امروز ژلهای دائم به طور عمده شامل پلی آکریل امید و پلی متیل متا کریلات می­باشند. مطالعات و تحقیقات متعدد بر روی برخی انواع آن که در اروپا طی سی سال گذشته استفاده شده نشان داده که نه تنها هیچ گونه حساسیت، سرطان زایی، مسمومیت و …. با آن وجود نداشته بلکه غیر قابل جذب و تجزیه بودن، تطابق کامل با بافت پیوندی بدن یکنواختی آن نیز به اثبات رسیده است. ژل دائمی با انواع پاژ (اوکراین) و آکرامید (سویسی) موجود است. ایجاد عوارضی مثل حساسیت و واکنش نسبت به نوع آکرامید خیلی کم­تر است و با توجه به اینکه فرمول هر دو ژل دارای ماندگاری یکسانی می­باشد، تفاوت عمده در میزان درجه خلوص و مواد افزودنی به ژل پاژ و بسته بندی و تکنولوژی تولید آنها بوده و ژل پاژ برای جاهای ظریف مانند لب و خط خنده مناسب نمی باشد. برای گونه هم از ژل پاژ استفاده می شود چون میزان ژل های دیگر مانند آکرامید یک سی سی بوده که برای گونه کم می­باشد زیرا برای لاغری صورت و یا گونه گذاری در هر ظرف نیاز به حداقل ۲ سی سی ژل می­باشد و هزینه استفاده از این نوع ژل نیز نسبت به انواع دیگر کمتر است.

در مورد ژل­های موقت از آن جایی که خیلی از این نوع ژل­ها نوعی پروتئین بوده و بدن آنها را به عنوان مواد بیگانه شناسایی نمی­کند در نتیجه معمولاً عوارضی نیز مشاهده نمی­شود و حتی در موارد نادر چنان که دچار عوارضی بشوند چون به تدریج بدن این مواد را جذب و تجزیه می­کند، هیچ گونه عارضه ماندگاری باقی نخواهد گذاشت.

اما در مورد ژل­های دائم گاهی عوارضی همچون حساسیت و حتی عفونت و گاهی جا به جایی ژل مشاهده می­شود که برای پرهیز از‌ آن اولاً در مورد افرادی که سابقه بیماری های اتوایمیون شدید مانند لوپوس و روماتیسم و سندرم نفروتیک و نیز بیماری­های سیستمیک مانند دیابت دارند، بهتر است به طور کلی تزریق انجام نشود. ثانیاً برای جاهای ظریف­تر بهتر است فقط از انواع مرغوب استفاده شود و ثالثاً حجم مقدار ماده تزریق شده زیاد نباشد.

 

منبع : پرتال پدیدا

 

 

ارسال نظر